Avikultura
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum za ljubitelje ptica
 
PrijemGalerijaLatest imagesRegistruj sePristupi
Pravila foruma
1. Zabranjeno je vredjanje po bilo kom osnovu
2. Zabranjeno je slati privatne poruke i poruke na forumu u vidu spamova i reklamiranja
3. Zabranjeno je postavljati autorske tekstove a da ne ostavite i link odakle je preuzet
4. Lazno predstavljanje i koriscenje tudjih identiteta kao i dupli nalozi
5. Koristiti vulgarne izraze
6. Krsenje privatnosti tj postavljati podatke trecih lica bez njihove dozvole
7. Mogucnost slanja privatnih poruka dobijate posle 20te poruke na forumu
8. Oglasavanje na forumu je strogo zabranjeno, osim u delu predvidjenom za to (za oglasavanje morate da ispunite uslov od 20 poruka na forumu a onda se javite administratoru foruma)
Sekcija pticara Subotica
Od skora smo postali oficijelni forum sajta sekcije pticara Subotice pa sve ujedno pozivam da posete sajt

 

 Leptir zeba

Ići dole 
+20
drago
exot
Iwan97
dr.nenad86
SrdjanKG
Marjan
Laza
Stankovic
milun
stamil
Rea
papayajamaica
fuz80
Luckyboy
Santa
smeshko lepushko
Sale77-Nis
Zika
rtomek
bacobobi
24 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeći
AutorPoruka
Iwan97

Iwan97


Broj poruka : 550
Datum upisa : 03.05.2011
Godina : 26
Lokacija : Sabac

Leptir zeba - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Leptir zeba   Leptir zeba - Page 3 Icon_minitimeČet Feb 13, 2014 4:33 pm

Pesma ženke plavokape leptir zebe. Smile

Nazad na vrh Ići dole
Iwan97

Iwan97


Broj poruka : 550
Datum upisa : 03.05.2011
Godina : 26
Lokacija : Sabac

Leptir zeba - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Leptir zeba   Leptir zeba - Page 3 Icon_minitimeSre Feb 19, 2014 6:04 pm

Plavokape leptir zebe.

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
exot




Broj poruka : 16
Datum upisa : 19.01.2012

Leptir zeba - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Leptir zeba   Leptir zeba - Page 3 Icon_minitimeČet Feb 20, 2014 7:20 am

Bilo je 6 oplođenih jaja iz kojih se izleglo 5 mladih. Preživio je samo ovaj na slici i danas mu je 21.dan. Još jednom hvala Iwanu97 za informacije.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Starost 10 dana, tada sam stavio rinkicu
[You must be registered and logged in to see this image.]
Starost 18 dana, kada je izašao iz gnezda i ne vrača se više u njega
[You must be registered and logged in to see this image.]
Cijela familija
Nazad na vrh Ići dole
Iwan97

Iwan97


Broj poruka : 550
Datum upisa : 03.05.2011
Godina : 26
Lokacija : Sabac

Leptir zeba - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Leptir zeba   Leptir zeba - Page 3 Icon_minitimeČet Feb 20, 2014 2:33 pm

Baš mi je drago da je bar jedan uspeo da preživi. Inače je mužjak u pitanju. Pol se može odrediti već nakon izletanja iz gnezda. Nema na čemu!

Evo i od mene jedna.
Dva dana stari.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Iwan97

Iwan97


Broj poruka : 550
Datum upisa : 03.05.2011
Godina : 26
Lokacija : Sabac

Leptir zeba - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Leptir zeba   Leptir zeba - Page 3 Icon_minitimeSub Feb 22, 2014 2:49 pm

Četiri dana stari i galebići su počeli da ih hrane. Smile

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
exot




Broj poruka : 16
Datum upisa : 19.01.2012

Leptir zeba - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Leptir zeba   Leptir zeba - Page 3 Icon_minitimeSub Feb 22, 2014 2:59 pm

Nadam se da če i kod tebe biti sve OK. Pošto galebiči ne jedu živu hranu, daješ li im nešto drugo? Moj je danas star 24 dana i lepo ga hrane. Još uvijek im dajem mlinske crve. Mužjak je opet počeo udvarat ženki. Po čemu se vidi da je mužjak?
Nazad na vrh Ići dole
Iwan97

Iwan97


Broj poruka : 550
Datum upisa : 03.05.2011
Godina : 26
Lokacija : Sabac

Leptir zeba - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Leptir zeba   Leptir zeba - Page 3 Icon_minitimeSub Feb 22, 2014 3:13 pm

Moji galebići jedu živu hranu, ali ne u količinama koja je potrebna mladim leptir zebama. Od prvog dana, pa sve do danas sam ih ja isključivo ručno hranio na sledeći način. U razmeri 1:1 sam mešao formulu za ručno hranjenje (Orlux handmix) i cedio sam brašnare iz dodatak biljnih vaši. I sada ću ih povremeno dohranjivati, ali će udeo žive hrane u formuli biti veći s obzirom da će se hranjenje svesti samo na par puta dnevno.

Razlikovanje pola kod mladih plavokapih zeba se određuje po rasprostranjenosti plave boje po telu. Mlade ženke imaju plavkasto lice i vrlo malo na prsima, dok mužjaci imaju mnogo više u odnosu na njih. Evo slika kao primer:

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Iwan97

Iwan97


Broj poruka : 550
Datum upisa : 03.05.2011
Godina : 26
Lokacija : Sabac

Leptir zeba - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Leptir zeba   Leptir zeba - Page 3 Icon_minitimePon Feb 24, 2014 4:34 pm

Šest dana stari.

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
drago

drago


Broj poruka : 13
Datum upisa : 22.03.2013
Godina : 44
Lokacija : Rušani (Virovitica)

Leptir zeba - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Leptir zeba   Leptir zeba - Page 3 Icon_minitimeČet Feb 27, 2014 8:45 pm

ja sam danas prstenovo mlade leptir zebe roditelji ih sami hrane
Nazad na vrh Ići dole
Iwan97

Iwan97


Broj poruka : 550
Datum upisa : 03.05.2011
Godina : 26
Lokacija : Sabac

Leptir zeba - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Leptir zeba   Leptir zeba - Page 3 Icon_minitimePet Feb 28, 2014 12:14 am

Takođe imam dva mladunca koja roditelji sami hrane. Stari su četiri dana i nisu još spremni za prsten. Drago mi je da populacija leptir zeba raste na našim prostorima. Smile Nek' je sa srećom!
Nazad na vrh Ići dole
Iwan97

Iwan97


Broj poruka : 550
Datum upisa : 03.05.2011
Godina : 26
Lokacija : Sabac

Leptir zeba - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Leptir zeba   Leptir zeba - Page 3 Icon_minitimePet Feb 28, 2014 10:08 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
exot




Broj poruka : 16
Datum upisa : 19.01.2012

Leptir zeba - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Leptir zeba   Leptir zeba - Page 3 Icon_minitimeSub Mar 01, 2014 1:24 pm

Evo ovako izgleda danas u starosti 30 dana. Zanima me kad postanu leptir zebe sasvim samostalne da se ih mogu odstaviti od roditelja. Ženka več leži na novim jajima i ne bih želio da im mladunac smeta. Bar jede več sam  ali još traži od roditelja. Da li im sada smanjim živu hranu?
[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Iwan97

Iwan97


Broj poruka : 550
Datum upisa : 03.05.2011
Godina : 26
Lokacija : Sabac

Leptir zeba - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Leptir zeba   Leptir zeba - Page 3 Icon_minitimeSub Mar 01, 2014 2:51 pm

Možete da prestanete sa živom hranom, a mladunca ostavite još dva-tri dana dok se ne uverite da je potpuno samostalan, iako traži hranu. Inače je definitivno mužjak. Smile
Nazad na vrh Ići dole
drago

drago


Broj poruka : 13
Datum upisa : 22.03.2013
Godina : 44
Lokacija : Rušani (Virovitica)

Leptir zeba - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Leptir zeba   Leptir zeba - Page 3 Icon_minitimeNed Mar 02, 2014 1:07 pm

kod mene su 2 mladunca u gnijezdu već su operijali kad izađu iz gnijezda poslikat ču ih
Nazad na vrh Ići dole
ivica1




Broj poruka : 26
Datum upisa : 05.08.2013
Godina : 45
Lokacija : Azanja

Leptir zeba - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Leptir zeba   Leptir zeba - Page 3 Icon_minitimeNed Mar 02, 2014 4:57 pm

Izuzetna ptica. Napred odgajivaci.
Nazad na vrh Ići dole
Sale77-Nis

Sale77-Nis


Broj poruka : 939
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 46
Lokacija : Nis -Srbija

Leptir zeba - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Leptir zeba   Leptir zeba - Page 3 Icon_minitimePon Mar 03, 2014 11:38 am

I ja imam dva muzijaka od prosle godine koje nazalost nisam alkirao jer su ptici bili duboko u gnezdu koje su napravile same tako da nisam uspeo da dohvatim mlade a da ne ostetim gnezdo!!!! pale pale 
Nazad na vrh Ići dole
Iwan97

Iwan97


Broj poruka : 550
Datum upisa : 03.05.2011
Godina : 26
Lokacija : Sabac

Leptir zeba - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Leptir zeba   Leptir zeba - Page 3 Icon_minitimeNed Apr 06, 2014 9:45 am

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Iwan97

Iwan97


Broj poruka : 550
Datum upisa : 03.05.2011
Godina : 26
Lokacija : Sabac

Leptir zeba - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Leptir zeba   Leptir zeba - Page 3 Icon_minitimeUto Apr 15, 2014 11:53 pm

12.1.2014. Kupio sam par divljih plavokapih leptir zeba kod Akana i ujedno je to bio moj prvi susret sa njima. O njihovom razmnožavanju sam mogao isključivo da se informišem pomoću starnih foruma i saveta inostranih odgajivača, koji su mi dosta pomogli u svemu ovome, a na kraju je to urodilo uspehom. Kod nas su jako slabo zastupljene, a i na prste se mogu izbrojati oni koji su imali, ili imaju bilo kakav uspeh sa njima.


Smatram da bi bilo fer da napišem svoje iskustvo koje će, nadam se, biti od pomoći onima koji se odluče za ove prelepe ptice i pokušaju isto što i ja.
Već početkom februara, par je bio zainteresovan za razmnožavanje, a glavni znaci su bili ritual udvaranja i povećana ishrana živom hranom. Za gnezdo su izabrali pletenu korpicu od vrbovog pruća i ubrzo je mužjak počeo da uvlači travu. Pre nego što je gnezdo bilo završeno, ženka je dva dana za redom snela po jedno jaje i na tome se završilo. Jaja nisu bila inkubirana, pa sam odlučio da ih stavim pod galebiće, jer svako leglo divljih ptica je potencijalno i poslednje, s obzirom na njihovu nepoznatu starost. Već tada sam načinio prvu grešku, jer je svega nakon tri dana od prestanka nošenja, ženka je snela još tri jajeta i počela da leži na njima. Jaja koja sam stavio pod galebiće sam zamenio sa plastičnim jajima, a njih sam ostavio u gnezdu leptir zebe, za svaki slučaj. Inkubacija je počela i sve je išlo kako treba. Sa jedne strane su bila dva jajeta u gnezdu galebića, i 5 jaja (3 prava i 2 plastična) u gnezdu leptira. U ovom periodu, uznemiravanje se nikako ne preporučuje, ali kod mene se nalaze u unutrašnjoj volijeri, u koju moram da ulazim prilikom hranjenja i provere drugih gnezda. Paru uopšte nije smetalo moje prisustvo, ponekad nisu ni ustajali sa jaja. Nakon par dana inkubacije 2 podmetnuta jajeta, lampirao sam ih i oba su bila plodna. Razlika između razvijanja embriona je bila šest dana, tako da u vreme kada su embrioni u gnezdu galebića tek počeli da se vidljivo razvijaju, inkubacija u pravom gnezdu je tek otpočela. Par dana pred izleganje 2 podmetnuta jajeta, imao sam priliku da lampiram jaja i u pravom gnezdu. Takođe, sva tri su bila plodna...
Zadržaću se na situaciji sa pravim gnezdom i pravim roditeljima. Samo ću reći da je sa galebićima prošlo sve kako treba i da sam morao mlade da ručno hranim prvih pet dana. Međutim, to je već tema ručnog-hranjenja, a o tome ću drugom prilikom.

Naime, drama tek počinje.
Od tri jajeta, izlegla su sve dva i roditelji su počeli neprekidno da tragaju za žiivom hranom, a jajčanu su jako slabo jeli. U prvih sedam dana, najbolje je davati sitne insekte, a na trpezi koju sam im ja omogućio su bile biljne vaši i mali crvi brašnari, ali jako mali. Količinu ne bih mogao kvantitativno da opišem, ali dobijaljali su je u porcijama 6-7 puta dnevno. Sve je išlo kako treba, par mi je dozvoljavao da kontrolišem gnezdo, što je jako čudno i retko. Opet napominjem da ovo nije preporučljivo i da većinom ovakve stvari se završe fatalnim ishodom, ali kod mene je bio izuzetak. Nakon šest dana, roditelji su prestali da geju mlade, iako se nisam plašio zbog temperature koja je iznosila 21C. Sedmog dana, nakon mog dolaska iz škole, primetio sam da nešto nije u redu. Zaista nisam imao povoda za to jer je sve izgledalo kao i pre. Roditelji su bili van gnezda, pa sam iskoristio priliku da proverim gnezdo i zatekao sam ono čega sam se i plašio, a to su mrtvi mladunci. Vojke su im bile pune i prestanak hranjenja definitivno nije bio razlog. Jedino što je preostalo je hladnoća. Mnogim odgajivačima se ovo dešava i to baš u ovom periodu. Svi dolazimo do istog razloga, hladnoća, međutim niko nema konkretan dokaz. Ostao sam razočaran, mada sam imao već 2 mladunca pod galebićima koji su bili stari 12 dana i lepo su napredovali.

Već početkom marta, sve je krenulo ispočetka. Poučen prethodnim greškama, nisam dirao ništa i ubrzo je počela inkubacija 6 jaja. Nakon par dana, lampirao sam ih i bilo je 5 plodnih. Sve je prošlo kako treba i krajnji rezultat je bio 4 mladunca. Rodetilji su, kao i prethodni put, maksimalno se angažovali oko hranjenja, živu hranu su jeli više nego ikad. U prvim danima su isključivo dobijali biljne vaši jer su one lako svarljive, a veoma bogate nutricijentima. Došao je i šesti dan kada su ponovo prestali da greju mlade. Ovaj put, misleći da je hladnoća u pitanju, povećao sam temperaturu na 27C i kritični period (od sedmog do desetog dana starosti) je prošao. Možda su lakše održavali toplotu jer ih je bilo više, možda je mala promena žive hrane bila presuda... to ostaje znak pitanja koji će se uskoro, bar se nadam, otkriti. Sada sam uveo i dosta bogatiju živu hranu, mravlja jaja. Mladunci su lepo napredovali, a sa osam dana starosti sam ih prstenovao C prstenčićima. Ta veličina ne važi za vrste (U. bengalus) i (U. angolensis) jer su one dosta manje u odnosu na ostale pripadnike roda Uraeginthus. Sva četiri mladunca su nakon petnaestog dana izletela iz gnezda. U početku su jako nestabilni, ali kroz par dana su se dosta adaptirali na okruženje. Sada su stari 22 dana i roditelji ih i dalje hrane, a danas je ženka snela prvo jaje trećeg legla. Toliko od mene, nadam se da će biti od koristi.

Slikano pre par dana.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
exot




Broj poruka : 16
Datum upisa : 19.01.2012

Leptir zeba - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Leptir zeba   Leptir zeba - Page 3 Icon_minitimeSub Maj 03, 2014 1:54 pm

Ovo su dva mlada iz trečeg legla u starosti 25 dana. Bilo je sedam oplođenih jaja ali su ostale izbacili iz gnezda prvog dana. Mislim da je to radio mužjak. Prvi dan nakon izleganja prvih mladih mužjak je uginuo (?), tako da je ovo dvoje ženka sama odhranila. Mislim da su par (mužjak i ženka).
[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Iwan97

Iwan97


Broj poruka : 550
Datum upisa : 03.05.2011
Godina : 26
Lokacija : Sabac

Leptir zeba - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Leptir zeba   Leptir zeba - Page 3 Icon_minitimeNed Maj 04, 2014 12:23 am

Da, svakako su mužjak i ženka. Kod mene, nakon izletanja mladih, samo ih je mužjak hranio.
Što se tiče izbacivanja, najčešći uzrok je nedostatak žive hrane.
Kod mene je već uveliko počelo šesto leglo. Za sada su se izlegla tri jajeta i još tri su plodna.
Nazad na vrh Ići dole
exot




Broj poruka : 16
Datum upisa : 19.01.2012

Leptir zeba - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Leptir zeba   Leptir zeba - Page 3 Icon_minitimeNed Maj 04, 2014 9:16 am

Pošto mi je uginuo mužjak, da li se može ova ženka plavokape leptir zebe pariti sa crveno obraznom leptir zebom?
Nazad na vrh Ići dole
Iwan97

Iwan97


Broj poruka : 550
Datum upisa : 03.05.2011
Godina : 26
Lokacija : Sabac

Leptir zeba - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Leptir zeba   Leptir zeba - Page 3 Icon_minitimeNed Maj 04, 2014 12:16 pm

Može, ali dobićete hibride jer su to dve različite vrste. Ovi hibridi su plodni, ali ne i lepi kao čista vrsta. Tačnije, u toj kombinaciji će mladi mužjaci imati sve karakteristike crvenoobrazne leptir zebe, ali će crvena boja na obrazima biti jedva primetna i slaba, a ponekad čak i izostane. Po meni, najbolje je da nabavite drugog mužjaka iste vrste.
Nazad na vrh Ići dole
Iwan97

Iwan97


Broj poruka : 550
Datum upisa : 03.05.2011
Godina : 26
Lokacija : Sabac

Leptir zeba - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Leptir zeba   Leptir zeba - Page 3 Icon_minitimeSre Jun 18, 2014 6:42 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Ђорђе Д.




Broj poruka : 7
Datum upisa : 27.08.2014
Godina : 48
Lokacija : šabac

Leptir zeba - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Leptir zeba   Leptir zeba - Page 3 Icon_minitimeSre Avg 27, 2014 12:34 pm

Где могу да се набаве ове лептир зебе и која им је цена?
Nazad na vrh Ići dole
acahaski

acahaski


Broj poruka : 65
Datum upisa : 31.10.2011
Godina : 47
Lokacija : Sabac

Leptir zeba - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Leptir zeba   Leptir zeba - Page 3 Icon_minitimeČet Avg 28, 2014 7:23 pm

Ђорђе Д. ::
Где могу да се набаве ове лептир зебе и која им је цена?
Kod Iwan97.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Leptir zeba - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Leptir zeba   Leptir zeba - Page 3 Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Leptir zeba
Nazad na vrh 
Strana 3 od 4Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeći
 Similar topics
-
» Crnogruda zebrasta zeba
» Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata)
» Dijamant zeba (Stagonopleura guttata )
» Šarena zebrasta zeba
» Srebrnokljuna zeba (Lonchura cantans)

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Avikultura :: Ptice :: Egzote :: Estrildidae-
Skoči na: