Avikultura
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum za ljubitelje ptica
 
PrijemGalerijaLatest imagesRegistruj sePristupi
Pravila foruma
1. Zabranjeno je vredjanje po bilo kom osnovu
2. Zabranjeno je slati privatne poruke i poruke na forumu u vidu spamova i reklamiranja
3. Zabranjeno je postavljati autorske tekstove a da ne ostavite i link odakle je preuzet
4. Lazno predstavljanje i koriscenje tudjih identiteta kao i dupli nalozi
5. Koristiti vulgarne izraze
6. Krsenje privatnosti tj postavljati podatke trecih lica bez njihove dozvole
7. Mogucnost slanja privatnih poruka dobijate posle 20te poruke na forumu
8. Oglasavanje na forumu je strogo zabranjeno, osim u delu predvidjenom za to (za oglasavanje morate da ispunite uslov od 20 poruka na forumu a onda se javite administratoru foruma)
Sekcija pticara Subotica
Od skora smo postali oficijelni forum sajta sekcije pticara Subotice pa sve ujedno pozivam da posete sajt

 

 Pitanja u vezi sa genetikom

Ići dole 
+21
srxa
golubx
Matija95
skorkovic
Džoni
mica vasic
Dalibor Vasic
braneOS
igorsand
Vasa
pero
Rea
fuz80
ticar
sasar_le
skender bajraktari
sasaznas
Boban
malinois
Laza
dr.nenad86
25 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeći
AutorPoruka
Vasa
YA HABIBI YA AEINI
Vasa


Broj poruka : 1395
Datum upisa : 28.03.2010
Godina : 38
Lokacija : Srbija-Vranje RS 7-64

Pitanja u vezi sa genetikom - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pitanja u vezi sa genetikom   Pitanja u vezi sa genetikom - Page 2 Icon_minitimePet Mar 11, 2011 5:57 pm

Upravo tako , ima dosta stvari koje odgajivaci neznaju, pa bi bilo lepo da se jave geneticari i odgovore na Acino pitanje....
Ajde Neso nemoj da brukas mentora Embarassed

pozdrav
Nazad na vrh Ići dole
dr.nenad86
ministar bez fotelje
dr.nenad86


Broj poruka : 2501
Datum upisa : 21.12.2009
Godina : 37
Lokacija : Niš

Pitanja u vezi sa genetikom - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pitanja u vezi sa genetikom   Pitanja u vezi sa genetikom - Page 2 Icon_minitimePet Mar 11, 2011 6:16 pm

Vasa ::
Upravo tako , ima dosta stvari koje odgajivaci neznaju, pa bi bilo lepo da se jave geneticari i odgovore na Acino pitanje....
Ajde Neso nemoj da brukas mentora Embarassed

pozdrav


Veceras kad dobijem slobodnog vremena javice se Nesa, jer ne smem da brukam profesora..... Ne ide.......

Sad moram da citam nesto drugo sto nema veze sa avikultutom, stisli ispiti, jbg......


Pozdrav cheers
Nazad na vrh Ići dole
igorsand




Broj poruka : 201
Datum upisa : 11.03.2010
Lokacija : Zrenjanin

Pitanja u vezi sa genetikom - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pitanja u vezi sa genetikom   Pitanja u vezi sa genetikom - Page 2 Icon_minitimeSub Mar 12, 2011 12:35 am

pero ::
Ako je sve u redu sa praocem P i posljednjom generacijom valjalo bi nastaviti po shemi i petu generaciju koja bi imala blizu 98 % naslijeđa praoca P. Ovdje je riječ o okomitoj shemi krvnog srodstva. Ove ptice nisu izložbeni primjerci. Mogu se dobiti nevitalne ptice, smanjena nosivost, gubitak volje za reprodukciju itd.
Vodoravna shema križanja daje i bolje izložbene primjerke.

Pero je li ovo znaci da tek kada krenes u vodorano parenje imas kvalitetne izlozbene ptice? Znaci bez obzira sto u cetvrtoj/petoj generaciji imaju veliki procenat ocevih osobina nisu izlozbene ptice?

Ajde malo pojasni i rad sa trecom zenkom. Do 5. generacije ide isto kao i sa ove dve zenke. A kako ide u vodoravno?
Nazad na vrh Ići dole
braneOS

braneOS


Broj poruka : 201
Datum upisa : 22.12.2010
Godina : 37
Lokacija : osijek

Pitanja u vezi sa genetikom - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pitanja u vezi sa genetikom   Pitanja u vezi sa genetikom - Page 2 Icon_minitimeSub Avg 13, 2011 1:15 am

dali postoji pastel intenzivna ptica i kako ju prepoznat..i kakim puutem se dolazi do te ptice...nedavno sam nesto nacuo na tu temu i zanima me dali to postoji?hvala ljepo
Nazad na vrh Ići dole
dr.nenad86
ministar bez fotelje
dr.nenad86


Broj poruka : 2501
Datum upisa : 21.12.2009
Godina : 37
Lokacija : Niš

Pitanja u vezi sa genetikom - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pitanja u vezi sa genetikom   Pitanja u vezi sa genetikom - Page 2 Icon_minitimeSub Avg 13, 2011 1:43 am

braneOS ::
dali postoji pastel intenzivna ptica i kako ju prepoznat..i kakim puutem se dolazi do te ptice...nedavno sam nesto nacuo na tu temu i zanima me dali to postoji?hvala ljepo


Naravno da postoji !
Lipohrom pastel intenzivni se prepoznaje po tome sto na sebi nema inja i po strukturi pera.
Do te ptice se dolazi parenjem muzijaka i zenke, intenzivnog i neintenzivnog kanarinaca lipohrom pastele ili putem nosioca...

Molim lepo......

Pozdrav cheers
Nazad na vrh Ići dole
Dalibor Vasic

Dalibor Vasic


Broj poruka : 531
Datum upisa : 03.01.2011
Godina : 29
Lokacija : Cicevac, Srbija

Pitanja u vezi sa genetikom - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pitanja u vezi sa genetikom   Pitanja u vezi sa genetikom - Page 2 Icon_minitimeSub Avg 13, 2011 10:37 am

Da li se moze pustiti na parenje, recesivno bela kanarinka, sa recesivno belim muzijakom ? Nisu ni u kakvom srodstvu, muzijak ja kupljen u Paracinu, a zenka iz okolone Kragujevca. Neki su mi rekli da nije dobro da se pusta belo na belo, pa rekoh da pitam vas ovde ?


Pozdrav! cheers
Nazad na vrh Ići dole
mica vasic

mica vasic


Broj poruka : 86
Datum upisa : 18.12.2010
Godina : 52
Lokacija : Aleksinac

Pitanja u vezi sa genetikom - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pitanja u vezi sa genetikom   Pitanja u vezi sa genetikom - Page 2 Icon_minitimeSub Avg 13, 2011 11:01 am

.


Poslednji izmenio mica vasic dana Uto Dec 24, 2013 6:13 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Dalibor Vasic

Dalibor Vasic


Broj poruka : 531
Datum upisa : 03.01.2011
Godina : 29
Lokacija : Cicevac, Srbija

Pitanja u vezi sa genetikom - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pitanja u vezi sa genetikom   Pitanja u vezi sa genetikom - Page 2 Icon_minitimeSub Avg 13, 2011 11:11 am

Ok, hvala puno, pokusacu, pa videcu sta ce biti....

Pozdrav! cheers
Nazad na vrh Ići dole
Džoni

Džoni


Broj poruka : 18
Datum upisa : 02.05.2011
Lokacija : Nis

Pitanja u vezi sa genetikom - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pitanja u vezi sa genetikom   Pitanja u vezi sa genetikom - Page 2 Icon_minitimePet Sep 23, 2011 3:34 pm

Nisam bio dosta vremena na forumu a interesuje me da li neko zna da mi kaže, obrazloži ili nacrta šemu parenja satine kanarinaca mužijaka sa bakarcem ( ženkom ) , šta se dobija iz te kombinacije ? Unapred zahvalan odgovorom.
Nazad na vrh Ići dole
dr.nenad86
ministar bez fotelje
dr.nenad86


Broj poruka : 2501
Datum upisa : 21.12.2009
Godina : 37
Lokacija : Niš

Pitanja u vezi sa genetikom - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pitanja u vezi sa genetikom   Pitanja u vezi sa genetikom - Page 2 Icon_minitimePet Sep 23, 2011 9:23 pm

Sto se tice parenja satine kanarinca sa bakrenim, tu se radi o polno vezanom nasledjivanju. Polno vezano nasledjivanje je takvo nasledjivanje gde se osobine za tu mutaciju ( satine ) prenose preko X polnog hromozoma.

A sema nasledjivanja je sledeca.....
Pitanja u vezi sa genetikom - Page 2 Copyofpolnovezano



Pozdrav cheers
Nazad na vrh Ići dole
ticar

ticar


Broj poruka : 432
Datum upisa : 31.12.2009
Godina : 39
Lokacija : Zadar,hr

Pitanja u vezi sa genetikom - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pitanja u vezi sa genetikom   Pitanja u vezi sa genetikom - Page 2 Icon_minitimeSub Sep 24, 2011 5:07 am

a jesi zakomplicira sa ovim, Very Happy
uglavnom sve ženke satinet a muški normali nosioci satineta.


što se dobije parenjem izabela cr.moz nosioc satineta x satinet cr.moz ženka
Nazad na vrh Ići dole
ticar

ticar


Broj poruka : 432
Datum upisa : 31.12.2009
Godina : 39
Lokacija : Zadar,hr

Pitanja u vezi sa genetikom - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pitanja u vezi sa genetikom   Pitanja u vezi sa genetikom - Page 2 Icon_minitimeSub Sep 24, 2011 5:10 am


evo i još jedno pitanje.

što se dobije parenjem crnog jaspe crv,moz sa crnim crvenim mozaikom.
Nazad na vrh Ići dole
ticar

ticar


Broj poruka : 432
Datum upisa : 31.12.2009
Godina : 39
Lokacija : Zadar,hr

Pitanja u vezi sa genetikom - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pitanja u vezi sa genetikom   Pitanja u vezi sa genetikom - Page 2 Icon_minitimeNed Sep 25, 2011 1:27 am

nije vrag da nitko nezna ni jedno ni drugo
Nazad na vrh Ići dole
dr.nenad86
ministar bez fotelje
dr.nenad86


Broj poruka : 2501
Datum upisa : 21.12.2009
Godina : 37
Lokacija : Niš

Pitanja u vezi sa genetikom - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pitanja u vezi sa genetikom   Pitanja u vezi sa genetikom - Page 2 Icon_minitimeNed Sep 25, 2011 8:44 pm

ticar ::
a jesi zakomplicira sa ovim, Very Happy
uglavnom sve ženke satinet a muški normali nosioci satineta.


što se dobije parenjem izabela cr.moz nosioc satineta x satinet cr.moz ženka


Ticar , ovu tabelu moze shvatiti i dete u 4. razredu osnovne skole, nista niej zakomplikovano vec uprosceno Very Happy

A u ovoj tvojoj kombinaciji se dobijaju :

Muzijaci : normal izabela crveni mozaik nosioc satinea i satine crveni mozaik

Zenke : normal izabela crveni mozaik i satine crveni mozaik

Sva sreca samo sto se vratio sa sudijskog seminara gde sam ja imao temu koju sma obradjivao i prezentovao ostalim kolegama sudijama i sudijskim pripravnicima na temu opste genetike i termini u avikulturi, pa se po nesto i secam........ Razz

A cekam i ostale da se jave u ovoj temi za ostala pitanja........


Pozdrav cheers
Nazad na vrh Ići dole
Boban




Broj poruka : 281
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 63
Lokacija : Srbija Vranje

Pitanja u vezi sa genetikom - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pitanja u vezi sa genetikom   Pitanja u vezi sa genetikom - Page 2 Icon_minitimeNed Sep 25, 2011 9:22 pm

Za jaspe napisi da li heterozigotan ili homozigotan, bez toga pitanje nije potpuno.
Nazad na vrh Ići dole
ticar

ticar


Broj poruka : 432
Datum upisa : 31.12.2009
Godina : 39
Lokacija : Zadar,hr

Pitanja u vezi sa genetikom - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pitanja u vezi sa genetikom   Pitanja u vezi sa genetikom - Page 2 Icon_minitimePon Sep 26, 2011 4:10 am

ma bezveze si dole stavljao 4 slićice kad su dosta dvije,pola muških normala i pola ženki satinet,muški nosioci satineta.
isto ti je trebalo 2 dana da odgovoriš na pitanje.


za jaspe,heterozigotan i homozigotan.
Nazad na vrh Ići dole
dr.nenad86
ministar bez fotelje
dr.nenad86


Broj poruka : 2501
Datum upisa : 21.12.2009
Godina : 37
Lokacija : Niš

Pitanja u vezi sa genetikom - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pitanja u vezi sa genetikom   Pitanja u vezi sa genetikom - Page 2 Icon_minitimePon Sep 26, 2011 12:00 pm

ticar ::
ma bezveze si dole stavljao 4 slićice kad su dosta dvije,pola muških normala i pola ženki satinet,muški nosioci satineta.
isto ti je trebalo 2 dana da odgovoriš na pitanje.


za jaspe,heterozigotan i homozigotan.


Ticar prvo da ti objasnim semu nasledjivanja.
Svaka ptica u priplodu formira dva tipa zigota, muzijak ima dva polna hromozoma XX, a zenka formira XY , tako da kada se to prilikom oplodnje razdvoji muzijak ima X , X a zenka X, Y a kada se prostim mnozenjem pomnozi 2 x 2 dobija se 4 , upotrebi zdravu logiku i shvatices to. Prosto je nemoj da se brukas ovakvim ispadima......

Drugo ja ne spavam, uz komp, to da imas u vidu, ja sam pticar, sudija, takmicar, predsednik drustva, clan Uo saveza, ja nemam vremena kao ti na pretek pa da jedva cekam neko da napise nesto u nekoj temi pa da jurim da odgovaram. Ja do sada nisam video tvoju pticu na izlozbi na vasem Drzavnom sampionatu zadnjih nekoliko godina, slobdno vreme iskoristi malo i poradi na svom jatu, izadji malo u carsiju.

Sto se tice ovih dva dana za odgovor, ticar ja sam bio da uzivam sa kolegama sudijama na Srebrnom Jezeru na skupstini i strucnom sudijskom seminaru, prezentovao sam tamo svoju temu o opstoj genetici i terminima u avikulturi , ako ti nesto oko toga nije jasno pitaj slobodno, objasnicu ti....
A da te informisem i oko toga dva dana su i vase sudije imale strucni sudijski seminar u Osjeku, tako da, informisi se malo, sto ne znas nauci ili pitaj........ Laughing


Pozdrav cheers
Nazad na vrh Ići dole
ticar

ticar


Broj poruka : 432
Datum upisa : 31.12.2009
Godina : 39
Lokacija : Zadar,hr

Pitanja u vezi sa genetikom - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pitanja u vezi sa genetikom   Pitanja u vezi sa genetikom - Page 2 Icon_minitimePon Sep 26, 2011 12:57 pm

bio si na forumu više puta a nisi odgovorio. Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
dr.nenad86
ministar bez fotelje
dr.nenad86


Broj poruka : 2501
Datum upisa : 21.12.2009
Godina : 37
Lokacija : Niš

Pitanja u vezi sa genetikom - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pitanja u vezi sa genetikom   Pitanja u vezi sa genetikom - Page 2 Icon_minitimePon Sep 26, 2011 1:08 pm

ticar ::
bio si na forumu više puta a nisi odgovorio. Very Happy


Xaxxaxa, e bas si smesan , mozda je moj klon bio, ja sam u to vreme bio zauzet i forum mi je bio daleko, dalekooo.......

Ticar nemoguce je fizicki biti na dva razlicita mesta udaljenosti cca oko 200 km, ne mogu biti i tamo i ovamo, to bar shvatas, a da je bilo tamo neta poslao bi vam neku sliku uzivo odande....... Very Happy

Sto vise pises sve dublje tones....... Very Happy

Tek skoro si shvatio da postoji satine izabela itd itd....... affraid

Udari na nekog slabijeg, mani se ti mene..........


Pozdrav cheers
Nazad na vrh Ići dole
ticar

ticar


Broj poruka : 432
Datum upisa : 31.12.2009
Godina : 39
Lokacija : Zadar,hr

Pitanja u vezi sa genetikom - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pitanja u vezi sa genetikom   Pitanja u vezi sa genetikom - Page 2 Icon_minitimePon Sep 26, 2011 1:51 pm

dr.nenad86 ::
ticar ::
bio si na forumu više puta a nisi odgovorio. Very Happy


Xaxxaxa, e bas si smesan , mozda je moj klon bio, ja sam u to vreme bio zauzet i forum mi je bio daleko, dalekooo.......

Ticar nemoguce je fizicki biti na dva razlicita mesta udaljenosti cca oko 200 km, ne mogu biti i tamo i ovamo, to bar shvatas, a da je bilo tamo neta poslao bi vam neku sliku uzivo odande....... Very Happy

Sto vise pises sve dublje tones....... Very Happy

Tek skoro si shvatio da postoji satine izabela itd itd....... affraid

Udari na nekog slabijeg, mani se ti mene..........


Pozdrav cheers

hahahahahahahahahahahaha
Nazad na vrh Ići dole
dr.nenad86
ministar bez fotelje
dr.nenad86


Broj poruka : 2501
Datum upisa : 21.12.2009
Godina : 37
Lokacija : Niš

Pitanja u vezi sa genetikom - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pitanja u vezi sa genetikom   Pitanja u vezi sa genetikom - Page 2 Icon_minitimePon Sep 26, 2011 1:53 pm

ticar ::
dr.nenad86 ::
ticar ::
bio si na forumu više puta a nisi odgovorio. Very Happy


Xaxxaxa, e bas si smesan , mozda je moj klon bio, ja sam u to vreme bio zauzet i forum mi je bio daleko, dalekooo.......

Ticar nemoguce je fizicki biti na dva razlicita mesta udaljenosti cca oko 200 km, ne mogu biti i tamo i ovamo, to bar shvatas, a da je bilo tamo neta poslao bi vam neku sliku uzivo odande....... Very Happy

Sto vise pises sve dublje tones....... Very Happy

Tek skoro si shvatio da postoji satine izabela itd itd....... affraid

Udari na nekog slabijeg, mani se ti mene..........


Pozdrav cheers

hahahahahahahahahahahaha

Najbolje tako nasmejes se, priznas gresku, tj. glupost i idemo dalje...... Laughing

P.s kad ljudi budu procitali malo o ovome ovde , brisem ove postove koji nemaju veze sa genetikom tj. ove tvoje gluposti, tj napade histerije....

Pozdrav cheers
Nazad na vrh Ići dole
Boban




Broj poruka : 281
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 63
Lokacija : Srbija Vranje

Pitanja u vezi sa genetikom - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pitanja u vezi sa genetikom   Pitanja u vezi sa genetikom - Page 2 Icon_minitimePon Sep 26, 2011 6:29 pm

Ako je jaspe kanarinac u pomenutom paru heterozigotan pola mladih bice jaspe heterozigotni crni crveni mozaik, a druga polovina normal crni crveni mozaik, bez obzira na pol, a ako je jaspe kanarinac u paru homozigotan svi mladi bice jaspe heterozigotni crni crveni mozaik.
Nazad na vrh Ići dole
ticar

ticar


Broj poruka : 432
Datum upisa : 31.12.2009
Godina : 39
Lokacija : Zadar,hr

Pitanja u vezi sa genetikom - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pitanja u vezi sa genetikom   Pitanja u vezi sa genetikom - Page 2 Icon_minitimeUto Sep 27, 2011 12:56 pm

Boban ::
Ako je jaspe kanarinac u pomenutom paru heterozigotan pola mladih bice jaspe heterozigotni crni crveni mozaik, a druga polovina normal crni crveni mozaik, bez obzira na pol, a ako je jaspe kanarinac u paru homozigotan svi mladi bice jaspe heterozigotni crni crveni mozaik.

ko zna zna ko nezna 2 Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
skorkovic

skorkovic


Broj poruka : 356
Datum upisa : 05.05.2011
Lokacija : Uzice

Pitanja u vezi sa genetikom - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pitanja u vezi sa genetikom   Pitanja u vezi sa genetikom - Page 2 Icon_minitimeSub Jan 07, 2012 9:05 pm

Citajuci neke tekstove o mutacijama standard zeba naleteo sam na izraze koji su mi potpuno strani
Inheritance: Sex-linked (polno vezano)
Inheritance: Recessive (recesivno)
Inheritance: Dominant - ne znam
Inheritance: Co-dominant - takodje ne znam
Prva sam godina gimnazije i sve gore spomenuto mi je veoma poznato jer je u gradivu iz biologije. Ali sa ,prenosenjem" nisam upoznat. Pa ako neko moze da mi malo objasni sta znaci uopste prenosenje i sta znace ove gore spomenute ,,vrste prenosenja"
pozdrav i nadam se odgovoru
Nazad na vrh Ići dole
Matija95

Matija95


Broj poruka : 643
Datum upisa : 12.12.2011
Godina : 28
Lokacija : Indjija

Pitanja u vezi sa genetikom - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pitanja u vezi sa genetikom   Pitanja u vezi sa genetikom - Page 2 Icon_minitimeSub Jan 07, 2012 9:38 pm

Prenosenje gena znaci-prenos gena roditelja na potomke.
Vrste prenosenja gena su-reprodukcija i kloniranje
Ako gresim neka me neko ispravi
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Pitanja u vezi sa genetikom - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pitanja u vezi sa genetikom   Pitanja u vezi sa genetikom - Page 2 Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Pitanja u vezi sa genetikom
Nazad na vrh 
Strana 2 od 6Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeći
 Similar topics
-
» Pitanja u vezi izlozbi
» Problemi u gajenju
» Par pitanja vezano za Tigrice
» Predlog u vezi teme bolesti i lecenje
» Hitno potrebna pomoc u vezi tekuti

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Avikultura :: Ptice :: Genetika-
Skoči na: