Forum za ljubitelje ptica

PrijemGalerijaRegistruj sePristupi
Pravila foruma
1. Zabranjeno je vredjanje po bilo kom osnovu
2. Zabranjeno je slati privatne poruke i poruke na forumu u vidu spamova i reklamiranja
3. Zabranjeno je postavljati autorske tekstove a da ne ostavite i link odakle je preuzet
4. Lazno predstavljanje i koriscenje tudjih identiteta kao i dupli nalozi
5. Koristiti vulgarne izraze
6. Krsenje privatnosti tj postavljati podatke trecih lica bez njihove dozvole
7. Mogucnost slanja privatnih poruka dobijate posle 20te poruke na forumu
8. Oglasavanje na forumu je strogo zabranjeno, osim u delu predvidjenom za to (za oglasavanje morate da ispunite uslov od 20 poruka na forumu a onda se javite administratoru foruma)
www.sekcija-pticara.rs
Od skora smo postali oficijelni forum sajta sekcije pticara Subotice pa sve ujedno pozivam da posete sajt
http://www.sof.rs/
Zvaničan sajt SOF-a

Delite | 

Nimfe (Nymphicus hollandicus)

Ići dole 
Idi na stranu : 1, 2, 3 ... 8 ... 16  Sledeći
AutorPoruka
rtomek

Broj poruka : 721
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 44

PočaljiNaslov: Nimfe (Nymphicus hollandicus)   Uto Dec 29, 2009 11:41 pm

Nimfe nastanjuju zapravo celu Australiju [img][/img] gde žive u ogromnim jatima ali ima primera da se mogu videti i po parovima tako da zapravo nema pravila !
Razlika u polovima je očigledna kod normal ptica , ali kod belih i kod šatenih mutacija ni za iskusne odgajivače nije jednostavan poduhvat razlikovati mužijaka i ženku naročito kad su mladi !!![img][/img] Mužijak ima belu - žućkastu masku a ženka je skroz siva ( primer na slici ) , ima još jedna razlika a to je da mužijaku kad raširimo krilu od dole je skroz sivo a kod ženke imamo žutu traku ( ova razlika se može primetiti čak i kod belih i šarenih ) ali odnosi se samo na izmitarene ptice ! [img][/img]
Veličina ove ptice je oko 30-35 cm , a doživi i 20godina, a polno su zrele sa godinu dana !
Jedna je od najomiljenijih ukrasnih ptica koji se drže u stanovima širom sveta , što nije slučajno toliko dobrih osobina ima ova ptica da neznam dali bi uopšte stalo sve da se popiše o njemu ... lako se pripitomi, brzo uči čak i nekoliko reči, nije glasan , nije nemiran ...prava ptica za ljubimca! I ja uvek predlažem Nimfu za kućnog ljubimca ako ne želi da da više stotina EUR-a za pticu onda je najbolje rešenje sigurno NIMFA !
Hrani se raznim semenjem ( proso, zob, ljušteni ovas, svetlo seme , i malo suncokreta ) možemo im ponuditi voće i zeleniš!
Ako ga držimo samog obezbedimo mu kavez barem od 0.25 m3 pa po mogućnosti ponekad ga pustimo i napolje da malo leti po stanu . Ukoliko ih želimo razmnožavat to možemo činiti i po parovima posebno ali i u jatu ( više pari ) ali onda je potrebno volijera od najmanje 1 m3.
Sezona parenja počinje u rano proleće , veličina gnezda je 25 x 25 x 45 cm sa otvorom od 6 cm . Na dno gnezda stavimo 4-5 cm grube piljevine ! U periodu parenja i prilikom podizanja mladih proširimo im trpezu sa proklijalim semenjem ( 50 % mešavina semenske hrane + 50% žita ) i rendano kuvano jaje sa šargarepom ! Ženka nosi 4-8 belih jaja , oba roditelja leže na jajima , inkubacija traje oko 20 dana a mladi gnezdo napuštaju sa 30-35 dana . Prstenuju se sa prstenom prečnika 5.5mm u 7-10- om danu života !Godišnje mogu imati i po 3 legla!
Mnogo su zahvalne ptice i baš zbog svoje mirnoće idealni su za izložbe pa ih odgajivači rado nose po izložbama , nažalost u zadnje vreme je dosta malo nimfi na izložbama po Srbiji , a razlog je da je COM doneo novi pravilnik po kojem se ne mogu izlagati šarene nimfe ( a one se u najvećem broju gaje kod naših odgajivača!) tako da se još odgajivači nisu pripremili na nove uslove ali nadam se da će uskpro ponovo broj ovih ptica na izložbama doći na zadovoljavajući broj !
pozzz ROBY
Nazad na vrh Ići dole
chule

Broj poruka : 3
Datum upisa : 29.12.2009
Godina : 26

PočaljiNaslov: Re: Nimfe (Nymphicus hollandicus)   Sre Dec 30, 2009 1:01 am

Roby interesuje me cena ovih papagaja, uzeo bih neku papigu da mi leti po stanu, a najbolji izbor bi verovatno bila nimfa, ili bi mi nesto drugo preporucio?
Nazad na vrh Ići dole
rtomek

PočaljiNaslov: Re: Nimfe (Nymphicus hollandicus)   Sre Dec 30, 2009 9:33 am

pozzzdrav chule
svakako bi ti NIMFU preporučio ili možda amazonca ili jako ali njihova cena je od 400EUR a ručnohranjeni preko petsoooo a nimfe su ti od 7 pa do10 eur , ali najbolje ih kupiti u proleće kada ima mladih i to od odgajivača čim postane samostalan odmah ga treba prebaciti u manji kavez i ponet u stan za nekoliko nedelja biće pitom kao da je rućno hranjen
pozzz ROBY
Nazad na vrh Ići dole
rtomek

PočaljiNaslov: Re: Nimfe (Nymphicus hollandicus)   Čet Dec 31, 2009 6:07 pm

NEKE MUTACIJE NIMFI

SLIKE NIMFI SA IZLOŽBI

svetsko prvenstvo italija 2009
Nazad na vrh Ići dole
Luckyboy
General
General

Broj poruka : 1626
Datum upisa : 20.12.2009

PočaljiNaslov: Re: Nimfe (Nymphicus hollandicus)   Pet Jan 01, 2010 11:44 am

A gde je ovde cimetna mutacija Very Happy

Broj poruka : 27

PočaljiNaslov: Re: Nimfe (Nymphicus hollandicus)   Pet Jan 01, 2010 12:48 pm

Nazad na vrh Ići dole
Sasha

Broj poruka : 27

PočaljiNaslov: Re: Nimfe (Nymphicus hollandicus)   Pet Jan 01, 2010 12:54 pm

Mozda vam je za poevrovat mozda ne ali moram da ispricam svoju pricu zaprvo imam jednog muzjaka posebno od velikog jata pa ga drzim napolje pustenog mnogi su ga i videli leti slobodno po dvorishte i ne znam odakle je poprimio turu mjaukanje macke ja sam se prosto cudio i nisam mogo da poverujem da to on radi.... znaci nimfe su zakon Wink
Nazad na vrh Ići dole
Luckyboy
General
General

Broj poruka : 1626
Datum upisa : 20.12.2009

PočaljiNaslov: Re: Nimfe (Nymphicus hollandicus)   Sub Jan 02, 2010 2:16 pm

Evo malo mog doprinosa,ja volim snimke ptica u prirodi pa evo Very Happy