Avikultura
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum za ljubitelje ptica
 
PrijemGalerijaLatest imagesRegistruj sePristupi
Pravila foruma
1. Zabranjeno je vredjanje po bilo kom osnovu
2. Zabranjeno je slati privatne poruke i poruke na forumu u vidu spamova i reklamiranja
3. Zabranjeno je postavljati autorske tekstove a da ne ostavite i link odakle je preuzet
4. Lazno predstavljanje i koriscenje tudjih identiteta kao i dupli nalozi
5. Koristiti vulgarne izraze
6. Krsenje privatnosti tj postavljati podatke trecih lica bez njihove dozvole
7. Mogucnost slanja privatnih poruka dobijate posle 20te poruke na forumu
8. Oglasavanje na forumu je strogo zabranjeno, osim u delu predvidjenom za to (za oglasavanje morate da ispunite uslov od 20 poruka na forumu a onda se javite administratoru foruma)
Sekcija pticara Subotica
Od skora smo postali oficijelni forum sajta sekcije pticara Subotice pa sve ujedno pozivam da posete sajt

 

 Kakadui.....

Ići dole 
+4
SasaVR
sasar_le
Luckyboy
Zika
8 posters
AutorPoruka
Zika
Sumadinac
Sumadinac
Zika


Broj poruka : 1122
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Kragujevac

Kakadui..... Empty
PočaljiNaslov: Kakadui.....   Kakadui..... Icon_minitimePon Feb 15, 2010 10:37 am

U tekstu pokusacu da u najkracim crtama opisem jednog iz porodice kakadu papagaja koji se po meni najcesce nalazi u blizini coveka,odnosno predstavlja kucnog ljubimca a o lepoti kakadu papagaja posto ima nekoliko porodica i afinitetu ljubitelja i odgajivaca prema pojedinim vrstama,to prepustam svakome kao licnu odluku.Licno meni ovaj papagaj koga ubuduce opisujem je ponajlepsi i brzo legne na dusu i srce.
Zuto cubasti papagaj koga cu opisati u ovom tekstu je najradje drzan papagaj od velike porodice kakadu papagaja a dali je najcesce,dali je najlepsi ili jos toga dali sve u istom tonu to je pojedinacna odluka i misljenje koje se obicno ne poklapa sa misljenjem okruzenja a posebno kod nas Srba.Inace ovaj papagaj je snezno bele boje.Siljasta pera i cuba su zuti.Unutrasnja strana krila i repa su intezivno zute.Neoperjani prsten oko oka je beo.Kljun je tamno crn noge tamno smedje,a nokti crni.Iris oko oka je kod muzjaka crn a kod zenke smedj.Velicine je oko 50 santimetara.Poreklom je iz severne i jugozapadne Australijea ima ga i na Papua-Novoj Gvineji i ostrvima Indonezije.Sobzirom da je australijska drzava zabranila izvoz svih vrsta ptica i zivotinja to se odnosi i na ove papagaje ne racunam kanale sverca koji nazalost veoma dobro funkcionisu svuda u svetu,da ne kazem da se radi o organizovanoj kriminalnoj delatnosti.Kakadui su veoma snazni papagaji zdepastog tela,snaznog kljuna a mnogi ili vecina imaju interesantnu cubu na glavi.
Beloj vrsti papagaja pripadaju;
-zutocubasti kakadu
-molucki
-beloruzicasti
-mali ruzicasti kakadu
Hrani se semenjem,ovsa,prosa,kuvanim kukuruzom,suncokretom.Voli voce i povrce i to sargarepu,jabuke,kruske,jagode,grozdje,razne bobice i slicno.Kavez za ovog papagaja treba da je prostran i metalan,od zice.Ovo dajem u smislu opstih napomena za ovu vrstu papagaja a u tektstu bice pojasnjeno i malo detaljnije o nekim bitnim finesama.Ovi se papagaji brzo pripitome,privrzeni su ljudima i lako uce ljudski govor.Pare se u letilicama ili vecim kavezima.U gnezdo,veci sanducic,najbolje od supljog drveta,snese dva jaja na kojimma lezi 30 dana.Mladi napustaju gnezdo posle dva meseca i treba ih hraniti kuvanim jajima.Mogu ziveti dugo i do 80 godina.
Inace sve kakadue delimo na nekoliko porodica;
-bele(cacatua)
-crne(callocephalon,caluptorhynchus probosciger)
-ruzicaste(elophus)
Zajednicka karakteristika kakadu papagaja su kratak i sirok rep i dugacka zaobljena krila a duzine su od 28 do 70 santimetara zavisno od vrste i porodice kojoj pripadaju.Skoro svi imaju cubu koja moze biti razlicite boje;bela,zuta,visebojna cak i crna koju podize uvis kada su ljuti ili pod stresom ali i u momentu seksualnog uzbudjenja.Kljun i m je veoma jak i sluzi za hranjenje ali isto tako i za odbranu.Donji deo kljuna je znatno siri i kraci od gornjeg.U prirodnim stanistima zivi u velikim jatima.Interesantna je cinjenica da u zatocenistvu ukoliko su zapostavljeni pocinju da cupaju perje sa sebe ili se ludacki deru odnosno kreste.U duzem vremenskom periodu ako dodje do cupanja perja to im prelazi u naviku tako da stvaraju i rane na telu,sve ovo se obicno pogubno zavrsi po pticu.Takodje pouzdan znak frustracije je i nekontrolisano krestanje koja se odvija u relativno malom prostoru ciji je intezizet zestok.Mada i u prirodi i pored pribavljanja osnovnih potreba hrane,vode i partnera,svojstveno im je ucestalo krestanje.U zatocenistvu ocekuju posebno eko je jedna jedinka,svakodnevno pustanje po prostoriji u kojo bitisu ali ako nisu pod budnim okom obavezno strada namesta,ustvari drvenarija u stanu ili kuci,ali iskreno receno i nisu kakadui za stan ili manji kavez.Te dve mogucnosti zagorcavaju zivot ptici i pre je to mucenje za nju a ne opustena atrmosfera.Znaci ipak su potrebni odredjeni povoljni uslovi ca drzanje ovog papagaja koji inace pripada grupi velikih papagaja.Polovi se razlikuju po irisu oka,kod muzjaka je crne boje a kod zenke crveno braon boje,ako su naravno polno zrele jedinke.Kada je rec bas o ovoj konkretnoj porofici papagaja on naseljava Indoneziju pretezno i najvise ostrvo Celebes.Ova vrsta papagaja nema mutacije a ima pet podvrsta.Leti se mogu drzati napolju sa skrovistem a zimi u prostoriji gde temperatura ne pada ispod 10 stepeni.Polna zrelost kod ovih ptija je u cetvrtoj godini zivota.Prilikom udvaranja muzjak skakuce oko zenke,naginje se ka zemlji i ispusta mamece zvuke,podizuci pri tom cubu a obe ptice nakostrese svoje perje.Legu se u dupljama starog drveca ili u volijerama u velikim kucicama.Karakteristicno je da preko dana na jajima lezi muzjak a nocu zenka.U periodu gnezdenja ishranu treba pojacati,suvim grozdjem nezrelom psenicom,mahunama mladog graska,suvim keksom natopljenim u zasladjeno mleko ili larvama crva brasnara.Mladunci lice na odrasle ptice stim sto u korenu imaju bele kljunove i svetlije boje.Ukoliko se primeti da zenka pocinje da cupa perje mladima neophodno je ishranu pojacati proteinima.Dok se hrane mlade ptice leprsaju krilima a kada odrasli pocnu da prave drugo gnezdo teraju mlade od sebe i treba ih premestiti u drugi kavez.
Pored predhodno pobrojanih sastojaka hrane ovoj vrsti papagaja treba dodavati jos i razne aditive(za kvalitet perja,jacanje kostriju,,jodom,medom,naravno sve u semenu umocenom u odgovarajuce primese)koje proizvodi nemacki proizvodjac Vittakraft.Obavezan je dodatak vitamina i minwerala zatim dodatak voca,ali izbegavati breskve,,krusku,dinju i lubenicu.Od povrxca skoro sve,kao i svez krastavac tikvicu i neljutu papriku,prosto obozavaju,a od zelenisa spanac,blitvu i persun u listu.Ova vrsta papagaja se mahom uvoziretki su primerci rucno odhranjeni,koji su i veoma skupi.
I jos jednom,ova vrsta papagaja je samo za one ljude koji ce dozivotno biti privrzeni i u staljom kontaktu sa pticom,sobzirom na zivotni vek ptice,a nikako ikebana ili deo prostora u salonu koju ce popuniti ptici kao stil ekstravagancije vlasnika a nazalost posebno je to slucaj kod novokomponovanih bogatasa ili nazovi "krem" drustva formiranog u bSrbiji u zadnjoj deceniji,koji pticu ne gledaju kao zivo bice vec pored ostalog i kao stvar prestiza...
L i t e r a t u r a;
Google
licno znanje
on line casopis NATURA
parrotfactory.com(navigacija)vrste(kakadu).htm
Nazad na vrh Ići dole
Zika
Sumadinac
Sumadinac
Zika


Broj poruka : 1122
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Kragujevac

Kakadui..... Empty
PočaljiNaslov: Re: Kakadui.....   Kakadui..... Icon_minitimePon Feb 15, 2010 10:54 am

zuto-cubasti kakadu
Kakadui..... Zutocubastikakadu1
zuto-cubasti kakadu1
Kakadui..... Zutocubikakadu
kakadu u prirodnom okruzenju
Kakadui..... Kakaduuprirodnomokruzen
Nazad na vrh Ići dole
Zika
Sumadinac
Sumadinac
Zika


Broj poruka : 1122
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Kragujevac

Kakadui..... Empty
PočaljiNaslov: Re: Kakadui.....   Kakadui..... Icon_minitimePon Feb 15, 2010 11:01 am

Nazad na vrh Ići dole
Luckyboy
General
General
Luckyboy


Broj poruka : 1626
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Smed.Palanka Šumadija

Kakadui..... Empty
PočaljiNaslov: Re: Kakadui.....   Kakadui..... Icon_minitimeSre Avg 25, 2010 10:00 pm

Kakadui..... Dsc01014f
Nazad na vrh Ići dole
sasar_le

sasar_le


Broj poruka : 178
Datum upisa : 23.02.2010
Godina : 42
Lokacija : Leskovac, SRB 10 50

Kakadui..... Empty
PočaljiNaslov: Re: Kakadui.....   Kakadui..... Icon_minitimeNed Sep 19, 2010 11:22 am

I kod kakadua se rade neke mutacije pa evo roza kakadua u ino mutaciji.


Poslednji izmenio sasar_le dana Ned Sep 19, 2010 11:26 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
sasar_le

sasar_le


Broj poruka : 178
Datum upisa : 23.02.2010
Godina : 42
Lokacija : Leskovac, SRB 10 50

Kakadui..... Empty
PočaljiNaslov: Re: Kakadui.....   Kakadui..... Icon_minitimeNed Sep 19, 2010 11:24 am

Kakadui..... F_ra3rwao2v7bm_1db3d00
sad je ono pravo
Nazad na vrh Ići dole
sasar_le

sasar_le


Broj poruka : 178
Datum upisa : 23.02.2010
Godina : 42
Lokacija : Leskovac, SRB 10 50

Kakadui..... Empty
PočaljiNaslov: Re: Kakadui.....   Kakadui..... Icon_minitimeNed Sep 19, 2010 11:25 am

Kakadui..... F_3j2y1m_6d9a11d
Nazad na vrh Ići dole
SasaVR

SasaVR


Broj poruka : 25
Datum upisa : 21.08.2010
Lokacija : Srbija Vranje

Kakadui..... Empty
PočaljiNaslov: Re: Kakadui.....   Kakadui..... Icon_minitimeNed Sep 19, 2010 8:08 pm

Jesu li ovi kakadui prirodna mislim divlja mutacija ili je nastala kod odgaivaca?
Nazad na vrh Ići dole
sasar_le

sasar_le


Broj poruka : 178
Datum upisa : 23.02.2010
Godina : 42
Lokacija : Leskovac, SRB 10 50

Kakadui..... Empty
PočaljiNaslov: Re: Kakadui.....   Kakadui..... Icon_minitimeNed Sep 19, 2010 11:03 pm

Mislim da su ovo odradili francuzi, mada nisam siguran bas.
Nazad na vrh Ići dole
Abc




Broj poruka : 16
Datum upisa : 13.11.2011

Kakadui..... Empty
PočaljiNaslov: Re: Kakadui.....   Kakadui..... Icon_minitimePon Mar 19, 2012 9:29 pm


Gala kakadu (Eolophus roseicapillus) ... Galah Cockatoo
Prelepa ptica.


Poslednji izmenio Abc dana Pon Mar 19, 2012 9:37 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
n.ekv

n.ekv


Broj poruka : 156
Datum upisa : 09.08.2010

Kakadui..... Empty
PočaljiNaslov: Re: Kakadui.....   Kakadui..... Icon_minitimeUto Mar 20, 2012 10:34 pm

Pohvala za ulozeni trud da napises ovoliki tekst, ali, oprosti, ja sam se oznojio dok sam ga desifrovao i rastumacio.
I mala primedba:
* Inace sve kakadue delimo na nekoliko porodica *
– ne mogu se kakadui deliti na porodice, zato sto je jedna porodica u koju spadaju svi kakadui, mogu se deliti u podporodice, rodove, podrodove, vrste I podvrste, te u mutacije

I jos jedna stvar, na jednom mestu pise da su im kruske hrana, a na drugom mestu pise da im se iste te kruske ne smeju davat.
Nazad na vrh Ići dole
northstar

northstar


Broj poruka : 25
Datum upisa : 06.02.2012
Godina : 53
Lokacija : Beograd

Kakadui..... Empty
PočaljiNaslov: Re: Kakadui.....   Kakadui..... Icon_minitimeČet Avg 09, 2012 1:39 am

Kakadui su po meni specificna i posebna vrsta papagaja. Neobicni, prelepi i previse osetljivi. Imala sam dosta prilike da budem u direktnom kontaktu s njima i zaista oduzimaju dah. Mozda jednog dana nabavim jednog roze kakadua, oni su mi nekako najlepsi Smile
Nazad na vrh Ići dole
aska




Broj poruka : 3
Datum upisa : 28.08.2012
Godina : 31
Lokacija : Beograd

Kakadui..... Empty
PočaljiNaslov: Re: Kakadui.....   Kakadui..... Icon_minitimeUto Avg 28, 2012 3:50 am

e zdravo. nov sam na forumu. jako volim ptice, i uopsteno zivotinje. od vecih papagaja do sada sam imao zakoa i edela. sada bih zeleo da otvorim odgajivacnicu, ne radi zarade vec kao hobi. mislim da je to prikladan hobi uz moj fakultet (veterinu). poceo bih od jednog, i nadam se da ce se taj broj ubrzo povecati. medjutim ne mogu da odlucim izmedju kakadua (zutocubastog bi bilo najbolje), zakoa i amazonca. pa posto je ova tema o kakaduima imam 2 pitanja. 1. koliko bi bilo komplikovano da se 5 godina star kakadu privikne na nas, posto sam za njega nasao dobru cenu 2. da li znate neku odgajivacnicu gde bih za lepu cenu mogao da kupim nekog vecu vrstu kakadua, naravno mladjeg od gore napomenutog... nadam se da cemo se lepo druziti, sinisa Smile svima hvala unapred
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Kakadui..... Empty
PočaljiNaslov: Re: Kakadui.....   Kakadui..... Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Kakadui.....
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Avikultura :: Ptice :: Papagaji :: Veliki papagaji-
Skoči na: