Avikultura
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum za ljubitelje ptica
 
PrijemGalerijaLatest imagesRegistruj sePristupi
Pravila foruma
1. Zabranjeno je vredjanje po bilo kom osnovu
2. Zabranjeno je slati privatne poruke i poruke na forumu u vidu spamova i reklamiranja
3. Zabranjeno je postavljati autorske tekstove a da ne ostavite i link odakle je preuzet
4. Lazno predstavljanje i koriscenje tudjih identiteta kao i dupli nalozi
5. Koristiti vulgarne izraze
6. Krsenje privatnosti tj postavljati podatke trecih lica bez njihove dozvole
7. Mogucnost slanja privatnih poruka dobijate posle 20te poruke na forumu
8. Oglasavanje na forumu je strogo zabranjeno, osim u delu predvidjenom za to (za oglasavanje morate da ispunite uslov od 20 poruka na forumu a onda se javite administratoru foruma)
Sekcija pticara Subotica
Od skora smo postali oficijelni forum sajta sekcije pticara Subotice pa sve ujedno pozivam da posete sajt

 

 Plodnost bastarda

Ići dole 
+3
jevca5
Бане
Danijel
7 posters
AutorPoruka
Danijel

Danijel


Broj poruka : 939
Datum upisa : 29.12.2009
Godina : 43
Lokacija : Srbija-Vranje

Plodnost bastarda Empty
PočaljiNaslov: Plodnost bastarda   Plodnost bastarda Icon_minitimePon Jan 18, 2010 5:30 pm

Svi znamo da su bastardi dobijeni parenjem kanarinke sa sumskim pevacicama veoma cenjene i atraktivne, ptice, lepog izgleda i boja i simpatih pesama, ali kao rzultat ukrstanja ralicitih vrsta dosta njih su osudjene na taj nacin sto nemogu imati dalje potomstvo.Medjutim ima bastarda koji su delimcno i u nekom procentu plodni i daljim parenjem takvih ptica danas su dobijene mnoge nove rase.
Jedan od primera plodnog bastarda je i bastard od venecuelanskog cajzlica pomocu koga je na zutog kanarinca prebacen katalizator za crveno i dobijen je crveni kanarinac. Od venecuelanske cajzle, a kasnije i od magelan cajzle je dobijen jos jedan kanarinac boje, a to je jaspe. U poslednje vreme se sve cesce bastardira s nekim juznoamerickim cajzlama gde se u skorije vreme mogu ocekivati i nove rase....
Nazad na vrh Ići dole
Danijel

Danijel


Broj poruka : 939
Datum upisa : 29.12.2009
Godina : 43
Lokacija : Srbija-Vranje

Plodnost bastarda Empty
PočaljiNaslov: Re: Plodnost bastarda   Plodnost bastarda Icon_minitimeČet Apr 08, 2010 8:21 pm

Po novim saznanjma o plodnosti bastarda, potvrdjeno je da su muski bastardi iz konbinacije zutarica(stan cajzla) x kanarinka u 100% slucajeva plodni ako ne u prvoj onda u drugoj godini zivota posto znamo da se kod njih organi za reprodukciju sporije razvijaju nego kod kanarinaca.
E sad za bastarde zenke iz iste konbinacije se govori da su plodne u mnogo manjem procentu gotovo da je uzaludno i pokusavati dalje pariti s njima. Jedan stariji odgaivac iz Vranja je uspeo da dve takve bastardke upari sa aniflom i dobije potomstvo od njih. Sad sam i ja doso u takvu situaciju da sam pustio takvu zenku takodje sa aniflanom bas da vidim moze li ispasti nesto vise. Par se lepo ponasa, danas sam video zenku da je pocela da pravi gnezdo, a za dalje cu vas izvestavati ovde na forumu i dali se moze procenat plodnosti kod takvih zenki malcice povecati.
Very Happy Pozdrav...
Nazad na vrh Ići dole
Бане

Бане


Broj poruka : 326
Datum upisa : 02.01.2010
Godina : 43
Lokacija : Loznica-RS

Plodnost bastarda Empty
PočaljiNaslov: Re: Plodnost bastarda   Plodnost bastarda Icon_minitimeSub Maj 01, 2010 2:02 pm

sta se desava sa tim parom danijele?
ima li noosti?
Nazad na vrh Ići dole
Danijel

Danijel


Broj poruka : 939
Datum upisa : 29.12.2009
Godina : 43
Lokacija : Srbija-Vranje

Plodnost bastarda Empty
PočaljiNaslov: Re: Plodnost bastarda   Plodnost bastarda Icon_minitimeSub Maj 01, 2010 6:01 pm

Бане ::
sta se desava sa tim parom danijele?
ima li noosti?

Nema nista od toga Bane, krenulo je sve dobro, pocela je da vuce i pravi gnezdo ali nikako da snese jaja, a sve ostale kanarinke sa kojima bastardiram su snele. Sacekacu jos malo ali izgleda da ta zenka uopste nece da nosi jaja, i da nije jedna od onih koje spadaju u onih 10% plodnih zenki. Pozdrav...
Nazad na vrh Ići dole
Бане

Бане


Broj poruka : 326
Datum upisa : 02.01.2010
Godina : 43
Lokacija : Loznica-RS

Plodnost bastarda Empty
PočaljiNaslov: Re: Plodnost bastarda   Plodnost bastarda Icon_minitimeNed Maj 02, 2010 2:51 pm

Danijel ::
Бане ::
sta se desava sa tim parom danijele?
ima li noosti?

Nema nista od toga Bane, krenulo je sve dobro, pocela je da vuce i pravi gnezdo ali nikako da snese jaja, a sve ostale kanarinke sa kojima bastardiram su snele. Sacekacu jos malo ali izgleda da ta zenka uopste nece da nosi jaja, i da nije jedna od onih koje spadaju u onih 10% plodnih zenki. Pozdrav...
чекаj немоj да си нестрпльив,ако не сад онда догодине.....
Nazad na vrh Ići dole
jevca5

jevca5


Broj poruka : 106
Datum upisa : 21.05.2010
Godina : 54
Lokacija : svrljig/nis

Plodnost bastarda Empty
PočaljiNaslov: Re: Plodnost bastarda   Plodnost bastarda Icon_minitimePon Maj 24, 2010 10:01 pm

Бане ::
Danijel ::
Бане ::
sta se desava sa tim parom danijele?
ima li noosti?

Nema nista od toga Bane, krenulo je sve dobro, pocela je da vuce i pravi gnezdo ali nikako da snese jaja, a sve ostale kanarinke sa kojima bastardiram su snele. Sacekacu jos malo ali izgleda da ta zenka uopste nece da nosi jaja, i da nije jedna od onih koje spadaju u onih 10% plodnih zenki. Pozdrav...
чекаj немоj да си нестрпльив,ако не сад онда догодине.....
ja sam proteklih godina probao sa bastardima od vise vrsta da parim sa kanarinkama i nisam dobio ni jedno plodno jaje .
ove godine sam pokusao 10tak para kanarinac (MUZJAK) x bastarka(od stiglic x kan.)
https://2img.net/r/ihimizer/img411/6443/d0011111.jpg
https://2img.net/r/ihimizer/img526/7964/d0011115.jpg
i ponovo jedno veliko nista tj. nema ni jedno plodno jaje
confused
onda sam pokusao bastarke od stiglica da uparim sa stiglanima:
https://2img.net/r/ihimizer/img210/2917/d0011108.jpg
https://2img.net/r/ihimizer/img269/1618/d0011100.jpg
od 5-6 ovakvih para ponovo nema plodnih jaja ,cak sam na neke bastarke naizmenicno pustao po 2-3 stiglana.
iz ovako "loseg" iskustva dobio sam samo dobre dadilje i zakljucak bastardi su 100% neplodni.
pozdrav od jevca.
Nazad na vrh Ići dole
Danijel

Danijel


Broj poruka : 939
Datum upisa : 29.12.2009
Godina : 43
Lokacija : Srbija-Vranje

Plodnost bastarda Empty
PočaljiNaslov: Re: Plodnost bastarda   Plodnost bastarda Icon_minitimeSre Maj 26, 2010 9:54 pm

Od stiglica jeste ali od nekih juznoamerickih cajzli iz roda sirinus bastardi su plodni... Evo naprimer i od nase zutarice(stan cajzle), muski bastardi su plodni u 100% slucajeva i to ako ne u prvoj onda u drugoj godini zivota zbog sporijeg razvoja reproduktivnih organa kod takvih ptica, dok su zenke bastardi iz te konbinacije plodne svega 10%... Pozdrav...
Nazad na vrh Ići dole
dr.nenad86
ministar bez fotelje
dr.nenad86


Broj poruka : 2501
Datum upisa : 21.12.2009
Godina : 37
Lokacija : Niš

Plodnost bastarda Empty
PočaljiNaslov: Re: Plodnost bastarda   Plodnost bastarda Icon_minitimeČet Maj 27, 2010 12:11 am

Ako ej u pitanju rod serinus moguce je da bastardi budu plodni, druge kombinacije slabije........

Pozdrav cheers
Nazad na vrh Ići dole
Бане

Бане


Broj poruka : 326
Datum upisa : 02.01.2010
Godina : 43
Lokacija : Loznica-RS

Plodnost bastarda Empty
PočaljiNaslov: Re: Plodnost bastarda   Plodnost bastarda Icon_minitimePet Maj 28, 2010 3:56 pm

jevca5 ::
Бане ::
Danijel ::
Бане ::
sta se desava sa tim parom danijele?
ima li noosti?

Nema nista od toga Bane, krenulo je sve dobro, pocela je da vuce i pravi gnezdo ali nikako da snese jaja, a sve ostale kanarinke sa kojima bastardiram su snele. Sacekacu jos malo ali izgleda da ta zenka uopste nece da nosi jaja, i da nije jedna od onih koje spadaju u onih 10% plodnih zenki. Pozdrav...
чекаj немоj да си нестрпльив,ако не сад онда догодине.....
ja sam proteklih godina probao sa bastardima od vise vrsta da parim sa kanarinkama i nisam dobio ni jedno plodno jaje .
ove godine sam pokusao 10tak para kanarinac (MUZJAK) x bastarka(od stiglic x kan.)
https://2img.net/r/ihimizer/img411/6443/d0011111.jpg
https://2img.net/r/ihimizer/img526/7964/d0011115.jpg
i ponovo jedno veliko nista tj. nema ni jedno plodno jaje
confused
onda sam pokusao bastarke od stiglica da uparim sa stiglanima:
https://2img.net/r/ihimizer/img210/2917/d0011108.jpg
https://2img.net/r/ihimizer/img269/1618/d0011100.jpg
od 5-6 ovakvih para ponovo nema plodnih jaja ,cak sam na neke bastarke naizmenicno pustao po 2-3 stiglana.
iz ovako "loseg" iskustva dobio sam samo dobre dadilje i zakljucak bastardi su 100% neplodni.
pozdrav od jevca.
JEVCA SAMO NAPRED!
JEDNOM MORA DA USPE!
Nazad na vrh Ići dole
jevca5

jevca5


Broj poruka : 106
Datum upisa : 21.05.2010
Godina : 54
Lokacija : svrljig/nis

Plodnost bastarda Empty
PočaljiNaslov: Re: Plodnost bastarda   Plodnost bastarda Icon_minitimePet Maj 28, 2010 4:53 pm


a ja kazem neki makar mali procenat mora da uspe.ali ako ne pokusavamo a samo pricamo onda ga nema ni taj mali procenat.

pozdrav od jevca.


Poslednji izmenio jevca5 dana Pet Maj 28, 2010 9:30 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Boban




Broj poruka : 281
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 63
Lokacija : Srbija Vranje

Plodnost bastarda Empty
PočaljiNaslov: Re: Plodnost bastarda   Plodnost bastarda Icon_minitimePet Maj 28, 2010 5:08 pm

Pozdrav!

Pa danas se vec dosta zna o plodnosti i neplodnosti bastarda tako da i tu vise nema mnogo neocekivanog,stiglic x kanarinac kombinacija daje neplodne bastarde i po literaturi 100%. Preko bastarda kanarinaca i nekih vrsta juznoamerickih cajzli unete su zadnjih godina neke novine kod kanarinaca boje( jaspe - mramorasta mutacija, kanarinci sa faktorom za duplo crno), a kao pocetna ptica za jaspe koriscena je razredjena mutacija evropske cajzle pa preko nje na juznoamericke itd, ali to je veliki rad i potrebna selekcija, ali evo ima rezultata urodila je plodom, jaspe kanrinci ce biti uskoro priznati.
Nazad na vrh Ići dole
dr.nenad86
ministar bez fotelje
dr.nenad86


Broj poruka : 2501
Datum upisa : 21.12.2009
Godina : 37
Lokacija : Niš

Plodnost bastarda Empty
PočaljiNaslov: Re: Plodnost bastarda   Plodnost bastarda Icon_minitimePet Maj 28, 2010 6:33 pm

jevca5 ::

a ja kazem neki makar mali procenat mora da uspe.ali ako ne pokusavamo a samo pricamo onda ga nema ni taj mali procenat.

pozdrav od jevca.


Samo ti jevco nastavi i ne brini nesto ce da se desi, pa cemo da vidimo....


Pozdrav cheers
Nazad na vrh Ići dole
srxa




Broj poruka : 161
Datum upisa : 27.10.2011
Godina : 46
Lokacija : Novi Sad

Plodnost bastarda Empty
PočaljiNaslov: Re: Plodnost bastarda   Plodnost bastarda Icon_minitimeNed Feb 12, 2012 11:48 am

A kakva su vam iskustva oko plodnosti bastarda iz kombinacije gde su obe ptice faune evrope? Sta ce desava ako su obe ptice iz roda carduelis? Na primer, stiglic x anifla.
Nazad na vrh Ići dole
pero

pero


Broj poruka : 163
Datum upisa : 20.04.2010
Godina : 71
Lokacija : Darda, Hrvatska

Plodnost bastarda Empty
PočaljiNaslov: Re: Plodnost bastarda   Plodnost bastarda Icon_minitimeUto Sep 02, 2014 12:36 am

Na žalost kad govorimo o bastardima podrazumjevamo samo F1 generaciju. Čitao sam ćlanak iz neke talijanske literature koji govori u korist onih što bodre jevca5. Jedan bastard F1 štigljić x kanarinka je u 7-oj godina sa trećom kanarinko dao 2 potomka. Autor članka je iz ovog zaključio da je lakše dokazati plodnost nego neplodnost. I više bi vjerovao njemu nego nekim skepticima na ovu temu. Opet što se tiče plodnosti sa kapucin cajzlom prije 50 godina dobilo se oko 10% plodnih muških u F1 generaciji. Danas se dobije oko 50% plodnih bastarda. Što to govori? Pa promjenio se genom kanarinca boje. Ove godine sam dobio R1 (bastard F1 povratno na kanarinca) od mageljana i od kapucina (sa kapucinom u jaspe mutaciji). Svako veče pred spavanje sam ručno prihranio mlade u gnijezdu. Mogu reći da melaninske ptice (zeleni i bakreni) imaju užu glavu i kljun (razmak između žvala) nego lipokromci. Možda je to slučajno, a možda je rezultat sparivanja s negitima, jarelijima, kapucinima, mageljanima ...itd. Ovo je moje zapažanje, ne podliježe zakonu velikih brojeva pa bi svaki zaključak mogao biti pogrešan. Bastard F1 bi trebao biti početak, a ne kraj priče.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Plodnost bastarda Empty
PočaljiNaslov: Re: Plodnost bastarda   Plodnost bastarda Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Plodnost bastarda
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Slike bastarda
» Pesme bastarda
» Mitarenje ptica(bastarda)
» Takmicenje u pesmi stiglica i bastarda
» 2. TAKMIČENJE ŠTIGLIĆA I BASTARDA U PESMI

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Avikultura :: Ptice :: Bastardiranje-
Skoči na: