Forum za ljubitelje ptica

PrijemGalerijaRegistruj sePristupi
Pravila foruma
1. Zabranjeno je vredjanje po bilo kom osnovu
2. Zabranjeno je slati privatne poruke i poruke na forumu u vidu spamova i reklamiranja
3. Zabranjeno je postavljati autorske tekstove a da ne ostavite i link odakle je preuzet
4. Lazno predstavljanje i koriscenje tudjih identiteta kao i dupli nalozi
5. Koristiti vulgarne izraze
6. Krsenje privatnosti tj postavljati podatke trecih lica bez njihove dozvole
7. Mogucnost slanja privatnih poruka dobijate posle 20te poruke na forumu
8. Oglasavanje na forumu je strogo zabranjeno, osim u delu predvidjenom za to (za oglasavanje morate da ispunite uslov od 20 poruka na forumu a onda se javite administratoru foruma)
www.sekcija-pticara.rs
Od skora smo postali oficijelni forum sajta sekcije pticara Subotice pa sve ujedno pozivam da posete sajt
http://www.sof.rs/
Zvaničan sajt SOF-a

Delite | 

Nubijska grlica - Kumrija ( Streptopelia roseogrisea risoria )

Ići dole 
AutorPoruka
Alexandar

Broj poruka : 724
Datum upisa : 23.12.2009
Godina : 40

PočaljiNaslov: Nubijska grlica - Kumrija ( Streptopelia roseogrisea risoria )   Sub Jan 02, 2010 9:45 pm

Ova grlica potice iz sredisnjeg dela Afrike, odakle je preko Balkana prenesena dalje u evropu . Uzgaja se u zatocenistvu , a toliko je pripitomljena da u pripodi nebi mogla da prezivii samostalno . Zbog dugog uzgoja stvoren je niz mutacija . Tako ih nalazimo u beloj biji , crvenoj , plavoj , smedjoj , sareoj ...

Uzgoj
Uzgaja se iskljucivo u zatvorenom prostoru . Nije preporucljivo gajiti ih u jatu jer su muzijaci jako temperamentni tako da moze doci do tuce dok jedan ne ugine.
Volijera za jedan par nubijki 70 x 50 x 50 cm.
Poznato jeda se ova grlica razmnzava jako lako . Dovoljno je postaviti gnezdo u gornji deo volijere . Za gnezdo moze posluziti i drveni sanducic 15 x 15 . treba ubaciti i suve trave kako bi olozile gnezdo. Nubiska grlica se moze uzgajti tokom cele god. ako se zimi drzi u zatvorenom prostoru . Nije preporucljivo da imaju vise od 3 - 4 legla godisnje jer se zenka lako iscrpi .
Ona snese dva jaja iz kojih se nakon 16 dana izlegu pilici . Oba roditelja ucestvuju u podizanju mladih a gnezdo napustaju nakon 15 dana i pocinju se sami hraniti .

Ishrana
Hrani se usitnjenim kukuruzom , suncokretom , psenicom...
Za vreme gnezdjena treba dodavati golubiju granulu pesak ili
grit i za vreme mitarenja vitamine.
Nazad na vrh Ići dole
many

Broj poruka : 38
Datum upisa : 21.01.2010
Godina : 43

PočaljiNaslov: Re: Nubijska grlica - Kumrija ( Streptopelia roseogrisea risoria )   Čet Jan 21, 2010 7:18 pm

jako drage su grlice imam par crveno špricanih grlica sa crnom ogrlicom,tako su pitome i drage smiruju me!
Nazad na vrh Ići dole
Alexandar

PočaljiNaslov: Re: Nubijska grlica - Kumrija ( Streptopelia roseogrisea risoria )   Pet Jan 29, 2010 11:34 pm

pastavi slike tvojih grlica da vidim kakve su tvoje ja dok sam drzao grlice imao sam 5 boja i jako su zahvalne za drzanje i odgoj jedini problem je prostor jer se razmnozavaju ko lude zato sam morao da ih rasturim
Nazad na vrh Ići dole
Vasa
YA HABIBI YA AEINI

Broj poruka : 1395
Datum upisa : 28.03.2010
Godina : 32

PočaljiNaslov: Re: Nubijska grlica - Kumrija ( Streptopelia roseogrisea risoria )   Pet Apr 16, 2010 9:37 pm

Ovo su neke od osnovnih ili bolje rečeno najčešćih mutacija nubijskih grlica:
crvena

špricana

perlasta

bela

Nazad na vrh Ići dole
sasar_le

Broj poruka : 178
Datum upisa : 23.02.2010
Godina : 37

PočaljiNaslov: Re: Nubijska grlica - Kumrija ( Streptopelia roseogrisea risoria )   Sub Apr 17, 2010 10:41 am

Moje grlice

Inace imam muzjaka koji je prosle godine od marta do oktobra leteo slobodno po okolini, a sada je u paru.
Nazad na vrh Ići dole
ZQKY

Broj poruka : 138
Datum upisa : 23.02.2010
Godina : 30

PočaljiNaslov: Re: Nubijska grlica - Kumrija ( Streptopelia roseogrisea risoria )   Pon Jun 07, 2010 12:20 pm

kako se krece cena grlice i gde mogu kupiti ???? pozz
Nazad na vrh Ići dole
bojan93pn

Broj poruka : 17
Datum upisa : 20.06.2010
Godina : 25

PočaljiNaslov: Re: Nubijska grlica - Kumrija ( Streptopelia roseogrisea risoria )   Ned Jun 20, 2010 10:59 am

Pozdrav svima... Ja sam nov na forumu i nadam se da cu se snaci... '93 sam godiste i proslog leta sam poceo da cuvam neke sitne egzote, pa papagaje, a pre 2 dana sam uzeo od komsije mladunce Nubijske grlice... Pored njixove lepote odusevilo me je to sto ix mozemo pustiti da setaju po dvoristu i kljucaju, a da ne pokusavaju da pobegnu, vec kad se najedu sami se vrate u boks... Ali ipak najbolje je da se pustaju samo mladi, stari ce mozda i odleteti... Ali ce se vratiti kad ogladne... Very Happy Ako ima neko da mi da neki koristan savet za ove grlice bicu mu zaxvalan...
Nazad na vrh Ići dole
bojan93pn

PočaljiNaslov: Re: Nubijska grlica - Kumrija ( Streptopelia roseogrisea risoria )   Ned Jun 20, 2010 3:24 pm

A da, zaboravio sam da vas pitam kako da prepoznam muzijaka od zenke... Unapred xvala... lol!
Nazad na vrh Ići dole
Alexandar

PočaljiNaslov: Re: Nubijska grlica - Kumrija ( Streptopelia roseogrisea risoria )   Pon Jun 21, 2010 12:10 am

Pozz Bojane prvo da ti kazem nemoj nikako da pustas svoje grlice napolje jer njima se cas upali lampica u mozgu. bilo je slucajeva da ih ljudi pustaju mesecima da izlaze i one su se vracale i samo jednog dana odu bez zbogom tako da je njima najbolje u njihovom kavezu jer su tu najsigurnije od napada grabljivica . Prilicno je glupa ptica i nezna da se zastiti i skloni a svojim bojama je pravi magnet za grabljivice.
A sto se tice pola muzijak peva a zenka ne.
Nazad na vrh Ići dole
bojan93pn

PočaljiNaslov: Re: Nubijska grlica - Kumrija ( Streptopelia roseogrisea risoria )   Pon Jun 21, 2010 11:42 am

Xvala puno na savetu... Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Dalibor Vasic

Broj poruka : 531
Datum upisa : 03.01.2011
Godina : 23

PočaljiNaslov: Re: Nubijska grlica - Kumrija ( Streptopelia roseogrisea risoria )   Čet Jul 12, 2012 7:42 pm

Uzgaja li još ko ovu vrstu? Dajte malo više opisa ako je neko drži? Uskro ću uzeti jedan par od drugara, samo čekamo da vidimo šta su mužijaci šta ženke... Inače ima ih u dve boje za sada, bela i crvena...
Nazad na vrh Ići dole
Ivan/Rex

Broj poruka : 242
Datum upisa : 29.02.2012
Godina : 20

PočaljiNaslov: Re: Nubijska grlica - Kumrija ( Streptopelia roseogrisea risoria )   Čet Jul 12, 2012 10:31 pm

Reci sta te interesuje, mozda znam, ako je to to...

sad mozda ispadnem glup, ali nema veze, jel ovo gugutka ili nije...

Nazad na vrh Ići dole
suljaga

Broj poruka : 75
Datum upisa : 05.08.2010

PočaljiNaslov: Re: Nubijska grlica - Kumrija ( Streptopelia roseogrisea risoria )   Pet Jul 13, 2012 9:44 pm

Pravilnik za ocenjivanje Nubijskih Grlica:

Nazad na vrh Ići dole
suljaga

PočaljiNaslov: Re: Nubijska grlica - Kumrija ( Streptopelia roseogrisea risoria )   Pet Jul 13, 2012 10:24 pm

Neke slike mojih grlica, sada ih vise ne drzim

Bele

Spricana

Srebrne

Mlade srebrne

Nazad na vrh Ići dole
Dalibor Vasic

PočaljiNaslov: Re: Nubijska grlica - Kumrija ( Streptopelia roseogrisea risoria )   Uto Jul 17, 2012 11:32 pm

Svaka čast!! Nema šta, prelepo....
Možete nam reći čime ste hranili ptice, šta ste davali pri odgoju mladih, gde su bile preko zime?? Pozdrav
Nazad na vrh Ići dole
suljaga

PočaljiNaslov: Re: Nubijska grlica - Kumrija ( Streptopelia roseogrisea risoria )   Čet Jul 19, 2012 12:23 am

Dalibor Vasic ::
Svaka čast!! Nema šta, prelepo....
Možete nam reći čime ste hranili ptice, šta ste davali pri odgoju mladih, gde su bile preko zime?? Pozdrav

Postoji gotova hrana firme Teurlings:

Stocna pšenica 30%
Sirak crveni 30%
Proso žuti 13%
Sirak beli 7%
Heljda 6%
Oljušteni lomljeni ovas 5%
Šafranika 3%
Oljušteni ovas 6%

Versele Laga:

Pšenica 30%
Žuti Proso 18%
Dari 13%
Kukuruz Kokičar 7%
Oljušteni Ovas 5%
Heljda 5%
Pirinač u ljusci 4%
Crveni Proso 4%
Šafranika 3%
Konoplja 3%
Kanarinsko Seme 2%
Pasulj 2%
Grahorica 2%
Lomljeni Grašak 2%

Mada sam ja davao i suncokret a i ono sve sto ne pojedu divlje ptice, naravno provejano. Kad su imale mlade davao sam im granule za golubove, kukuruznu prekrupu, izmrvljen hleb i grit za golubove preko cele godine. Zimi su napolju stim sto je volijera obavijena najlonom
Nazad na vrh Ići dole
Dalibor Vasic

PočaljiNaslov: Re: Nubijska grlica - Kumrija ( Streptopelia roseogrisea risoria )   Čet Avg 30, 2012 12:31 am

Odprilike i ja sve ovo dajem, trenutno imam jedan par, danas su počeli da viju gnezdo videćemo šta će biti. Nalaze se u jednom boksu, mislim da će tu i prezimeti, a na proleće će ih čekati volijera samo za njih.
Nazad na vrh Ići dole
Zeljko 99

Broj poruka : 21
Datum upisa : 12.10.2012
Godina : 19

PočaljiNaslov: nesto vise o gugutkama i mutacijama(sve zivo o gugutkama)   Sub Okt 20, 2012 9:27 pm

evo za pocetak[img] [/img]
bela koju ima moj rodjak[img] [/img]
evo i [img] [/img]

e i da pitam kako odrediti pol muzjaka i zenke
i sta jedu bele gugutke evo ista ovakva
[img] [/img]
hvala na svemu cheers
Nazad na vrh Ići dole
Matija95

Broj poruka : 643
Datum upisa : 12.12.2011
Godina : 22

PočaljiNaslov: Re: Nubijska grlica - Kumrija ( Streptopelia roseogrisea risoria )   Sub Okt 20, 2012 9:32 pm

Muzjaci gugutke gucu zenke ne ishrana:suncokret,proso,prekrupa.Mozes im davati i granule za golubove pozz.

Broj poruka : 1
Datum upisa : 21.01.2014
Godina : 29

PočaljiNaslov: Re: Nubijska grlica - Kumrija ( Streptopelia roseogrisea risoria )   Uto Jan 21, 2014 9:31 pm

Pozdrav ljudi ja sam nov ovde i stvarno volim ptice kao sto su mnogi ukrasni golubovi i egzoticne grlice, sad sam uzeo par tj bar mislim posto su mi tako rekli pa me interesuje, dali i zenka peva nekad msm oglasava se na pesmu muzjaka poput njega?
Pitam jer sve do sad sam znao da jedna peva konstantno i da je muzjak a sad i ova druga pocela do duse retko al i ona se oglasi... Dali neko moze da mi pojasni malo prepoznavanje pola ove vrste? Hvala!
Nazad na vrh Ići dole
Darezijo

Broj poruka : 7
Datum upisa : 07.03.2014
Godina : 33

PočaljiNaslov: Re: Nubijska grlica - Kumrija ( Streptopelia roseogrisea risoria )   Sre Mar 12, 2014 3:16 pm

Pozdrav
Zenka Kumrija mi spala sa nogu posle nosenja jaja pa neznam sta da joj dam za oporavak....
Nazad na vrh Ići dole
suljaga

PočaljiNaslov: Re: Nubijska grlica - Kumrija ( Streptopelia roseogrisea risoria )   Sre Mar 12, 2014 11:49 pm

Daj joj po jednu kapsulu ribljeg ulja nekoliko dana, ali ne ocekuj da ce odmah stati na noge. Odvoj je od muzjaka daj joj grit za golubove poboljsaj joj ishranu raznovrsnim semenom pa kad se oporavi onda je vrati kod muzjaka
Nazad na vrh Ići dole
Darezijo

Broj poruka : 7
Datum upisa : 07.03.2014
Godina : 33

PočaljiNaslov: Re: Nubijska grlica - Kumrija ( Streptopelia roseogrisea risoria )   Čet Mar 13, 2014 12:05 am

Hvala puno....
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Nubijska grlica - Kumrija ( Streptopelia roseogrisea risoria )   

Nazad na vrh Ići dole

Nubijska grlica - Kumrija ( Streptopelia roseogrisea risoria )
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Avikultura :: Ptice :: Egzoticni golubovi i prepelice-
Skoči na: