Avikultura
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum za ljubitelje ptica
 
PrijemGalerijaLatest imagesRegistruj sePristupi
Pravila foruma
1. Zabranjeno je vredjanje po bilo kom osnovu
2. Zabranjeno je slati privatne poruke i poruke na forumu u vidu spamova i reklamiranja
3. Zabranjeno je postavljati autorske tekstove a da ne ostavite i link odakle je preuzet
4. Lazno predstavljanje i koriscenje tudjih identiteta kao i dupli nalozi
5. Koristiti vulgarne izraze
6. Krsenje privatnosti tj postavljati podatke trecih lica bez njihove dozvole
7. Mogucnost slanja privatnih poruka dobijate posle 20te poruke na forumu
8. Oglasavanje na forumu je strogo zabranjeno, osim u delu predvidjenom za to (za oglasavanje morate da ispunite uslov od 20 poruka na forumu a onda se javite administratoru foruma)
Sekcija pticara Subotica
Od skora smo postali oficijelni forum sajta sekcije pticara Subotice pa sve ujedno pozivam da posete sajt

 

 Ptičije dadilje-zamena za roditelje

Ići dole 
+19
Gordanna
žako
Nidzo
555Neca
Iwan97
Laza
Sale77-Nis
srdjan vr
vladogouldovi
skorkovic
Matija95
kelies
fuz80
dule33
border
SrdjanKG
Luckyboy
vecos
Vasa
23 posters
Idi na stranu : 1, 2, 3  Sledeći
AutorPoruka
Vasa
YA HABIBI YA AEINI
Vasa


Broj poruka : 1395
Datum upisa : 28.03.2010
Godina : 38
Lokacija : Srbija-Vranje RS 7-64

Ptičije dadilje-zamena za roditelje Empty
PočaljiNaslov: Ptičije dadilje-zamena za roditelje   Ptičije dadilje-zamena za roditelje Icon_minitimeČet Apr 22, 2010 1:10 pm

Kada je reč o dadiljanju, najbolje je ako imamo više parova iste vrste, a nošenje jaja uskladjeno. U ovom slučaju možemo drugoj ptici podmetnuti jaja ili mladunce . Dadilje najčešće spremno prihvataju podmetnuto potomstvo i uspevaju da ga othrane. uslov je da starost jaja ili uzrast podmlatka budu približno isti(najviše 3-5 dana razlike)
Ako ne postoji mogućnost da jaja ili mladunce podmetnemo istoj vrsti,prinudjeni smo da koristimo srodne ptice.
Možemo očekivati veći uspeh ako podmetnemo jaja,jer će se mladunče izleći u novom gnezdu, ali nije beznadežan slučaj ni podmetanje mladunaca ako su istog ili približnog uzrasta. Kod pojedinih vrsta koje su loši roditelji, kao što je guld amadina (Erythura gouldiae) , dadiljanje je gotovo obavezno.
U ptičjem svetu, medju egzotama, najpouzdanija dadilja je japanski galebić (Lonhura striata domestica), koji bezuslovno prihvata sve srodne vrste, kao što su , australijske zebe (Taeniopygia guttata), ogrličaste zebe (Amandina aestiva), guldovu amadinu i druge. Zabeleženi su slučajevi da su ove ptice prihvatile i tudje mladunce u periodu kad uopšte nisu imale jaja. Zadovoljavajući uspesi postižu se i sa australijskom zebicom, koja najčešće prihvata bez pogovora ulogu dadilje.
Napominjem da se pod dadilju mogu podmetnuti mladi i to samo mladi srodnih vrsta. Tako na primer čak ni japanski galebić ne može da othrani kanarinca, što je posledica razlićite tehnike hranjenja. Nasuprot tome, mozambična cajzla (Ochrospiza mozambica) uspeva da odhrani kanarinca.
Nazad na vrh Ići dole
vecos

vecos


Broj poruka : 88
Datum upisa : 31.03.2010
Godina : 40
Lokacija : CALGARY

Ptičije dadilje-zamena za roditelje Empty
PočaljiNaslov: Re: Ptičije dadilje-zamena za roditelje   Ptičije dadilje-zamena za roditelje Icon_minitimePet Apr 23, 2010 1:12 am

Nadovezao bih se na tehniku kod dadilja koju najčešće koriste u Japanu i Kini. U kaveze gdje legu mlade stave po tri mužjaka japanskog galebića. Navodno tako nemaju problema sa tajmirajanjem ženke, nego se jednostavno jaja stave u gnjezda kad idu spavat (inaće galebići spavaju u kućicama), a oni ujutro nastave sjediti na jajima sa određenim izmjenjivanjima između njih!Neki su mi uzgajivači rekli da su i oni to isto radili i da je jako uspješno premda ja osobno ovaj naćin nisam vidio, ali ga dugo planiram isprobati pa vam javim!
Nazad na vrh Ići dole
Luckyboy
General
General
Luckyboy


Broj poruka : 1626
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Smed.Palanka Šumadija

Ptičije dadilje-zamena za roditelje Empty
PočaljiNaslov: Re: Ptičije dadilje-zamena za roditelje   Ptičije dadilje-zamena za roditelje Icon_minitimePet Apr 23, 2010 8:07 am

To sa muzijacima sam isprobao,i veruj,bolje su dadilje nego hetero parovi Smile
Nazad na vrh Ići dole
SrdjanKG

SrdjanKG


Broj poruka : 442
Datum upisa : 18.02.2010
Godina : 52
Lokacija : Resnik,KG - SRB 10 2

Ptičije dadilje-zamena za roditelje Empty
PočaljiNaslov: Re: Ptičije dadilje-zamena za roditelje   Ptičije dadilje-zamena za roditelje Icon_minitimePet Apr 23, 2010 11:26 am

Mnogo puta sam pocitao(ai i slusao) o tome kako i sami muzijaci glebica mogu biti dobre dadilje,ali nikada nisam pokusao! Nekako mi je to neprirodno i antipaticno,pa samo zato nisam nikada ni probao tu varijantu! Pozz
Nazad na vrh Ići dole
vecos

vecos


Broj poruka : 88
Datum upisa : 31.03.2010
Godina : 40
Lokacija : CALGARY

Ptičije dadilje-zamena za roditelje Empty
PočaljiNaslov: Re: Ptičije dadilje-zamena za roditelje   Ptičije dadilje-zamena za roditelje Icon_minitimePet Apr 23, 2010 11:34 am

Ja sam ko mali majmun- sve volim isprobat! Tako da ću morat probat sa tri mužjaka , pa vam javim rezultat! Luckyboy jesi radio sa dva ili tri mužjaka? Meni dva mužjaka trenutno sjede na jednom mladom i sve je u redu, ali me jako zanima ova teorija sa tri, kažu da je puno bolja!
Nazad na vrh Ići dole
Luckyboy
General
General
Luckyboy


Broj poruka : 1626
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Smed.Palanka Šumadija

Ptičije dadilje-zamena za roditelje Empty
PočaljiNaslov: Re: Ptičije dadilje-zamena za roditelje   Ptičije dadilje-zamena za roditelje Icon_minitimePet Apr 23, 2010 8:55 pm

Ja sam radio sa 2 muzijaka,a moj drugar sa 3,i po meni nema neke razlike u kvalitetu odhrane mladih.Odnosno hrane isto i 2 i 3 muzijaka lol!
Nazad na vrh Ići dole
border

border


Broj poruka : 365
Datum upisa : 13.03.2011
Godina : 68
Lokacija : Zenica BiH

Ptičije dadilje-zamena za roditelje Empty
PočaljiNaslov: Re: Ptičije dadilje-zamena za roditelje   Ptičije dadilje-zamena za roditelje Icon_minitimePon Nov 14, 2011 11:39 pm

ovo je poznata stvar i mi to svi radimo
kada imam problema hranjenja kod kanarinaca i ja podmećem pod drugu
jeste li vodili evidenciju i primjetili
podmetnuta mlada ženka ne hrani kao i njena mati
znači mi proizvodimo genetski ženke koje neće da hrane
to ide sa koljena na koljeno
treba li to raditi Evil or Very Mad affraid
Nazad na vrh Ići dole
dule33




Broj poruka : 20
Datum upisa : 24.11.2010
Lokacija : Zemun

Ptičije dadilje-zamena za roditelje Empty
PočaljiNaslov: Re: Ptičije dadilje-zamena za roditelje   Ptičije dadilje-zamena za roditelje Icon_minitimeSre Nov 16, 2011 1:45 pm

Lucky znaci probao si sa dva muzjaka i dobro suse pokazali koliko sam shvatio planiram da nabavim galebice za dadilje pa se razmisljam da li da uzmem par ili dva muzjaka??
Nazad na vrh Ići dole
Luckyboy
General
General
Luckyboy


Broj poruka : 1626
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Smed.Palanka Šumadija

Ptičije dadilje-zamena za roditelje Empty
PočaljiNaslov: Re: Ptičije dadilje-zamena za roditelje   Ptičije dadilje-zamena za roditelje Icon_minitimeSre Nov 16, 2011 8:58 pm

Mužijaci jesu dobre dadilje,ali bolje uzmi par ako možeš.
Galebići moraju biti zreli da bi radili kako treba,mlade ptice leže,ali se hranjenje mladih završi neuspešno ponekad.
Nazad na vrh Ići dole
fuz80
egzoticar u usponu



Broj poruka : 532
Datum upisa : 18.06.2010

Ptičije dadilje-zamena za roditelje Empty
PočaljiNaslov: Re: Ptičije dadilje-zamena za roditelje   Ptičije dadilje-zamena za roditelje Icon_minitimeČet Dec 22, 2011 9:59 am

Evo da i ja iznesem jedno moje iskustvo sa dadiljama

Kao i ostali podmetnuo sam jaja od guldova pod galebice sto se i radi. Taj par guldova je u isto vreme sneo jaja kao galebici pa sam samo zamenio jaja, sve se lepo odvijalo sve do izvodjenja mladih !! U oba gnezda su se izvela po tri mlada u isti dan i ocekivano galebici su odmah poceli sa hranjenjem a guldovi nisu ni pokusali da nahrane mlade galebice. sledecih 24h sam pratio sta se desava u oba gnezda,dok su par galebica hranili normalno par guldova nije ni ulazio u gnezdo. iz sazaljenja ja sam od tri mlada galebica prebacio dva kod svojih pravih roditelja a ono jedno sam ostavio u milosti paru guldova , sto se na kraju zavrsilo kobno po njega !! kod galebica u gnezdu se sve savrseno ovijalo sve dok mladi galebici nisu poceli brze da napreduju i guraju guldove u stranu . Prvo je uginuo najslabiji guldic a posle 10-tak dana tj. danas, i druga dva guldica !! Tako da sad su ostala dva galebica zdrava i napredna a guldovi pocivaju u miru ......

iz ove moje greske sam naucio da nikad netreba sastavljati mlade od dve vrste ptica u jedno gnezdo !!!!

Upozorio me nas General Lucky da se moze dogoditi bas to sto se dogodilo!!! Ja sam hteo da eksperimentisem i na kraju sam se opekao!!!!

Hvala Lucky na savetu sledeci put cu sigurno poslusati !!!!
Nazad na vrh Ići dole
kelies

kelies


Broj poruka : 16
Datum upisa : 25.10.2010
Godina : 47
Lokacija : Zrenjanin

Ptičije dadilje-zamena za roditelje Empty
PočaljiNaslov: Re: Ptičije dadilje-zamena za roditelje   Ptičije dadilje-zamena za roditelje Icon_minitimePet Dec 23, 2011 12:11 am

Nadam se Fuz da nisu oni plavi guldovi.
Nazad na vrh Ići dole
fuz80
egzoticar u usponu



Broj poruka : 532
Datum upisa : 18.06.2010

Ptičije dadilje-zamena za roditelje Empty
PočaljiNaslov: Re: Ptičije dadilje-zamena za roditelje   Ptičije dadilje-zamena za roditelje Icon_minitimePet Dec 23, 2011 9:38 am

nisu kolega, njihovi mladi su dobro! ali sve jedno napravio sam propust !
Nazad na vrh Ići dole
Matija95

Matija95


Broj poruka : 643
Datum upisa : 12.12.2011
Godina : 28
Lokacija : Indjija

Ptičije dadilje-zamena za roditelje Empty
PočaljiNaslov: Re: Ptičije dadilje-zamena za roditelje   Ptičije dadilje-zamena za roditelje Icon_minitimeUto Jan 03, 2012 10:38 pm

Mogu li se jaja spiceva podbaciti pod Zebe ili mora iskljucivo biti galebici ?
Nazad na vrh Ići dole
fuz80
egzoticar u usponu



Broj poruka : 532
Datum upisa : 18.06.2010

Ptičije dadilje-zamena za roditelje Empty
PočaljiNaslov: Re: Ptičije dadilje-zamena za roditelje   Ptičije dadilje-zamena za roditelje Icon_minitimeUto Jan 03, 2012 10:52 pm

Mogu se podbacivati i pod zebe a u vecini slucajeva se koriste galebici jer mladi kad izadju iz gnezda zeba prestaje sa hranjenjem dosta ranije od galebica pa to moze biti problem.
Nazad na vrh Ići dole
Matija95

Matija95


Broj poruka : 643
Datum upisa : 12.12.2011
Godina : 28
Lokacija : Indjija

Ptičije dadilje-zamena za roditelje Empty
PočaljiNaslov: Re: Ptičije dadilje-zamena za roditelje   Ptičije dadilje-zamena za roditelje Icon_minitimeUto Jan 03, 2012 10:56 pm

Hvala
Nazad na vrh Ići dole
Matija95

Matija95


Broj poruka : 643
Datum upisa : 12.12.2011
Godina : 28
Lokacija : Indjija

Ptičije dadilje-zamena za roditelje Empty
PočaljiNaslov: Re: Ptičije dadilje-zamena za roditelje   Ptičije dadilje-zamena za roditelje Icon_minitimeČet Jan 19, 2012 11:04 pm

Nije mi jasno dali jaja podmecem pod galebice jedno po jedno kako ptica nosi ili kad iznosi sve od jednom ?
Nazad na vrh Ići dole
fuz80
egzoticar u usponu



Broj poruka : 532
Datum upisa : 18.06.2010

Ptičije dadilje-zamena za roditelje Empty
PočaljiNaslov: Re: Ptičije dadilje-zamena za roditelje   Ptičije dadilje-zamena za roditelje Icon_minitimeČet Jan 19, 2012 11:35 pm

kako hoces, ali je najbolje da ih vadis pa sve od jednom stavis da bi se svi ispilili u isti dan !!
Nazad na vrh Ići dole
Matija95

Matija95


Broj poruka : 643
Datum upisa : 12.12.2011
Godina : 28
Lokacija : Indjija

Ptičije dadilje-zamena za roditelje Empty
PočaljiNaslov: Re: Ptičije dadilje-zamena za roditelje   Ptičije dadilje-zamena za roditelje Icon_minitimeČet Jan 19, 2012 11:39 pm

Hvala Fuz
Nazad na vrh Ići dole
skorkovic

skorkovic


Broj poruka : 356
Datum upisa : 05.05.2011
Lokacija : Uzice

Ptičije dadilje-zamena za roditelje Empty
PočaljiNaslov: Re: Ptičije dadilje-zamena za roditelje   Ptičije dadilje-zamena za roditelje Icon_minitimeČet Jan 19, 2012 11:48 pm

Da. Jaja izvadis ispod ptice od koje ih sklanjas i stavljas naprimer u proso ili neku drugu zrnastu hranu, niposto u brasno. Brasno jeste mekse ali popunjava praznine, nema vazduha u njemu i brasno popunjava mikroskopske otvore na jajetu pa jaje ne moze da dise.
Nazad na vrh Ići dole
vladogouldovi

vladogouldovi


Broj poruka : 282
Datum upisa : 22.01.2012
Godina : 35
Lokacija : cepin

Ptičije dadilje-zamena za roditelje Empty
PočaljiNaslov: Re: Ptičije dadilje-zamena za roditelje   Ptičije dadilje-zamena za roditelje Icon_minitimeSub Feb 04, 2012 12:55 am

Ja sam eto nekog drugog misljenja.sve ptice koje mi nisu radile ja sam prodao i sastavljao parove od ptica koje su radile to jest od roditelja koji su uredno izvodili mlade.kako se u prirodi razmnozavaju tako mislim da mogu to i u zatocenistvu.imao sam svakakvih problema i selekcijom sam odabrao naj bolje.osobno mislim da gouldovima treba dati adekvatnu i raznoliku prehranu,dati im mira i sto manje ometati ih,dati im adekvatna gnjezda i prostor u kojem borave i uz puno strpljenja i ljubavi doci ce do rezultata
Nazad na vrh Ići dole
srdjan vr

srdjan vr


Broj poruka : 68
Datum upisa : 26.03.2010
Godina : 61
Lokacija : Vranje

Ptičije dadilje-zamena za roditelje Empty
PočaljiNaslov: Re: Ptičije dadilje-zamena za roditelje   Ptičije dadilje-zamena za roditelje Icon_minitimeSub Feb 04, 2012 9:08 am

Ptice koje ti nisu radile prodavao si i naravno to novom vlasniku nisi rekao jer ti ih ne bi ni kupio vec si se kleo kako su ptice OK a ja mislio da su takvi odgajivaci samo u mom kraju!!!???A samo ima 23 confused
Nazad na vrh Ići dole
vladogouldovi

vladogouldovi


Broj poruka : 282
Datum upisa : 22.01.2012
Godina : 35
Lokacija : cepin

Ptičije dadilje-zamena za roditelje Empty
PočaljiNaslov: Re: Ptičije dadilje-zamena za roditelje   Ptičije dadilje-zamena za roditelje Icon_minitimeSub Feb 04, 2012 9:28 am

Ptice od mene kupuju sverceri a uzgajivacima sam rjesavao kvalitetne mlade ptice izlezene kod mene.vidi kolega veliki je problem kad selekciju radis u pocetku gajenja neke vrste jer negdje moras rjesit ono sto nevalja.a vjerujem da si ti svoje sigurno poklanjao.nikad me u ove tri godine od kad gouldove imam nije nazvao i rekao da ptice nevaljaju.
Nazad na vrh Ići dole
srdjan vr

srdjan vr


Broj poruka : 68
Datum upisa : 26.03.2010
Godina : 61
Lokacija : Vranje

Ptičije dadilje-zamena za roditelje Empty
PočaljiNaslov: Re: Ptičije dadilje-zamena za roditelje   Ptičije dadilje-zamena za roditelje Icon_minitimeSub Feb 04, 2012 9:40 am

Jesam poklanjao sam u to mozes biti siguran a stavi se u situaciji da das novac za pticu i od nje nikad ne dobijes potomstvo a za svakog odgajivaca je najvece zadovoljstvo da od odredjenog para dobije potomstvo.
Nazad na vrh Ići dole
vladogouldovi

vladogouldovi


Broj poruka : 282
Datum upisa : 22.01.2012
Godina : 35
Lokacija : cepin

Ptičije dadilje-zamena za roditelje Empty
PočaljiNaslov: Re: Ptičije dadilje-zamena za roditelje   Ptičije dadilje-zamena za roditelje Icon_minitimeSub Feb 04, 2012 9:46 am

Mislim da je svercerima svejedno kakve ce ptice dobit.pravi uzgajivac nece ni poklonjenu losu pticu uzet.
Nazad na vrh Ići dole
Sale77-Nis

Sale77-Nis


Broj poruka : 939
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 46
Lokacija : Nis -Srbija

Ptičije dadilje-zamena za roditelje Empty
PočaljiNaslov: Re: Ptičije dadilje-zamena za roditelje   Ptičije dadilje-zamena za roditelje Icon_minitimeSub Feb 04, 2012 10:01 am

Kolege iz mog iskustva gledajuci neznas kako ce ptica kad reagovati ja sam imao ptice koje su radile super jedne godine, dok druge nisu htele ni da pogledaju gnezdo kamoli nesto drugo, e sad da drugi nisu znali te ptice rekli bi da nikad nisu same podizale mlade, a posle kad su videli nisu mogli da veruju da to moze da se desi !!!
A opet sam dosta ptica izlego pod galebice jer nisam hteo da mi propadne godina a svi vi znate sta znaci to,koliko stepenika ima od sezone do sezone i stase sve uradi u medjuvremenu,e sad da se vratim na pocetak recenice dosta ptica koje sam izlego pod galebice su posle same izvodile ptice jer neznam koje to provalio da ptice koje su izlezene pod galebice nece da hrane posle svoje ptice,bas bi voleo da mi to neko objasni!
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Ptičije dadilje-zamena za roditelje Empty
PočaljiNaslov: Re: Ptičije dadilje-zamena za roditelje   Ptičije dadilje-zamena za roditelje Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Ptičije dadilje-zamena za roditelje
Nazad na vrh 
Strana 1 od 3Idi na stranu : 1, 2, 3  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Avikultura :: Ptice :: Egzote-
Skoči na: