Avikultura
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum za ljubitelje ptica
 
PrijemGalerijaLatest imagesRegistruj sePristupi
Pravila foruma
1. Zabranjeno je vredjanje po bilo kom osnovu
2. Zabranjeno je slati privatne poruke i poruke na forumu u vidu spamova i reklamiranja
3. Zabranjeno je postavljati autorske tekstove a da ne ostavite i link odakle je preuzet
4. Lazno predstavljanje i koriscenje tudjih identiteta kao i dupli nalozi
5. Koristiti vulgarne izraze
6. Krsenje privatnosti tj postavljati podatke trecih lica bez njihove dozvole
7. Mogucnost slanja privatnih poruka dobijate posle 20te poruke na forumu
8. Oglasavanje na forumu je strogo zabranjeno, osim u delu predvidjenom za to (za oglasavanje morate da ispunite uslov od 20 poruka na forumu a onda se javite administratoru foruma)
Sekcija pticara Subotica
Od skora smo postali oficijelni forum sajta sekcije pticara Subotice pa sve ujedno pozivam da posete sajt

 

 Nandaja (Nandayus nenday)

Ići dole 
+4
Panamaman
Nemanja
mokijam
Rea
8 posters
AutorPoruka
Rea

Rea


Broj poruka : 760
Datum upisa : 31.10.2010
Godina : 50
Lokacija : Indjija

Nandaja   (Nandayus nenday) Empty
PočaljiNaslov: Nandaja (Nandayus nenday)   Nandaja   (Nandayus nenday) Icon_minitimeSre Nov 10, 2010 2:41 pm

Iako ovu vrstu papagaja svrstavaju u rod Aratinga naročito zbog načina oglašavanja, papagaj nandaja je jedini predstavnik svog roda. Dostiže veličinu do 35cm, te se ubraja u srednje papagaje. Interesantan je podatak da je ova vrsta uvežena u Evropu još 1870godine, a da je prvi put razmnožena u Francuskoj 1881godine, gde je i primećeno da se uvežene ptice brzo navikavaju na novu sredinu i nove temperaturne uslove uključujući i zimu. Podnose čak i blago smrznutu vodu čiju zaleđenu površinu razbijaju kljunom, ali ako je temperatura prilično ispod 0'C pate od promrzlina pa im se ponekad dogodi, ako su u spoljnim nezaštićenim volijerama, da im otpadnu nokti, pa čak i prsti.
U prirodi, naseljavaju oblasti južne Amerike, pa se mogu videti manja jata u Boliviji, Brazilu, severnoj Argentini i Paragvaju. Gnezde se obično u manjim kolonijama u šupljinama visokog drveća. Ponekad sleću na zemlju i vole da se veru po žbunju i krošnjama različitog drveća. Boja ovih ptica je pretežno zelena sa svetlijim grudima i tamnijim leđima, dok je glava crna sa parom krupnih i bistrih očiju, a kljun je prilično razvijen i jak i takođe je intenzivno crn, kakvu boju imaju i letna pera. Kod starijih ptica grudi su u gornjem delu plavičaste, što nije odlika mladih ptica, a na nogama pri trupu imaju crvene ''čarapice'' što ih čini veoma privlačnim. Mlade ptice se pored opisane boje grudi razlikuju od odraslih i po boji nogu i to tako, što predstavlja retkost kod papagaja, njihove noge su crne dok su one kod starijih ptica svetle.

Hrane se svetlim semenom, ovsom, prosom, suncokretom, kanarinskim semenom, kukuruzom kokičarem, sirkom šećercom, američkim sirkom, konopljom kao i zelenišem, jabukama, šargarepom, spanaćem, itd.

Nandaje imaju piskav glas koji je prilično jak u večernjim i jutarnjim satima, a naročito je izražen u periodu parenja.

Ženka snosi 5-6 jaja, noseći ih u intervalu na svaka dva dana i leži na njima 25 dana. Po izleganju mladi ostaju u gnezdu još 45-50 dana, posle čega napuštaju isto.Interesantno je i to da se čak i do dva i po meseca starosti, mlade nandaje uveče vraćaju u gnezda da prenoće. Karakterišu se još i jako prodornim i inteligentnim pogledom, što je inače karakteristika uglavnom svih južno američkih vrsta papagaja.

U kućnim uslovima ovu vrstu papagaja treba držati u prikladnom metalnom kavezu i hraniti je već opisanim vrstama semenja. Pored toga, treba im povremeno davati vitamine, bilo u tečnom, bilo u čvrstom stanju, i obavezno, u kavezu, mora da postoji posudica sa mineralima u zrnastom obliku. Najkvalitetniji su oni koje proizvodi ''Vitakraft'' i belgijski ''Vitamineral''. I pored agresivnog izgleda, ako se ova ptica kupi kao mlada od nekog odgajivača, ako joj se pokloni dovoljno pažnje, može veoma brzo da nauči da oponaša jako veliki broj reči, stojeći vam pri tom na ramenu, dok vi nešto radite, ili sedite, pa ćete se osećati pomalo kao junak Defoovog romana ''Robinzon Kruso''. Glasno će se oglasiti jedino kad ugleda nepoznatu osobu, pa tako, na neki način, upozoravajući domaćina, zamenjuje psa.

Nandaja   (Nandayus nenday) Papagaj%20nandaja%20-01
Nazad na vrh Ići dole
mokijam




Broj poruka : 24
Datum upisa : 16.04.2011
Godina : 39
Lokacija : Paracin-Striza

Nandaja   (Nandayus nenday) Empty
PočaljiNaslov: Re: Nandaja (Nandayus nenday)   Nandaja   (Nandayus nenday) Icon_minitimeNed Maj 15, 2011 11:19 pm

E ovako uskoro bi trebao da nabavim jedan par nandaja od prosle godine, pa posto su mi to prvi papagaji malo ozbiljniji koje gajim, molio bih nekog ko ima ovu vrstu da mi malo pripomogne sa nekim savetomiz licnog iskustva. Posto sam izcitao sve sto sam nasao o njima.
Volijeru koju trenutno zavrsavam za njih je V 180 D180 S80. Neka mi neko napise malo o odgoju i dali su nesto posebno zahtevni za cuvanje i razmnozavanje...... sunny
Nazad na vrh Ići dole
Nemanja




Broj poruka : 20
Datum upisa : 08.04.2010
Godina : 30
Lokacija : Sombor

Nandaja   (Nandayus nenday) Empty
PočaljiNaslov: Re: Nandaja (Nandayus nenday)   Nandaja   (Nandayus nenday) Icon_minitimePon Maj 16, 2011 5:54 pm

Moj jako dobar prijatelj i dugogodisnji odgaivac ima ove papagaje i uspesno ih razmnozava.Najveci problem kod ovih papagaja je odrediti pol.Kao sto je Rea napisala u tekstu ne podnose bas zimu tako da treba da im se obezbedi zasticeni deo.Nisu preterano zahtevni u razmnozavanju.Jedino kucica im mora biti od malo debljeg materijala jer dosta vole da grizu drvo.Da napomenem ako imas neke malo...komsije bolje ti je da volijeru drzis na vecoj udaljenosti od njih jer se bas jako deru i to cesto.To je ono sto ja znam o njima tako da ovo govorim iz saznanja o ovim simpaticnim papagajima.
Nazad na vrh Ići dole
mokijam




Broj poruka : 24
Datum upisa : 16.04.2011
Godina : 39
Lokacija : Paracin-Striza

Nandaja   (Nandayus nenday) Empty
PočaljiNaslov: Re: Nandaja (Nandayus nenday)   Nandaja   (Nandayus nenday) Icon_minitimeUto Maj 17, 2011 6:42 pm

Hvala nemanja, znam da su mnogo bucni zato mi se i svidjaju, a sa komsilukom necu da imam problema postu su mi sa obe strane prve komsike bakice koje i onako necuju dobro Very Happy a i plac mi je veliki.
znam da vole da grizu drvo,ovaj decko sto uzimam od njega ih je drzao sa malim aleksandrima i oni su aleksandrima pregrizli kucicu odozdo i ispala su im 5jaja. Ja cu to probati da resim tako sto cu kucicu namestiti spolja samo ulaz da mi bude u volijeri......
Nazad na vrh Ići dole
mokijam




Broj poruka : 24
Datum upisa : 16.04.2011
Godina : 39
Lokacija : Paracin-Striza

Nandaja   (Nandayus nenday) Empty
PočaljiNaslov: Re: Nandaja (Nandayus nenday)   Nandaja   (Nandayus nenday) Icon_minitimeUto Maj 17, 2011 6:43 pm

Da li ima jos neko ko cuva nandaje? Svaka pomoc mi je dobro dosla posto ih nabavljam do kraja nedelje....
Nazad na vrh Ići dole
mokijam




Broj poruka : 24
Datum upisa : 16.04.2011
Godina : 39
Lokacija : Paracin-Striza

Nandaja   (Nandayus nenday) Empty
PočaljiNaslov: Re: Nandaja (Nandayus nenday)   Nandaja   (Nandayus nenday) Icon_minitimePon Maj 23, 2011 10:04 pm

Sve spremno za dolazak nandaja, ali iskrso mali problem istekla mi registracija i ne mogu da odem da ih uzmem Sad za koji dan stizu i odmah stavljam fotke
Nazad na vrh Ići dole
Panamaman

Panamaman


Broj poruka : 30
Datum upisa : 09.07.2011
Godina : 32
Lokacija : Beograd

Nandaja   (Nandayus nenday) Empty
PočaljiNaslov: Re: Nandaja (Nandayus nenday)   Nandaja   (Nandayus nenday) Icon_minitimeSub Jul 09, 2011 5:06 pm

Ako je nekome potrebna bilo kakva pomoc u uzgoju nandaja,neka slobodno pita...
Nazad na vrh Ići dole
rade

rade


Broj poruka : 175
Datum upisa : 07.01.2011

Nandaja   (Nandayus nenday) Empty
PočaljiNaslov: Re: Nandaja (Nandayus nenday)   Nandaja   (Nandayus nenday) Icon_minitimeSub Jul 09, 2011 6:10 pm

Poz, kada su nandaje polno zrele i da li je potrebna DNK analiza za odredjivanje polova kod njih? Question
Nazad na vrh Ići dole
MILAN

MILAN


Broj poruka : 320
Datum upisa : 26.08.2010
Godina : 32
Lokacija : BEZDAN

Nandaja   (Nandayus nenday) Empty
PočaljiNaslov: Re: Nandaja (Nandayus nenday)   Nandaja   (Nandayus nenday) Icon_minitimeSub Jul 09, 2011 10:34 pm

sta kazete na ove mutacije:
[img]Nandaja   (Nandayus nenday) 2ebetra[/img]
nadam se da nisam pogresio, reko bih da je i ovo nandaja
[img]Nandaja   (Nandayus nenday) 2hyjxvl[/img]
Nazad na vrh Ići dole
Panamaman

Panamaman


Broj poruka : 30
Datum upisa : 09.07.2011
Godina : 32
Lokacija : Beograd

Nandaja   (Nandayus nenday) Empty
PočaljiNaslov: Re: Nandaja (Nandayus nenday)   Nandaja   (Nandayus nenday) Icon_minitimeUto Jul 12, 2011 2:40 am

rade ::
Poz, kada su nandaje polno zrele i da li je potrebna DNK analiza za odredjivanje polova kod njih? Question

Nandaje polno sazrevaju sa nekih 12 meseci

Da bi se odredio pol nije potrebna DNK analiza,kada su mladje tesko je uociti razliku,ali posle 6-7 meseci kostur zenke je nesto sitniji.Takodje se moze uociti razlika i po kljunu,naime jid zenke je kljun tanji i povijeniji..
Pzdrav
Nazad na vrh Ići dole
rade

rade


Broj poruka : 175
Datum upisa : 07.01.2011

Nandaja   (Nandayus nenday) Empty
PočaljiNaslov: Re: Nandaja (Nandayus nenday)   Nandaja   (Nandayus nenday) Icon_minitimeUto Jul 12, 2011 7:56 am

Hvala,Panamaman Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
w1ktor

w1ktor


Broj poruka : 13
Datum upisa : 09.02.2012
Godina : 28
Lokacija : Indjija

Nandaja   (Nandayus nenday) Empty
PočaljiNaslov: Re: Nandaja (Nandayus nenday)   Nandaja   (Nandayus nenday) Icon_minitimePon Feb 04, 2013 8:35 pm

Koliki kavez treba za 1 par nnandaji da bi se razmnozavale? Smile
Nazad na vrh Ići dole
Matija95

Matija95


Broj poruka : 643
Datum upisa : 12.12.2011
Godina : 28
Lokacija : Indjija

Nandaja   (Nandayus nenday) Empty
PočaljiNaslov: Re: Nandaja (Nandayus nenday)   Nandaja   (Nandayus nenday) Icon_minitimeUto Jan 28, 2014 9:45 pm

Potrebna mi je informacija o odgaivacima Nandaja u Srbiji neki kontakt bilo sta. Question
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Nandaja   (Nandayus nenday) Empty
PočaljiNaslov: Re: Nandaja (Nandayus nenday)   Nandaja   (Nandayus nenday) Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Nandaja (Nandayus nenday)
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Avikultura :: Ptice :: Papagaji :: Srednji papagaji-
Skoči na: