Avikultura
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum za ljubitelje ptica
 
PrijemGalerijaLatest imagesRegistruj sePristupi
Pravila foruma
1. Zabranjeno je vredjanje po bilo kom osnovu
2. Zabranjeno je slati privatne poruke i poruke na forumu u vidu spamova i reklamiranja
3. Zabranjeno je postavljati autorske tekstove a da ne ostavite i link odakle je preuzet
4. Lazno predstavljanje i koriscenje tudjih identiteta kao i dupli nalozi
5. Koristiti vulgarne izraze
6. Krsenje privatnosti tj postavljati podatke trecih lica bez njihove dozvole
7. Mogucnost slanja privatnih poruka dobijate posle 20te poruke na forumu
8. Oglasavanje na forumu je strogo zabranjeno, osim u delu predvidjenom za to (za oglasavanje morate da ispunite uslov od 20 poruka na forumu a onda se javite administratoru foruma)
Sekcija pticara Subotica
Od skora smo postali oficijelni forum sajta sekcije pticara Subotice pa sve ujedno pozivam da posete sajt

 

 Pitanja u vezi sa genetikom

Ići dole 
+21
srxa
golubx
Matija95
skorkovic
Džoni
mica vasic
Dalibor Vasic
braneOS
igorsand
Vasa
pero
Rea
fuz80
ticar
sasar_le
skender bajraktari
sasaznas
Boban
malinois
Laza
dr.nenad86
25 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeći
AutorPoruka
skorkovic

skorkovic


Broj poruka : 356
Datum upisa : 05.05.2011
Lokacija : Uzice

Pitanja u vezi sa genetikom - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pitanja u vezi sa genetikom   Pitanja u vezi sa genetikom - Page 3 Icon_minitimeSub Jan 07, 2012 10:21 pm

Hvala. A da li bi mogao ova gore spomenuta prenosenja da objasnis?
Nazad na vrh Ići dole
Matija95

Matija95


Broj poruka : 643
Datum upisa : 12.12.2011
Godina : 28
Lokacija : Indjija

Pitanja u vezi sa genetikom - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pitanja u vezi sa genetikom   Pitanja u vezi sa genetikom - Page 3 Icon_minitimeSub Jan 07, 2012 10:47 pm

Sta te tacno zanima?
Nazad na vrh Ići dole
skorkovic

skorkovic


Broj poruka : 356
Datum upisa : 05.05.2011
Lokacija : Uzice

Pitanja u vezi sa genetikom - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pitanja u vezi sa genetikom   Pitanja u vezi sa genetikom - Page 3 Icon_minitimeSub Jan 07, 2012 11:38 pm

skorkovic ::

Inheritance: Sex-linked (polno vezano)
Inheritance: Recessive (recesivno)
Inheritance: Dominant - ne znam
Inheritance: Co-dominant - takodje ne znam
Nazad na vrh Ići dole
Matija95

Matija95


Broj poruka : 643
Datum upisa : 12.12.2011
Godina : 28
Lokacija : Indjija

Pitanja u vezi sa genetikom - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pitanja u vezi sa genetikom   Pitanja u vezi sa genetikom - Page 3 Icon_minitimeSub Jan 07, 2012 11:41 pm

Dominant-dominantni (glavni) gen
Co-dominant - ne znam
Nazad na vrh Ići dole
skorkovic

skorkovic


Broj poruka : 356
Datum upisa : 05.05.2011
Lokacija : Uzice

Pitanja u vezi sa genetikom - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pitanja u vezi sa genetikom   Pitanja u vezi sa genetikom - Page 3 Icon_minitimeSub Jan 07, 2012 11:46 pm

Da da. Ali sta znaci naprimer ako za neku mutaciju zebe pise Inheritance: Sex-linked . To me buni
Nazad na vrh Ići dole
Matija95

Matija95


Broj poruka : 643
Datum upisa : 12.12.2011
Godina : 28
Lokacija : Indjija

Pitanja u vezi sa genetikom - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pitanja u vezi sa genetikom   Pitanja u vezi sa genetikom - Page 3 Icon_minitimeSub Jan 07, 2012 11:51 pm

Sacekaj da se Nenad86 ukljuci ja ne znam
Nazad na vrh Ići dole
dr.nenad86
ministar bez fotelje
dr.nenad86


Broj poruka : 2501
Datum upisa : 21.12.2009
Godina : 37
Lokacija : Niš

Pitanja u vezi sa genetikom - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pitanja u vezi sa genetikom   Pitanja u vezi sa genetikom - Page 3 Icon_minitimeUto Jan 17, 2012 1:01 am

Matija95 ::
Sacekaj da se Nenad86 ukljuci ja ne znam


Poslao mi je covek Pm odgovorio sma mu i razjasnio sva pitanja koja ga muce jer nisma obratio paznju da je postavio neko pitanje ovde........



Pozdrav cheers
Nazad na vrh Ići dole
ticar

ticar


Broj poruka : 432
Datum upisa : 31.12.2009
Godina : 39
Lokacija : Zadar,hr

Pitanja u vezi sa genetikom - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pitanja u vezi sa genetikom   Pitanja u vezi sa genetikom - Page 3 Icon_minitimePet Feb 17, 2012 4:23 am

mene zanima što se dobije parenjem kanarinaca

smeđi nosioc satineta x izabel ženka.
Nazad na vrh Ići dole
golubx




Broj poruka : 9
Datum upisa : 20.11.2010

Pitanja u vezi sa genetikom - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pitanja u vezi sa genetikom   Pitanja u vezi sa genetikom - Page 3 Icon_minitimePet Feb 17, 2012 7:21 pm

Iz ove kombinacije dobices
25% muzjaka nosioca satinea smedje serije nosioca izabele
25% muzjaka normala smedje serije nosioca izabele
25% zenki satine smedje serije
25% zenki normal smedje serije
Nazad na vrh Ići dole
srxa




Broj poruka : 161
Datum upisa : 27.10.2011
Godina : 46
Lokacija : Novi Sad

Pitanja u vezi sa genetikom - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pitanja u vezi sa genetikom   Pitanja u vezi sa genetikom - Page 3 Icon_minitimePet Feb 17, 2012 9:05 pm

Imam i ja jedno pitanje. Kako se nasledjuje mozaicni faktor kod kanarinaca, u odnosu na intenzivnu i neintenzivnu obojenost?
Nazad na vrh Ići dole
ticar

ticar


Broj poruka : 432
Datum upisa : 31.12.2009
Godina : 39
Lokacija : Zadar,hr

Pitanja u vezi sa genetikom - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pitanja u vezi sa genetikom   Pitanja u vezi sa genetikom - Page 3 Icon_minitimeSub Feb 18, 2012 4:12 am

golubx ::
Iz ove kombinacije dobices
25% muzjaka nosioca satinea smedje serije nosioca izabele
25% muzjaka normala smedje serije nosioca izabele
25% zenki satine smedje serije
25% zenki normal smedje serije

bravo golubx
Nazad na vrh Ići dole
srxa




Broj poruka : 161
Datum upisa : 27.10.2011
Godina : 46
Lokacija : Novi Sad

Pitanja u vezi sa genetikom - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pitanja u vezi sa genetikom   Pitanja u vezi sa genetikom - Page 3 Icon_minitimeSub Feb 18, 2012 12:15 pm

srxa ::
Imam i ja jedno pitanje. Kako se nasledjuje mozaicni faktor kod kanarinaca, u odnosu na intenzivnu i neintenzivnu obojenost?

I, zna li neko?
Nazad na vrh Ići dole
ticar

ticar


Broj poruka : 432
Datum upisa : 31.12.2009
Godina : 39
Lokacija : Zadar,hr

Pitanja u vezi sa genetikom - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pitanja u vezi sa genetikom   Pitanja u vezi sa genetikom - Page 3 Icon_minitimeSub Feb 18, 2012 3:18 pm

srxa ::
srxa ::
Imam i ja jedno pitanje. Kako se nasledjuje mozaicni faktor kod kanarinaca, u odnosu na intenzivnu i neintenzivnu obojenost?

I, zna li neko?

isto ko i kod lipokroma.parenjem mozaika intenzivne obojenosti sa neintenzivnom obojenosti izlazi pola pola,u većini slučajeva muški budu intenzivni.
Nazad na vrh Ići dole
srxa




Broj poruka : 161
Datum upisa : 27.10.2011
Godina : 46
Lokacija : Novi Sad

Pitanja u vezi sa genetikom - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pitanja u vezi sa genetikom   Pitanja u vezi sa genetikom - Page 3 Icon_minitimeSub Feb 18, 2012 4:04 pm

ticar ::
srxa ::
srxa ::
Imam i ja jedno pitanje. Kako se nasledjuje mozaicni faktor kod kanarinaca, u odnosu na intenzivnu i neintenzivnu obojenost?

I, zna li neko?

isto ko i kod lipokroma.parenjem mozaika intenzivne obojenosti sa neintenzivnom obojenosti izlazi pola pola,u većini slučajeva muški budu intenzivni.

Ticar, nisi razumeo pitanje. Konkretno, Sta dobijemo kada uparimo Lipohrom crveni mozaik intenzivni i lipohrom crvena neintenzivna zenka, a sta kada uparimo recimo lipohrom crveni intenzivni sa lipohrom crvena mozaik neintenzivna?
Nazad na vrh Ići dole
srxa




Broj poruka : 161
Datum upisa : 27.10.2011
Godina : 46
Lokacija : Novi Sad

Pitanja u vezi sa genetikom - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pitanja u vezi sa genetikom   Pitanja u vezi sa genetikom - Page 3 Icon_minitimeSub Feb 18, 2012 4:07 pm

Interesuje me konkretno naslednost mozaicnog faktora kod kanarinaca, da li je intermedijalan, recesivan, dominantan ili nesto cetvrto..
Nazad na vrh Ići dole
ticar

ticar


Broj poruka : 432
Datum upisa : 31.12.2009
Godina : 39
Lokacija : Zadar,hr

Pitanja u vezi sa genetikom - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pitanja u vezi sa genetikom   Pitanja u vezi sa genetikom - Page 3 Icon_minitimeSub Feb 18, 2012 8:07 pm

srxa ::
ticar ::
srxa ::
srxa ::
Imam i ja jedno pitanje. Kako se nasledjuje mozaicni faktor kod kanarinaca, u odnosu na intenzivnu i neintenzivnu obojenost?

I, zna li neko?

isto ko i kod lipokroma.parenjem mozaika intenzivne obojenosti sa neintenzivnom obojenosti izlazi pola pola,u većini slučajeva muški budu intenzivni.

Ticar, nisi razumeo pitanje. Konkretno, Sta dobijemo kada uparimo Lipohrom crveni mozaik intenzivni i lipohrom crvena neintenzivna zenka, a sta kada uparimo recimo lipohrom crveni intenzivni sa lipohrom crvena mozaik neintenzivna?

crveni mozaik intenzivni sa crvenom neintenzivnom ženkom dobijemo 50% crvenih mozaika intenzivnih i 50% crvenih mozaika neintenzivnih.
i obrnuto dobijemo isto.
Nazad na vrh Ići dole
srxa




Broj poruka : 161
Datum upisa : 27.10.2011
Godina : 46
Lokacija : Novi Sad

Pitanja u vezi sa genetikom - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pitanja u vezi sa genetikom   Pitanja u vezi sa genetikom - Page 3 Icon_minitimeSub Feb 18, 2012 8:17 pm

Ne razumemo se , Ticar. Ja pricam kada jedna ptica jeste mozaik, a druga normalno obojena, tj. nije mozaik.
Nazad na vrh Ići dole
ticar

ticar


Broj poruka : 432
Datum upisa : 31.12.2009
Godina : 39
Lokacija : Zadar,hr

Pitanja u vezi sa genetikom - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pitanja u vezi sa genetikom   Pitanja u vezi sa genetikom - Page 3 Icon_minitimeSub Feb 18, 2012 8:22 pm

srxa ::
Ne razumemo se , Ticar. Ja pricam kada jedna ptica jeste mozaik, a druga normalno obojena, tj. nije mozaik.

pa napisao sam ti CRVENI MOZAIK INTENZIVNI sa CRVENOM NEINTENZIVNOM ŽENKOM dobijemo sve CRVENE MOZAIKE,pola ih je intenzivno pola neintenzivno ali su svi mozaici.
Nazad na vrh Ići dole
srxa




Broj poruka : 161
Datum upisa : 27.10.2011
Godina : 46
Lokacija : Novi Sad

Pitanja u vezi sa genetikom - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pitanja u vezi sa genetikom   Pitanja u vezi sa genetikom - Page 3 Icon_minitimeSub Feb 18, 2012 8:24 pm

E, to me interesovalo. znaci, Mozaik faktor je u stvari dominantan u odnosu na kompletnu obojenost ptice. E, sad, da li se takvim parenjem remeti povrsina polja kod mozaika ?
Nazad na vrh Ići dole
ticar

ticar


Broj poruka : 432
Datum upisa : 31.12.2009
Godina : 39
Lokacija : Zadar,hr

Pitanja u vezi sa genetikom - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pitanja u vezi sa genetikom   Pitanja u vezi sa genetikom - Page 3 Icon_minitimeSub Feb 18, 2012 8:35 pm

srxa ::
E, to me interesovalo. znaci, Mozaik faktor je u stvari dominantan u odnosu na kompletnu obojenost ptice. E, sad, da li se takvim parenjem remeti povrsina polja kod mozaika ?

na taj način se može poboljšati intenzivnost kod mozaika ali to je posao od 4-5 godina i to se više ne radi jer sad imam već gotov proizvod za kupiti,tj intenzivnog obojenog mozaika.

da remeti obojanost kod mozaika jer ispoljava puno crvenila,spaja masku sa prsima,izbaci boju po leđima i krilima.to se može raditi ali kako sam rekao nema svrhe jer dobijamo puno škarta,a nije potrebno kad imamo za kupiti ono što nam treba.
Nazad na vrh Ići dole
srxa




Broj poruka : 161
Datum upisa : 27.10.2011
Godina : 46
Lokacija : Novi Sad

Pitanja u vezi sa genetikom - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pitanja u vezi sa genetikom   Pitanja u vezi sa genetikom - Page 3 Icon_minitimeSub Feb 18, 2012 8:42 pm

ticar ::
srxa ::
E, to me interesovalo. znaci, Mozaik faktor je u stvari dominantan u odnosu na kompletnu obojenost ptice. E, sad, da li se takvim parenjem remeti povrsina polja kod mozaika ?

na taj način se može poboljšati intenzivnost kod mozaika ali to je posao od 4-5 godina i to se više ne radi jer sad imam već gotov proizvod za kupiti,tj intenzivnog obojenog mozaika.

da remeti obojanost kod mozaika jer ispoljava puno crvenila,spaja masku sa prsima,izbaci boju po leđima i krilima.to se može raditi ali kako sam rekao nema svrhe jer dobijamo puno škarta,a nije potrebno kad imamo za kupiti ono što nam treba.

Ok. ja sam pitao cisto informativno, teoretski. Zbog razumevanja naslednih osobina kod kanarinaca. I ovaj tvoj zadnji opis mi ukazuje da se mozda mozaicnost nasledjuje intermedijalno, pa kada bi parili takve price dalje sa mozaikom, dobili bi opet cistije mozaike, ali kada bi ih parili sa obojenim pticama, sve vece obojene povrsine i na kraju potpuno obojenu pticu. Da li?
Nazad na vrh Ići dole
ticar

ticar


Broj poruka : 432
Datum upisa : 31.12.2009
Godina : 39
Lokacija : Zadar,hr

Pitanja u vezi sa genetikom - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pitanja u vezi sa genetikom   Pitanja u vezi sa genetikom - Page 3 Icon_minitimeSub Feb 18, 2012 9:32 pm

da ali zbog toga sad postoje žuti i crveni neintenzivni koji imaju pre naglašenu mozaičnu masku,a to opet ne valja.
Nazad na vrh Ići dole
dr.nenad86
ministar bez fotelje
dr.nenad86


Broj poruka : 2501
Datum upisa : 21.12.2009
Godina : 37
Lokacija : Niš

Pitanja u vezi sa genetikom - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pitanja u vezi sa genetikom   Pitanja u vezi sa genetikom - Page 3 Icon_minitimePet Mar 02, 2012 1:39 pm

ticar ::
da ali zbog toga sad postoje žuti i crveni neintenzivni koji imaju pre naglašenu mozaičnu masku,a to opet ne valja.


Pozdrav, dosta se isalo u mom odsustvu pa cu i ja koju prozboriti.....

Ticar kazes da zuti i crveni neintenzivni imaju prenaglasenu masku mozaicnu........ To su lose neintenzivne ptice koje su pobegle u kategoriji koje nisu za dalji rad....Uticaj mozaika na njih je od velikog znacaja, ali nisu ni za neintenzivne ptice niti mozaicne u priplodu....

Pozdrav cheers
Nazad na vrh Ići dole
Igorche81

Igorche81


Broj poruka : 109
Datum upisa : 19.09.2011
Godina : 43
Lokacija : Leskovac, Srbija

Pitanja u vezi sa genetikom - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pitanja u vezi sa genetikom   Pitanja u vezi sa genetikom - Page 3 Icon_minitimeSub Mar 31, 2012 6:18 pm

Procitao sam sve postove vezane za ovu temu i nisam nasao odgovor na moje pitanje. Zato cu ga postaviti a vi mi odgovorite kad budete u mogucnosti. Nista nije hitno. Kako prepoznati intenzivnu od neintenzivne boje kod zutih kanarinaca? Mislim na boju kod kompletno zutih ptica s normalnim ocima. Tj, ptice nemaju crvene oci vec normalne. Hvala unapred.
Nazad na vrh Ići dole
dr.nenad86
ministar bez fotelje
dr.nenad86


Broj poruka : 2501
Datum upisa : 21.12.2009
Godina : 37
Lokacija : Niš

Pitanja u vezi sa genetikom - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pitanja u vezi sa genetikom   Pitanja u vezi sa genetikom - Page 3 Icon_minitimeNed Apr 01, 2012 1:31 am

Igorche81 ::
Procitao sam sve postove vezane za ovu temu i nisam nasao odgovor na moje pitanje. Zato cu ga postaviti a vi mi odgovorite kad budete u mogucnosti. Nista nije hitno. Kako prepoznati intenzivnu od neintenzivne boje kod zutih kanarinaca? Mislim na boju kod kompletno zutih ptica s normalnim ocima. Tj, ptice nemaju crvene oci vec normalne. Hvala unapred.


Intenzitet spada u kategoriju, tj. intenzivne , neintenzivne i mozaicne ptice su tri razlicite vrste kategorije kanarinaca boje.
Intenzivnu pticu porepoznajemo tako sto je svako pero ispunjeno do vrha masnom lipohromnom bojom ( zutom) a neintenzivnu ili injastu pticu tako je kod nje nema kompletne ispunjenosti pera masnom bojom, vec pri vrhu pera se vidi sitno "inje" pa se samim tim i te neintenzivne ptice nazivaju iinjaste. Struktura samog intenzivnog pera se razlikuje od neintenzivnog, intenzivno pero je malo, kratko, tvrdo, kompletno ispunjeno lipohromnom bojom i priljubljeno je uz telo ptice, kao saliveno.....


Pozdrav cheers
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Pitanja u vezi sa genetikom - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Pitanja u vezi sa genetikom   Pitanja u vezi sa genetikom - Page 3 Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Pitanja u vezi sa genetikom
Nazad na vrh 
Strana 3 od 6Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeći
 Similar topics
-
» Pitanja u vezi izlozbi
» Problemi u gajenju
» Par pitanja vezano za Tigrice
» Predlog u vezi teme bolesti i lecenje
» Hitno potrebna pomoc u vezi tekuti

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Avikultura :: Ptice :: Genetika-
Skoči na: