Avikultura
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum za ljubitelje ptica
 
PrijemGalerijaLatest imagesRegistruj sePristupi
Pravila foruma
1. Zabranjeno je vredjanje po bilo kom osnovu
2. Zabranjeno je slati privatne poruke i poruke na forumu u vidu spamova i reklamiranja
3. Zabranjeno je postavljati autorske tekstove a da ne ostavite i link odakle je preuzet
4. Lazno predstavljanje i koriscenje tudjih identiteta kao i dupli nalozi
5. Koristiti vulgarne izraze
6. Krsenje privatnosti tj postavljati podatke trecih lica bez njihove dozvole
7. Mogucnost slanja privatnih poruka dobijate posle 20te poruke na forumu
8. Oglasavanje na forumu je strogo zabranjeno, osim u delu predvidjenom za to (za oglasavanje morate da ispunite uslov od 20 poruka na forumu a onda se javite administratoru foruma)
Sekcija pticara Subotica
Od skora smo postali oficijelni forum sajta sekcije pticara Subotice pa sve ujedno pozivam da posete sajt

 

 Slike stiglica, podvrste i objasnjenja!

Ići dole 
+78
zozi
drvetmed
Browningbar
ivica1
senjin
Goran Cvetanoski-Coko
Matija95
Pash031
pedjacure
makimk
žako
lepotica cana
fuz80
DjordjeVet
ivica.m
srxa
Džoni
BABURA
goran74
Iwan97
Nemanja Ars
zoran ptice pjevice
mica vasic
Aleksandar Djuric
grujo
skorkovic
Jovo13
bastard kv
ADI KG
Marjan
Šarengrad
koja*
Rale
Milan 92
bratislav misic
sasa.kg
milos0205
Đole
braneOS
Alexandar
milun
mozaik
vlada130168
joki_skrce
sasko
Dalibor Vasic
farmacy
srdjan vr
jigor
Don
Milan Nis
sasaznas
Vasa
Бане
IGOR 72
Saša vr
gocke
kima
SrdjanKG
Luckyboy
Dax BG
Rale KG
sasar_le
lakigtb
Koki-Baba
Boban
zikanis
dr.nenad86
Steva
BOCKA
milannish
Santa
Petar
mica
Bogdanik
Danijel
Zika
Laza
82 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 11 ... 19  Sledeći
AutorPoruka
mica

mica


Broj poruka : 538
Datum upisa : 15.01.2010
Godina : 69
Lokacija : Svilajnac

Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Slike stiglica, podvrste i objasnjenja!   Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Icon_minitimePet Mar 12, 2010 11:43 pm

danijel ::
Mico, sobzirom da imas onoliko ptica mislio sam da znas i da uvidjas neke razlike ali nema veze, po ovom pitanju ja i ti se apsolutno ne slazemo...
Postujem tvoje godine i ono sto imas i sto znas, samo mi reci jesi nekad uhvatio ovako bele ptice koje se hrane kod tebe sada, konkretno leti u julu mesecu? Pozdrav...
Dobro je da postoje o istom problemu razlicita misljenja. Kada bi se svi ljudi u svemu slagali zivot bi bio neizmerno dosadan. Konfrontacijom razlicitih misljenja dolazi se do istine.
Jos kao dete, to je bilo jako davno, za vreme zime lovio sam stiglice. Krajem zime negde sredinom marta pustao sam price koje mi se nisu svidele i uvek bi ostavio 1-2 stiglica naravno muzjaka radi pesme. Nikada nisam lovio stiglice u sezoni njihovog parenja i izleganja mladunaca. Cak i kao dete smatrao sam da je to zlocin prema pticama. I tada je bilo ovih lepih ,,belih,, ptica. NJih sam najradije ostavljao, a one sitinje i tamnije pustao.
Unazad, mozada i vise od deset godina, u mom kraju preovladavaju po brojnosti stiglici kao na slikama. Sitniji i tamniji stiglici bez bele oglice na vratu postali su prava retkost. Ove koje slikam su ,,stanarice,, ne sele se nikuda ni zimi ni leti. Narocito od pre 5 godina kada sam poceo da hranim ptice za vreme zime. U prolece se rasire na sirem prostoru, odvoje po parovima i legu se. Znam mesto gde se nalazi prava mala kolonija od 6-8 parova stiglica u blizini Velike Morave. Svakog proleca nekoliko puta, u toku godine, sa dogledom u rukama idem i posmatram ih kako hrane mladunce. To su prelepe price srednje velicine, izuzetno cistih boja. Karmin crvene maske, jakog crnog melanina a tamo gde je kod ostalih stiglica prljavo bela boja, njihovo perje je sneznobelo. Moguce je da su neki od njih sada na hranilisti kod mene.
Uskoro cu postaviti sliku jedne takve ptice.
P O Z D R A V!
Nazad na vrh Ići dole
SrdjanKG

SrdjanKG


Broj poruka : 442
Datum upisa : 18.02.2010
Godina : 52
Lokacija : Resnik,KG - SRB 10 2

Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Slike stiglica, podvrste i objasnjenja!   Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Icon_minitimePet Mar 12, 2010 11:54 pm

Apsolutno Mico!Danas sam vec rekao da forum za to i sluzi-da se druzimo,naucimo,suocimo misljenja i stavove,razmenimo iskustva....!Pozz
Nazad na vrh Ići dole
mica

mica


Broj poruka : 538
Datum upisa : 15.01.2010
Godina : 69
Lokacija : Svilajnac

Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Slike stiglica, podvrste i objasnjenja!   Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Icon_minitimeSub Mar 13, 2010 9:17 am

Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 99165928
U jednom od retkih suncanih dana marta nastala je ova fotografija. Trenutno se ova ptica nalazi kod mene. Na monitoru mog kompjutera.
Ova ,,cigancica,, balkanska lepotica, i pored toga sto mi je okrenula ledja, prikazala se u svoj svojoj nesvakidasnjoj lepoti.
Najlepsa ptica koju sam u zivotu video i slikao. Svaka boja na njoj je nabijena pigmentom. Ne znam sta vise odusevljava. Da li zift crna ili karmin crvena boja maske koja je toliko pigmentovana da skoro prelazi ka crnoj. Ili zuta boja sunca na njenom krilu. Kao predivan kontrast ovim jakim bojama je snezno bela boja njenih obraza.
Zadivljuje i svetla braon injasta boja na njenim ledjima. Gde bi inace s obzirom na puno pigmenta kod ove ptice ocekivali tmnobraon boju. Sve to na ovoj ptici cini predivan sklad ,,suprotnosti,, Snazna refleksija svetlosti sa njenog crnog perja govori o izvanrednoj kondiciji i zdravlju ove manekenke. Figura skladna i proporcionalna.
Odgaji li iko, ovakvu pticu, bilo u kavezu ili volijeru, priznacu ga za najboljeg odgaivaca cc balcanica na svetu. Ako dozivim tako nesto.
Nasao sam joj i partnera preko neta. Muzjaka koji bi joj najvise odgovarao. To bi bio idealam par. Nazalost sada je samo virtuelan.
I kao sto to obicno biva u zivotu, pravi i prava, nikada se nece sresti i spojiti, tak da samo mozemo da zamisljamo kakvo bi njihovo potomstvo bilo.
Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 800pxgoldfinchback
Nazad na vrh Ići dole
Dax BG

Dax BG


Broj poruka : 62
Datum upisa : 04.03.2010
Godina : 54
Lokacija : Beograd, Srbija

Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Slike stiglica, podvrste i objasnjenja!   Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Icon_minitimeSub Mar 13, 2010 9:32 am

Evo nešto iz Beograda i okoline. Nemam nažalost ni jednu sliku pri ruci ali opisaću 2 slučaja. Jedan poznanik me vodio na "neka svoja mesta" sada davne '94 i u Resniku pored jezera smo nalazili čist primer balkanike (bez belog polja iza vrata, sitne, sa širokom crnom crtom i "nahukom" smeđe boje na obrazima. Isti me odveo u Surčin gde smo našli nešto duže primerke bez belila iza vrata ali sa potpuno belim obrazima. Eto, toliko od mene.
Nazad na vrh Ići dole
BOCKA

BOCKA


Broj poruka : 106
Datum upisa : 02.01.2010
Lokacija : SKOPJE, MAKEDONIJA

Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Slike stiglica, podvrste i objasnjenja!   Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Icon_minitimeSub Mar 13, 2010 9:39 am

Evo i ja da se priključim u ovoj diskusii, Mičo mi smo starija generacija i nas su starii učili baš onako kako si u ovom zadnjem postu napisao.
Ja sam do pre nekoliko godina tvrdio da su najbolji štigliči uhvačeni baš u ovaj mart mesec jer su oni prezimeli i prebrodili sve što je moglo da ih unušti a pošto su i prirodnu selekciju prevazišli e zbog toga ove štiglice su bile najbolje.
Ja sam najviše naučio neke stvari od jedan moj komšija Risto Šarić koji je bio legenda u ptičarsto a od njega mi je ostalo da među druge karakteristike, da su štiglići šestoperci najbolji pevači.
Ja i dan danas držim se do toga.
Međutim otkako se pojavio ovaj internet ja sam shvatio da ustvari mene je vreme zgazilo, toliko je ornitologija napredovala da sada sve se vrti oko te hemije i naučnih rezultata istraživanja da prosto čovek nemože poverovati šta se sve postiže.
Pogotovo sada kada vidim kakva ukrštanja i mutacija ima prosto nemogu verovati koliko je nauka daleko otišla.
Od prošle godine rešio sam paralelno sa slavujima da se odam isključivo na naše domaće stigliče narodno kazano "cigančice"
Imam jedno petnajesetak štigliča uhvačeni kao gole javrije u Avgustu mesecu i sad očekujem da vidim kakve ču rezultate imati ove godine.
One ptice koje vidim kod tebe kako u volieru tako i izvan nje to je dokaz da si jedan od najboljih ptičara koga sam dosad upoznao. (preko foruma)
Na kraju, "kapu dole jer ptice govore sve"
Pozdrav Bocka
Nazad na vrh Ići dole
Dax BG

Dax BG


Broj poruka : 62
Datum upisa : 04.03.2010
Godina : 54
Lokacija : Beograd, Srbija

Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Slike stiglica, podvrste i objasnjenja!   Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Icon_minitimeSub Mar 13, 2010 10:08 am

Da, zaboravio sam napomenuti, Resnik i Surčin su dva periferna beogradska naselja. Resnik se nalazi relativno blizu Avale, a Surčin kao što znate u blizinu aerodroma. Razdaljina cca oko 7-8 kilometara.
Nazad na vrh Ići dole
Dax BG

Dax BG


Broj poruka : 62
Datum upisa : 04.03.2010
Godina : 54
Lokacija : Beograd, Srbija

Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Slike stiglica, podvrste i objasnjenja!   Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Icon_minitimeSub Mar 13, 2010 10:17 am

Gosn. Mićo,
razmimoilaženja u mišljenjima su relativna stvar glede nas ljubitelja štiglica. Evo, biću iskren bez uvrede.
Mišljenja sam da uopšte nije nikakva mudrost izvesti štiglica u volijeri. Ukoliko je dovoljno prostrana, okrenuta prema istoku, ima patos urađen od "grifovanog platna" da izmet propada i ne ostaje u kavezu, a usto mi sa mnogo ljubavi donosimo zelenilo i korov kojim se hrane u prirodi-uspeh je neminovan. Prve godine kada oformimo matične parove, verovatno će nešto kasnije krenuti sa gnežđenjem (kraj maja do sredine juna) i imati prve mlade tek početkom juna. Dogodine, biće nešto ranije, ali više problema jer su veoma nepredvidivi...
Hoću reći, štiglicu treba ne čovek već tetreb, koji se u njega toliko zaljubi da gleda u njega po ceo dan i donosi mu sve na tacni u zadato vreme.
Nazad na vrh Ići dole
mica

mica


Broj poruka : 538
Datum upisa : 15.01.2010
Godina : 69
Lokacija : Svilajnac

Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Slike stiglica, podvrste i objasnjenja!   Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Icon_minitimeNed Mar 14, 2010 9:33 am

Vizuelno uporedjivanje velicina:
carduelis carduelis balcanica vs carduelis chloris vs passer domesticus
Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Picture073qz

Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Stiglicvsvrabac
Nazad na vrh Ići dole
mica

mica


Broj poruka : 538
Datum upisa : 15.01.2010
Godina : 69
Lokacija : Svilajnac

Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Slike stiglica, podvrste i objasnjenja!   Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Icon_minitimeNed Mar 14, 2010 12:15 pm

Ovo su ptice za koje se iskreno sumlja da su cc balcanica i za koje ja iskreno verujem da jesu cc balcanica. Jer drugih i drugacijih stiglica u mom okruzenju nema. Pomoravlje je bilo, jeste i bice na Balkanu a ljudi i stiglici koji ga naseljavaju su balkanci.
Zakljucak se namece sam po sebi.
Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 79838571

Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Picture053r

Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Picture058sh

Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Picture067x

Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Picture091mf
zenka koja nema belu poprecnu prugu na vratu.
Nazad na vrh Ići dole
Danijel

Danijel


Broj poruka : 939
Datum upisa : 29.12.2009
Godina : 43
Lokacija : Srbija-Vranje

Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Slike stiglica, podvrste i objasnjenja!   Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Icon_minitimeNed Mar 14, 2010 5:42 pm

Danas na hranilistu kod Mice sve zenke,ili je to samo na ovim zadnjim slikama. Sem zenke na cetvrtoj i zadnjoj slici sve furlanke(belaci).
Nazad na vrh Ići dole
Danijel

Danijel


Broj poruka : 939
Datum upisa : 29.12.2009
Godina : 43
Lokacija : Srbija-Vranje

Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Slike stiglica, podvrste i objasnjenja!   Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Icon_minitimeNed Mar 14, 2010 6:13 pm

Mislim da je razlika izmedju ovog i idealnog para koga je Mica postavio vidljiva iz aviona, a vi presudite koje su od ovih ptica popularno nazvane cigancici, a svi znamo da su cigancici pravi balkanci. Od mene toliko...
Nazad na vrh Ići dole
Dax BG

Dax BG


Broj poruka : 62
Datum upisa : 04.03.2010
Godina : 54
Lokacija : Beograd, Srbija

Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Slike stiglica, podvrste i objasnjenja!   Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Icon_minitimeNed Mar 14, 2010 6:28 pm

Balkanika se sada vraća na gnežđenje iz "pečalbe". Krajem marta bukvalno preko noći nestaju furlani, a pojavljuju se jata balkanike koja se "razbiju" za nedelju dana. U parove naravno, kao u pesmi Dragane Mirković "niz šljivike i livade".
Nazad na vrh Ići dole
Danijel

Danijel


Broj poruka : 939
Datum upisa : 29.12.2009
Godina : 43
Lokacija : Srbija-Vranje

Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Slike stiglica, podvrste i objasnjenja!   Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Icon_minitimeNed Mar 14, 2010 6:35 pm

Vidi se ovde odmah ko je doktorirao sa stiglicama. Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Dax BG

Dax BG


Broj poruka : 62
Datum upisa : 04.03.2010
Godina : 54
Lokacija : Beograd, Srbija

Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Slike stiglica, podvrste i objasnjenja!   Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Icon_minitimeNed Mar 14, 2010 6:45 pm

Ja nisam još ali bože zdravlja imam u planu...
Nazad na vrh Ići dole
mica

mica


Broj poruka : 538
Datum upisa : 15.01.2010
Godina : 69
Lokacija : Svilajnac

Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Slike stiglica, podvrste i objasnjenja!   Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Icon_minitimePon Mar 15, 2010 9:46 am

danijel ::
Mislim da je razlika izmedju ovog i idealnog para koga je Mica postavio vidljiva iz aviona, a vi presudite koje su od ovih ptica popularno nazvane cigancici, a svi znamo da su cigancici pravi balkanci. Od mene toliko...
U pravu si 100% Da nisi slikao svoje stiglice jos uvek bih bio u zabludi. Vizuelna razlika je velika. I daxBG je apsolutno u pravu. Josno je, Vi ste odgaivaci cc balcanice i odmah ste uocili razliku.
Koliko poznajem slavuje toliko ne poznajem stiglice. Na hranlistu kod mene je CARDUELIS CARDUELIS CARDUELIS ili jednostavno Stiglic. Mi u Srbiji nemamo drugi naziv za ovaj subspecijes. U Bosni i Hrvatskoj ih nazivaju Bilaci. Naziv Furlan je za pticu koja je po velicini i fizionomiji izmedju Majora i cc Carduelisa ili stiglica obicnog.
Prevaro me je par koji se pretprosje godine nalegao kod mene na obliznjem drvetu. Nije uspeo da izlezi mladunce zbog komsiskih macaka. Tada sam pomislio na su stanarice. To je dobar primer kako se na osnovu pojedinacne pojave moze izvuci pogresan zakljucak.Tacno je da migriraju. Kod nas su vec od pocetka novembra pa do pocetka aprila, Kada se pomeraju ka severu, Sto opet zavisi od vremenskih uslova. Pored Velike Morave ima jedna mala kolonija cc sarduelis od nekoliko parova koja se ne seli. To je ipak raritet-retkost i ne moze se uzeti kao dokaz da su stanarice jer je ipak retka pojava. I ta pojava me je navela da pomislim kaoko cc carduelis ne migrira. Sada shvatam da je su podvrste carduelis nastale na osnovu dva kriterujuma: izgleda-exsterijernih razlika i geografske rasprostranjenosti.
Svi stiglici koje sam slikao proteklih mesec dana u cc carduelis. Ima par primeraka medju njima koji su razliciti. Tesko je oderediti kojoj podvrsti pripadaju. Mozda su nastali mesnjem cc balcanica sa cc carduelisom. Zbog velikih migracija i mesanja stiglicas to mije nemoguce.
p o z d r a v!
Nazad na vrh Ići dole
Dax BG

Dax BG


Broj poruka : 62
Datum upisa : 04.03.2010
Godina : 54
Lokacija : Beograd, Srbija

Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Slike stiglica, podvrste i objasnjenja!   Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Icon_minitimePon Mar 15, 2010 4:02 pm

Čovek se uči dok je živ, zar ne? Ja svakog dana saznam ponešto novo, nekad vezano za štiglice a nekad uopšteno i vezano za život. Mnogo sam vremena proveo prateći migratorne tokove po bivšoj YU i moja saznanja sam želeo uvek podeliti sa drugima, a ne ljubomorno ih čuvati samo za sebe. Koliko puta kada su suve zime (POČETAK DECEMBRA), pitali ste se gde idu štiglici, jer kada izađete u polje idu poneki jako visoko, a na livadama ih gotovo uopšte nema. Prosto beže od čoveka, zar ne? Isplašeni od silnih klopki, mreža, lajbuka i štasvevećne su našli prelazno rešenje dok ne padnu snegovi i poteraju ih na bilo šta što će im davati energiju potrebnu da prezime. Popnu se na platane i čupkaju semenke iz njegovih loptica, a isto tako pomalo vade semenke iz malih šišarki od tuja i šišarki bora. Kriju se od čovekovog pogleda, jednostavno.
Nazad na vrh Ići dole
milannish

milannish


Broj poruka : 248
Datum upisa : 23.12.2009
Godina : 44
Lokacija : Niš

Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Slike stiglica, podvrste i objasnjenja!   Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Icon_minitimePon Mar 15, 2010 6:32 pm

Bas tako Dax... moram da ti priznam da me odusevljavaju tvoji pstovi; kad bi svaki 4-5 pticar bio iskusan i hteo to da podeli to iskustvo sa drugima bas kao i ti, situacija bi u ovom nasem hobiju bila daleko drugacija.
Pozdrav, samo nastavi ovako, milina je citati tvoja stiva!
Nazad na vrh Ići dole
mica

mica


Broj poruka : 538
Datum upisa : 15.01.2010
Godina : 69
Lokacija : Svilajnac

Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Slike stiglica, podvrste i objasnjenja!   Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Icon_minitimeUto Mar 16, 2010 8:30 am

Uporedna analiza cc balcanica - cc carduelis
Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Ccb

Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Picture029lr

Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Ccb1l

Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Picture045t
Nazad na vrh Ići dole
mica

mica


Broj poruka : 538
Datum upisa : 15.01.2010
Godina : 69
Lokacija : Svilajnac

Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Slike stiglica, podvrste i objasnjenja!   Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Icon_minitimeUto Mar 16, 2010 6:40 pm

Link koji je dodatno zakomlikovao celu ovu pricu oko podvrsta stiglica. Obratite paznju na CC Balcanica i njegov izgled Question http://www.fortunecity.com/petparade/labrador/247/photoalbum/goldfinches/index.htm

Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Balcanica2

Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Balcanicafe
Nazad na vrh Ići dole
Dax BG

Dax BG


Broj poruka : 62
Datum upisa : 04.03.2010
Godina : 54
Lokacija : Beograd, Srbija

Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Slike stiglica, podvrste i objasnjenja!   Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Icon_minitimeUto Mar 16, 2010 7:14 pm

Gosn. Mićo obratio bih se sa dužnim poštovanjem.
Već smo pisali vezano za ovu našu podvrstu i sada ulazimo u blago rečeno "sezonu izmišljanja mlake vode" pošto su hladna i topla davno izmišljene. Naravno da sam i ja pronalazio slike po raznim onlajn enciklopedijama i tekstove, malo je reći zbunjujućeg sadržaja. Evo, danas sam bio kod mog daljeg rođaka i gledao malo njegove ptice koje ima (štiglice), pa sam ga usput "propitao" iz kog godišnjeg doba je koja itd.
DVA su sa početka oktobra (svi su sa istog mesta doneseni) i liče na onoga sa gornje slike (malo) jer imaju malo tamnije "uši". Ostali su sa početka novembra i liče kao jaje jajetu na one sa vašeg hranilišta. Po meni je zaključak krajnje jasan:
-prvi migriraju naši domaći u pravcu Turske i primorske delove, a posle nam prvo dolaze ptice sa obodnih područja koje imaju nešto svetlije partije, a glavna karakteristika kod njih je da nemaju nikad onu karakterističnu tamnu crvenu masku, boje zrele višnje kao oni sa vašeg hranilišta sada. Maska im je nešto svetlija i može se reći boje zrele trešnje. Oni su meni lično najsimpatičniji i najlepši, mada i dalje tvrdim da su naši "domaći" najtemperamentniji i najbolji pevači.
-potom dolaze početkom novembra ovi poslednji, jer se počinju gnezditi poslednji i kao takvi zadnji idu svojoj kući.
Nazad na vrh Ići dole
BOCKA

BOCKA


Broj poruka : 106
Datum upisa : 02.01.2010
Lokacija : SKOPJE, MAKEDONIJA

Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Slike stiglica, podvrste i objasnjenja!   Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Icon_minitimeUto Mar 16, 2010 11:01 pm

DaxBG,
Svaka čast sve što pišeš na forumu to je u redu ali daj da vidimo postavi i ti neke slike od tvojih ptica.
Prema tvojeg teoretskog znanja moralo bi i ti da imaš vrhunske štiglice.
U očekivanju da postaviš koju sliku primi puno pozdrava.
Bocka
Nazad na vrh Ići dole
mica

mica


Broj poruka : 538
Datum upisa : 15.01.2010
Godina : 69
Lokacija : Svilajnac

Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Slike stiglica, podvrste i objasnjenja!   Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Icon_minitimeSre Mar 17, 2010 10:26 am

KO SMO MI Question cc balcanica ili cc carduelis Question
Juce slikano:
Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 73009156
Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 23714580
Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Backzi
Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Picture012r
Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Picture018ag
Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Picture026e
Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Picture028h
Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Picture031m
Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Picture041b
Nazad na vrh Ići dole
gocke

gocke


Broj poruka : 200
Datum upisa : 01.03.2010
Lokacija : stokholm

Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Slike stiglica, podvrste i objasnjenja!   Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Icon_minitimeSre Mar 17, 2010 10:46 am

Ali se oduzi ova rasprava ko smo i sta smo ,, da li smo balcanica, nominalis britanika ili sta vec.. Kao sto je vec neko naveo zimi se u nasu zemlju spustaju stiglici iz drugih zemalja u potrazi za hranom.. ako te toliko interesuje da li ima razlike izmedju tih ptica sto slikas i tkozvane balcanice,, preporucio bih ti da uhvatis jednog i uporedis ga sa primerkom koga uhvatis u avgustu,,mislim da ce ti tada biti razlika ocigledna.. a isto tako moze da bude i britanica jer ove godine su zime veoma ostre i jake u evropi...kod mene jos uvek pola metra snega
Nazad na vrh Ići dole
SrdjanKG

SrdjanKG


Broj poruka : 442
Datum upisa : 18.02.2010
Godina : 52
Lokacija : Resnik,KG - SRB 10 2

Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Slike stiglica, podvrste i objasnjenja!   Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Icon_minitimeSre Mar 17, 2010 10:51 am

Ja sam Gocke napisao da kod nas (posebno kad su jake zime) dolaze i druge podvrste migrirajuci,i stojim iza toga! Ali nismo mi merodavni da odredjujemo podvrste(posebno ne odokativno,i to na osnovu slike?!) vec ornitolozi,i to vise ne rade odokativno,vec DNK metodama!
Nazad na vrh Ići dole
Danijel

Danijel


Broj poruka : 939
Datum upisa : 29.12.2009
Godina : 43
Lokacija : Srbija-Vranje

Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Slike stiglica, podvrste i objasnjenja!   Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Icon_minitimeSre Mar 17, 2010 11:05 am

Tema se stvarno oduzila, ja sam samo hteo da navedem na razliku i svako ko je reko nesto uvezi ovoga je upravu. Vazno je da su sve ovo stiglice i da su svima lepe i drage...

Evo moje balkanke, Lela Vranjanka... Very Happy

Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Dsci0206b

Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Dsci0293x
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Slike stiglica, podvrste i objasnjenja!   Slike stiglica, podvrste i objasnjenja! - Page 4 Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Slike stiglica, podvrste i objasnjenja!
Nazad na vrh 
Strana 4 od 19Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 11 ... 19  Sledeći
 Similar topics
-
» Bolest stiglica
» kavez za kanarince
» Razmnozavanje štiglica u avikulturi
» Ishrana stiglića uopšteno....
» Legalna Nabavka Stiglica?

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Avikultura :: Ptice :: Avifauna Evrope :: Ptice pevacice :: Stiglic (Carduelis carduelis)-
Skoči na: