Avikultura
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum za ljubitelje ptica
 
PrijemGalerijaLatest imagesRegistruj sePristupi
Pravila foruma
1. Zabranjeno je vredjanje po bilo kom osnovu
2. Zabranjeno je slati privatne poruke i poruke na forumu u vidu spamova i reklamiranja
3. Zabranjeno je postavljati autorske tekstove a da ne ostavite i link odakle je preuzet
4. Lazno predstavljanje i koriscenje tudjih identiteta kao i dupli nalozi
5. Koristiti vulgarne izraze
6. Krsenje privatnosti tj postavljati podatke trecih lica bez njihove dozvole
7. Mogucnost slanja privatnih poruka dobijate posle 20te poruke na forumu
8. Oglasavanje na forumu je strogo zabranjeno, osim u delu predvidjenom za to (za oglasavanje morate da ispunite uslov od 20 poruka na forumu a onda se javite administratoru foruma)
Sekcija pticara Subotica
Od skora smo postali oficijelni forum sajta sekcije pticara Subotice pa sve ujedno pozivam da posete sajt

 

 Niski standard letac

Ići dole 
+4
pedjavuksanovic
SrdjanKG
Laza
Boban
8 posters
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
Boban




Broj poruka : 281
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 63
Lokacija : Srbija Vranje

Niski standard letac Empty
PočaljiNaslov: Niski standard letac   Niski standard letac Icon_minitimeUto Dec 29, 2009 4:54 pm

NISKI LETAC STANDARD



U nasoj zemlji selekcionisan je poveci broj rasa golubova, pa se s pravom moze reci da smo jedna od vodecih zemalja u Evropi po tome. Najvise rasa kreirano je u Vojvodini, gde tradicija gajenja rasnih golubova traje veoma dugo. Blizina Madjarske, koja takodje ima veoma mnogo svojih rasa golubova, ucinila je da su njihove rase kombinovanjem sa nekim domacim, a u manjoj meri i sa golubovima koje su na prostore Balkana doneli Turci, imale najveci uticaj i udeo pri dobijanju nasih rasa golubova u Vojvodini. Prostori juzne i jugoistocne Srbije su skoro pet vekova bili pod Turcima, a upravo to je bilo presudno za razvoj golubarstva na ovim prostorima. Poznato je da su Turci bili strastveni golubari i veliki zaljubljenici u golubove prevrtace. Jedna stara, izumrla, turska rasa golubova, mohamedanski golub, bila je osnova za stvaranje niskih visokoletaca. Niski visokoletaci su jedna od nasih najstarijih rasa golubova, nastala oko 1800. godine. Krajem devetnaestog veka ukrstani su sa letacima iz Grcke i severne Afrike radi poboljsanja letackih osobina, a oko 1920. godine poboljsane su im i eksterijerne osobine i vec tada su niski visokoletaci odgajeni u cistim i intenzivnim bojama.
Negde izmedju 1950. i 1960. godine mnogi odgajivaci niskih visokoletaca poceli su da selekciju sve vise usmeravaju na lep i prefinjen izgled, a manje na let golubova. Tezilo se da se dobiju krupniji golubovi sa vecim glavama, izrazenim celom, mnogo jacim i masivnijim, a nesto kracim kljunom, potpuno bistrim ocima koje su uokvirene belim dvostrukim okvirima. Na stvaranju i sirenju rase radili su odgajivaci iz Nisa, Vranja, Leskovca, Zajcara, Prokuplja, Krusevca i dr. Za pocetna ukrstanja birani su krupniji niski visokoletaci intenzivnih boja i ukrstani su sa peckim golubovima, poljskim kratkokljunim golubovima(mascuhama), novosadskim kratkokljunim, a u izvesnoj meri i sa indijanerima, pa se zatim ponovo islo na parenja sa biranim niskim visokoletacima i ukrstanja u srodstvu, dok nije dobijen golub koji danas najvise podseca na izvornog niskog visokoletaca, ali je krupniji, lepsi i plemenitijeg je izgleda.
Incijativu za priznavanje rase pokrenuli su odgajivaci ovih golubova iz Nisa i Vranja oko 2000. godine, izradili su radni standard i novu rasu nazvali niski letac standard. Nakon tri godine izlaganja kao rase u razvoju, niski standard letaci su zvanicno priznati na izlozbi sitnih zivotinja u Nisu januara 2005. godine od strane strucnog odbora Saveza odgajivaca sitnih zivotinja SCG. Verifikovane su tri boje crna, crvena i zuta, dok se za golubove u plavoj, srebrnoj(silver) i one sa belim letnim perima(spicaste) tek ocekuje da budu priznati jer su na navedenoj izlozbi bili izlozeni u malom broju i nisu bile prikazane tri generacije golubova u tim bojama. U medjuvremenu u izlozbenoj sezoni2007/2008. godine od strane Saveza odgajivaca sitnih zivotinja Republike Srbije priznati su niski letaci standard u plavoj I srebrnoj boji.
Jedna od nasih najmladjih rasa golubova, niski letac standard, su srednjekljuni letaci, vrlo su temperamentni i skloni cestom poletanju sa krova uz prelepo lupanje krilima. Letacke osobine nisu stavljene u prvi plan, vec je to prefinjen, elegantan izgled ove rase golubova. Veoma su popularni i dosta se gaje u juznoj i jugoistocnoj Srbiji, a interesovanje za njima je sve vece u Sandzaku i centralnoj Srbiji. Ove godine novembra meseca na evropskoj izlozbi sitnih zivotinja u Nitri- Slovacka niski standard letaci su priznati iod strane Evropskog saveza, a kolekciju od 16 golubova u 4 boje (crna, crvena, zuta i vuga) izlozili su odgajivaci iz Nisa.


crni
Niski standard letac Normal833189.th

Niski standard letac Normal805501.th

zuti

Niski standard letac Normal805506.th

Niski standard letac Normal885031.th


crveni

Niski standard letac Normal805497.th

vuga spicasti

Niski standard letac Normal805494.th

plavi

Niski standard letac Normal812317.th

srebrni- silver

Niski standard letac Normal812318.th

par crni arap i crveno bela pestanka

Niski standard letac Normal805499.th
Nazad na vrh Ići dole
Laza

Laza


Broj poruka : 1208
Datum upisa : 20.12.2009
Godina : 36
Lokacija : Svilajnac

Niski standard letac Empty
PočaljiNaslov: Re: Niski standard letac   Niski standard letac Icon_minitimeUto Dec 29, 2009 5:13 pm

svaka cast za tekst, nisam golubar ali se divim ovim pticama !
Nazad na vrh Ići dole
SrdjanKG

SrdjanKG


Broj poruka : 442
Datum upisa : 18.02.2010
Godina : 52
Lokacija : Resnik,KG - SRB 10 2

Niski standard letac Empty
PočaljiNaslov: Re: Niski standard letac   Niski standard letac Icon_minitimePet Feb 19, 2010 6:07 pm

Odlicno je sto se trud isplatio,i sto su priznati od strane Evropskog saveza!Svaka cast ekipi koja je to odradila!U startu(kad su pravljeni,nisu mi se svidjali-vukli su krila,...),a sad kad su skoro skockani(ima tu jos da se radi)svidjaju mi se,i uzecu ih!Obezbedio sam sebi nekoliko parova(al nikako da odem da ih uzmem).
Nazad na vrh Ići dole
Boban




Broj poruka : 281
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 63
Lokacija : Srbija Vranje

Niski standard letac Empty
PočaljiNaslov: Re: Niski standard letac   Niski standard letac Icon_minitimePet Feb 19, 2010 6:20 pm

Krila vuku samo nekvalitetni primerci koji su cesto nesrazmerno dugi, inace ova rasa se veoma dugo selekcionise i odgaja na prostoru juzne, jugoistocne, istocne, nesto manje centralne srbije, tako da nisu novina, vec je samo odradjena standardizacija. U fazi ranije selekcije ovi golubovi su pokazivali i solidne letacke osobine, sada ih retko ko pusta.


Niski standard letac Normal805436


Niski standard letac Normal805867
Nazad na vrh Ići dole
SrdjanKG

SrdjanKG


Broj poruka : 442
Datum upisa : 18.02.2010
Godina : 52
Lokacija : Resnik,KG - SRB 10 2

Niski standard letac Empty
PočaljiNaslov: Re: Niski standard letac   Niski standard letac Icon_minitimePet Feb 19, 2010 7:31 pm

Sve to znam Bobane.Iako sam iz KG,dosta prijatelja imam na Jugu Srbije,pa dugo pratim Niske standarde!Samo sam rekao da mi se u startu nisu svidjali(jer kao i svaka rasa u radu,imalo je svakakvih)!Drago mi je sto su uspesno standardizovani,a rekoh,i ja cu poceti da ih gajim!
Nazad na vrh Ići dole
Boban




Broj poruka : 281
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 63
Lokacija : Srbija Vranje

Niski standard letac Empty
PočaljiNaslov: Re: Niski standard letac   Niski standard letac Icon_minitimePet Feb 19, 2010 7:42 pm

Ne ti jesi u pravu da ima pojave da primerci ove rasa vuku krila, ali to jeste mana.
Nazad na vrh Ići dole
SrdjanKG

SrdjanKG


Broj poruka : 442
Datum upisa : 18.02.2010
Godina : 52
Lokacija : Resnik,KG - SRB 10 2

Niski standard letac Empty
PočaljiNaslov: Re: Niski standard letac   Niski standard letac Icon_minitimePet Feb 19, 2010 7:56 pm

To me je ranije najvise i odbijalo od njih,ta spustena krila!A i preterano veliki,nesrazmerni -preglomazni,prebuljavi(jbt skoro ko indijaneri...)!E sad,tj. zadnje vreme vidim sve vise skockanih primeraka!
Nazad na vrh Ići dole
Boban




Broj poruka : 281
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 63
Lokacija : Srbija Vranje

Niski standard letac Empty
PočaljiNaslov: Re: Niski standard letac   Niski standard letac Icon_minitimePet Feb 19, 2010 8:12 pm

Ti sa okvirima kao u bradavicastih golubova, sa zvalama ispod kljuna su priznati kao posebna rasa u okviru naseg saveza krusevacko pomoravski golub.
Nazad na vrh Ići dole
SrdjanKG

SrdjanKG


Broj poruka : 442
Datum upisa : 18.02.2010
Godina : 52
Lokacija : Resnik,KG - SRB 10 2

Niski standard letac Empty
PočaljiNaslov: Re: Niski standard letac   Niski standard letac Icon_minitimePet Feb 19, 2010 9:00 pm

Znam sta je Krusevacko-Pomaravski,ial on mi nije nimalo interesantan!Ostale tri rase Niskih volim(letaca,kratkokljunog i standarda)!
Nazad na vrh Ići dole
Boban




Broj poruka : 281
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 63
Lokacija : Srbija Vranje

Niski standard letac Empty
PočaljiNaslov: Re: Niski standard letac   Niski standard letac Icon_minitimeČet Apr 08, 2010 6:51 pm

Niski standard letac Niskistandard55
Nazad na vrh Ići dole
Boban




Broj poruka : 281
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 63
Lokacija : Srbija Vranje

Niski standard letac Empty
PočaljiNaslov: Re: Niski standard letac   Niski standard letac Icon_minitimeČet Apr 08, 2010 6:52 pm

Za Srdjana - Pozdrav, uspeo sam nekako da ovo ubacim, nije sjajno ali ne moze bolje.
Nazad na vrh Ići dole
Boban




Broj poruka : 281
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 63
Lokacija : Srbija Vranje

Niski standard letac Empty
PočaljiNaslov: Re: Niski standard letac   Niski standard letac Icon_minitimeUto Apr 27, 2010 6:43 pm

Niski standard letac Img0066dr

Uploaded with ImageShack.us



Niski standard letac Img0015yg

Uploaded with ImageShack.us
Nazad na vrh Ići dole
Boban




Broj poruka : 281
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 63
Lokacija : Srbija Vranje

Niski standard letac Empty
PočaljiNaslov: Re: Niski standard letac   Niski standard letac Icon_minitimeUto Apr 27, 2010 9:52 pm

Niski standard letac Img0138ic

Uploaded with ImageShack.us



Niski standard letac Img0146xq

Uploaded with ImageShack.us
Nazad na vrh Ići dole
pedjavuksanovic




Broj poruka : 12
Datum upisa : 29.04.2010
Godina : 46
Lokacija : Podgorica

Niski standard letac Empty
PočaljiNaslov: Re: Niski standard letac   Niski standard letac Icon_minitimeČet Apr 29, 2010 10:53 pm

Zdravo momci, evo da vidite neke primerke u tim nepriznatim bojama pa me zanima vase misljenje? , Niski standard letac Dsc0685yNiski standard letac Dsc0691qNiski standard letac Dsc0693Niski standard letac Dsc0706dp Pozdrav od novog clana !
Nazad na vrh Ići dole
Boban




Broj poruka : 281
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 63
Lokacija : Srbija Vranje

Niski standard letac Empty
PočaljiNaslov: Re: Niski standard letac   Niski standard letac Icon_minitimePet Apr 30, 2010 3:02 pm

Pozdrav

Pestanac plavo beli mi se svidja, spicasti na prvoj slici dobar golub za rad, steta sto ima belo pero u repu.
Nazad na vrh Ići dole
pedjavuksanovic




Broj poruka : 12
Datum upisa : 29.04.2010
Godina : 46
Lokacija : Podgorica

Niski standard letac Empty
PočaljiNaslov: Re: Niski standard letac   Niski standard letac Icon_minitimePet Apr 30, 2010 10:05 pm

Slike sam postavio u Niski standard i ako mislim da nisu za tu jer su ovo golubovi koji hoce da polete i samo zdog svoje velicine lice na njih.Spicasta belobrada zenka je 2003 letela sa preko 4 sata .Selekciom u trazenju duzine golubova gubi se duzina leta a i zbog malog broja retko ko ih tera na let. Trenutno nemam golubove a to su golubovi kod drugara Kraljevu koji i gaje ovaj tip Niskog standard letaca. Inace sam zaljubljenik u stari tip Niskog visokoletaca .
Nazad na vrh Ići dole
Boban




Broj poruka : 281
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 63
Lokacija : Srbija Vranje

Niski standard letac Empty
PočaljiNaslov: Re: Niski standard letac   Niski standard letac Icon_minitimePet Apr 30, 2010 10:14 pm

Pa za niske standard do pre desetak i vise godina unazad kada nisu bili zvanicno priznati, a odgajani su u ovom cak i boljem kvalitetu, taj let nije bio nista neobicno i svi su ih pustali na let. Meni je mlada zuta klot golubica odlicnog eksterijera vise puta letela preko 4h, kada sam kao mlad odgajao taj tip golubova u crvenoj i zutoj boji. Inace zabelezeni su i duzi letovi takvih golubova, koje danas retko ko pusta na let. Ti golubovi pripadaju standardima, nisi pogresio.
Nazad na vrh Ići dole
pedjavuksanovic




Broj poruka : 12
Datum upisa : 29.04.2010
Godina : 46
Lokacija : Podgorica

Niski standard letac Empty
PočaljiNaslov: Re: Niski standard letac   Niski standard letac Icon_minitimePet Apr 30, 2010 10:30 pm

Ja sam do 99 godine ziveo u Kosovu Polju i secam se primeraka koji su imali letove i preko 8 sati , voleo bi da takvih primeraka ima kod nekog od odgaivaca.Ako imas takve primerke ili poznajes nekog od odgajivaca takvih golubova rado bih stupio u kontakt radi saradnje. Unapred hvala i pozdrav.
Nazad na vrh Ići dole
Boban




Broj poruka : 281
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 63
Lokacija : Srbija Vranje

Niski standard letac Empty
PočaljiNaslov: Re: Niski standard letac   Niski standard letac Icon_minitimeSub Maj 01, 2010 7:47 am

Niko ne pusta na let takve golubove skoro, zato moras sam da iz postojecih golubova polako treniras i izvuces let, a tacno je da su bili u stanju da izlete vreme koje si naveo.
Nazad na vrh Ići dole
dalibor

dalibor


Broj poruka : 277
Datum upisa : 06.04.2010
Godina : 43
Lokacija : Kragujevac

Niski standard letac Empty
PočaljiNaslov: Re: Niski standard letac   Niski standard letac Icon_minitimePon Maj 03, 2010 7:21 pm

Niski standard letac Picture276n
trenutno imam ovu jednu sliku u kompu,napravicu jos uskoro
Nazad na vrh Ići dole
dalibor

dalibor


Broj poruka : 277
Datum upisa : 06.04.2010
Godina : 43
Lokacija : Kragujevac

Niski standard letac Empty
PočaljiNaslov: Re: Niski standard letac   Niski standard letac Icon_minitimeSre Maj 05, 2010 12:55 am

arapa sam dobio od drugara iz Kg-a nikad nisam ni pitao za poreklo,a ovu drugu sam kupio prosle godine na izlozbi u KG-u,prodavali su otac i sin cinimi se bas iz Nisa ili okoline,imali su bas lepe golubove na oko,a ova je bila mlada i nesto mi se svidela,a nije bila ni skupa...
Nazad na vrh Ići dole
dalibor

dalibor


Broj poruka : 277
Datum upisa : 06.04.2010
Godina : 43
Lokacija : Kragujevac

Niski standard letac Empty
PočaljiNaslov: Re: Niski standard letac   Niski standard letac Icon_minitimeČet Maj 06, 2010 12:13 am

ma ne planiram nista sa njima jednostavno mi se svidjaju i to je to,a dal ce da leti ili ne uopste mi nije bitno jer vise volim da ih gledam na krovu ili u travici,a i ti si prvi koji je rekao da arap ne valja jer dosta njih koji su ga videli kazu bas suprotno i trazili su mi seo par arapa da prodam, al poklon je poklon ,i ostali su kod mene,a i voleo bi bas da mi kazes zasto ti se ne svidja i kako si to uocio sa slike a ja ti kazem da je vrh
Nazad na vrh Ići dole
dalibor

dalibor


Broj poruka : 277
Datum upisa : 06.04.2010
Godina : 43
Lokacija : Kragujevac

Niski standard letac Empty
PočaljiNaslov: Re: Niski standard letac   Niski standard letac Icon_minitimeČet Maj 06, 2010 12:29 am

ma nema potrebe da pitam nikog,taj par nije kod mene od juce, vec pet godina ,a neki mladi od njih su zavrsili i u tvom kraju
...
Nazad na vrh Ići dole
mladenbp

mladenbp


Broj poruka : 113
Datum upisa : 10.02.2010
Godina : 44
Lokacija : Bela Palanka, Srbija

Niski standard letac Empty
PočaljiNaslov: Re: Niski standard letac   Niski standard letac Icon_minitimeČet Maj 06, 2010 8:03 am

Arap je Niski kratokljuni golub po svim karakteristikama, solidnog kvaliteta...nikako Niski standard golub...Zenka jeste Niski standard i da nije tog crvenog ocnog okvira bila bi dobra.

Pozdrav,

Mladen
Nazad na vrh Ići dole
mladenbp

mladenbp


Broj poruka : 113
Datum upisa : 10.02.2010
Godina : 44
Lokacija : Bela Palanka, Srbija

Niski standard letac Empty
PočaljiNaslov: Re: Niski standard letac   Niski standard letac Icon_minitimePon Nov 01, 2010 5:22 pm

Poštovani odgajivači i ljubitelji niških rasa golubova,

Pozivam vas da posetite PRVU ZVANIČNU INTERNET PREZENTACIJU o niškim rasama golubova! Na ovom mestu moći ćete da pročitate dosta korisnih stvari o svim priznatim niškim rasama golubova. Naravno, kako je ovo moja privatna prezentacija poseban akcenat stavljen je na Niške visokoletače i Niške belorepce koje ja gajim, što ne znaci da se već u bližoj budućnosti neće na sajtu naći i dosta zanimljivosti o ostalim rasama, kao i njihovi standardi… Naravno, pozivam vas da pogledate i foto galeriju u kojoj možete videti gro golubova iz mog uzgoja, kao i jedan deo matičnog jata…

Nažalost, knjiga utisaka još uvek nije završena pa za sada nećete moći da ostavite svoje komentare, ali vas pozivam da ukoliko imate bilo kakav komentar, kritiku ili predlog to pošaljete meni na e-mail adresu koju možete naći na sajtu!

Uživajte: www.niskigolubovi.info

Pozdrav,
Mladen
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Niski standard letac Empty
PočaljiNaslov: Re: Niski standard letac   Niski standard letac Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Niski standard letac
Nazad na vrh 
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
 Similar topics
-
» American Standard of Perfection
» Zrenjaninski jednobojni letac
» Niški visokoletač
» Niski belorepi visokoletac

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Avikultura :: Ptice :: Golubovi :: Letači-
Skoči na: