Avikultura
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum za ljubitelje ptica
 
PrijemGalerijaLatest imagesRegistruj sePristupi
Pravila foruma
1. Zabranjeno je vredjanje po bilo kom osnovu
2. Zabranjeno je slati privatne poruke i poruke na forumu u vidu spamova i reklamiranja
3. Zabranjeno je postavljati autorske tekstove a da ne ostavite i link odakle je preuzet
4. Lazno predstavljanje i koriscenje tudjih identiteta kao i dupli nalozi
5. Koristiti vulgarne izraze
6. Krsenje privatnosti tj postavljati podatke trecih lica bez njihove dozvole
7. Mogucnost slanja privatnih poruka dobijate posle 20te poruke na forumu
8. Oglasavanje na forumu je strogo zabranjeno, osim u delu predvidjenom za to (za oglasavanje morate da ispunite uslov od 20 poruka na forumu a onda se javite administratoru foruma)
Sekcija pticara Subotica
Od skora smo postali oficijelni forum sajta sekcije pticara Subotice pa sve ujedno pozivam da posete sajt

 

 PBFD-BOLEST KLJUNA I PERA

Ići dole 
4 posters
AutorPoruka
ROĐA




Broj poruka : 14
Datum upisa : 13.02.2014

PBFD-BOLEST KLJUNA I PERA Empty
PočaljiNaslov: PBFD-BOLEST KLJUNA I PERA   PBFD-BOLEST KLJUNA I PERA Icon_minitimeČet Feb 13, 2014 1:56 pm

Zdravo svim članovima ovog foruma!Nadam se da će mi neko odgovoriti na ovu temu,jer mi treba pomoć.Imam malog Aleksandra,kome je pre 3 nedelje data dijagnoza:PBFD ili Bolest kljuna i pera.Star je 2 godine i kod mene je godinu i po dana.Nažalost, bolest smo otkrili dosta kasno,s obzirom da nije imao drugih simptoma sem opadanja perja.Mada i da smo je otkrili ranije, kažu da to ne bi ništa promenilo jer je reč o genetski naslednoj bolesti kojoj nema leka.S obzirom na sve on se dobro drži.Lepo je raspoložen i ima dobar apetit.Problem je u tome što mu je jako puno perja otpalo i ne može da leti.Istovremeno možda još ozbiljnije je i to što ima problem sa plućima.Ne zna se tačno koji.Doktor kaže da to ,s obzirom na šuštanje koje se povremeno čuje kada diše i pomeranje grudnog koša pri tome, najviše liči na astmatične napade.Trenutno je na drugoj antibiotskoj terapiji zbog toga.Očajna sam zbog svega toga i ne mogu da se pomirim sa činjenicom da ne mogu nikako drugačije da mu pomognem.Čitajući o ovoj opakoj bolesti došla sam do saznanja da je najveći problem što bolest slabi imunitet ptice koja usled toga ne može da se odbrani od raznih infekcija i da su zapravo te druge infekcije i najčešći uzrok smrti ovih ptica.
Zamolila bih sve koji znaju nešto o ovoj bolesti da pišu,a naručito o mogućim načinima za ojačanje imuniteta mog mališe,jer koliko mi se čini ništa drugo mi ne preostaje!Unapred zahvalna!
Nazad na vrh Ići dole
Dusko




Broj poruka : 230
Datum upisa : 21.11.2011
Godina : 61
Lokacija : Republika Srpska

PBFD-BOLEST KLJUNA I PERA Empty
PočaljiNaslov: Re: PBFD-BOLEST KLJUNA I PERA   PBFD-BOLEST KLJUNA I PERA Icon_minitimeČet Feb 13, 2014 7:41 pm

Ko Vam je dao tu dijagnozu za papagaja?
Nazad na vrh Ići dole
ROĐA




Broj poruka : 14
Datum upisa : 13.02.2014

PBFD-BOLEST KLJUNA I PERA Empty
PočaljiNaslov: Re: PBFD-BOLEST KLJUNA I PERA   PBFD-BOLEST KLJUNA I PERA Icon_minitimePet Feb 14, 2014 10:30 am

Doktor sa veterinarskog fakulteta.Na osnovu analize perja.
Nazad na vrh Ići dole
Dusko




Broj poruka : 230
Datum upisa : 21.11.2011
Godina : 61
Lokacija : Republika Srpska

PBFD-BOLEST KLJUNA I PERA Empty
PočaljiNaslov: Re: PBFD-BOLEST KLJUNA I PERA   PBFD-BOLEST KLJUNA I PERA Icon_minitimeSre Feb 19, 2014 6:29 pm

Koliko znam do sada nisu mogli na fakultetu da vrse analizu na bolest PBFD, ako imas takvu pticu je veliki problem i za tebe i za nas odgajivace. Naime to je virusno obolenje koje moze lako da se prenese na zdrave ptice. Samo saznanje da postoji ovo obolenje u Srbiji treba da se upale crvene lampice kod svih odgajivaca sta i od koga kupuju.
Nazad na vrh Ići dole
coja

coja


Broj poruka : 29
Datum upisa : 01.02.2014
Lokacija : beograd

PBFD-BOLEST KLJUNA I PERA Empty
PočaljiNaslov: Re: PBFD-BOLEST KLJUNA I PERA   PBFD-BOLEST KLJUNA I PERA Icon_minitimeSre Feb 19, 2014 8:28 pm

moze li ko napisati nesto vise o toj bolesti, kako se prenosi koji su simptomi,da li je to virusno koliko traje inkubacija i slicno
Nazad na vrh Ići dole
coja

coja


Broj poruka : 29
Datum upisa : 01.02.2014
Lokacija : beograd

PBFD-BOLEST KLJUNA I PERA Empty
PočaljiNaslov: Re: PBFD-BOLEST KLJUNA I PERA   PBFD-BOLEST KLJUNA I PERA Icon_minitimeSre Feb 19, 2014 8:29 pm

da li postoje neke preventivne mere pored karantina i dobrih uslova drzanja ptica
Nazad na vrh Ići dole
ROĐA




Broj poruka : 14
Datum upisa : 13.02.2014

PBFD-BOLEST KLJUNA I PERA Empty
PočaljiNaslov: Re: PBFD-BOLEST KLJUNA I PERA   PBFD-BOLEST KLJUNA I PERA Icon_minitimeČet Feb 20, 2014 12:10 pm

Ovo su neke informacije koje sam uspela da prikupim što sa naših,što sa stranih sajtova.PBFD ili bolest kljuna i pera je virusna bolest koja se prenosi na dva načina:genetski tj. ptići je mogu dobiti od roditelja ili od drugih zaraženih ptica-putem izmeta i čestica sa kože i perja.Reč je o fatalnoj bolesti koja pogađa najčešće mlade ptice do 2,3godine starosti kojima još uvek nije izgrađen imuni sistem,pa su samim tim u nemogućnosti da se odbrane od njega.Bolest se ispoljava ili veoma rano odmah po izlasku iz gnezda, kada su u pitanju tek izlegli ptići i završava brzom smrću.A ponekad se ispoljava i prilikom prvog mitarenja kada ptica gubi nepovratno perje.Gubljenje perja može biti jedan od znakova bolesti a pored toga to mogu biti deformisani ili prerastao kljun kao i nokti.S obzirom da je kod bolesnih ptica oslabljen imuni sistem one su podložne sekundarnim infekcijama ko što su bolesti pluća,jetre itd. što je i načešći uzrok smrti.Zbog toga često ovu bolest nazivaju ptičjom sidom.Leka nema,sve je još uvek u istraživačkoj fazi.Postoji preventivna vakcina za ptiće do 14 dana koji još nisu ispoljili znake bolesti.Kod onih koji su pokazali neke znake bolesti vakcina ima kontra efekat-dovodi do smrti.Obolele ptice mogu uz adekvatnu negu živeti i više godina što podrazumeva balansiranu ishranu- ishranu bogatu organskim voćem i povrćem uz dodatak vitamina i lekova za lečenje sekundarnih infekcija.NAJVAŽNIJE takvim pticama treba pružiti puno ljubavi!To je preduslov za sve ostalo.Postoji mali,neznatni broj ptica koje su uz sve to uspele da razviju imuni odgovor na bolest i da ozdrave.Nažalost to je retkost.
Nazad na vrh Ići dole
ROĐA




Broj poruka : 14
Datum upisa : 13.02.2014

PBFD-BOLEST KLJUNA I PERA Empty
PočaljiNaslov: Re: PBFD-BOLEST KLJUNA I PERA   PBFD-BOLEST KLJUNA I PERA Icon_minitimeČet Feb 20, 2014 12:37 pm

Simptomi i tok bolesti su veoma različiti.Ne postoji tipičan slučaj.
BOLEST SE MOŽE SIGURNO DOKAZATI SAMO PUTEM TESTA KRVI ILI SVEŽE IŠČUPANOG,IDEALNO DEFORMISANOG PERA.
Obolele ptice treba izdvojiti iz volijera a volijere,hranilice,pojilice i igračke treba dezinfikovati!
Nazad na vrh Ići dole
Dusko




Broj poruka : 230
Datum upisa : 21.11.2011
Godina : 61
Lokacija : Republika Srpska

PBFD-BOLEST KLJUNA I PERA Empty
PočaljiNaslov: Re: PBFD-BOLEST KLJUNA I PERA   PBFD-BOLEST KLJUNA I PERA Icon_minitimePet Feb 21, 2014 7:20 pm

Veoma teska i zarazna Virusna bolest, po meni sve zarazene ptice trebalo bi unistiti spaljivanjem
Nazad na vrh Ići dole
ROĐA




Broj poruka : 14
Datum upisa : 13.02.2014

PBFD-BOLEST KLJUNA I PERA Empty
PočaljiNaslov: Re: PBFD-BOLEST KLJUNA I PERA   PBFD-BOLEST KLJUNA I PERA Icon_minitimeSub Feb 22, 2014 10:39 pm

Slažem se da je reč o teškoj i zaraznoj bolesti.Zato su odgajivači ti koji treba da vode računa gde i od koga nabavljaju ptice,i u kakvom zdravstvenom stanju su iste.Mi kupci teško da možemo znati o kakvim pticama se radi u trenutku kupovine,pogotovo kada one izgledaju lepo i zdravo(što je naš slučaj).Što se tiče spaljivanja nisam za takve mere.Mislim da je to veoma okrutno prema ovim divnim stvorenjima.Takve ptice treba izolovati i raditi na njihovom lečenju koliko je to moguće u ovom trenutku kada se na vakcini još uvek radi.U inostranstvu postoje ljudi koji rade na pronalaženju leka i koji istovremeno brinu o ovakvim pticama pružajući im puno nege i ljubavi.One to i zaslužuju.


Nazad na vrh Ići dole
coja

coja


Broj poruka : 29
Datum upisa : 01.02.2014
Lokacija : beograd

PBFD-BOLEST KLJUNA I PERA Empty
PočaljiNaslov: Re: PBFD-BOLEST KLJUNA I PERA   PBFD-BOLEST KLJUNA I PERA Icon_minitimeNed Feb 23, 2014 6:01 pm

pa nije covek mislio da ih zive spaljuju. to se odnosi na spaljivanje leseva kao preventivnu meru. to je po meni najnormalnije ili spaliti ili duboko u zemlju pa krec.
Nazad na vrh Ići dole
Dusko




Broj poruka : 230
Datum upisa : 21.11.2011
Godina : 61
Lokacija : Republika Srpska

PBFD-BOLEST KLJUNA I PERA Empty
PočaljiNaslov: Re: PBFD-BOLEST KLJUNA I PERA   PBFD-BOLEST KLJUNA I PERA Icon_minitimePon Feb 24, 2014 4:54 pm

To je veoma opasna i zarazna virusna bolest, za nju lijeka i lijecenja nema. Nesto poput SIDE kod ljudi. U inostranstvu pogotovo na zapadu vazi pravilo za sve skuplje i rjedje ptice da uz papire vlasnistva DNK analize pola ide i papir kontrole na bolest PBFD. Prema tome najbolje utamanit spaliti i naokolo sto sire dezinfikovati. Na to mjesto ne unositi nove ptice bar par godina.
Nazad na vrh Ići dole
ROĐA




Broj poruka : 14
Datum upisa : 13.02.2014

PBFD-BOLEST KLJUNA I PERA Empty
PočaljiNaslov: Re: PBFD-BOLEST KLJUNA I PERA   PBFD-BOLEST KLJUNA I PERA Icon_minitimeSre Feb 26, 2014 2:12 pm

S obzirom da još uvek ne mogu da odgovaram na privatne poruke,odgovoriću na ovaj način onima koje to zanima.Ptičica mi je čas,bolje čas gore.Teško je to i reći.Druga antibiotska terapija je završena bez većeg pomaka.Asmatični napadi se nastavljaju,nekad i u češćim intervalima.Malo više spava nego što je do sad činio.Sad nisam sigurna da li je to dobro ili loše?!Oni koji su se oporavili su provodili veći deo dana spavajući.Možda tako njihov organizam skuplja sanagu za borbu protiv ove bolesti.Možda se ja samo nadam.Trenutno mu dajemo spirulina za jačanje imuniteta i ropu,što nam je preporučio jedan odgajivač. Svakih par dana u sok ili vodu mu sipam i Qvikove vitamine.Jede voće,povrće,maslačak,semenke.Apetit mu je odličan i on je raspoložen kao i inače.Pravim mu i rastvor aloja-voda-1:3 za koji kažu da je odličan za suvu i nadraženu kožu,pošto se non stop čupka i češka.Čini mi se da mu po stomačiću izbija i paperje,ali još uvek ne smem da se nadam da će mu i porasti lepo zdravo perje.Kod nekih papagaja izraste samo paperje a nekima i to ne.Šta dalje,ne znam.Videćemo kako će se razvijati situacija.Mi se ne predajemo,dok god se on drži!
Nazad na vrh Ići dole
rade

rade


Broj poruka : 175
Datum upisa : 07.01.2011

PBFD-BOLEST KLJUNA I PERA Empty
PočaljiNaslov: Re: PBFD-BOLEST KLJUNA I PERA   PBFD-BOLEST KLJUNA I PERA Icon_minitimeČet Feb 27, 2014 8:30 pm

Svaka cast na ovoj zadnjoj recenici > Mi se ne predajemo,dok god se on drži! Puna podrska makar ovako sa foruma . Smile 
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





PBFD-BOLEST KLJUNA I PERA Empty
PočaljiNaslov: Re: PBFD-BOLEST KLJUNA I PERA   PBFD-BOLEST KLJUNA I PERA Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
PBFD-BOLEST KLJUNA I PERA
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Lumps- cisticna bolest pera
» Nepoznata bolest
» Bastard bez kljuna
» Pomoc!!Tigrica ostala bez pola kljuna
» bolest jetre

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Avikultura :: Odrzavanje :: Nega i zaštita ptica :: Bolesti ptica-
Skoči na: