Avikultura
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum za ljubitelje ptica
 
PrijemGalerijaLatest imagesRegistruj sePristupi
Pravila foruma
1. Zabranjeno je vredjanje po bilo kom osnovu
2. Zabranjeno je slati privatne poruke i poruke na forumu u vidu spamova i reklamiranja
3. Zabranjeno je postavljati autorske tekstove a da ne ostavite i link odakle je preuzet
4. Lazno predstavljanje i koriscenje tudjih identiteta kao i dupli nalozi
5. Koristiti vulgarne izraze
6. Krsenje privatnosti tj postavljati podatke trecih lica bez njihove dozvole
7. Mogucnost slanja privatnih poruka dobijate posle 20te poruke na forumu
8. Oglasavanje na forumu je strogo zabranjeno, osim u delu predvidjenom za to (za oglasavanje morate da ispunite uslov od 20 poruka na forumu a onda se javite administratoru foruma)
Sekcija pticara Subotica
Od skora smo postali oficijelni forum sajta sekcije pticara Subotice pa sve ujedno pozivam da posete sajt

 

 Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata)

Ići dole 
+21
stamil
vladogouldovi
karlo28
sgrubi
MilosPlana
Pash031
Marjan
milojed
northstar
janjicazanja
Sale77-Nis
Vasa
zucko
VeljaVa
Grumpy
sudimnja
SrdjanKG
Boban
Danijel
Laza
Luckyboy
25 posters
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
Luckyboy
General
General
Luckyboy


Broj poruka : 1626
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Smed.Palanka Šumadija

Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata) Empty
PočaljiNaslov: Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata)   Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata) Icon_minitimeSub Dec 26, 2009 11:19 pm

Cuttroath finch
Kod ogrlicaste zebe jako je lako utvrditi polove,muzijaci imaju crvenu ogrlicu na vratu,a zenke ne.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Ova egzota nam dolazi iz Afrike,i nije toliko rasirena kod odgajivaca.Zahteva tople prostorije preko zime,i nije toliko domestifikovana,kao guldovi recimo.
Ishrana je jednostavna,standardna hrana za egzote,sa malo vecim procentom prosa u njoj,jajcanu hranu standardno prihvataju,neki pominju i zivu hranu,ali moja
iskustva i ljudi sa kojima pticarim su suprotna.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Sto se parenja tice,ogrlicarke su jako prgave prema bilo kojim pticama,sa kojima dele volijeru,odvajanje po parovima za vreme parenja je obavezno.
Kavezi za ovu pticu,kao i za sve druge:sto veci to bolji,mada je neki minimum 60X30X30,kucica poluotvorenog tipa dimenzija12X12X15.
Na dno kucice je dobro ubaciti malo piljevine,i nesto materijala,neke ptice prave odlicna gnezda,dok druge se ne trude uopste,i nosice jaja po podu kucice.
Ptice bez preke potrebe ne uznemiravati dok su na jajima ili hrane mlade.
Veliki problem kod ovih ptica je nabaviti zenke,u gnezdu bude vise muzijaka,cak i 100%,tako da je osvezavanje krvi jako tesko(zbog toga ih vise nemam),na
berzama se nude samo muzijaci na prodaju,zadnjih 6 godina nisam video zenku,tako da nemojte da vas ubedjuju da postoji zenka sa ogrlicom.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Povremeno bude uvoza divljih ptica iz Afrike,te je to malte ne jedina mogucnost za nabavku,po prici nekih kolega bilo je i uspeha u razmnozavanju i tih divljih
ptica,ali se ne nadajte preterano takvoj mogucnosti,jer su to izuzeci.
napomena:Ovaj tekst je napisan pre izvesnog vremena,situacija se sada promenila,te je na svakoj izlozbi bilo moguce nabaviti ogrlicarke koje su prstenovane,prodavane su u paru,sto je zaista lepa novina cheers


Poslednji put izmenio Luckyboy dana Čet Mar 04, 2010 9:43 pm, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh Ići dole
Laza

Laza


Broj poruka : 1208
Datum upisa : 20.12.2009
Godina : 36
Lokacija : Svilajnac

Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata) Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata)   Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata) Icon_minitimeNed Dec 27, 2009 1:21 pm

to je ta ptica koju sam kao mali video na nekoj izlozbi imam cak i crno belu sliku iz neke stare knjige i tu pise da je nema kod nas, Laki ima li neko kod nas da cuva to uspesno? i kakva im je pesma, baci neki link
Nazad na vrh Ići dole
Danijel

Danijel


Broj poruka : 939
Datum upisa : 29.12.2009
Godina : 43
Lokacija : Srbija-Vranje

Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata) Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata)   Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata) Icon_minitimeUto Feb 09, 2010 3:03 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]

Dali je ovo opal mutacija ogrlicaste zebe... Mislim da su muzjaci u pitanju.
Prelepe ptice...
Nazad na vrh Ići dole
Boban




Broj poruka : 281
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 63
Lokacija : Srbija Vranje

Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata) Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata)   Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata) Icon_minitimeUto Feb 09, 2010 5:11 pm

Jeste
Nazad na vrh Ići dole
SrdjanKG

SrdjanKG


Broj poruka : 442
Datum upisa : 18.02.2010
Godina : 52
Lokacija : Resnik,KG - SRB 10 2

Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata) Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata)   Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata) Icon_minitimePet Feb 19, 2010 12:14 am

Imam ih,izlagao sam ih na drzavnom.Izlegao sam ih od ptica uvezenih iz prirode!


Poslednji izmenio SrdjanKG dana Pon Mar 22, 2010 9:57 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
sudimnja




Broj poruka : 38
Datum upisa : 07.03.2010

Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata) Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata)   Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata) Icon_minitimeUto Mar 09, 2010 8:45 pm

Pa kao i Srdjna, i ja sam jedan od onih koji je uspeo da izvede ogrlicaste zebe od uvezenih i prstenovao ih naravno.
Nazad na vrh Ići dole
Luckyboy
General
General
Luckyboy


Broj poruka : 1626
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Smed.Palanka Šumadija

Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata) Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata)   Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata) Icon_minitimePon Mar 22, 2010 9:50 am

[You must be registered and logged in to see this image.]
Mutacija sa jednog Holandskog sajta
Nazad na vrh Ići dole
Boban




Broj poruka : 281
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 63
Lokacija : Srbija Vranje

Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata) Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata)   Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata) Icon_minitimePon Mar 22, 2010 5:24 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]

Albino
Nazad na vrh Ići dole
Boban




Broj poruka : 281
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 63
Lokacija : Srbija Vranje

Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata) Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata)   Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata) Icon_minitimePon Mar 22, 2010 6:04 pm

OGRLICASTA AMADINA (AMADINA FASCIATA)


MUZJAK OKICEN CRVENOM OGRLICOM


Ogrlicasta amadina ili zeba spada u veoma popularne i solodno rasirene egzoticne ptice. U prirodi nije retka jer naseljava gotovo citavo podrucje Afrike i njen areal rasprostranjenosti obuhvata podrucje od 3 300 000 km², a zanimljivo je da ih ima u prirodi u Portugalu gde su vestacki naseljene. Nema ih jedino u severnim i severo istocnim, pustinjskim predelima, te jednom malom delu jugo zapadne Afrike uz obalu. Naseljavaju oblasti nize od 1300m nadmorske visine, mada je nadjena jedna kolonija ovih ptica i na 2100m nadmorske visine. Hrane se mnogim semenjem trava i korova, raznim vrstama prosa, pupoljcima, povrcem, vocem, a vole i zivu hranu, posebno kada imaju mlade, te rado love leptire, ose, pcele, skakavce, mrave termite, sitne beskicmenjake koje nakon ulova odnose na skrovito mesto da bi pojeli. Gnezde se najcesce u supljinama drveca, neretko zbunju i drvecu, a znaju sviti gnezdo, za koje su pravi majstori, po strevama kuca. Monogame su, ne menjaju partenere, a u volijeri znaju biti prilicno agresivne u peridu reprodukcije, te je najbolje parove drzati u zasebnim boksevima kada se razmnozavaju. U prirodi zive u jatima, nekad manjim porodicnim, a kada krenu u potragu za hranom formiraju veca jata koja su neretko mesovita, sastavljena i od drugih srodnih im zeba.
U volijeri se relativno lako odgajaju, hrane se mesavinom za egzote obogacenom raznim vrstama prosa, zelenisom, vocem i povrcem, a u peridu parenja jajcanom hranom i zivom hranom – moze crvima brasnara, ali sve umereno jer su sklone gojenju. Naravno da zahtevaju relativno topao prostor jer su africke ptice.
Polni dimorfizam kod ogrlicastih zeba je veoma jasan zbog karmin crvene ogrlice na vratu muzjaka, a ispred nje kod njega je i belo perje koje se pruza ispod kljuna i ide do obraza. Ovakva obelezja ne krase zenku, a kod muzjaka su uocljive i braonkaste pege na stomacnom perju, koje je na ostalim delovima telo lepih pastelno smedjih tonova. Zanimljivo je da i mlade ptice u pocetku operjavanja vec pocinju ispoljavati polni dimorfizam jer muzjacicii odmah dobijaju neka perjana obelezja. Ogrlicaste amadine duge su oko 12cm, imaju masu od 18g, a uocljivo je da prema telu imaju malo nesrazmerne, jake i visoke noge.
Kod ogrlicastih amadina ostvareno je nekoliko mutacija. Najcesce vidjena je zuta ili narandzasta mutacija, koja se od normala razlikuje jedino po boji perjane ogrlice u muzjaka, koja je kod njih umesto crvene obojenosti poprimila narandzasto zute tonove. Pored nje selekcionisane su ogrlicaste amadine u opalnoj, pastelnoj(neki je determinesu i kao izabelna) i albino mutaciji.


Ovo je jedan moj clanak objavljen u "Zov-u"

Zuta mutacija

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Grumpy

Grumpy


Broj poruka : 29
Datum upisa : 22.03.2010
Lokacija : Beograd

Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata) Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata)   Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata) Icon_minitimeČet Mar 25, 2010 7:42 pm

Lazar ::
to je ta ptica koju sam kao mali video na nekoj izlozbi imam cak i crno belu sliku iz neke stare knjige i tu pise da je nema kod nas, Laki ima li neko kod nas da cuva to uspesno? i kakva im je pesma, baci neki link

Moje iskustvo sa pesmom ovih zeba,naravno muzjaka,je razlicito.
Jedan muzjak je imao prelepu,tihu pesmu,dok se drugi oglasavao malo grublje,a kasnije bi nastavio "normalno" da peva.Cini mi se da tu pomalo podsecaju na guldove.
U globalu,mislim da su prijatni za slusanje.
Ipak,mislim da je bolje prepustiti boljim poznavaocima ovih egzota da daju svoju rec.
Nazad na vrh Ići dole
VeljaVa

VeljaVa


Broj poruka : 70
Datum upisa : 23.03.2010
Godina : 64
Lokacija : Valjevo

Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata) Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata)   Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata) Icon_minitimeNed Mar 28, 2010 10:17 pm

Jel moze neko da ubaci neki link da cujem kako pevaju? Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
zucko

zucko


Broj poruka : 113
Datum upisa : 14.03.2010
Lokacija : Veliko Gradiste

Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata) Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata)   Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata) Icon_minitimePon Mar 29, 2010 8:58 pm

[You must be registered and logged in to see this link.]
Ovo je jedino shto sam nashao....
Nazad na vrh Ići dole
Vasa
YA HABIBI YA AEINI
Vasa


Broj poruka : 1395
Datum upisa : 28.03.2010
Godina : 38
Lokacija : Srbija-Vranje RS 7-64

Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata) Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata)   Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata) Icon_minitimeNed Apr 04, 2010 8:05 pm

Lepe ove pticice OGRLICASTA AMADINA (AMADINA FASCIATA)
, ne mozete od njih ocekivati neku sjajnu pesmu, vise su one za lepotu farao
Nazad na vrh Ići dole
Sale77-Nis

Sale77-Nis


Broj poruka : 939
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 46
Lokacija : Nis -Srbija

Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata) Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata)   Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata) Icon_minitimeNed Apr 04, 2010 8:16 pm

Tako je Vaso veliki broj ljudi od egzota ocekuje PESMU ali to je diskutabilno jer svaka ptica ima pesmu samo sta podrazumevamo pod tim kad neko pita DALI PEVA.
Nazad na vrh Ići dole
Vasa
YA HABIBI YA AEINI
Vasa


Broj poruka : 1395
Datum upisa : 28.03.2010
Godina : 38
Lokacija : Srbija-Vranje RS 7-64

Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata) Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata)   Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata) Icon_minitimeNed Apr 04, 2010 8:35 pm

Postoje egzote koje imaju lepu pesmu ali samo za vreme parenja dok se muskarci udvaraju ali to je kratkog daha, oni tada daju sve od sebe da bi zadivili svoje zenke i zato su im pesme i najlepse tada.
Pozdrav
Vasa
Nazad na vrh Ići dole
janjicazanja




Broj poruka : 1
Datum upisa : 03.06.2012
Godina : 37
Lokacija : azanja

Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata) Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata)   Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata) Icon_minitimeNed Jun 03, 2012 4:35 pm

pozdrav svima na forumu .......
Nazad na vrh Ići dole
northstar

northstar


Broj poruka : 25
Datum upisa : 06.02.2012
Godina : 53
Lokacija : Beograd

Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata) Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata)   Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata) Icon_minitimeČet Avg 09, 2012 1:25 am

Pored papagaja, imala sam donedavno i dve zebe, muzjaka i zenku. Muzjak je iskljucao zenku do smrti i pocupao joj sve perje na ledjima i glavi. Bila sam ocajna. Dugo su se lepo slagali, a onda ju je jedne noci ubio. Muzjaka sam poklonila i odstranila iz kuce.Moja komsinica je imala isto iskustvo, a pre par dana i jos jedan moj prijatelj. Da li iko zna zbog cega se to tako cesto desava kod zeba, da muzjak ubije zenku? To su preslatke ptice koje sam razmisljala da opet nabavim, ali se plasim da se ne ponovi ista prica.
Nazad na vrh Ići dole
milojed

milojed


Broj poruka : 27
Datum upisa : 16.11.2011
Godina : 50
Lokacija : srbija

Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata) Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata)   Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata) Icon_minitimePon Nov 12, 2012 12:22 pm

lepo peva,
ako ne postoji zenka sa ogrlicom onda sam dobio dva muzjaka
Nazad na vrh Ići dole
Sale77-Nis

Sale77-Nis


Broj poruka : 939
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 46
Lokacija : Nis -Srbija

Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata) Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata)   Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata) Icon_minitimeSre Nov 14, 2012 12:44 pm

NEPOSTOJI zenka sa ogrlicom !!!!!!!!!11znaci imas dva uzijaka ako oba imaju crtu ispod kljuna!!!!!!!!!
Nazad na vrh Ići dole
Marjan

Marjan


Broj poruka : 1557
Datum upisa : 25.02.2011
Godina : 45
Lokacija : Pirot, R. Srbija.

Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata) Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata)   Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata) Icon_minitimeSre Feb 13, 2013 8:24 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]

Nazad na vrh Ići dole
Pash031

Pash031


Broj poruka : 58
Datum upisa : 17.01.2012
Godina : 58
Lokacija : Čepin/Hrvatska

Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata) Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata)   Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata) Icon_minitimeSub Feb 16, 2013 12:22 pm

Ogrličaste amadine...hm..jedno pitanje iskusnijima od mene...već dva puta mi se ponovilo nešto u uzgoju i ne mogu vjerovat da je slučajnost...

Par ogrličastih amadina, prošlo ljeto...sve odlično, 4 jaja...uredno ležanje na jajima...dan prije izlijeganja ugine mužjak...ženka napusti jaja, sva četiri oplođena...

Nabavim novog mužjaka...2 mjeseca kasnije, 4 jaja...izleglo se 3 mlada, 1 mućak....dan poslije, mužjak opet ugine...ženka ostavi mlade...

e, pa sad ovo ne može biti slučajnost...sad je treći mužjak sa ženkom...opet 4 jaja...za sada sve u redu...tek je sjela na jaja...

Jel možda negdje griješim?...Pomagajte...Ovaj mužjak ni ne zna koliko mu život visi o koncu Crying or Very sad
Nazad na vrh Ići dole
Sale77-Nis

Sale77-Nis


Broj poruka : 939
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 46
Lokacija : Nis -Srbija

Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata) Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata)   Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata) Icon_minitimeSub Feb 16, 2013 8:39 pm

Čudno, nesto tu nije uredu da uvek samo muzijak ugine u tom periodu,........
Nazad na vrh Ići dole
MilosPlana

MilosPlana


Broj poruka : 34
Datum upisa : 09.09.2012
Godina : 32
Lokacija : Velika Plana

Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata) Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata)   Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata) Icon_minitimePon Feb 18, 2013 2:21 pm

Moje misljenje je da je tu nesto vise u pitanju od slucajnosti.. Al neka iskusniji kazu svoje..
Nazad na vrh Ići dole
Pash031

Pash031


Broj poruka : 58
Datum upisa : 17.01.2012
Godina : 58
Lokacija : Čepin/Hrvatska

Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata) Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata)   Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata) Icon_minitimePon Feb 18, 2013 10:34 pm

Za koji dan se trebaju mladi pojaviti, pa ću vidjeti hoće li ovaj mužjak preživjeti...možda je stvar u ženki, možda iz nekog razloga ubije mužjaka...
Nazad na vrh Ići dole
sgrubi

sgrubi


Broj poruka : 77
Datum upisa : 22.01.2012
Godina : 42
Lokacija : Osijek

Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata) Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata)   Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata) Icon_minitimeUto Feb 19, 2013 8:24 pm

...možda ga i ubije,ogrličaste su dosta agresivne u doba razmnožavanja.Možda ženka samo štiti mlade kad se izlegu,a mužjaka smatra uljezom pa on plati glavom! Mislim ne mora biti ali sve je moguće,imao sam ženke koje kad sjednu na jaja više nijednoj ptici ne daju blizu gnjezda pa tako ni mužjaku!
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata) Empty
PočaljiNaslov: Re: Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata)   Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata) Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata)
Nazad na vrh 
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
 Similar topics
-
» Crvenoglava amadina (Amadina erythrocephala)
» ćelavost gould amadina
» Spic amadina (Poephila acuticauda)
» Ringel amadina (Taeniopygia bichenovii)
» Maskirna amadina (Poephila personata)

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Avikultura :: Ptice :: Egzote :: Estrildidae-
Skoči na: