Crvenorepa astrilda
Crvenorepa astrilda (engl. Lavender Waxbill)
Estrilda caerulescens
[You must be registered and logged in to see this image.] Otpornost: Otporna ukoliko prezimljuje u zatvorenom
Uzgoj: Teško, ali moguće
Pjesma : Ugodna
Kompatibilnost: Ratoborna, dobro se slaže s ostalim ratobornim vrstama
Veličina: 4.5" (11 cm)
Cijena: $50-75 (US) po ptici
Ostala uobičajena imenaLavender Finch, Red-tailed Waxbill, Red-tailed Lavender Waxbill
Pozor: Crnorepa astrilda ili Perreinova astrilda (E. perreini) je slična crvenorepoj astrildi, ali se smatra posebnom vrstom.
PodrijetloAfrika
Područje rasprostranjenosti[You must be registered and logged in to see this image.]Zapadna Afrika od Senegala do jugozapadnog Čada i sjevernog Kameruna.
NaravLjupka, šarmantna, aktivna, radoznala. Može postati agresivna tijekom gniježđenja, posebno prema pripadnicima vlastite vrste.
Vanjski izgledKljun: taman, grimizno crven do crn; crna maska preko oka se proteže s obje strane, od kljuna do iza oka; tijelo: čelično sive boje s nekoliko malih, bijelih točkica na bokovima; noge i prsti: crnkasto smeđe; trtica, i rep: grimizno crveni. Mladi izgledaju poput tamnije verzije odraslih, ali im nedostaju bijele točkice na bokovima.
Razlikovanje spolovaŽenke mogu biti nešto sitnije i imaju nešto svjetliji trbuh (manje crne nijanse). Kako god, ove metode vizualnog razlikovanja spolova nisu pouzdane. Samo mužjaci pjevaju.
Pjesma[You must be registered and logged in to see this image.]Pjesma se sastoji od dvaju slogova, prvi slog je kratak i visokog tona, a drugi je duži, nižeg tona i više melodičan.
Omiljena hranaZelena hrana (npr. mišjakinja, Stellaria media), živa hrana (crvi brašnari, mravlja jaja, zelena muha Lucilia caesar, lisne uši, larve moljaca, vodene mušice, pauci, drugi mali kukci).
Prirodna staništaPolu suha područja s travnjacima, prošarana grmovima, između travnatih šikara, s bodljikavim grmovima u planinskim područjima.
Navike
Divlje crveno-repe astrilde žive u paru ili malim jatima. One su brzi letači i vole prespavati u gnijezdu preko noći. Ukoliko nemaju gnijezda na raspolaganju, crvenorepa astrilda će spavati na grani, ponekad s glavom na dolje.
PosebnostiNovo nabavljene ptice treba smjestiti u toplu prostoriju od najmanje 25 °C, sve dok se ne aklimatiziraju. Ptice koje su smještene u pretrpane ili premale ograđene prostore sklone su međusobnom čerupanju perja. Zbog toga jedan par treba biti smješten u prostranoj letarki, osobito ako se namjeravate baviti uzgojem. Stavljanje dvije ne uparene crveno-repe astrilde zajedno, često rezultira proganjanjem i agresijom, čak i ako su ptice različitog spola. Stavljanje dvije ptice istog spola može izazvati žestoke tučnjave i ozljeđivanja, tako da uvijek trebate budno paziti i pratiti ponašanje ptica kada ih stavljate skupa.
Ptice koje su očerupane ne smiju se iznositi u vanjske letarke sve dok im perje ponovno ne naraste. Prostrane letarke se preporučuju budući da je ova vrsta vrlo aktivna. Ove ptice su također osjetljive na hladnoću i moraju prezimiti u unutarnjem prostoru ukoliko nije moguće osigurati grijanje vanjskog prostora. Budući da je ovo izrazito kukcojedna vrsta, prirodna ili gotova hrana za kukcojede mora uvijek biti na raspolaganju. Hibridi su primijećeni između crvenorepe astrilde i sive astrilde isto kao i sa vrstama Lagonosticta.
Sezona parenjaParovi u divljini počinju s gniježđenjem u drugoj polovini kišne sezone.
UzgojZa vrijeme zavođenja, mužjak nosi komadiće materijala za gnijezdo s repom okrenutim prema ženki njišući se gore dolje. Ženka koja pristane na udvaranje čučnuti će i treperiti repom, ali to rijetko završava parenjem. Neke ženke mogu preuzeti inicijativu i nose komadiće materijala za gnijezdo pokazujući ga mužjaku. Kada je par spreman za parenje, mužjak će kljucati ženkin zatiljak nekoliko puta, i ona će odgovoriti čučanjem i treperenjem repa. Par gradi gnijezdo koristeći dugačke trave, kokosova vlakna, i peteljke; unutrašnjost gnijezda je ispunjena finijim travnim vlaknima i perjem. Divlje ptice grade gnijezda u rašljama grana grmova i drveća. Ptice u zatočeništvu mogu graditi gnijezdo u gustom grmlju ili u polu otvorenim kutijama. One također mogu koristiti napuštena gnijezda pletilja. Ulaz u gnijezdo je napravljen poput silazne nakošene cijevi. Kod ove vrste je primijećeno da "dekorira" ili "kamuflira" gnijezdo stavljajući komade papira, bijelo ili sjajno crno perje, grude zemlje, čak i mrtve kukce ili mrtve ptiće na vrh gnijezda. Na jajima sjede i mužjak i ženka, zajedno othranjujući mlade, s kukcima. Ptići imaju plavkasto bijele kvržice u usnoj šupljini. Osiguravanje dovoljno raznolike žive hrane neophodno je za uspješno podizanje mladih. Izbjegavajte kontrolu gnijezda budući da par često napušta gnijezdo ako se uznemirava.
Životni ciklusVeličina legla: 4-6 jaja
Izlijeganje iz jaja: Nakon 12-15 dana ležanja
Izlijetanje iz gnijezda: Sa 16-18 dana starosti
Osamostaljivanje: 5 tjedana starosti[img][/img]