Avikultura
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum za ljubitelje ptica
 
PrijemGalerijaLatest imagesRegistruj sePristupi
Pravila foruma
1. Zabranjeno je vredjanje po bilo kom osnovu
2. Zabranjeno je slati privatne poruke i poruke na forumu u vidu spamova i reklamiranja
3. Zabranjeno je postavljati autorske tekstove a da ne ostavite i link odakle je preuzet
4. Lazno predstavljanje i koriscenje tudjih identiteta kao i dupli nalozi
5. Koristiti vulgarne izraze
6. Krsenje privatnosti tj postavljati podatke trecih lica bez njihove dozvole
7. Mogucnost slanja privatnih poruka dobijate posle 20te poruke na forumu
8. Oglasavanje na forumu je strogo zabranjeno, osim u delu predvidjenom za to (za oglasavanje morate da ispunite uslov od 20 poruka na forumu a onda se javite administratoru foruma)
Sekcija pticara Subotica
Od skora smo postali oficijelni forum sajta sekcije pticara Subotice pa sve ujedno pozivam da posete sajt

 

 Nju Hemšir...

Ići dole 
+11
severac
MarkoKV
Marjan
Toni72
SDnebojsa
ilija01
elff12
mnedel3
markotiki
skembi69
zoranknez
15 posters
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
zoranknez

zoranknez


Broj poruka : 144
Datum upisa : 07.03.2010
Godina : 64
Lokacija : Kruševac

Nju Hemšir... Empty
PočaljiNaslov: Nju Hemšir...   Nju Hemšir... Icon_minitimeČet Apr 01, 2010 7:55 pm

NJU HEMPŠIR
Živina od koje je nastao Nju Hempšir bio je Rodelender, koji je tada bio zlatno-braon boje. Kroz strogu selekciju gajenja od pre 30 godina dobila se nova rasa, sa duplim ciljom; brzo rastućih pilića (tovni pilići) i nadprosečnu nosivost. Jaja, braon boje, upotrebljavali su za dalju reprodukciju. Ova rasa nosilja nastala je u planinama Nju Hempšira u Americi.
Forma se određuje od širine i visine tela. U to se uzima u obzir polukružna proporcija. Leđna linija je prostrana, okrugla i pruža se sedlom, preko dobro široko nosećeg, uzdignutog repa. Leđa moraju biti široka kao i predeo sedla. Pera za upravljanje su mu malo otvorena. Mora da ima pokrivena sporedna i glavna srpasta pera. Donja linija sastoji se od niskih i dobro okruglastih prsiju. Prsna kost mora biti dugačka. Stomak mu je pun i širok. Dobro razvijena vratna pera treba da padaju do ramena. Vratna linija ima blagi luk (nekoliko stepeni). Butke su mu vidljive, mišićave, srednje dužine, i sitnih kostiju. Petao i kokoška imaju jednostavnu krestu srednje veličine čvrsto postavljenu i mesnato lisnatu. Vratna kresta je bez falti, duguljasta. Ušne minđuše su glatke i čisto crvene. Oči su crvenkasto braon boje. Noge su žute boje.
Zlatno-braon Nju Hemširi su veoma česta pojava, dok su beli retkost.
Petao ima malo crne boje koja je sakrivena u vratnom perju. Ostalo perje na telu je svetlo žućkasto braon boje. Repna pera su intenzivno zeleno sjajne- crne boje. Gornji repni pokrivač ima crvenkasto-braon porub. Po celom telu kokoške preovladava malo svetlija boja. Ima malo tamnijih tonova između vrata i guše i na prekrivaču krila. Na donjem vratnom perju traži se da bude crna boja. Važno je da ima jednako raspoređene boje; jako svetla, jako tamna ili mućkana.
Ova rasa upada u oči zbog prijatnih boja. Vidljivo veliki petao takođe je imponzantan, kao i topli zlatni tonovi perja. Na prvom mestu je za nasad i za meso. Kokoška za godinu dana snese preko 200 komada jaja. Meso im je odličnog kvaliteta.
Nju Hemšir... Njuhemsirk
Nju Hemšir... Njuhemsirp
zlatno braon
Nazad na vrh Ići dole
skembi69

skembi69


Broj poruka : 26
Datum upisa : 21.06.2010
Godina : 54
Lokacija : Beograd

Nju Hemšir... Empty
PočaljiNaslov: Re: Nju Hemšir...   Nju Hemšir... Icon_minitimeČet Jun 24, 2010 2:50 pm

Da li neko sa foruma gaji Nju Hemsir?
Nazad na vrh Ići dole
markotiki

markotiki


Broj poruka : 9
Datum upisa : 21.02.2011

Nju Hemšir... Empty
PočaljiNaslov: Re: Nju Hemšir...   Nju Hemšir... Icon_minitimeSre Feb 23, 2011 8:26 am

Ja sam pre nekoliko dana nabavio 2 koke i 1 petla.
Nazad na vrh Ići dole
mnedel3




Broj poruka : 39
Datum upisa : 27.06.2011
Godina : 32
Lokacija : Slovenija

Nju Hemšir... Empty
PočaljiNaslov: Re: Nju Hemšir...   Nju Hemšir... Icon_minitimeUto Sep 06, 2011 3:18 pm

ja sam nabavio mjeseca ožujaka 5 piceka New Hampshire. sat imam 2 koke in jednog pjetela. Sat jedva čekam 1. jaje, a onda oću da ih razmnožim.
Ali so koke dobre kvočke? ako nisu budem jaja stavio pod kokinkine...
Nazad na vrh Ići dole
elff12




Broj poruka : 3
Datum upisa : 16.10.2011
Godina : 44
Lokacija : Kraljevo

Nju Hemšir... Empty
PočaljiNaslov: Re: Nju Hemšir...   Nju Hemšir... Icon_minitimeNed Okt 16, 2011 10:36 am

zeleo bih da nabavim petla rase Nju Hemšir. Da li neko moze da mi preporuci nekog odgajivaca?
Nazad na vrh Ići dole
ilija01

ilija01


Broj poruka : 1
Datum upisa : 05.12.2011
Lokacija : Smederevska Palanka;Šumadija

Nju Hemšir... Empty
PočaljiNaslov: Re: Nju Hemšir...   Nju Hemšir... Icon_minitimePon Dec 05, 2011 1:19 pm

ima lepe čovek u smederevu !stalno ih donosi na izložbe.požarevac,pančevo
Nazad na vrh Ići dole
SDnebojsa




Broj poruka : 58
Datum upisa : 21.01.2012
Godina : 50
Lokacija : Smederevo

Nju Hemšir... Empty
PočaljiNaslov: Re: Nju Hemšir...   Nju Hemšir... Icon_minitimeČet Apr 19, 2012 9:02 am

Čovek koji gaji ovu izuzetno dobru rasu a u odličnom kvalitetu je Vlada iz Smedereva,član je udruženja u Smederevu pa možete preko vašeg udruženja da nas kontaktirate pa cu vam ja dati broj.Inače i ovog proleća su doneta jaja iz Nemačke za osveženje krvi.Pozdrav
Nazad na vrh Ići dole
mnedel3




Broj poruka : 39
Datum upisa : 27.06.2011
Godina : 32
Lokacija : Slovenija

Nju Hemšir... Empty
PočaljiNaslov: Kokoši New Hamsphire   Nju Hemšir... Icon_minitimeČet Apr 26, 2012 11:31 am

Doma ima kokoši New Hampshire, koje su stare malo više od 1 godine. Danas sam našao od jedne koke gnijezdo sa 7 jaja, koje je vrlo skrito.
Interesuje me dali se bude koka razkvockala ili naj jaja poberem i stavim pod drugp kvocko?
Pozdrav svima!
Nazad na vrh Ići dole
Toni72

Toni72


Broj poruka : 162
Datum upisa : 15.03.2010
Godina : 51
Lokacija : Skopje

Nju Hemšir... Empty
PočaljiNaslov: Re: Nju Hemšir...   Nju Hemšir... Icon_minitimeČet Apr 26, 2012 12:27 pm

vidi ovako kolega hamburgeri mnogo retko kvace ili ic nekvace i najbole biti biloda skloni tejaja il ako imas neku kvacku daih podmetnes ja bar mislim tako pozdrav i mnogo srece u uzgolu. Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
mnedel3




Broj poruka : 39
Datum upisa : 27.06.2011
Godina : 32
Lokacija : Slovenija

Nju Hemšir... Empty
PočaljiNaslov: Re: Nju Hemšir...   Nju Hemšir... Icon_minitimeSre Maj 16, 2012 7:27 pm

Ja imam doma oko 30 pilića pasme New Hampshire, koji su se mi izlegli u inkubaturi Kalimero. Interesuje me, ali se može ločiti spol od 2 tjedna starih pileča, i kako?
Nazad na vrh Ići dole
SDnebojsa




Broj poruka : 58
Datum upisa : 21.01.2012
Godina : 50
Lokacija : Smederevo

Nju Hemšir... Empty
PočaljiNaslov: Re: Nju Hemšir...   Nju Hemšir... Icon_minitimePet Maj 18, 2012 12:12 am

Kolega razlika u polu kod vecine rasa kod kojih nije moguca razlika po boji,moguca je tek sa oko 4 nedelje i to po kresti,petlicima pcinje da crveni,postoje ljudi koji uocavaju razliku i ranije,ali to su mahom iskusni uzgajivaci sa mnogo odnegovanih pilica.
Nazad na vrh Ići dole
Marjan

Marjan


Broj poruka : 1557
Datum upisa : 25.02.2011
Godina : 45
Lokacija : Pirot, R. Srbija.

Nju Hemšir... Empty
PočaljiNaslov: Re: Nju Hemšir...   Nju Hemšir... Icon_minitimeSre Sep 19, 2012 9:44 pm

Postojbina ove rase kokoški je severna Amerika tačnije SAD, nastanak ove rase je u dvadesetim godinama prošlog veka. Rasa Rodajland je imala udeo u stvaranju ove rase, sa ciljem poboljšavanja njene rasne osobine, kvalitet i broj snešenih jaja u toku godine i kvalitet mesa.

Postoji u dva varijateta.
Veliki- težina se kreće od 3 do 3,5 kg za petla a koke 2 do 2,5 kg.
Dok kod patuljastog od 1,1 kg za petla i 1 kg za koke.

Boje dozvoljene po standardu su žuto smeđa, crveno-smeđa sa crnim prugicama u repu i vratu, plava i od skora bela koja je stvorena u Nemačkoj.

Glavna osobina HJuhemšir živine je količina jaja koju snese tokom godine, odličan kvalitet mesa i ranostasnos (pilići brzo rastu i sazrevaju, koke u šestom mesecu pronesu). Idealna je za ispuste, jer tada njena rasna osobina dolazi do punog izražaja.

Nagon za ležanje kod ove rase je razvijen, pa ne zahteva dadilje ili pomoć inkubatora.

Prsten za obelažavanja petla velikog varijateta je II a koke III. Dok za patuljasti varijatet petao VI a koke VII.
Nazad na vrh Ići dole
mnedel3




Broj poruka : 39
Datum upisa : 27.06.2011
Godina : 32
Lokacija : Slovenija

Nju Hemšir... Empty
PočaljiNaslov: Re: Nju Hemšir...   Nju Hemšir... Icon_minitimePet Feb 01, 2013 10:24 pm

Ako želite novo krv i imate kvalitetnu jatu kokoši, je bolje ako kupite jedno kvalitetno koko. Jer s petelinom čete promijeniti 50% gena piliča. Ako imate dobro koku ili dobrog petela onda ga morete pariti sa njegovom djecom, to znači, da budo ta druga deca imala 75% petela. Znači da budi kvaliteni Nju Hemširi. To možete raditi do pet generacija. Ali nesmijeti pariti brata i sestru, maju i sina ili kćeru i otaca pa slobodno možete do 5 generacija. Pozdrav iz sLOVEnije!
Nazad na vrh Ići dole
mnedel3




Broj poruka : 39
Datum upisa : 27.06.2011
Godina : 32
Lokacija : Slovenija

Nju Hemšir... Empty
PočaljiNaslov: Re: Nju Hemšir...   Nju Hemšir... Icon_minitimePet Feb 01, 2013 10:25 pm


O tome se prije pisalo.

Nju Hemšir... Peroforum

Nazad na vrh Ići dole
MarkoKV

MarkoKV


Broj poruka : 79
Datum upisa : 22.12.2011
Godina : 38
Lokacija : Kraljevo

Nju Hemšir... Empty
PočaljiNaslov: Re: Nju Hemšir...   Nju Hemšir... Icon_minitimeSub Feb 02, 2013 2:26 pm

Moze li samo malo objasnjenje sta predstavljaju tj koga slova P,A i B da bih bolje razumeo ovu semu?
Nazad na vrh Ići dole
mnedel3




Broj poruka : 39
Datum upisa : 27.06.2011
Godina : 32
Lokacija : Slovenija

Nju Hemšir... Empty
PočaljiNaslov: Re: Nju Hemšir...   Nju Hemšir... Icon_minitimeSub Feb 02, 2013 2:33 pm

P- peteo A-koka 1 B- koka 2
Je zdaj razumljivo?
Primer: P + A = a1 (piliči). ove piliče onda trebaš pariti sa otacom to znači: a1+P =a2 piliči druge generacije i tako dalje. Na koncu imaju piliči 4. generacije - a4 93,75 % iste lastnosti kao peteo-P.
Ovo se radi, kad imaš jako dobrega pjetela (ali koko, isto moraš napraviti sa kokom), ali zato rabiš puno vremena. Ali na koncu se splati.
Bo zdaj išlo?
Nazad na vrh Ići dole
severac




Broj poruka : 6
Datum upisa : 01.02.2013
Godina : 49
Lokacija : Kikinda

Nju Hemšir... Empty
PočaljiNaslov: Re: Nju Hemšir...   Nju Hemšir... Icon_minitimeSub Feb 02, 2013 8:37 pm

Tako se po mom skromnom misljenju ulazi u usko grlo i dolazi do pada imuniteta,slabije nosivosti i lose oplodnje.
Shvatis sta radis tek sa odlicnim primercima sa krivim prstima.
Pozz
KIKINDA
Nazad na vrh Ići dole
mnedel3




Broj poruka : 39
Datum upisa : 27.06.2011
Godina : 32
Lokacija : Slovenija

Nju Hemšir... Empty
PočaljiNaslov: Re: Nju Hemšir...   Nju Hemšir... Icon_minitimeSub Feb 02, 2013 8:41 pm

To što ste vi napisali, bi se desilo, ako bi parili brata i sestro, v ovom primeru ne!
Nazad na vrh Ići dole
severac




Broj poruka : 6
Datum upisa : 01.02.2013
Godina : 49
Lokacija : Kikinda

Nju Hemšir... Empty
PočaljiNaslov: Re: Nju Hemšir...   Nju Hemšir... Icon_minitimeSub Feb 02, 2013 10:13 pm

Ima li kvalitetnih Njuhemsira u Sloveniji?
Nazad na vrh Ići dole
mnedel3




Broj poruka : 39
Datum upisa : 27.06.2011
Godina : 32
Lokacija : Slovenija

Nju Hemšir... Empty
PočaljiNaslov: Re: Nju Hemšir...   Nju Hemšir... Icon_minitimeNed Feb 03, 2013 9:05 am

Ima. Ima i puno odgajivača Njuhemšira.
Nazad na vrh Ići dole
MarkoKV

MarkoKV


Broj poruka : 79
Datum upisa : 22.12.2011
Godina : 38
Lokacija : Kraljevo

Nju Hemšir... Empty
PočaljiNaslov: Re: Nju Hemšir...   Nju Hemšir... Icon_minitimeUto Feb 05, 2013 8:38 pm

Sad je jasno sve i razumljivo i hvala na objasnjenju konacno neki dobar geneticar da malo poblize i prostije razjasni Smile havala jos jednom
Nazad na vrh Ići dole
mnedel3




Broj poruka : 39
Datum upisa : 27.06.2011
Godina : 32
Lokacija : Slovenija

Nju Hemšir... Empty
PočaljiNaslov: Re: Nju Hemšir...   Nju Hemšir... Icon_minitimeUto Feb 05, 2013 9:07 pm

Pa zato je forum, da se možemo nešto novo naučiti.
Ja se nadam, da me razumete, moja srbščina nije baš na nivoju.
Nazad na vrh Ići dole
MarkoKV

MarkoKV


Broj poruka : 79
Datum upisa : 22.12.2011
Godina : 38
Lokacija : Kraljevo

Nju Hemšir... Empty
PočaljiNaslov: Re: Nju Hemšir...   Nju Hemšir... Icon_minitimeUto Feb 05, 2013 10:17 pm

Nema veze sve se lepo razumemo,po neka rec mozda je nejasna ali nista strasno,ima google translate i to se da resiti Smile Pozdrav i hvala jos jednom
Nazad na vrh Ići dole
mnedel3




Broj poruka : 39
Datum upisa : 27.06.2011
Godina : 32
Lokacija : Slovenija

Nju Hemšir... Empty
PočaljiNaslov: Re: Nju Hemšir...   Nju Hemšir... Icon_minitimeUto Feb 05, 2013 10:22 pm

Nju Hemšir... Peteo
Stavljam vam sliko mojog pjetela. Very Happy Komentari so dobro došli.
Nazad na vrh Ići dole
severac




Broj poruka : 6
Datum upisa : 01.02.2013
Godina : 49
Lokacija : Kikinda

Nju Hemšir... Empty
PočaljiNaslov: Re: Nju Hemšir...   Nju Hemšir... Icon_minitimeSre Feb 06, 2013 9:28 pm

Srpski ti je mnogo bolji nego moj slovenački,
a petao je odličan. cheers
[img]Nju Hemšir... 1fto4w[/img]
Ovo je moj KIKINSKI PJETEL Rolling Eyes
Komentari i saradnja dobro došli.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Nju Hemšir... Empty
PočaljiNaslov: Re: Nju Hemšir...   Nju Hemšir... Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Nju Hemšir...
Nazad na vrh 
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Avikultura :: Ptice :: Ukrasna Zivina :: Krupne rase zivine-
Skoči na: