[You must be registered and logged in to see this image.]
Stanište Severna Amerika u planinskim područjima sa pretežno borovom šumom. Nema strah od čoveka pa se tako često viđa po selima i gradovima, koji u svojim parkovima imaju dosta četinara.
Veličine je oko 12 cm. Polni dimorfizam nije izražen.
Prirodno razmnožavanje počinje početkom proleća, a gnezdo gradi na najvišim borovim granama. Snese u proseku četri jaja, plava sa braon tufnicama. Inkubacija traje od 12 do 13 dana. Mlade hrane oba roditelja.
Ishrana se sa stoji od: divljih semenki trava, borovih semenki i u fazi razmnožavanja sitnim insektima.
Migracija u zimskom periodu se kreće i do 500 km ka jugu. Kada se okuplja u velika jata u potrazi za hranom. Ali što je interesantno, parovi, kao i njihovi potomci skoro uvek se vraćaju u iste predele u kojima su se izlegli.
Uzgoj u kućnim uslovimaKao vrsta u uzgoju nije mnogo zastupljena. Ali ima pojedinačnih uspešnih zapadno Evropskih uzgajivača koji je sa uspehom uzgajaju.
Njihovo zajedničko iskustvo je da ne podnosi visoke temperature, iznad 30 stepeni počinje kriza.
Smeštaj:Kao i sve cajzle voli prostor za let, i trošenje energije, u suprotnom dolazi do debljanje i brzog uginuća. Pa zato ozbiljan uzgajivač će obezbediti veću volijeru sa dosta prirodnog četinarskog rastinja. Na taj način će stvoriti dobru sredinu za uzgoj.
Ishrana Od zrnaste hrane obožava niger, perilu, mikro suncokret. Mada treba da ima na raspolaganju i seme trava sa akcentom na cikoriju, salatu, čiju jer je sklona oboljenjima crevnog trakta.
Dva puta u mesecu, dodaju se kvalitetni multivitamini.
Razmnožavanje u kućnim uslovimaKao što je i u prethodnom tekstu napomenuto, vole velike volijere sa dosta prirodnog rastinja. Za izgradnju gnezda zadužena je ženka, materjal koji koristi za izgradnju sastoji se od mahovinu, sitne trave, pamuka i jutenih končića. Mužjak kao i većina
carduelisa je sklon rasturanju gnezda, lomljenju jaja kao i ubijanju tek izleeglih ptića. Mada to je relativna stvar od para do para. Ako ima tu tendenciju mužjak, preporučuje se odvajanje. Ženka će preuzeti ulogu samohrane majke i kao takva sa malim poteškoće othraniti svoje potomstvo. Za othranjivanje mladih ženka koristi dosta sitnih insekata kao i nedozrelo i naklijalo seme suncokreta, nigera, maslačka..... Osamostaljuju se mladi na otprilike 30 dana nakon izleganja.
Autor Marjan Stanijev Pirot!