Avikultura
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum za ljubitelje ptica
 
PrijemGalerijaLatest imagesRegistruj sePristupi
Pravila foruma
1. Zabranjeno je vredjanje po bilo kom osnovu
2. Zabranjeno je slati privatne poruke i poruke na forumu u vidu spamova i reklamiranja
3. Zabranjeno je postavljati autorske tekstove a da ne ostavite i link odakle je preuzet
4. Lazno predstavljanje i koriscenje tudjih identiteta kao i dupli nalozi
5. Koristiti vulgarne izraze
6. Krsenje privatnosti tj postavljati podatke trecih lica bez njihove dozvole
7. Mogucnost slanja privatnih poruka dobijate posle 20te poruke na forumu
8. Oglasavanje na forumu je strogo zabranjeno, osim u delu predvidjenom za to (za oglasavanje morate da ispunite uslov od 20 poruka na forumu a onda se javite administratoru foruma)
Sekcija pticara Subotica
Od skora smo postali oficijelni forum sajta sekcije pticara Subotice pa sve ujedno pozivam da posete sajt

 

 Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps)

Ići dole 
+8
Laza
Santa
gocke
SrdjanKG
Gagic
kima
Dax BG
Rale KG
12 posters
AutorPoruka
Rale KG

Rale KG


Broj poruka : 84
Datum upisa : 01.03.2010
Godina : 62
Lokacija : Kragujevac

Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps) Empty
PočaljiNaslov: Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps)   Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps) Icon_minitimeSub Mar 06, 2010 8:11 pm

Sivoglavi Stiglic nije ni podvrsta ni mutacija stiglica vec posebna vrsta Himalajski stiglic koji zivi u Kini. S`toga sam otvorio ovaj novi post. Za pocetak nekoliko slicica ove prelepe ptice. Nadam se da vam se svidjaju??????[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Dax BG

Dax BG


Broj poruka : 62
Datum upisa : 04.03.2010
Godina : 54
Lokacija : Beograd, Srbija

Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps) Empty
PočaljiNaslov: Re: Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps)   Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps) Icon_minitimeSub Mar 06, 2010 8:41 pm

Valjda će neko početi uskoro da ih gaji i kod nas... king
Nazad na vrh Ići dole
kima

kima


Broj poruka : 200
Datum upisa : 28.02.2010
Godina : 42
Lokacija : Kragujevac

Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps) Empty
PočaljiNaslov: Re: Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps)   Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps) Icon_minitimeSub Mar 06, 2010 9:22 pm

ja sam imao sivoglave stiglice pre par godina koje mi je doneo Gocke.Postoje tri podvrste sivoglavih
Carduelis caniceps-(ovu podvrstu sam imao0
Carduelis parapanis
Carduelis subulata-citao sam davno da je nastala ukrstanjem u prirodi izmedju majora i parapanisa
Inace u Evropi su jako malo zastupljeni i slabo ih ima a postoji i agat mutacija
Nazad na vrh Ići dole
Rale KG

Rale KG


Broj poruka : 84
Datum upisa : 01.03.2010
Godina : 62
Lokacija : Kragujevac

Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps) Empty
PočaljiNaslov: Sivoglavi   Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps) Icon_minitimeSub Mar 06, 2010 10:06 pm

Kima u pravu si. Nabrojao si podvrste i mutacije. Kao sto i kod naseg stiglica postoje podvrste i mutacije ali u startu da se razumemo da je Sivoglavi ili Himalajski stiglic posebna vrsta stiglica. Pozdrav
Nazad na vrh Ići dole
Gagic




Broj poruka : 16
Datum upisa : 29.01.2010

Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps) Empty
PočaljiNaslov: Re: Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps)   Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps) Icon_minitimeNed Mar 07, 2010 11:57 am

Carduelis carduelis caniceps Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Rale KG

Rale KG


Broj poruka : 84
Datum upisa : 01.03.2010
Godina : 62
Lokacija : Kragujevac

Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps) Empty
PočaljiNaslov: Re: Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps)   Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps) Icon_minitimeNed Mar 07, 2010 1:44 pm

I ???????????????????
Nazad na vrh Ići dole
SrdjanKG

SrdjanKG


Broj poruka : 442
Datum upisa : 18.02.2010
Godina : 52
Lokacija : Resnik,KG - SRB 10 2

Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps) Empty
PočaljiNaslov: Re: Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps)   Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps) Icon_minitimeNed Mar 07, 2010 2:56 pm

Rale,u cemu je problem??
Nazad na vrh Ići dole
gocke

gocke


Broj poruka : 200
Datum upisa : 01.03.2010
Lokacija : stokholm

Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps) Empty
PočaljiNaslov: Re: Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps)   Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps) Icon_minitimeNed Mar 07, 2010 3:04 pm

Rale KG ::
Kima u pravu si. Nabrojao si podvrste i mutacije. Kao sto i kod naseg stiglica postoje podvrste i mutacije ali u startu da se razumemo da je Sivoglavi ili Himalajski stiglic posebna vrsta stiglica. Pozdrav

tacno je da su oni posebna vrsta,, ali i kod njih kao i kod obicnih stigliva imas podvrsta. Ne zive svi na himalajima, kao i sto vi stiglici ne zive na balkanu. Razlikuju se po boji i velicini, ono sto je kima napisao je tacno i subulata je najkrupniji primerak kod sivoglavih stiglica
Nazad na vrh Ići dole
Santa

Santa


Broj poruka : 77
Datum upisa : 07.01.2010

Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps) Empty
PočaljiNaslov: Re: Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps)   Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps) Icon_minitimeNed Mar 07, 2010 3:23 pm

gocke ::
Rale KG ::
Kima u pravu si. Nabrojao si podvrste i mutacije. Kao sto i kod naseg stiglica postoje podvrste i mutacije ali u startu da se razumemo da je Sivoglavi ili Himalajski stiglic posebna vrsta stiglica. Pozdrav

tacno je da su oni posebna vrsta,, ali i kod njih kao i kod obicnih stigliva imas podvrsta. Ne zive svi na himalajima, kao i sto vi stiglici ne zive na balkanu. Razlikuju se po boji i velicini, ono sto je kima napisao je tacno i subulata je najkrupniji primerak kod sivoglavih stiglica
Smatran je kao podvrsta bar do pre nekih desetak godina. Onda se pisao Carduelis carduelis caniceps
Sada se smatra za posebnu vrstu Carduelis caniceps
OVO TREBA JOS PROVERITI NA DRUGIM GENIMA I VIDETI DA LI HIBRIDIZUJU U KONTAKTNIM ZONAMA U PRIRODI(MOJ KOMENTAR KAO ORNITOLOGA)
Nazad na vrh Ići dole
Laza

Laza


Broj poruka : 1208
Datum upisa : 20.12.2009
Godina : 36
Lokacija : Svilajnac

Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps) Empty
PočaljiNaslov: Re: Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps)   Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps) Icon_minitimeNed Mar 07, 2010 3:52 pm

Santa ::

OVO TREBA JOS PROVERITI NA DRUGIM GENIMA I VIDETI DA LI HIBRIDIZUJU U KONTAKTNIM ZONAMA U PRIRODI

Ovo bas nisam dobro skapirao?
Nazad na vrh Ići dole
Rale KG

Rale KG


Broj poruka : 84
Datum upisa : 01.03.2010
Godina : 62
Lokacija : Kragujevac

Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps) Empty
PočaljiNaslov: Sivoglavi stiglic   Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps) Icon_minitimeNed Mar 07, 2010 4:03 pm

Sivoglavi stiglic je posebna vrsta stiglica sto vam i samo ime kaze (Carduelis caniceps). Dakle NE Carduelis carduelis caniceps sto bi bila podvrsta. Dakle Santa u pravu si, Srdjane nema problema (eto malo sporenja nije na odmet) cheers
Nazad na vrh Ići dole
Santa

Santa


Broj poruka : 77
Datum upisa : 07.01.2010

Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps) Empty
PočaljiNaslov: Re: Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps)   Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps) Icon_minitimeNed Mar 07, 2010 8:29 pm

Sva odvajanja vrsta se rade molekularnim metodama preko mitohondrijalnih i nuklearnih gena.
Prosto: ako se vrsta razlikuje preko 5% u nekom genu mitohondrijalnom smatra se dovoljno izolovanom evolucionom jedinicom da predstavlja novu vrstu.
Nuklearni geni sporije evoluiraju i njihov procenat je oko 2%
E sad ako uzmemo neki gen koji je jako varijabilan dobicemo velike razlike i cak ptici iz istog gnezda mogu biti jako razliciti.

Zbog svega toga trebalo bi gledati vrste u zoni preklapanja, odnosno raditi ekologiju i gledati da li se pare medjusobno. U principu ako se pare ne bi ih trebalo smatrati odvojenim vrstama, mada do hibridizacije dolazi cesto i izmedju jako udaljenih vrsta.

Posto sam sve ovo jako zamrsio predlazem pricu uzivo kad se nekada vidimo, ovako mi je veoma tesko da objasnim
Nazad na vrh Ići dole
Laza

Laza


Broj poruka : 1208
Datum upisa : 20.12.2009
Godina : 36
Lokacija : Svilajnac

Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps) Empty
PočaljiNaslov: Re: Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps)   Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps) Icon_minitimeNed Mar 07, 2010 9:17 pm

veruj mi da sam razumeo Smile a reci mi da li razlika od 5% vazi i za podvrste ili ide nekako drugacije?
Nazad na vrh Ići dole
Marjan

Marjan


Broj poruka : 1557
Datum upisa : 25.02.2011
Godina : 45
Lokacija : Pirot, R. Srbija.

Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps) Empty
PočaljiNaslov: Re: Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps)   Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps) Icon_minitimePon Sep 24, 2012 8:31 pm

Carduelis caniceps iz uzgoja!

[You must be registered and logged in to see this image.]

Nazad na vrh Ići dole
žako

žako


Broj poruka : 701
Datum upisa : 07.04.2011
Godina : 55
Lokacija : Osijek,HR

Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps) Empty
PočaljiNaslov: Re: Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps)   Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps) Icon_minitimePon Sep 24, 2012 9:22 pm

Ovi su stvarno interesantni.
Svaka čast Marjane.
Nazad na vrh Ići dole
Dragomir

Dragomir


Broj poruka : 259
Datum upisa : 20.03.2012
Godina : 37
Lokacija : Kraljevo

Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps) Empty
PočaljiNaslov: Re: Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps)   Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps) Icon_minitimeSre Sep 26, 2012 1:03 pm

jel gaji nego ove stiglice u srbiji?
Nazad na vrh Ići dole
Laza

Laza


Broj poruka : 1208
Datum upisa : 20.12.2009
Godina : 36
Lokacija : Svilajnac

Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps) Empty
PočaljiNaslov: Re: Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps)   Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps) Icon_minitimeSre Sep 26, 2012 10:57 pm

Ja vise ne znam ni ko stiglice obicne gaji u Srbiji... to je postala tabu tema. Zivela Srbija !!! Zejtin nema ali bitno da stiglice ne smemo da cuvamo.
Nazad na vrh Ići dole
ivica.m




Broj poruka : 62
Datum upisa : 13.03.2012
Godina : 52
Lokacija : SKOPJE

Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps) Empty
PočaljiNaslov: Re: Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps)   Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps) Icon_minitimeSre Sep 26, 2012 11:12 pm

pa to je zabranjeno na balkanu zakonski ..............
ili tako nekako

Nazad na vrh Ići dole
Marjan

Marjan


Broj poruka : 1557
Datum upisa : 25.02.2011
Godina : 45
Lokacija : Pirot, R. Srbija.

Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps) Empty
PočaljiNaslov: Re: Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps)   Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps) Icon_minitimePet Okt 05, 2012 8:33 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]

Nazad na vrh Ići dole
gocke

gocke


Broj poruka : 200
Datum upisa : 01.03.2010
Lokacija : stokholm

Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps) Empty
PočaljiNaslov: Re: Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps)   Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps) Icon_minitimeSub Okt 06, 2012 12:34 pm

marjan pirot ::
Carduelis caniceps iz uzgoja!

[You must be registered and logged in to see this image.]


ovaj u sredini sto gleda u nas je paren sa obicnim stiglicem, verovatno majorom.
Nazad na vrh Ići dole
ivica.m




Broj poruka : 62
Datum upisa : 13.03.2012
Godina : 52
Lokacija : SKOPJE

Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps) Empty
PočaljiNaslov: Re: Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps)   Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps) Icon_minitimeSub Okt 06, 2012 8:55 pm

moze biti i sledece :
1.muskarac a ostale su zenke
2.stariji je od ostalih i oformio je masku
Mozda sam pristrasan ali mislim da je nas stiglic lepsi od sivoglavog
Nazad na vrh Ići dole
Marjan

Marjan


Broj poruka : 1557
Datum upisa : 25.02.2011
Godina : 45
Lokacija : Pirot, R. Srbija.

Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps) Empty
PočaljiNaslov: Re: Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps)   Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps) Icon_minitimePon Okt 15, 2012 10:13 pm

gocke ::
marjan pirot ::
Carduelis caniceps iz uzgoja!

[You must be registered and logged in to see this image.]


ovaj u sredini sto gleda u nas je paren sa obicnim stiglicem, verovatno majorom.

[You must be registered and logged in to see this image.]

?~?~?~?~?~?
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps) Empty
PočaljiNaslov: Re: Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps)   Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps) Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Sivoglavi Stiglic (Carduelis caniceps)
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Avikultura :: Ptice :: Egzote :: Carduelidae-
Skoči na: