Avikultura
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum za ljubitelje ptica
 
PrijemGalerijaLatest imagesRegistruj sePristupi
Pravila foruma
1. Zabranjeno je vredjanje po bilo kom osnovu
2. Zabranjeno je slati privatne poruke i poruke na forumu u vidu spamova i reklamiranja
3. Zabranjeno je postavljati autorske tekstove a da ne ostavite i link odakle je preuzet
4. Lazno predstavljanje i koriscenje tudjih identiteta kao i dupli nalozi
5. Koristiti vulgarne izraze
6. Krsenje privatnosti tj postavljati podatke trecih lica bez njihove dozvole
7. Mogucnost slanja privatnih poruka dobijate posle 20te poruke na forumu
8. Oglasavanje na forumu je strogo zabranjeno, osim u delu predvidjenom za to (za oglasavanje morate da ispunite uslov od 20 poruka na forumu a onda se javite administratoru foruma)
Sekcija pticara Subotica
Od skora smo postali oficijelni forum sajta sekcije pticara Subotice pa sve ujedno pozivam da posete sajt

 

 Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis)

Ići dole 
+12
Rale
dragoSG
drago
Marjan
zeres
exot
Pash031
black siskin
Šarengrad
Stankovic
mime30
Zika
16 posters
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
Zika
Sumadinac
Sumadinac
Zika


Broj poruka : 1122
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Kragujevac

Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis) Empty
PočaljiNaslov: Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis)   Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis) Icon_minitimePet Apr 02, 2010 9:17 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Zika
Sumadinac
Sumadinac
Zika


Broj poruka : 1122
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Kragujevac

Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis) Empty
PočaljiNaslov: Re: Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis)   Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis) Icon_minitimePet Apr 02, 2010 9:18 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Zika
Sumadinac
Sumadinac
Zika


Broj poruka : 1122
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Kragujevac

Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis) Empty
PočaljiNaslov: Re: Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis)   Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis) Icon_minitimePet Apr 02, 2010 9:20 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Zika
Sumadinac
Sumadinac
Zika


Broj poruka : 1122
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Kragujevac

Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis) Empty
PočaljiNaslov: Re: Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis)   Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis) Icon_minitimePet Apr 02, 2010 9:53 pm

Ako se za ptice moze reci da su stalno u pokretu i da su pune zivota,onda je tu kardinal bez sumnje izvan konkurencije.U tolikoj je meri zivahan da skakuce i u trenucima kada uzima hranu.Vodi poreklo iz Amerike gde ga ima od Bolivije pa sve do Kanade.Medju nekoliko vrsta p razlike jedino9 postoje u boji perja,velicini,anesto manje i po formi tela.Kod nas se najcesce moze naci sivi kardinal poreklom iz Brazila i crveni ili severni,ovog drugog cu opisati nesto malo podrobnije.jedna od najatraktivnijih ptica koja naseljava podrucje,prostore Severne i Centralne Amwerike i Kanade i to podrucja Ontarija,Kvebeka i Novog Brunsvika.Omanja populacija ovih ptica zivi slobodno i u Evropi,Francuskoj ali je tu naseljena vestacki.Pripada familiji strnadica-Emberizidae i rodu kardinala-cardinalidaeKod vrvenih kardinala polni dimorfizam je veoma izrazen jer je muzjak jarko crvene boje ptica sa crnom maskom na licu dok je zenka daleko neupadljivija,smedje olivna,sa malim primesama crvene boje na cubi,krilima i repuKljun je kod oba pola roze crven dok je kod mladih ptica sivo crnkast.Crveni kardinal je sa 22 santimetra najveci od svih kardinala.Naseljava podrucja niskih zimzelenih suma,listopadne sume,votnjake,parkove ali i mocvarne predele.Tipicna je granivora,odnosno ptica koja jakim konusnim kljunom ljusti razno semenje i time se hrani.Uz tu osnovnu hranu koristi razne insekte(skakavce,zrikavce,gundelje i gusenice) i sezonsko voce i bobice.Pocetak proleca u hladnim severnim predelima Kanade i Severne Amerike crveni kardinal nagovestava svojom prelepom pesmom koja je cesta i od tog perioda pa sve do naredne zime moze se cuti u prirodi.Pesma crvenog kardinala lici na jasne zvizduke sa mnostvom varijacija prijatna je za ljudsko uvo pa je zato i jedna tura iz pesme kardinala ubacena u pev kanarinaca-americkih pevaca i smatra se jednom od najcenjenijih melodija za njih.Gnezdo crvenog kardinala u prirodi je vrlo nemarno izgradjeno,najcesce na drvecu ili zbunju i obicno je postavljeno prilicno nisko od ytla.Osnovu grade od grancica i slame a unutrasnjost gnezda oblazu suvom travom i dlakama raznih zivotinja.Razmnozavaju se u periodu mart-avgust i obicno othrane 2-3 legla u sezoniUz asistenciju muzjaka zenka gradi gnezdo za 3-9 dana a u narednih 5-6 dana polaze 3-4 jaja sivo plavop zelenkaste boje sa braonkasto ljubicastim pegama iz kojih se mladunci izlegu za 13 dana.Gajenje crvenih kardinala je u Evropi u ekspanziji jer su kvalitetni karotini koji se proizvode za ptice omogucili da u volijerama muzjaci zadrze prelepu jarko crvenu boju.Njihov odgoj nije nimalo lak jer su prilicno divlje ptice,muzjaci su veoma temperamentni u perioduu parenja,pa zbog ljubomore znaju da budu izuzetno agresivni prema ostalim pticama ako se drze u zajednickoj volijeri.Najbolji rezultati u reprodukciji se postizu ako se svaki par crvenih kardinala gaji zasebno u volijeri koja ima prirodno rastinje.Medjutim ako se recimo sam muzjak drzi u sobi kao ljubimac i ptica za pesmu,on postaje izuzetno miran,prepoznaje ukucane i gotovo uvek nekim od svojih zvizduka najavljuje ulazak strane osobe u kucu.Kardinali nisu zahtevni sto se tice ishrane jer rado jedu mesavinu za kanarince uz dodatak suncokreta prosa konoplje i heljde.Povremeno im se obrok dopunjuje sezonskim vocem i povrcem a u vreme kada imaju mlade daje im se jajcana smesa i nesto zive hrane koja se sastoji od crva brasnara,puzeva golaca i drugo...... Smile
za predhodno post koriscena literatura;google
wikipedia
link zooberza com

Nazad na vrh Ići dole
Zika
Sumadinac
Sumadinac
Zika


Broj poruka : 1122
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Kragujevac

Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis) Empty
PočaljiNaslov: Re: Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis)   Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis) Icon_minitimeSub Maj 01, 2010 8:03 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]
odnos velicine kardinala u odnosu na solju za caj u realnoj razmeri
Nazad na vrh Ići dole
Zika
Sumadinac
Sumadinac
Zika


Broj poruka : 1122
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Kragujevac

Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis) Empty
PočaljiNaslov: Re: Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis)   Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis) Icon_minitimeSub Maj 01, 2010 8:06 pm

I jos jedna zanimljivost vezana za ptice kardinale o kojoj pricamo;
za razliku od vecine vrsta ptica pevacica kod ove vrste pevaju i muzjaci i zenke.Vrlo cesta scena je da pesmom iz gnezda u komwe lezi zenka doziva muzjaka.... Smile
Nazad na vrh Ići dole
mime30

mime30


Broj poruka : 445
Datum upisa : 10.04.2010
Lokacija : Srbobran

Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis) Empty
PočaljiNaslov: Re: Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis)   Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis) Icon_minitimeSub Avg 14, 2010 12:11 pm

dali ih neko gaji kod nas???
Nazad na vrh Ići dole
Stankovic




Broj poruka : 52
Datum upisa : 19.07.2011
Godina : 34
Lokacija : Pancevo

Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis) Empty
PočaljiNaslov: Re: Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis)   Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis) Icon_minitimeSub Avg 27, 2011 7:10 pm


Ja znam ko ih ima u Madjarskoj ali samo tri vrasta, Zeleni, Patuljasti i Zuto-kljuni. Prilicno su velike ptice, ja sam dobio par zelenih i do sad izveli su mi 4 mlade od tri gnezda ali nisu bas lake pltica, jer je potrebno mnogo zive hrane dok imaju mlade. Zatrazio sam par Crvenih ali cim ih bude za prodaju javi ce mi, ali cena je jbg-b!


Nazad na vrh Ići dole
Šarengrad




Broj poruka : 24
Datum upisa : 16.05.2010

Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis) Empty
PočaljiNaslov: Re: Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis)   Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis) Icon_minitimeNed Avg 28, 2011 8:49 pm

bilo bi lepo da stavis slike svojih kardinala.
Nazad na vrh Ići dole
black siskin




Broj poruka : 9
Datum upisa : 16.02.2012

Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis) Empty
PočaljiNaslov: Re: Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis)   Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis) Icon_minitimeUto Feb 12, 2013 6:42 pm

Poštovani vidim da su postovi dosta stari pa me interesira da li je neko od vas nabavio te crvene kardinale.ako nije barem bi me interesiralo di ih mogu nabaviti i po kojoj cijeni.Pošto sam ja iz hrvatske koliko ja znam postoje dva uzgajivaća tih ptica a to su željko merkaš i dragutin rajnović.
Nazad na vrh Ići dole
Pash031

Pash031


Broj poruka : 58
Datum upisa : 17.01.2012
Godina : 58
Lokacija : Čepin/Hrvatska

Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis) Empty
PočaljiNaslov: Re: Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis)   Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis) Icon_minitimeUto Feb 12, 2013 8:26 pm

black siskin ::
Poštovani vidim da su postovi dosta stari pa me interesira da li je neko od vas nabavio te crvene kardinale.ako nije barem bi me interesiralo di ih mogu nabaviti i po kojoj cijeni.Pošto sam ja iz hrvatske koliko ja znam postoje dva uzgajivaća tih ptica a to su željko merkaš i dragutin rajnović.

ja sam nabavio od g. Dragutina Rajnovića mladog mužjaka, prošlogodišnjeg...ženku još uvijek tražim...a što se tiče cijene, uh, nije jeftin....200 eura...


Poslednji izmenio Pash031 dana Sub Feb 16, 2013 2:15 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
exot




Broj poruka : 16
Datum upisa : 19.01.2012

Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis) Empty
PočaljiNaslov: Re: Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis)   Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis) Icon_minitimeUto Feb 12, 2013 9:19 pm

Na ovoj adresi Slovenskog saveza za uzgoj ptica [You must be registered and logged in to see this link.] pod rubrikom "Oglasi/Prodam" prodaje se par crvenih i zelenih kardinala.
Nazad na vrh Ići dole
black siskin




Broj poruka : 9
Datum upisa : 16.02.2012

Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis) Empty
PočaljiNaslov: Re: Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis)   Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis) Icon_minitimeČet Feb 14, 2013 10:27 pm

gosp rajnović je imao 3 crvena kardinala ako ne griješim jedan je išao za poreč a jedan za čepin, trećeg j e zadržao.očito da za ženku nema nam drugje nego do regio emilie. ako mi se posreči meni stiže za koju sedmicu iz nizozemske preko prijatelja
Nazad na vrh Ići dole
Pash031

Pash031


Broj poruka : 58
Datum upisa : 17.01.2012
Godina : 58
Lokacija : Čepin/Hrvatska

Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis) Empty
PočaljiNaslov: Re: Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis)   Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis) Icon_minitimeSub Feb 16, 2013 1:12 pm

black siskin ::
gosp rajnović je imao 3 crvena kardinala ako ne griješim jedan je išao za poreč a jedan za čepin, trećeg j e zadržao.očito da za ženku nema nam drugje nego do regio emilie. ako mi se posreči meni stiže za koju sedmicu iz nizozemske preko prijatelja

a mužjaka već imaš?
Nazad na vrh Ići dole
black siskin




Broj poruka : 9
Datum upisa : 16.02.2012

Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis) Empty
PočaljiNaslov: Re: Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis)   Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis) Icon_minitimeSub Feb 16, 2013 4:24 pm

osim toga čekam odgovor iz austrije tako da se možda zaletim i do austrije
Nazad na vrh Ići dole
black siskin




Broj poruka : 9
Datum upisa : 16.02.2012

Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis) Empty
PočaljiNaslov: Re: Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis)   Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis) Icon_minitimePet Feb 22, 2013 8:58 pm

da mužjaka već imam Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Pash031

Pash031


Broj poruka : 58
Datum upisa : 17.01.2012
Godina : 58
Lokacija : Čepin/Hrvatska

Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis) Empty
PočaljiNaslov: Re: Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis)   Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis) Icon_minitimePet Feb 22, 2013 9:44 pm

a ne znam...čini se da neće biti tako jednostavno nabaviti ženku...
Nazad na vrh Ići dole
black siskin




Broj poruka : 9
Datum upisa : 16.02.2012

Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis) Empty
PočaljiNaslov: Re: Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis)   Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis) Icon_minitimeNed Feb 24, 2013 2:26 pm

u pravu si i nije tako jednostavno,ali potvrđeno mi je da za cca 2 sedmice ženka crvenog kardinala mi ipak stiže do trsta. i ako je bila velika zajebancija doći do nje još će biti veća podići mlade i sve to prijaviti
Nazad na vrh Ići dole
Pash031

Pash031


Broj poruka : 58
Datum upisa : 17.01.2012
Godina : 58
Lokacija : Čepin/Hrvatska

Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis) Empty
PočaljiNaslov: Re: Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis)   Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis) Icon_minitimeNed Feb 24, 2013 3:07 pm

šta prijaviti?
Nazad na vrh Ići dole
zeres




Broj poruka : 18
Datum upisa : 21.01.2012
Godina : 42
Lokacija : Nova Gradiška

Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis) Empty
PočaljiNaslov: Re: Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis)   Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis) Icon_minitimeNed Feb 24, 2013 9:41 pm

kardinali crveni se nemoraju prijavljivat u RH
Nazad na vrh Ići dole
black siskin




Broj poruka : 9
Datum upisa : 16.02.2012

Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis) Empty
PočaljiNaslov: Re: Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis)   Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis) Icon_minitimeUto Feb 26, 2013 11:34 am

mislio sam ako se želim baviti uzgojem moram se registrirati kao uzgajivač crvenih cardinala i priložiti sve podatke o ptici. broj prstena i dr moram toćno viditi šta još treba. inače da ja to sada radim treba mi račun, veterinarski certifikat, špediter,preći preko graničnog prelaza Rupa jer tamo ima vetrinara i to moram najaviti prije da dolazim da me vetrinar čeka ako dolazim poslje radnog vremena šta se i skuplje naplačuje i dr. ali pošto od 7 mj mi smo eu možda če mi trebati samo broj prstena
Nazad na vrh Ići dole
Marjan

Marjan


Broj poruka : 1557
Datum upisa : 25.02.2011
Godina : 45
Lokacija : Pirot, R. Srbija.

Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis) Empty
PočaljiNaslov: Re: Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis)   Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis) Icon_minitimePon Mar 18, 2013 7:04 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]



Prirodna mutacija crvenog kardinala

slike sa neta
Nazad na vrh Ići dole
drago

drago


Broj poruka : 13
Datum upisa : 22.03.2013
Godina : 44
Lokacija : Rušani (Virovitica)

Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis) Empty
PočaljiNaslov: Re: Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis)   Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis) Icon_minitimePet Mar 22, 2013 12:13 pm

hajde da vam se i ja javim ja sam Dragutin Rajnović i sad imam 3 para crvenih kardinala nadam se da če ova sezona donest uspijeha u uzgoju ako se nevaram u HR ima 6 pari tih lijepih ptica
Nazad na vrh Ići dole
zeres




Broj poruka : 18
Datum upisa : 21.01.2012
Godina : 42
Lokacija : Nova Gradiška

Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis) Empty
PočaljiNaslov: Re: Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis)   Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis) Icon_minitimePet Mar 22, 2013 8:56 pm

nesumnjam daneće biti mladi kod tebe
Nazad na vrh Ići dole
dragoSG




Broj poruka : 41
Datum upisa : 29.09.2012
Lokacija : vukovar

Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis) Empty
PočaljiNaslov: Re: Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis)   Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis) Icon_minitimePet Mar 22, 2013 9:25 pm

pozdrav imenjače,bit če ne sekiram se ja za tebe. kod tebe da je sama ženka nešto če bit Laughing
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis) Empty
PočaljiNaslov: Re: Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis)   Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis) Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Crveni kardinal (Cardinalis cardinalis)
Nazad na vrh 
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
 Similar topics
-
» Zeleni kardinal (Gubernatrix cristata)
» Brazilski ili sivi kardinal (Paroaria cucullata)
» Ahat crveni mozaik
» K-ahat crveni mozaik
» Normal melanin -crni- crveni mozaik

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Avikultura :: Ptice :: Egzote :: Strnadice, kardinali i vrapci-
Skoči na: