Avikultura
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum za ljubitelje ptica
 
PrijemGalerijaLatest imagesRegistruj sePristupi
Pravila foruma
1. Zabranjeno je vredjanje po bilo kom osnovu
2. Zabranjeno je slati privatne poruke i poruke na forumu u vidu spamova i reklamiranja
3. Zabranjeno je postavljati autorske tekstove a da ne ostavite i link odakle je preuzet
4. Lazno predstavljanje i koriscenje tudjih identiteta kao i dupli nalozi
5. Koristiti vulgarne izraze
6. Krsenje privatnosti tj postavljati podatke trecih lica bez njihove dozvole
7. Mogucnost slanja privatnih poruka dobijate posle 20te poruke na forumu
8. Oglasavanje na forumu je strogo zabranjeno, osim u delu predvidjenom za to (za oglasavanje morate da ispunite uslov od 20 poruka na forumu a onda se javite administratoru foruma)
Sekcija pticara Subotica
Od skora smo postali oficijelni forum sajta sekcije pticara Subotice pa sve ujedno pozivam da posete sajt

 

 Divlja prepelica (Coturnix coturnix)

Ići dole 
+4
Zika
stefanos7
SrdjanKG
Vasa
8 posters
AutorPoruka
Vasa
YA HABIBI YA AEINI
Vasa


Broj poruka : 1395
Datum upisa : 28.03.2010
Godina : 38
Lokacija : Srbija-Vranje RS 7-64

Divlja prepelica (Coturnix coturnix) Empty
PočaljiNaslov: Divlja prepelica (Coturnix coturnix)   Divlja prepelica (Coturnix coturnix) Icon_minitimeUto Apr 06, 2010 10:51 am

Prepelica
Coturnix coturnix


Carstvo: Animalia
Razred: Aves
Red: Galliformes
Porodica: Phasianidae
Rod: Coturnix
Vrsta: Coturnix coturnix

Opšti opis
Prepelica (Coturnix coturnix) je naša najmanja koka. Našu prepelicu karakteriše mali, slabi kljun koji je na korenu uzdignut i odavde do vrha blago savijen, a na uglovima raširen. Noge su joj niske sa dugačkim prstima bez kandži, a krila su joj srazmerno dugačka i šiljasta. Rep joj je vrlo kratak i zaobljen. Prepelica ima sitno perje koje je na trtici veoma razvijeno, a po polovima i starosti malo se razlikuje. Na gornjoj strani tela je smeđa sa rđastožutim poprečnim i uzdužnim prugama. Na sredini trbuha je žućkastobela. Preko očiju i niz vrat prelazi joj svetložućkasto-smeđa pruga koja počinje na korenu gornjeg kljuna i obavija se oko vrata. Rđastožuta repna pera imaju bele badrljice i crne mrlje. Ženke su bleđih boja i manje su upadljive. Prepelica (Coturnix coturnix) je dugačka 20 cm, a raspon krila iznosi joj 34 cm.

Hoda brzo i spretno, ali se ružno drži, jer uvlači glavu i rep obesi više nadole pa izgleda kao lopta. Pri svakom koraku klima glavom i retko zauzima plemenitije držanje. Leti brzo, naglo mašući krilima i na mahove ubrzavajući let. Čula su joj dobro razvijena, naročito vid i sluh, ali joj je razum neznatan. Nije plašljiva, sem kada je neko ozbiljno progoni. Nije društvena i udružuje se samo ako je u nevolji.

Rasprostranjenost
Malo ima zemalja iz Evrope, Azije i Afrike u kojima ne živi prepelica. U Evropi je nalazimo svugde od 60. stepena severne geografske širine prema jugu. U srednjoj Aziji živi u nešto južnijem pojasu na povoljnim mestima, pogotovo u stepi, a budući da se svake godine seli prema jugu prolazi preko čitave Afrike i južne Azije. Prepelica (Coturnix coturnix) se u toku svojih seoba pojavljuje na Balkanskom, Apeninskom i Pirinejskom poluostrvu, zatim u južnoj Francuskoj, Egiptu, a neke čak i u Rtu Dobre Nade. Prepelice vrste Colinus naseljavaju predele srednje i Južne Amerike, crnoguša prepelica (Colinus nigrogularis) živi oko Jukatana i u centralnoj Americi.

Stanište
Letnje boravište bira prepelica (Coturnix coturnix) najradije u plodnim ravnicama bogatim žitaricama. Izbegava planinske krajeve, pa je već na brežuljcima ređa nego u ravnici. Vodu izbegava isto kao i bregove pa je u močvarnim predelima uopšte nema. Neposredno pošto stigne u domovinu, zadržava se prvo u poljima sa pšenicom ili ječmom. Kasnije manje bira, ali ipak, možemo smatrati kao pravilo, da se nigde ne oseća dobro gde se ne gaji pšenica i da je u takvim krajevima možemo naći samo za vreme seobe. U toku putovanja sklanja se ponekad i u grmlje, ali preko leta ne napušta polja.

U toku seobe prepelice lete iznad kopna, ali čim počne da duva suprotni vetar jato se izdiže i počinje da leti iznad mora. Kada se umori jato se spušta na talase da odmori. U slučaju oluja prepelice sleću na grebene i palube brodova i tu ostaju i više dana po završetku oluje. U Africi put nastavljaju peške. U tim krajevima naseljavaju se na mestima koja odgovaraju njihovim potrebama , na strništa ili na oranice na kojima je zasejana alfa, a u prvom redu u stepama. Ali veliki deo njih se svo vreme skita po celoj okolini. Početkom proleća se postepeno vraćaju u domovinu

Ishrana
Prepelica je svaštojed. Ona je polumraka, što znači da se hrani u zoru i u sumrak. Hrana se joj sastoji od zrnevlja, vrhova lišća, listova, pupoljaka, a isto toliko od raznih insekata. Izgleda da insekte uvek više voli od biljne hrane, ali oni joj nisu preko potrebni za život, pošto može niz meseci da se hrani samo sa pšenicom. Potrebni su joj sitni kamenčići koji joj pomažu pri varenju i sveža voda za piće, ali joj je dovoljna i rosa na lišću pa je retko nalazimo na određenim pojilištima.

Razmnožavanje
Prepelica (Coturnix coturnix) se pari u junu. Poznata po svom jasnom doviku za vreme parenja koji se naziva "bikvervik" koji odjekuje nadaleko, a svako ga rado sluša. Oba pola se dozivaju tihom "bivivi". Ljubavni poziv je malo glasniji "prikik" ili "bribrib". Za vreme parenja javlja se mužjak sa promuklim "vere vere", a iza te predigre dolazi "bikvervik" po nekoliko puta uzastopno. što se češće javlja to je cena petla veća. Verovatno da živi u množestvu. Sva opažanja ukazuju na to da nema govora o bračnom životu. Mužjak premaša u pogledu ljubomore sve rođake, pa nastoji da iz svog područja otera sve suparnike i bori se da sam vlada na život i smrt. Prema ženki je pun požude i nasilniji je od bilo koje druge ptice. Ženka počinje kasno sa građenjem gnezda, negde pre početka leta. Iščeprka plitko udubljenje u zemlji, najradije u poljima sa mahunarkom ili pšenicom, i u njega snese od osam do četrnaest srazmerno krupnih, svetlosmeđih jaja čije se šare i boja često razlikuju. Na jajima predano leži 18 do 20 dana. Za to vreme mužjak, još uvek lud od ljubavi se po polju pari sa svakom ženkom na koju naiđe, ne brinući se mnogo za potomstvo. Čim se izlegu mlade ptice, odmah trče za majkom. Prepelice su veoma brižljive majke, a znaju i da prihvate tuđe piliće.

Neprijatelji
Prepelicini prirodni neprijatelji su lisice, kune, tvorovi, lasice, mačke i mnoge ptice grabljivice. Najveći prepelicin neprijatelj pored raznih pernatih i dlakavih grabljivica je čovek. Najviše prepelica strada u toku seobe, kada je duž severne, zapadne i istočne obale Sredozemnog mora od početka tog putovaja postavljena jedna puška, jedna mreža, jedna zamka do druge. Ostrvo Kapri postalo je poznato zbog bogatog lova na prepelice. Nekadašnji biskupi kojima je pripadalo ovo ostrvo imali su znatan deo svoga prihoda od hvatanja prepelica. Ponekad je u Rimu u jednom danu ocarinjeno 17 000 uvezenih prepelica. Na španskoj obali lov je isto tako izdašan.

Literatura

"Ptice" - E. Tomas Giliard, Mladinska knjiga, Zagreb 1968.
"Kingfisher Illustrated Encyclopedia of Animalsl" - prevod srpskom izdanju Mihalj Miheš, Zmaj-Atlantis, Novi Sad 2001


Poslednji izmenio vasa-vr dana Pon Apr 12, 2010 11:03 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
SrdjanKG

SrdjanKG


Broj poruka : 442
Datum upisa : 18.02.2010
Godina : 52
Lokacija : Resnik,KG - SRB 10 2

Divlja prepelica (Coturnix coturnix) Empty
PočaljiNaslov: Re: Divlja prepelica (Coturnix coturnix)   Divlja prepelica (Coturnix coturnix) Icon_minitimeUto Apr 06, 2010 11:46 am

Skoro nikoga neznam da je uspesno gajio njih! A razlog je verovatno taj sto smo svi mi koji smo gajili,il i sad gaje prepelice gajili egzoticne vrste(il bar pokusavali),a ovu nasu divlju preskakali,jer je u odnosu na njih neinteresantna,pa je mali interes za nju! Ona spada u Evropske ptice,pa je kaci zakon kao i za sve druge nase ptice! E sad,ja je nisam gajio,ali imam nesto u literaturi o njenom gajenju,pa ako hoces da nadjem to sto imam i da ti napisem ti kazi! Pozz
Nazad na vrh Ići dole
Vasa
YA HABIBI YA AEINI
Vasa


Broj poruka : 1395
Datum upisa : 28.03.2010
Godina : 38
Lokacija : Srbija-Vranje RS 7-64

Divlja prepelica (Coturnix coturnix) Empty
PočaljiNaslov: Re: Divlja prepelica (Coturnix coturnix)   Divlja prepelica (Coturnix coturnix) Icon_minitimeUto Apr 06, 2010 12:14 pm

Ja sam nabavio par divljaka i to proslogodisnjih, jako su lepi i veoma pitomi, covek ih je nasao dok je kosio kao pilici i iznegovao pod obicnu kokicu uz ostale pilice, ja sam ih uzeo pre nedelju dana i hocu vise da saznam o njima i njihovom odgoju pa mozda i izvedem.
Ako ti nije tesko mogo bi da mi pustis nesto o njima . Imam ja knjigu sto sam polagao lovacki ispit, ali tu je delimicno objasnjeno ali samo proizvodnja i lezanje na jajima u prirodi, a mene interesuje u zatvorenom prostoru.
Pozdrav
Vasa
Nazad na vrh Ići dole
Vasa
YA HABIBI YA AEINI
Vasa


Broj poruka : 1395
Datum upisa : 28.03.2010
Godina : 38
Lokacija : Srbija-Vranje RS 7-64

Divlja prepelica (Coturnix coturnix) Empty
PočaljiNaslov: Re: Divlja prepelica (Coturnix coturnix)   Divlja prepelica (Coturnix coturnix) Icon_minitimeSre Apr 07, 2010 10:33 pm

evo i slika mojih divljaka


Divlja prepelica (Coturnix coturnix) Img1112b

Divlja prepelica (Coturnix coturnix) Img1111eb

Divlja prepelica (Coturnix coturnix) Img1110x

Muzjak je sa desne strane i ima belu ogrlicu oko i jako je miran
Pozdrav
Nazad na vrh Ići dole
stefanos7




Broj poruka : 8
Datum upisa : 24.12.2009
Godina : 32
Lokacija : Nish

Divlja prepelica (Coturnix coturnix) Empty
PočaljiNaslov: Re: Divlja prepelica (Coturnix coturnix)   Divlja prepelica (Coturnix coturnix) Icon_minitimeNed Apr 11, 2010 2:15 am

Pozz Vaso...ne bih da ti ubijam volju, ali...ako ih je covek nasao kao sto kazes, kao pilice koseci livadu, to bi trebalo da znaci da su one od istog para , tj. pokusavam da kazem da su u srodstvu...nzm koliko bi to bilo u redu pokusati...ovo kazem jer iz iskustva znam da se kod domacih (japanskih) prepelica parenih u srodstvu dobijaju pilici degenerici sa 3 pa i 4 noge itd. cyclops
Nazad na vrh Ići dole
Vasa
YA HABIBI YA AEINI
Vasa


Broj poruka : 1395
Datum upisa : 28.03.2010
Godina : 38
Lokacija : Srbija-Vranje RS 7-64

Divlja prepelica (Coturnix coturnix) Empty
PočaljiNaslov: Re: Divlja prepelica (Coturnix coturnix)   Divlja prepelica (Coturnix coturnix) Icon_minitimeNed Apr 11, 2010 11:34 am

Znam to ali ja bih da menjam zenkicu da nadjem drugu ali od koga?
Mozda ispadnu i neki kanarinac od njih affraid
Dok ne nadjem drugu zenku , sta je tu je
Pozdrav
Nazad na vrh Ići dole
Vasa
YA HABIBI YA AEINI
Vasa


Broj poruka : 1395
Datum upisa : 28.03.2010
Godina : 38
Lokacija : Srbija-Vranje RS 7-64

Divlja prepelica (Coturnix coturnix) Empty
PočaljiNaslov: Re: Divlja prepelica (Coturnix coturnix)   Divlja prepelica (Coturnix coturnix) Icon_minitimeUto Apr 13, 2010 2:15 pm

slike skinute sa neta

Divlja prepelica (Coturnix coturnix) Wachtel26032
Divlja prepelica (Coturnix coturnix) Wachtel26015
Divlja prepelica (Coturnix coturnix) Wachtel14414
Divlja prepelica (Coturnix coturnix) Coturnixcoturnixai0250
Divlja prepelica (Coturnix coturnix) Coturnixcoturnix8723
Nazad na vrh Ići dole
Zika
Sumadinac
Sumadinac
Zika


Broj poruka : 1122
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Kragujevac

Divlja prepelica (Coturnix coturnix) Empty
PočaljiNaslov: Re: Divlja prepelica (Coturnix coturnix)   Divlja prepelica (Coturnix coturnix) Icon_minitimePon Apr 19, 2010 11:06 pm

Nazad na vrh Ići dole
Vasa
YA HABIBI YA AEINI
Vasa


Broj poruka : 1395
Datum upisa : 28.03.2010
Godina : 38
Lokacija : Srbija-Vranje RS 7-64

Divlja prepelica (Coturnix coturnix) Empty
PočaljiNaslov: Re: Divlja prepelica (Coturnix coturnix)   Divlja prepelica (Coturnix coturnix) Icon_minitimeUto Apr 20, 2010 12:44 am

Dobra ova stvarcica za lov, ne treba ti pas uopste
Nazad na vrh Ići dole
stefanos7




Broj poruka : 8
Datum upisa : 24.12.2009
Godina : 32
Lokacija : Nish

Divlja prepelica (Coturnix coturnix) Empty
PočaljiNaslov: Re: Divlja prepelica (Coturnix coturnix)   Divlja prepelica (Coturnix coturnix) Icon_minitimeUto Apr 20, 2010 1:04 am

To spada u nedozvoljena sredstva za lov ...
Nazad na vrh Ići dole
Vasa
YA HABIBI YA AEINI
Vasa


Broj poruka : 1395
Datum upisa : 28.03.2010
Godina : 38
Lokacija : Srbija-Vranje RS 7-64

Divlja prepelica (Coturnix coturnix) Empty
PočaljiNaslov: Re: Divlja prepelica (Coturnix coturnix)   Divlja prepelica (Coturnix coturnix) Icon_minitimeUto Apr 20, 2010 3:19 pm

A zasto uopste postoje?
Nazad na vrh Ići dole
vlatko-phoenix




Broj poruka : 4
Datum upisa : 11.04.2010

Divlja prepelica (Coturnix coturnix) Empty
PočaljiNaslov: Re: Divlja prepelica (Coturnix coturnix)   Divlja prepelica (Coturnix coturnix) Icon_minitimePon Maj 24, 2010 8:47 pm

moje prepelice su stari 2 meseci i jos nema jajeta od nih.ako moze netko da mi kazi zosto e to tako bio mu zahvalan
pozdrav
Nazad na vrh Ići dole
ticar

ticar


Broj poruka : 432
Datum upisa : 31.12.2009
Godina : 39
Lokacija : Zadar,hr

Divlja prepelica (Coturnix coturnix) Empty
PočaljiNaslov: Re: Divlja prepelica (Coturnix coturnix)   Divlja prepelica (Coturnix coturnix) Icon_minitimeUto Maj 25, 2010 3:05 am

vlatko-phoenix ::
moje prepelice su stari 2 meseci i jos nema jajeta od nih.ako moze netko da mi kazi zosto e to tako bio mu zahvalan
pozdrav

pa nema šanse da sa dva mjeseca starosti počmu nositi jaja,čekaj malo da uđu u zrelnu dob,ja neznam koja je to ali sigurno netko zna.
Nazad na vrh Ići dole
ecvis17




Broj poruka : 2
Datum upisa : 19.11.2010

Divlja prepelica (Coturnix coturnix) Empty
PočaljiNaslov: Re: Divlja prepelica (Coturnix coturnix)   Divlja prepelica (Coturnix coturnix) Icon_minitimePet Nov 19, 2010 1:13 pm

@ Vasa

Ja milim da imam isti tip ptice. Evo slika.

Divlja prepelica (Coturnix coturnix) 20101119-tbkrxicihhhcs2irkyhfn114a7.preview
Pogledaj sliku u punoj veličini

Neki dan sam navećer šetao oko kuće i ova ptica je bila zagurana ispod bankomata kod banke. Padala je jaka kiša i ona je izgledala bolesno.
Poželio sam joj pomoći i otišao sam po neku kutiju da je ponesem doma da je zaržim do jutra kada ću moći nazvati veterinara da pitam što da uradim.

I kad sam je htio staviti u kutiju ona je poletjela, i tako letila nekih 15 metara, pa onda pala na pod opet. Ja sam je ovaj puta uspješno sakupio u kutiju i donio doma.

Onda je prošla noć i ja sam ujutro otvorio kutiju da je pogledam da vidim kako je, kad ona izleti (a bili smo na balkonu) pa preleti preko ceste pa preko parka i na stablo sleti. I nakon sekundu padne sa stabla na livadu i nekud otrči.

Siđem ja dolje (živim na petom katu) i pokupim je opet i donesem kući.
Pustio bih ju ja da nije pala opet, no čini mi se da nije skroz zdrava bila kad tako padne nakon što malo leti.

I sad nazovem ja veterinara, pa me oni upute u zoološki vrt da zove i nazovem ja i tamo. Rekao mi čovjek da ju zadržim par dana jer se valjda isprepadala negdje, ili namočila jako, pa da je zadržim nekih tjedan dana dok se malo oporavi pa da ju onda pustim.

I sad je kod mene već nekih 3 dana. Imam neku veću kutiju i poklopio sam je sa nekom plastičnom korpom pa da ima svjetla i zraka. I izlgeda zdravo i normalno. A opet izgledala je i kad je poletjela sa balkona pa je opet pala na pod i stisla se na podu i ne mrda, tako da neznam bili još trebalo da je puštam.

Dao sam joj vode i mrva kruha, i malo ječma. Sve je pojela i popila.
I sad čitam po internetu i vidim da su to ptice selice. A sad je već kraj jedanajstog mjeseca. I pitam se jel uopće pametno da ju puštam, pogotovo što su na prognozi rekli da će naglo zahladiti?

Kako ih ti hraniš?
Što sve moraju da imaju da bi ove ptice bile zdrave?

Trebam savjete jer neznam ništa o prepelicama. A htio bih pomoći ovoj svojoj. Smile
Hvala

Very Happy

PS ovo na glavi je krasta kad je ono prvi put poletila pa je valjda lupila glavom. Sad joj pomalo zarasta.
Nazad na vrh Ići dole
Vasa
YA HABIBI YA AEINI
Vasa


Broj poruka : 1395
Datum upisa : 28.03.2010
Godina : 38
Lokacija : Srbija-Vranje RS 7-64

Divlja prepelica (Coturnix coturnix) Empty
PočaljiNaslov: Re: Divlja prepelica (Coturnix coturnix)   Divlja prepelica (Coturnix coturnix) Icon_minitimePet Nov 19, 2010 6:30 pm

Ovo jeste divlja prepelica.
Njena ishrana se sastoji od zitarica, psenice , pretrupe (sameljan kukuruz), jecam, ovas a da bi je malo ojacao mozes joj davati i kanarinsko seme.
Od zelenisa joj ponudi jabuku , zelenu salatu itd...
Obavezno joj svakog dana menjaj vodu jer su to ptice koje non stop prljaju vodu i cim je isprljana ne piju je.
Cim se malo oporavi pusti je , ja sam isto to uradio i sa mojim, pustio sam ih u prirodi , dobio ih kao male uzeo ih covek dok je kosio, odhranio sam ih , lepo odnegovao i pustio da zive svoj zivot...
Ako mislis da je bolesna mozes joj radi preventive davati enrocin kapi u vodi jer je to antibiotik sirokog spektra.

pozdrav
Nazad na vrh Ići dole
ecvis17




Broj poruka : 2
Datum upisa : 19.11.2010

Divlja prepelica (Coturnix coturnix) Empty
PočaljiNaslov: Re: Divlja prepelica (Coturnix coturnix)   Divlja prepelica (Coturnix coturnix) Icon_minitimePet Nov 19, 2010 7:15 pm

@ Vasa

Hvala ti na savjetu. Na sreću neću trebati dugo ju njegovati jer sam upravo saznao da postoji udruga volontera koji se bave pomoći divljim životinjama, ovdje u blizini Zagreba gdje ja živim. Ljudi su super, bave se time profesionalno, i po struci su veterinari. Imaju velike ograđene prostore gdje ih mogu držati.

Čuli smo se danas i oni su se ponudili da dodju po pticu.
Eto. Drago mi je da se malo sigurnije osječam što će ići u ruke ljudi koji znaju što treba.
Evo i link za one koji su u blizlini.

http://www.awap.hr/awap/content/view/14/30/lang,hr/

Stvar je totalno ne profitna pa se nadam da je ok da stavim link.
bok

Hvala još jednom.
Nazad na vrh Ići dole
skorkovic

skorkovic


Broj poruka : 356
Datum upisa : 05.05.2011
Lokacija : Uzice

Divlja prepelica (Coturnix coturnix) Empty
PočaljiNaslov: Re: Divlja prepelica (Coturnix coturnix)   Divlja prepelica (Coturnix coturnix) Icon_minitimeUto Dec 20, 2011 10:26 pm

Imam jednu nedoumicu. Je li ovo ustvari japanska prepelica? Isto izgledaju
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Divlja prepelica (Coturnix coturnix) Empty
PočaljiNaslov: Re: Divlja prepelica (Coturnix coturnix)   Divlja prepelica (Coturnix coturnix) Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Divlja prepelica (Coturnix coturnix)
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Japanska prepelica( coturnix japonica)
» Kineska prepelica (Coturnix chinenesis)
» Divlja patka gluvara (Anas platyrhynchos)
» Divlja patka krdza (Anas crecca)
» Divlja grlica ( Streptopelia turtur)

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Avikultura :: Ptice :: Avifauna Evrope :: Ostale ptice faune Evrope-
Skoči na: