Kvecal (Pharomachrus mocinno) je vrsta ptice iz familije trogona.
Ova ptica dostiže dužinu od 40 cm, ne računajući rep. Sam rep može biti dugačak i do 80 cm. Leđni deo je zelene, a trbuh crvene boje. Na glavi mužjaka se nalazi neka vrsta mekane ćube. Odlika pripadnika cele porodice trogona je heterodaktilija; prsti su raspoređeni u dva para gde su prvi i drugi okrenuti unazad, dok su treći i četvrti okrenuti unapred. Ova odlika je svojstvena isključivo ovoj porodici ptici i ni jednoj drugoj.
Mužjaci su teritorijalne životinje i štite svoju teritoriju od uljeza. U vreme parenja izvode spektakularan let, za koji posmatrači tvrde da je najlepši prizor u svetu ptica, ali koji traje nekoliko sekundi. Iz krošnji drveća dižu se uvis lelujavim letom, glasno se oglašavajući, da bi se odmah potom obrušili i nestali među krošnjama. Leglo ima najčešće dva mladunca. O njima se brinu oba roditelja. Dok vode brigu o mladima, nalaze se u višim područjima, da bi se nakon toga ponovo vratili u nizije.
Glavna hrana su im bobičavi plodovi avokada. Time kvecal vrši rasejavanje ove biljke.
Kvecal nastanjuje južnoameričke šume. U kišnim tropskim šumama neprekidna vlaga obezbeđuje dovoljno natrulih ostataka stabala u kojima se ova ptica gnezdi praveći rupe. Primerci ove vrste se mogu videti u Kostariki, Salvadoru, Gvatemali, Hondurasu, Meksiku, Nikaragvi i Panami.
Kvecal je bila sveta ptica naroda Maja i Kiča, koji su ga predstavljali na mnogim crtežima i reljefima. Prema verovanju Maja i Asteka ova ptica je predstavljala boga vetra i simbol neprestanog obnavljanja života. Nazivali su je „pernata zmija“ a Asteci su je smatrali i osnivačem njihove civilizacije. Među skupocenim darovima koje je španski moreplovac Ernan Kortez dobio od astečkog vladara Montezume je i raskošna perjanica od 200 zelenih pera iz repa kvecala. Ovoj ptici posvećena je i nacionalna himna Gvatemale a njen lik je punih 80 godina bio predstavljan na poštanskim markama ove zemlje.
Pre dolaska Evropljana, kvecal je bio obožavan i samim tim zaštićen. Danas je ugrožen zbog krivolova, ali i zbog uništavanja prirodnog staništa. Kišne tropske šume se inače uništavaju radi dobijanja obradivih površina. Od 2000. godine ova vrsta je na crvenom popisu ugroženih vrsta IUCN-a i stavljena pod zaštitu Vašingtonskog sporazuma.
Izvor:
Literatura :
BirdLife International (2004). Pharomachrus mocinno
IUCN crvena lista ugroženih vrsta. IUCN 2006
Sve životinje sveta. IKP Evro, Beograd