Avikultura
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum za ljubitelje ptica
 
PrijemGalerijaLatest imagesRegistruj sePristupi
Pravila foruma
1. Zabranjeno je vredjanje po bilo kom osnovu
2. Zabranjeno je slati privatne poruke i poruke na forumu u vidu spamova i reklamiranja
3. Zabranjeno je postavljati autorske tekstove a da ne ostavite i link odakle je preuzet
4. Lazno predstavljanje i koriscenje tudjih identiteta kao i dupli nalozi
5. Koristiti vulgarne izraze
6. Krsenje privatnosti tj postavljati podatke trecih lica bez njihove dozvole
7. Mogucnost slanja privatnih poruka dobijate posle 20te poruke na forumu
8. Oglasavanje na forumu je strogo zabranjeno, osim u delu predvidjenom za to (za oglasavanje morate da ispunite uslov od 20 poruka na forumu a onda se javite administratoru foruma)
Sekcija pticara Subotica
Od skora smo postali oficijelni forum sajta sekcije pticara Subotice pa sve ujedno pozivam da posete sajt

 

 Mozambik cajzla (Serinus mozambicus)

Ići dole 
+19
Бане
belikg
vlada130168
mica vasic
Marulek
Pepikg
dule33
Gasa NS
Green Singer
Danijel
Laza
zera1
Vasa
Sale77-Nis
VeljaVa
Grumpy
sudimnja
SrdjanKG
Luckyboy
23 posters
Idi na stranu : 1, 2, 3, 4  Sledeći
AutorPoruka
Luckyboy
General
General
Luckyboy


Broj poruka : 1626
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Smed.Palanka Šumadija

Mozambik cajzla (Serinus mozambicus) Empty
PočaljiNaslov: Mozambik cajzla (Serinus mozambicus)   Mozambik cajzla (Serinus mozambicus) Icon_minitimeSre Mar 10, 2010 8:03 pm

Kako sam sistematski unisten od idiota Very Happy

U kasnu jesen 2008 sam nabavio jedan mlad par mozambik cajzli.
Posle pocetnog odusevljenja koliko su to mirne ptice,sledio je haos Shocked
Lepo su prihvatile hranu koju sam im nudio,klasicnu hranu za egzote pojacanu nigerom,jajcanu u pocetku nisu htele da vide,ali je i to doslo na svoje mesto.
Posto je dolazila zima,i njih sam ubacio zejdno sa ostalim egzotama u zatvorenu volijeru.
Lepo su se slagali sa svima,nije bilo carki,na hranu su dolazile tek kada sve ostale ptice zavrse,mada su uvek spavali na zici,nikad na preckicama.
Kada je doslo prolece prosle godine,ostavio sam ih u unutrasnjem prostoru,samo malo manjem od predhodnog,bili su sami i nisu pokazivali nikakve znake da imaju namere da krenu sa razmnozavanjem.
Zivu hranu nisu hteli uopste da prihvate.
Posle jedno 2 meseca prebacio sam ih u zajednicku volijeru,misleci da cu da ih stimulisem vecim prostorom,ali se nista nije desavalo.
Sredinom jula,zadnji trzaj,iznosim ih napolje u jedan poveci kavez (120X50X50),i pocinje promena ponasanja.Obe ptice su zivnule,jele su jajcanu svaki dan,od klijavog semena su samo niger prihvatali.Muzijak je pevao od sumraka do svitanja,hranio zenku,ali od gnezda nista.
Pocinje moje Googlanje po netu ,trazeci jos neka iskustva odgajivaca,a na netu,svega i svacega,ali niceg konkretnog.Kod jednog odgajivaca,ovako,kod drugog onako.
Ptice rasiljene,ali gnezdo ne prave.Nailazim (na netu) cak odgajivaca koji ih gaji u gnezdima kao egzote,nisu ga ni pogledale Mad
Jedino sta ih je interesovalo je bilo jedno pleteno kanarinsko gnezdo od pruca,od materijala za gradnju su imali fine trave i perje ptica,ali nista.
Na savet jednog mog drugara,koji je izvodio stiglice ubacujem u kavez higijensku vatu,samo malo grublje strukture,i pocinje cudo Laughing
Muzijak je pevao bez prekida i pravio gnezdo,zenka je jako malo ucestvovala u gradnji,i posle nekoliko dana,zaticem je kako lezi na gnezdu Very Happy
Nezeleci cak ni gnezdo da provaravam,kod njih ulazim samo da bi ih nahranio i napojio.
Ali,posle 6-7 dana vidim zenka na preckici,a gnezdo prazno,ptice jako uznemirene,gledam po podu kaveza da bi video ima li razbijenih jaja,ali nista ne nalazim.Razlog neznam scratch
Posle nekog vremena pocinje gradnja gnezda ponovo i ista procedura,zenka na gnezdu i opet posle nekoliko dana nema nicega.
Posto je jesen vec bila stigla,ptice ponovo unosim u unutrasnju volijeru,ne znajuci sta moze da bude u pitanju neuspeha.
Jednoga dana sedeci i posmatrajuci ptice pojavljuje se mis,i ulazi da jede hranu koja je namenjena pticama,nasta nijedna ptica nije reagovala,osim mozambika
Toliko su bili uznemireni da sam mislio da ce nastradati koliko su udarali u zid i zicu preplaseni.
Tek kada sam malo "odmotao"film,setio sam se da sam na njihovom kavezu nailazio izmet miseva,te da su oni moguci razlog neuspeha,ili ....
Ove zime muzijak je jako agresivan prema svojoj zenki,druge ptice ne dira,ali nju je toliko kljucao da joj je ocupao perje sa potiljka,sada su razdvojeni i on se dosta primirio.
Ove sezone cu ponovo pokusati sa izvodjenjem,pa ce te biti obavesteni o uspehu ili neuspehu lol!
[You must be registered and logged in to see this image.]


Poslednji izmenio Luckyboy dana Pet Apr 02, 2010 12:05 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
SrdjanKG

SrdjanKG


Broj poruka : 442
Datum upisa : 18.02.2010
Godina : 52
Lokacija : Resnik,KG - SRB 10 2

Mozambik cajzla (Serinus mozambicus) Empty
PočaljiNaslov: Re: Mozambik cajzla (Serinus mozambicus)   Mozambik cajzla (Serinus mozambicus) Icon_minitimeSre Mar 10, 2010 8:42 pm

Lucky,ne kazem da je mis mozda uzrok,ali gajim ih godinama(sa prekidima),i to je toliko nepredidljiva ptica (posebno muzijaci) da nikad ne znas sta ce te ujutru docekati u boksu sa njima,gde je sve bilo ok prethodno vece!!!Meni nema sta se nije desilo kod njih za sve ove godine-razbijene glave,ocupa jedno drugo,muzijak srusi gnezdo,polupa jaja,pobaca mlade van,pocne nesnosno(do smrti) da tuce izletele mlade koji jos nisu projeli....!!!Temperamentna i luda tica!!!Al jbg,i pored svega ovog i dalje ih gajim!!!:-)))
Nazad na vrh Ići dole
sudimnja




Broj poruka : 38
Datum upisa : 07.03.2010

Mozambik cajzla (Serinus mozambicus) Empty
PočaljiNaslov: Re: Mozambik cajzla (Serinus mozambicus)   Mozambik cajzla (Serinus mozambicus) Icon_minitimeČet Mar 11, 2010 5:10 pm

I ja nemam nikakve srece u gajenju sa njima
Nazad na vrh Ići dole
Grumpy

Grumpy


Broj poruka : 29
Datum upisa : 22.03.2010
Lokacija : Beograd

Mozambik cajzla (Serinus mozambicus) Empty
PočaljiNaslov: Re: Mozambik cajzla (Serinus mozambicus)   Mozambik cajzla (Serinus mozambicus) Icon_minitimePon Mar 22, 2010 10:47 pm

Pre svega,pozdrav svima!
I moje iskustvo sa parom mozambika je slicno.Muzjaci su sasvim ok kad su sami,bilo pojedinacno,ili u volijeri sa drugim egzotama.
Ali,kad sam nabavio zenku,ubrzo je nastao haos.Do tada mirni i raspevani muzjak,bio je jos raspevaniji,ali istovremeno i agresivan do besvesti;vijao je jadnu zenku po celoj sobnoj,sestougaonoj volijeri,da jadica nije znala gde ce.
Cak je bilo i tragikomicno,jer je u letu pevao i pokusavao da je stigne i obavi ono sto je naumio.To mu je i poslo za rukom,ali se sve neslavno i tragicno zavrsilo po samu zenku.Ne,nije je on ubio,vec je verovatno bila premlada i nije uspela da snese jaje,a ja sam bio nevican da joj pomognem Sad
Nazad na vrh Ići dole
VeljaVa

VeljaVa


Broj poruka : 70
Datum upisa : 23.03.2010
Godina : 64
Lokacija : Valjevo

Mozambik cajzla (Serinus mozambicus) Empty
PočaljiNaslov: Re: Mozambik cajzla (Serinus mozambicus)   Mozambik cajzla (Serinus mozambicus) Icon_minitimeNed Mar 28, 2010 9:54 pm

da li je bolji pevac mozambik cajzla ili sivi africki?
Nazad na vrh Ići dole
SrdjanKG

SrdjanKG


Broj poruka : 442
Datum upisa : 18.02.2010
Godina : 52
Lokacija : Resnik,KG - SRB 10 2

Mozambik cajzla (Serinus mozambicus) Empty
PočaljiNaslov: Re: Mozambik cajzla (Serinus mozambicus)   Mozambik cajzla (Serinus mozambicus) Icon_minitimeNed Mar 28, 2010 9:58 pm

Diskutabilno je Veljo!!! Za mene je bolji Sivi,ali sve je stvar licnog ukusa!! Najbolje da cujes oba,i sam odredis po svom ukusu! Pozz
Nazad na vrh Ići dole
Luckyboy
General
General
Luckyboy


Broj poruka : 1626
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Smed.Palanka Šumadija

Mozambik cajzla (Serinus mozambicus) Empty
PočaljiNaslov: Re: Mozambik cajzla (Serinus mozambicus)   Mozambik cajzla (Serinus mozambicus) Icon_minitimeNed Mar 28, 2010 10:11 pm

Mozambik je "glasniji" pevac,ali za mene sivi lepse peva lol!
Nazad na vrh Ići dole
VeljaVa

VeljaVa


Broj poruka : 70
Datum upisa : 23.03.2010
Godina : 64
Lokacija : Valjevo

Mozambik cajzla (Serinus mozambicus) Empty
PočaljiNaslov: Re: Mozambik cajzla (Serinus mozambicus)   Mozambik cajzla (Serinus mozambicus) Icon_minitimePon Mar 29, 2010 8:59 pm

da li moze neko da ubaci link od mozambik cajzle i sivog afrikanca? lol!
Nazad na vrh Ići dole
Luckyboy
General
General
Luckyboy


Broj poruka : 1626
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Smed.Palanka Šumadija

Mozambik cajzla (Serinus mozambicus) Empty
PočaljiNaslov: Re: Mozambik cajzla (Serinus mozambicus)   Mozambik cajzla (Serinus mozambicus) Icon_minitimeUto Mar 30, 2010 12:02 am


Nazad na vrh Ići dole
VeljaVa

VeljaVa


Broj poruka : 70
Datum upisa : 23.03.2010
Godina : 64
Lokacija : Valjevo

Mozambik cajzla (Serinus mozambicus) Empty
PočaljiNaslov: Re: Mozambik cajzla (Serinus mozambicus)   Mozambik cajzla (Serinus mozambicus) Icon_minitimeUto Mar 30, 2010 9:43 pm

Hvala care puno za linkove,tesko je se sad odluciti,ako sam dobro shvatio 1 link je sivi afrikanac,meni se opet bolje svida mozambik mada nebi bilo lose kad bi imao obadve ptice pa ne znam da li je bolje da kupim par ili po jednog muzijaka...
Nazad na vrh Ići dole
Sale77-Nis

Sale77-Nis


Broj poruka : 939
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 46
Lokacija : Nis -Srbija

Mozambik cajzla (Serinus mozambicus) Empty
PočaljiNaslov: Re: Mozambik cajzla (Serinus mozambicus)   Mozambik cajzla (Serinus mozambicus) Icon_minitimeUto Mar 30, 2010 10:56 pm

Veljo prvi link je mozambik cajzla a drugi je sivi africki neka me isprave ako gresim pozdrav.
Nazad na vrh Ići dole
VeljaVa

VeljaVa


Broj poruka : 70
Datum upisa : 23.03.2010
Godina : 64
Lokacija : Valjevo

Mozambik cajzla (Serinus mozambicus) Empty
PočaljiNaslov: Re: Mozambik cajzla (Serinus mozambicus)   Mozambik cajzla (Serinus mozambicus) Icon_minitimeUto Mar 30, 2010 11:05 pm

Upravu si Sale i ja tako mislim, ja sam hteo reci jedan od linkova je sivi afrikanac ali se nisam dobro irazio pa je ispalo da je prvi sivi a drugi mozambik. Poz Sale za tebe kao i za sve ostale. Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Vasa
YA HABIBI YA AEINI
Vasa


Broj poruka : 1395
Datum upisa : 28.03.2010
Godina : 38
Lokacija : Srbija-Vranje RS 7-64

Mozambik cajzla (Serinus mozambicus) Empty
PočaljiNaslov: Re: Mozambik cajzla (Serinus mozambicus)   Mozambik cajzla (Serinus mozambicus) Icon_minitimeNed Apr 04, 2010 7:56 pm

Interesantna ptica mozambik cajzla, peva priblizno stancajzli. Da li je tezak njihov odgoj?
Pozdrav
Vasa
Nazad na vrh Ići dole
Luckyboy
General
General
Luckyboy


Broj poruka : 1626
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Smed.Palanka Šumadija

Mozambik cajzla (Serinus mozambicus) Empty
PočaljiNaslov: Re: Mozambik cajzla (Serinus mozambicus)   Mozambik cajzla (Serinus mozambicus) Icon_minitimeNed Apr 04, 2010 8:02 pm

vasa-vr ::
Interesantna ptica mozambik cajzla, peva priblizno stancajzli. Da li je tezak njihov odgoj?
Pozdrav
Vasa
Ni jedan odgajivac se ne moze pohvaliti nekim vecim uspehom,tako da ...
Nazad na vrh Ići dole
Vasa
YA HABIBI YA AEINI
Vasa


Broj poruka : 1395
Datum upisa : 28.03.2010
Godina : 38
Lokacija : Srbija-Vranje RS 7-64

Mozambik cajzla (Serinus mozambicus) Empty
PočaljiNaslov: Re: Mozambik cajzla (Serinus mozambicus)   Mozambik cajzla (Serinus mozambicus) Icon_minitimeNed Apr 04, 2010 8:49 pm

Luckyboy ::
vasa-vr ::
Interesantna ptica mozambik cajzla, peva priblizno stancajzli. Da li je tezak njihov odgoj?
Pozdrav
Vasa
Ni jedan odgajivac se ne moze pohvaliti nekim vecim uspehom,tako da ...

E to je onda pravi izazov koji vredi pokusati, jer kad tad uspes onda ti zasitis samoga sebe i svoj EGO Very Happy , ego koji treba biti visokog kriterijuma i uvek teziti ka necim boljim i savrsenijim
Pozdrav
Nazad na vrh Ići dole
SrdjanKG

SrdjanKG


Broj poruka : 442
Datum upisa : 18.02.2010
Godina : 52
Lokacija : Resnik,KG - SRB 10 2

Mozambik cajzla (Serinus mozambicus) Empty
PočaljiNaslov: Re: Mozambik cajzla (Serinus mozambicus)   Mozambik cajzla (Serinus mozambicus) Icon_minitimeNed Apr 04, 2010 11:41 pm

Ko sto Lucky rece,ja ih gajim i izvodim,ali ne mogu bas da se pohvalim vecim brojem mladih!!!
Nazad na vrh Ići dole
zera1




Broj poruka : 2
Datum upisa : 27.04.2010

Mozambik cajzla (Serinus mozambicus) Empty
PočaljiNaslov: Re: Mozambik cajzla (Serinus mozambicus)   Mozambik cajzla (Serinus mozambicus) Icon_minitimePet Apr 30, 2010 9:43 pm

Molim kratak savjet
Nedavno sam nabavio par Mozambika. Ptice su još u mitarenju i nisam čuo pjesme. dali razdvojiti par ili ih držati zajedno
Unaprijed hvala
Nazad na vrh Ići dole
Luckyboy
General
General
Luckyboy


Broj poruka : 1626
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Smed.Palanka Šumadija

Mozambik cajzla (Serinus mozambicus) Empty
PočaljiNaslov: Re: Mozambik cajzla (Serinus mozambicus)   Mozambik cajzla (Serinus mozambicus) Icon_minitimePet Apr 30, 2010 9:56 pm

Moje misljenje je da ih treba razdvojiti,muzijaci su uglavnom jako surovi prema zenkama ...
Nazad na vrh Ići dole
zera1




Broj poruka : 2
Datum upisa : 27.04.2010

Mozambik cajzla (Serinus mozambicus) Empty
PočaljiNaslov: Re: Mozambik cajzla (Serinus mozambicus)   Mozambik cajzla (Serinus mozambicus) Icon_minitimeSub Maj 01, 2010 6:30 am

Ptice su kod mene nekoliko dana i do sada nisam primjetio znakove međusobne intolerancije niti proganjanja. Čak što više na prečci se drže zajedno. No . do sada nisam čuo niti glasa.
Kako sam ptice dobio iz ko zna koje ruke pojima nemam o starosti a nisu ni prstenovane da nešto pokušam preko prstena.
Uglavnom dobro uzimaju hranu, originalnu mješavinu za egzote, i nešto zeleniša.
Djeluju jako plaho, no čini mi se da još uvijek osluškuju novu sredinu.
Držim ih za sada u manjoj krletci
Svi savjeti su dobro došli jer koliko sam vidio na netu nitko se nemože pohvaliti nekim večim uspjesima.
Pozdrav svima
Nazad na vrh Ići dole
Luckyboy
General
General
Luckyboy


Broj poruka : 1626
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Smed.Palanka Šumadija

Mozambik cajzla (Serinus mozambicus) Empty
PočaljiNaslov: Re: Mozambik cajzla (Serinus mozambicus)   Mozambik cajzla (Serinus mozambicus) Icon_minitimeSub Maj 01, 2010 8:28 am

I mene su u pocetku odusevljavale koliko su mirne,ali to je trajalo dok se nisu adaptirale na novi prostor Very Happy
U hranu za egzote dodaj malo nigera,jer ga obozavaju.
Nazad na vrh Ići dole
Vasa
YA HABIBI YA AEINI
Vasa


Broj poruka : 1395
Datum upisa : 28.03.2010
Godina : 38
Lokacija : Srbija-Vranje RS 7-64

Mozambik cajzla (Serinus mozambicus) Empty
PočaljiNaslov: Re: Mozambik cajzla (Serinus mozambicus)   Mozambik cajzla (Serinus mozambicus) Icon_minitimeNed Jun 27, 2010 12:24 pm

moj raspevani momak


Nazad na vrh Ići dole
Vasa
YA HABIBI YA AEINI
Vasa


Broj poruka : 1395
Datum upisa : 28.03.2010
Godina : 38
Lokacija : Srbija-Vranje RS 7-64

Mozambik cajzla (Serinus mozambicus) Empty
PočaljiNaslov: Re: Mozambik cajzla (Serinus mozambicus)   Mozambik cajzla (Serinus mozambicus) Icon_minitimeUto Jul 13, 2010 8:38 pm

Skinuto sa neta

Nazad na vrh Ići dole
Vasa
YA HABIBI YA AEINI
Vasa


Broj poruka : 1395
Datum upisa : 28.03.2010
Godina : 38
Lokacija : Srbija-Vranje RS 7-64

Mozambik cajzla (Serinus mozambicus) Empty
PočaljiNaslov: Re: Mozambik cajzla (Serinus mozambicus)   Mozambik cajzla (Serinus mozambicus) Icon_minitimePet Jul 16, 2010 4:47 pm

par koji je napravio gnezdo i ocekujem svakog dana da zenka snese jaja

[You must be registered and logged in to see this image.]

INTERESANTA SLIKA Very Happy

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Laza

Laza


Broj poruka : 1208
Datum upisa : 20.12.2009
Godina : 36
Lokacija : Svilajnac

Mozambik cajzla (Serinus mozambicus) Empty
PočaljiNaslov: Re: Mozambik cajzla (Serinus mozambicus)   Mozambik cajzla (Serinus mozambicus) Icon_minitimePet Jul 16, 2010 5:27 pm

Svaka cast Vaso, imas kvalitetne ptice !
Nazad na vrh Ići dole
Sale77-Nis

Sale77-Nis


Broj poruka : 939
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 46
Lokacija : Nis -Srbija

Mozambik cajzla (Serinus mozambicus) Empty
PočaljiNaslov: Re: Mozambik cajzla (Serinus mozambicus)   Mozambik cajzla (Serinus mozambicus) Icon_minitimeSub Jul 17, 2010 12:35 pm

super Vaso svaka cast bice tu mladi ako bog da!!!!
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Mozambik cajzla (Serinus mozambicus) Empty
PočaljiNaslov: Re: Mozambik cajzla (Serinus mozambicus)   Mozambik cajzla (Serinus mozambicus) Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Mozambik cajzla (Serinus mozambicus)
Nazad na vrh 
Strana 1 od 4Idi na stranu : 1, 2, 3, 4  Sledeći
 Similar topics
-
» serinus mozambicus x serinus leucopigius
» Štanc cajzla, žutarica( Serinus serinus)
» Azijski kanarinac(Serinus pusillus)
» Serinus atrogularis Reichenowi - (Yellow-rumped serinus)
» Himalajska cajzla Carduelis spinoides

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Avikultura :: Ptice :: Egzote :: Carduelidae-
Skoči na: