Forum za ljubitelje ptica

PrijemGalerijaRegistruj sePristupi
Pravila foruma
1. Zabranjeno je vredjanje po bilo kom osnovu
2. Zabranjeno je slati privatne poruke i poruke na forumu u vidu spamova i reklamiranja
3. Zabranjeno je postavljati autorske tekstove a da ne ostavite i link odakle je preuzet
4. Lazno predstavljanje i koriscenje tudjih identiteta kao i dupli nalozi
5. Koristiti vulgarne izraze
6. Krsenje privatnosti tj postavljati podatke trecih lica bez njihove dozvole
7. Mogucnost slanja privatnih poruka dobijate posle 20te poruke na forumu
8. Oglasavanje na forumu je strogo zabranjeno, osim u delu predvidjenom za to (za oglasavanje morate da ispunite uslov od 20 poruka na forumu a onda se javite administratoru foruma)
www.sekcija-pticara.rs
Od skora smo postali oficijelni forum sajta sekcije pticara Subotice pa sve ujedno pozivam da posete sajt
http://www.sof.rs/
Zvaničan sajt SOF-a

Delite | 

Problemi prilikom bastardiranja

Ići dole 
AutorPoruka
Danijel

Broj poruka : 939
Datum upisa : 29.12.2009
Godina : 37

PočaljiNaslov: Problemi prilikom bastardiranja   Pon Jan 18, 2010 12:22 pm

Jedan od problema koji se redovno javlja prilikom bastardiranja je razlicitost zenkinog i muzjakovog ciklusa parenja koji trebamo uskladiti.Odgaivaci najcesce odpocinju parenje svojih kanarinaca tokom zime u prostorijama gde se greje pa samim tim ako je zenka izlezena toliko rano ona ce naredne sezone, ako se drzi u toplom, vec sa 9-10 meseci starosti ispoljavati zelju za parenjem u vreme kada muzjaci nasih sumskih ptica najcesce jos nisu spremni. A ako se zapoceti zenkin ciklus previse dugo odlaze , to moze biti veoma stetno po uspesnost parenja. Ovaj problem se prvazilazi uglavnom na dva nacina.
1) RANO PARENJE-
Ako nemamo mogucnost da ptice drzimo na hladno, tada muzjake nabavljamo takodje u jesen, bitno je da su sto duze kod nas, smestamo ih u aseban kavez ali tako da se neprestano gledaju , svaki samo sa svojom buducom partnerkom i odmah pojacanom ishranom odpocinjemo sa pripremm samo mujaka.
Ovo rano parenje zahteva vise iskustva i temejitu pripremu. Jos predhodne sezone moramo staviti cvet maslacka, lisne vasi i pupoljke u zamrzivac koje sada dajemo svakodnevno uz ostalu pojacanu hranu. Vitamine dajemo u duplo vecoj dozi nego sto bi davali kod prolecnog parenja. Tako pripremamo muzjaka najmanje dva meseca.

2) PROLECNO PARENJE-
Podrazumeva uskladjivanje zenke(drzanjem na hladno) prema muzjacima(april/maj) ili bar njihovo nalazenje na sredini (kraj februar/mart). I ovde treba muzjake izvaditi iz zajednickog boksa sto ranije i odpoceti sa nihovom pripremom koja sada treba trajati bar 40dana. Zivotinjski proteini su uz proklijalo seme jedan od glavnih faktora pripreme pa pored jajcanog koktela i nekog multivitamina sa dodatkom E vitamina dobro bi bilo i davanje lisnih vasi (zamrznute pa otopljene ili direktno iz prirode) koje su se pokazale veoma dobrim kod pripreme.
Nazad na vrh Ići dole
Vasa
YA HABIBI YA AEINI

Broj poruka : 1395
Datum upisa : 28.03.2010
Godina : 32

PočaljiNaslov: Re: Problemi prilikom bastardiranja   Sre Apr 07, 2010 10:40 pm

Ma nema da nema zna znanje ovaj Danijel Smile Svaka cast na tekstu
Nazad na vrh Ići dole
Danijel

PočaljiNaslov: Re: Problemi prilikom bastardiranja   Čet Apr 08, 2010 8:25 pm

Vaso muka me naterala da ucim. Very Happy Nije neka velika nauka, dok covek jednom udje u stos kasnije je mnogo lakse... Pozdrav..
Nazad na vrh Ići dole
jevca5

Broj poruka : 106
Datum upisa : 21.05.2010
Godina : 49

PočaljiNaslov: Re: Problemi prilikom bastardiranja   Sre Maj 26, 2010 8:28 pm

dok sam bastardirao ranijih godina i ja sam kao danijel pravio parove
1 muzjak 1na zenka sa pregradom izmedju.tada sam imao uginuce kod muzjaka(govorim o stiglicima ) kada im promenim zenke .
ove godine muzjake svakog dana prebacujem kod druge zenke bolje receno
menjam mesta muzjacima sto ispada da svaki muzjak je sa istom zenkom tek
za desetak dana.
sa ovakvim nacinom postigao sam da mi nijedan muzjak ove godine nije uginuo,a sto je jos bolje cim zamenim muzjake oni odma hice da gaze zenke
mislim da bi gazili i papagaja kada bi ih pustio kod njega .

kod bastardiranja sa aniferima ne koristim ovu metodu jer oni se po mom misljenju ne zaljubljuju mnogo kao stiglici.

pozdrav od jevca.
Nazad na vrh Ići dole
Danijel

PočaljiNaslov: Re: Problemi prilikom bastardiranja   Sre Maj 26, 2010 9:41 pm

Jevco, a jel vadis aniflana kad nasadis zenku kanarinku, tj. kako se ponasaju, dali se desava da lome jaja isto kao stiglici. Ja stiglice pustam u relativno prostrane boksove tako da nekad pojedine stiglice i ne vadim,mada ima i onih stiglica kod kojih treba biti obazriv i kod njih sam mogu slobodno da kazem usao u stos i tacno znam po ponasanju dali ce da gaze ili ne, dok sa aniflama dosad nisam radio... Ove sezone sam pustio aniflana sa crvenom lipohrom mozaik zenkom i neznam dali ce nesto biti od tog para ali se zasad dobro ponasaju, danas je zenka snela prvo jaje, a njega sam u nekoliko navrata video da vuce materijal za gnezdo i dosta je pazljiv prema zenki,cinimi se da je to dobar znak...
Nazad na vrh Ići dole
jevca5

PočaljiNaslov: Re: Problemi prilikom bastardiranja   Sre Maj 26, 2010 10:11 pm

Danijel ::
Jevco, a jel vadis aniflana kad nasadis zenku kanarinku, tj. kako se ponasaju, dali se desava da lome jaja isto kao stiglici. Ja stiglice pustam u relativno prostrane boksove tako da nekad pojedine stiglice i ne vadim,mada ima i onih stiglica kod kojih treba biti obazriv i kod njih sam mogu slobodno da kazem usao u stos i tacno znam po ponasanju dali ce da gaze ili ne, dok sa aniflama dosad nisam radio... Ove sezone sam pustio aniflana sa crvenom lipohrom mozaik zenkom i neznam dali ce nesto biti od tog para ali se zasad dobro ponasaju, danas je zenka snela prvo jaje, a njega sam u nekoliko navrata video da vuce materijal za gnezdo i dosta je pazljiv prema zenki,cinimi se da je to dobar znak...

ja ne vadim muzjake vec im stavljam zicane pregrade posle snesenog treceg jajeta tj. kad vracam jaja kod zenke.kod mene to vazi za sve parove a pregrade vadim negde oko alkiranja mladih.

to sa ponasanjem tvog aniflana je odlicno .meni se nije desavalo da anifer dira jaja ali bolje ga odvoji.
dok stiglice obavezno odvajam jer bar polovina njih hoce da polomi jaja da bi se ponovo parili

i jos da ti kazem da je onaj na avataru izveden bas od lipohrom mozaik zenke.

pozdrav od jevca.
Nazad na vrh Ići dole
Danijel

PočaljiNaslov: Re: Problemi prilikom bastardiranja   Pon Jun 07, 2010 8:51 pm

Jevca onaj par Anifla x mozaik zenka proradiio tj, aniflan nagazio iz prva...
Od cetri jaja tri oplodjena, ostaje samo da bar jedan ptic bude kao taj sa tvog avatara... Very Happy Za neki dan treba da izadju...
Nazad na vrh Ići dole
IGOR 72

Broj poruka : 88
Datum upisa : 03.01.2010
Godina : 46

PočaljiNaslov: Re: Problemi prilikom bastardiranja   Uto Jun 08, 2010 6:12 pm

bice tu interesantnih bastarda Wink
Nazad na vrh Ići dole
jevca5

PočaljiNaslov: Re: Problemi prilikom bastardiranja   Uto Jun 08, 2010 8:30 pm

Danijel ::
Jevca onaj par Anifla x mozaik zenka proradiio tj, aniflan nagazio iz prva...
Od cetri jaja tri oplodjena, ostaje samo da bar jedan ptic bude kao taj sa tvog avatara... Very Happy Za neki dan treba da izadju...
super teraj dalje.nadam se da ce sva tri biti kao ovaj sa mog avatara cheers cheers cheers

pozdrav od jevca.
Nazad na vrh Ići dole
SasaVR

Broj poruka : 25
Datum upisa : 21.08.2010

PočaljiNaslov: Re: Problemi prilikom bastardiranja   Čet Avg 26, 2010 8:40 am

Uz pravog ucitelja nista nije tesko nauciti.To vazi i za ljude i za ptice.
Nazad na vrh Ići dole
BORA

Broj poruka : 249
Datum upisa : 10.03.2010
Godina : 38

PočaljiNaslov: Re: Problemi prilikom bastardiranja   Uto Okt 19, 2010 6:27 pm

Sta mislite o volierskom bastardiranju?
Nazad na vrh Ići dole
Vasa
YA HABIBI YA AEINI

Broj poruka : 1395
Datum upisa : 28.03.2010
Godina : 32

PočaljiNaslov: Re: Problemi prilikom bastardiranja   Uto Okt 19, 2010 10:39 pm

Ja mislim ... Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Danijel

PočaljiNaslov: Re: Problemi prilikom bastardiranja   Sre Okt 20, 2010 12:02 am

BORA ::
Takvo bastardiranje ima i prednosti i ajde da kazem mana, a ta mana je sto neznas od kog para su ti mladi sto za hibride i nije tako vazno i jos nesto sto moze da se desi u takvim uslovima je da se svi ptici ne izvode u isto vreme sto moze da bude i problem prilikom hranjenja pa se neki muzjaci usled pojacane hrane kojom hranimo zenke da bi hranile mlade preusile i lome jaja ili se medjusobno tuku i nataj nacin ugrozavaju celokuno parenje, a prednosti kad bi se sve ovo sto je lose izbeglo su, da je samo sparivanje u vecem prostoru mnogo lakse i ako neki muzjak nece da gazi onda ce drugi muzjaci koji se nalaze u istoj volijeri oploditi jaja. Jednostavno moze se izleci mnogo vise bastarda nego parenjem po parovima u vecim kavezima. Boro pod ovo volijerno parenje sam mislio na malo vecu volijeru u kojoj bi pustio vise parova .
Nazad na vrh Ići dole
Bogdanik

Broj poruka : 691
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 30

PočaljiNaslov: Re: Problemi prilikom bastardiranja   Sre Okt 20, 2010 2:34 am

Svakako bi moralo biti vise zenki , jer ce se muzjaci "klati'' ako postoji i mala guzva, dok postoje tolerantne zenke koje trpe i prisustvo drugih ptica sem svog partnera oko sebe.
Nazad na vrh Ići dole
DjordjeVet

Broj poruka : 188
Datum upisa : 06.01.2010

PočaljiNaslov: Re: Problemi prilikom bastardiranja   Sre Okt 20, 2010 8:59 am

BORA ::

volijera puna muzjaka i zenki raznih vrsta, pa ko koga stigne...nekako neozbiljno za pravog uzgajivaca bastarda...bar se meni cini...
ipak bih vecu pocast odao nekom ko to sve radi u malim kavezima, sprema parove pojedinacno i izleze zavidan broj ili makar kvalitet mladih...i ko redovno ima uspjeha u tome...
one koji tako napune volijeru i cekaju hoce li se nesto upariti ili nece, pa ako ispadne nesto, dobro, ako ne, opet dobro i ne smatram nekim uzgajivacima...
Nazad na vrh Ići dole
BORA

PočaljiNaslov: Re: Problemi prilikom bastardiranja   Sre Okt 20, 2010 7:00 pm

Djordje odmah da ti kazem ja i nisam neki uzgaivac relativno skoro sam poceo da cuvam ptice a ako znas nesto o ovome sto sam pitao ti napisi. Nego Danijele moja letilica je visina 170, sirina,150, dubina 90 pa sam mislio da pustim cetri lipohrom crveni mozaik zenki i dva aniflana sta mislis o tome dali broj ptica odgovara letilici?Pozz
Nazad na vrh Ići dole
Danijel

PočaljiNaslov: Re: Problemi prilikom bastardiranja   Čet Okt 21, 2010 1:00 am

Boro ja sam oduvek bastardirao u boksovima velicine 1m x 0.5m x 0.6m i uvek sam pustao jedan na jedan tj. jednog muzjaka na jednu zenku . Sto se tice bastardiranja sa aniflom mogu da ti kazem da je ta konbinacija mnogo laksa nego sa stiglicem, cak sam nekoliko puta kod mene video aniflana da lezi na mladima i da ih hrani, a sto se tice tvoje volijere ja bih ti preporucio da je nekako pregradis ako je to moguce na tri manje i da pustis u svakoj po jedan par, i licno mislim da ce ti uspeh biti mnogo veci.
Nazad na vrh Ići dole
BORA

PočaljiNaslov: Re: Problemi prilikom bastardiranja   Čet Okt 21, 2010 8:52 pm

OK Danijele samo mi odgovori za mozaik zenke
Nazad na vrh Ići dole
Marjan

Broj poruka : 1557
Datum upisa : 25.02.2011
Godina : 39

PočaljiNaslov: Re: Problemi prilikom bastardiranja   Pon Nov 26, 2012 7:25 am

Teško da će ispasti od ovog s.... nešto!

Ali pokušalo se...........

Nazad na vrh Ići dole
Iwan97

Broj poruka : 550
Datum upisa : 03.05.2011
Godina : 20

PočaljiNaslov: Re: Problemi prilikom bastardiranja   Pon Nov 26, 2012 10:53 pm

Ovo je cest prizor u zoo vrtu u Beogradu jer jato tigrica deli volijeru sa gugutkama.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Problemi prilikom bastardiranja   

Nazad na vrh Ići dole

Problemi prilikom bastardiranja
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Avikultura :: Ptice :: Bastardiranje-
Skoči na: