Avikultura
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum za ljubitelje ptica
 
PrijemGalerijaLatest imagesRegistruj sePristupi
Pravila foruma
1. Zabranjeno je vredjanje po bilo kom osnovu
2. Zabranjeno je slati privatne poruke i poruke na forumu u vidu spamova i reklamiranja
3. Zabranjeno je postavljati autorske tekstove a da ne ostavite i link odakle je preuzet
4. Lazno predstavljanje i koriscenje tudjih identiteta kao i dupli nalozi
5. Koristiti vulgarne izraze
6. Krsenje privatnosti tj postavljati podatke trecih lica bez njihove dozvole
7. Mogucnost slanja privatnih poruka dobijate posle 20te poruke na forumu
8. Oglasavanje na forumu je strogo zabranjeno, osim u delu predvidjenom za to (za oglasavanje morate da ispunite uslov od 20 poruka na forumu a onda se javite administratoru foruma)
Sekcija pticara Subotica
Od skora smo postali oficijelni forum sajta sekcije pticara Subotice pa sve ujedno pozivam da posete sajt

 

 Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris)

Ići dole 
+9
Nemanja Ars
Angel
Tarik
Mirko
SrdjanKG
SALE KV
dalibor
Jovo13
Vasa
13 posters
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
Vasa
YA HABIBI YA AEINI
Vasa


Broj poruka : 1395
Datum upisa : 28.03.2010
Godina : 38
Lokacija : Srbija-Vranje RS 7-64

Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) Empty
PočaljiNaslov: Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris)   Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) Icon_minitimeUto Apr 27, 2010 9:40 am

Biserka (Numida meleagris) je najpoznatija vrsta porodice biserki, i jedina vrsta u rodu Numida. Izvorno područje njene rasprostranjenosti je zapadno i južno od Sahare. No, ljudi su je kao odomaćenu životinju naselili i u druge krajeve, gde do tada nije živela, kao što su Karibi i južna Francuska.

Opis

Kao i druge ptice iz porodice kokoški, imaju snažne noge s jakim kandžama, prilagođene grebanju tla u potrazi za hranom i trčanju, i nisu dobri letači. Duge su 53 do 58 centimetara a teške oko 1,3 kilograma. Telo joj je pokriveno gustim, sivo-crnim perjem prošaranim velikim brojem belih tačkica po kojima je cela porodica dobila ime biserke. Kao kod svih biserki, i njoj je koža na glavi i vratu gola i obojena jarkim bojama (plavo, crveno i smeđkasto). Najupadljivija karakteristika joj je koštana kvrgasta izraslina na vrhu glave koja potseća na rog. Krila su joj kratka i zaobljena, a rep kratak, ali visi prema dole tako da gotovo dodiruje tlo.

Vrsta je druželjubiva, i izvan sezone parenja stvara jata od oko 20 do 30 jedinki koje zajedno i spavaju okupljene na nekoj grani. Biserke delom dobro podnose i veliki broj krpelja. Ptice su teritorijalne, a kad se uplaše, rađe trče nego što lete. Kao većina ptica kratkih i zaobljenih krila, one su vrlo spretni i snažni letači, a ako je potrebno, mogu leteti i unatrag. Pored toga, dobro hodaju, i dnevno mogu prehodati 10 i više kilometara. Vrlo su bučne, i kad se rasprše, glasno se dozivaju ali i isprekidanim glasanjem "kek-kekkekkek-kekkekkek" se međusobno upozoravaju na opasnost.

Hrane se vrlo raznovrsno, svastojedi su kao i druge kokoši. Hranu traže grebući i čeprkajući po tlu slično kao domaće kokoši. Pri tome jedu sve mekušce, guštere i male glodavce koje mogu savladati, kao i semenke i travu.

U sukobu s ostalim mužjacima ili kad traze ženku, mužjaci zauzimaju tipičan zgrbljeni stav. Iako ima izuzetaka, ove ptice su, kao i druge iz ove porodice, uglavnom monogamne, i par ostaje zajedno cijeli život. Ženka snese 20 do 30 jaja na kojima sjedi 26-28 dana. Pilići se legu zaštitno obojeni i potrkušci su, a brzi rast krila omogućuje im lepršanje već nedelju dana nakon izvodjenja. U divljini im je očekivani životni vek oko 12 godina.

Biserka daje prednost suvim, otvorenim travnatim staništima bez visokog raslinja kao što su savane tropske Afrike odakle vode poreklo, ili površine koje se koriste za poljoprivredu.

Izvori :
BirdLife International (2004). Numida meleagris
Madge and McGowan,Pheasants, Partridges and Grouse
Nazad na vrh Ići dole
Vasa
YA HABIBI YA AEINI
Vasa


Broj poruka : 1395
Datum upisa : 28.03.2010
Godina : 38
Lokacija : Srbija-Vranje RS 7-64

Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) Empty
PočaljiNaslov: Re: Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris)   Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) Icon_minitimeUto Apr 27, 2010 10:19 pm

Slike sa neta

Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) Numidameleagrisad1859
Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) 59066396033332
Nazad na vrh Ići dole
Vasa
YA HABIBI YA AEINI
Vasa


Broj poruka : 1395
Datum upisa : 28.03.2010
Godina : 38
Lokacija : Srbija-Vranje RS 7-64

Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) Empty
PočaljiNaslov: Re: Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris)   Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) Icon_minitimeUto Apr 27, 2010 10:19 pm

Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) Numidameleagris05a15026
Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) Helmetedguineafowll
Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) Comp014numidameleagris1
Nazad na vrh Ići dole
Jovo13

Jovo13


Broj poruka : 179
Datum upisa : 05.09.2010
Godina : 31
Lokacija : Vitkovac-Kraljevo

Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) Empty
PočaljiNaslov: Re: Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris)   Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) Icon_minitimeUto Sep 07, 2010 10:44 pm

A sto niko nije postavio neku sliku svojih misirki?Zar ih niko nema?Evo mojih od pre nekoliko godina i neka slika od sadasnjeg jata Very Happy

Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) S5000535

Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) S5000616

Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) S5000926

Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) S5001200
Nazad na vrh Ići dole
Jovo13

Jovo13


Broj poruka : 179
Datum upisa : 05.09.2010
Godina : 31
Lokacija : Vitkovac-Kraljevo

Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) Empty
PočaljiNaslov: Re: Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris)   Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) Icon_minitimeUto Sep 07, 2010 10:54 pm

Evo i sadasnjih misiraka,sliike su malo losije a i slikane su jesenas,inace imam 5 zenki i 2 muzjaka,imao sam 6 zenki ali jednu mi udarila kola Crying or Very sad


Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) S5003715

Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) S5003716
Nazad na vrh Ići dole
dalibor

dalibor


Broj poruka : 277
Datum upisa : 06.04.2010
Godina : 43
Lokacija : Kragujevac

Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) Empty
PočaljiNaslov: Re: Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris)   Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) Icon_minitimeSre Sep 08, 2010 3:29 pm

vidim da imas raznih boja extra su pozzz...
Nazad na vrh Ići dole
Jovo13

Jovo13


Broj poruka : 179
Datum upisa : 05.09.2010
Godina : 31
Lokacija : Vitkovac-Kraljevo

Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) Empty
PočaljiNaslov: Re: Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris)   Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) Icon_minitimeSre Sep 08, 2010 7:07 pm

Hvala dalibore

Imam sve boje sem crne,moram i tu boju da nabavim samo da vidim da li neko ima,do sada ih bas nigde nisam video uzivo.
Nazad na vrh Ići dole
dalibor

dalibor


Broj poruka : 277
Datum upisa : 06.04.2010
Godina : 43
Lokacija : Kragujevac

Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) Empty
PočaljiNaslov: Re: Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris)   Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) Icon_minitimeSre Sep 08, 2010 8:08 pm

pravo da ti kazem nisam ni ja,imam ih standardne u beloj i indigo boji...
Nazad na vrh Ići dole
dalibor

dalibor


Broj poruka : 277
Datum upisa : 06.04.2010
Godina : 43
Lokacija : Kragujevac

Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) Empty
PočaljiNaslov: Re: Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris)   Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) Icon_minitimeSre Sep 08, 2010 9:00 pm

Jovo nesto me buni kad si pomenuo tu crnu boju jer mi se nesto cini da crna boja ili ti varijatet kod morke ne postoji,neznam na kakvu crnu si mislio,ali sam malo proveravao i takva boja kod morkre ne postoji,postoji neka zuta koja je bas retka i kod nas je nama i to bas nije zuta zuta vec neka neodredjena,ako imas neku sliku da si nasao na netu posalji ali cisto sumnjam,voleo bi da vidim kako izgleda... pozzzz...
Nazad na vrh Ići dole
Jovo13

Jovo13


Broj poruka : 179
Datum upisa : 05.09.2010
Godina : 31
Lokacija : Vitkovac-Kraljevo

Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) Empty
PočaljiNaslov: Re: Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris)   Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) Icon_minitimeSre Sep 08, 2010 10:04 pm

Ma to ja nazivam crnom bojom,nisu one skroz crne,imaju one tacke normalno ali im je perje crno gde je kod ovih mojis sivo i plavo kako ja zovem boju ovih obicnih misirki.Evo na ovom linku pogledaj sta sam mislio,ocigledna je razlika u boji perja http://tolweb.org/onlinecontributors/app?page=ViewImageData&service=external&sp=17200
a evo i ova slika,ovako nesto sam mislio,samo sto bi trebala vise belih tacaka da ima Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) 2007_guineas_chickens_065
Nazad na vrh Ići dole
SALE KV

SALE KV


Broj poruka : 71
Datum upisa : 31.07.2010
Godina : 43
Lokacija : KRALJEVO

Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) Empty
PočaljiNaslov: Re: Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris)   Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) Icon_minitimeUto Nov 16, 2010 10:32 pm

pozdrav Jovo,crne misirke ima jedan covek u Zici kod Kraljeva ali je skup,a ima i jedan u Cacku,mogu da ti nabavim broj ako si zainteresovan,pozdrav.
Nazad na vrh Ići dole
SrdjanKG

SrdjanKG


Broj poruka : 442
Datum upisa : 18.02.2010
Godina : 52
Lokacija : Resnik,KG - SRB 10 2

Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) Empty
PočaljiNaslov: Re: Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris)   Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) Icon_minitimeUto Nov 16, 2010 11:18 pm

Posto sam ih nekada gajio,ova na fotografiji u zadnjem postu Jovo13 je Indigo plava mutacija morke,a ne crna!Za crnu mutaciju nisam nigde nasao podatak da postoji(mozda i postoji jer se sa mutacijama svih ptica daleko odmaklo!). A ako postoji i neko ima podatke o tome,voleo bih da vidim bar njenu fotografiju ako je neko ima! Pozz
Nazad na vrh Ići dole
Jovo13

Jovo13


Broj poruka : 179
Datum upisa : 05.09.2010
Godina : 31
Lokacija : Vitkovac-Kraljevo

Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) Empty
PočaljiNaslov: Re: Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris)   Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) Icon_minitimePet Nov 19, 2010 6:46 pm

Sale trenutno ne mogu da ih nabavim,na prolece cu ih verovatno razmnozavati pa cu te onda kontaktirati da mi nabavis broj ako ti nije problem,Pozdrav
Nazad na vrh Ići dole
SALE KV

SALE KV


Broj poruka : 71
Datum upisa : 31.07.2010
Godina : 43
Lokacija : KRALJEVO

Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) Empty
PočaljiNaslov: Re: Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris)   Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) Icon_minitimePet Nov 19, 2010 8:53 pm

ok,ja se premisljam da uzmem par,mada imam u opticaju i lesinarke,najverovatnije cu da uzmem i jedne i druge. afro
Nazad na vrh Ići dole
Jovo13

Jovo13


Broj poruka : 179
Datum upisa : 05.09.2010
Godina : 31
Lokacija : Vitkovac-Kraljevo

Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) Empty
PočaljiNaslov: Re: Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris)   Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) Icon_minitimeNed Nov 21, 2010 10:42 am

Lesinarke nisam video do sada,prelepo izgledaju na slikama ali su uzivo verovatno jos lepse.Gde ces ti da ih nabavis?Kod nas ih neko ima ili mozda negde preko granice?
Nazad na vrh Ići dole
SALE KV

SALE KV


Broj poruka : 71
Datum upisa : 31.07.2010
Godina : 43
Lokacija : KRALJEVO

Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) Empty
PočaljiNaslov: Re: Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris)   Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) Icon_minitimeNed Nov 21, 2010 6:39 pm

ima ih neki covek u Vojvodini,nazalost odustao sam za sada zbog cene-400 eura par,kaze da su pitome ali dosta nezne,ipak cu crne da uzmem jer je cena presudan faktor,par 20 eura.
lol!
Nazad na vrh Ići dole
Jovo13

Jovo13


Broj poruka : 179
Datum upisa : 05.09.2010
Godina : 31
Lokacija : Vitkovac-Kraljevo

Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) Empty
PočaljiNaslov: Re: Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris)   Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) Icon_minitimeNed Nov 21, 2010 11:00 pm

razumem zasto si se odlucio za crne Laughing ipak je dosta 400 eura,ali bice prilike i njih nekad da nabavimo Cool
Nazad na vrh Ići dole
Mirko

Mirko


Broj poruka : 26
Datum upisa : 03.01.2011
Godina : 58
Lokacija : Beograd

Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) Empty
PočaljiNaslov: Re: Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris)   Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) Icon_minitimeUto Jan 11, 2011 4:21 pm

Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) Sdc10487k

Pozdravljam sve u ovoj temi.
Evo deo mog jata, biserki.
Nazad na vrh Ići dole
SALE KV

SALE KV


Broj poruka : 71
Datum upisa : 31.07.2010
Godina : 43
Lokacija : KRALJEVO

Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) Empty
PočaljiNaslov: Re: Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris)   Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) Icon_minitimePon Jan 31, 2011 12:00 am

pozdrav Mirko,imas po meni najlepsu boju koju moram uskoro i ja da nabavim. Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) 265488
Nazad na vrh Ići dole
Jovo13

Jovo13


Broj poruka : 179
Datum upisa : 05.09.2010
Godina : 31
Lokacija : Vitkovac-Kraljevo

Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) Empty
PočaljiNaslov: Re: Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris)   Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) Icon_minitimeUto Feb 15, 2011 11:24 pm

SALE KV salje slike svojih misirki.

Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) 023

Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) 024

Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) DSC00614

Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) DSC00613
Nazad na vrh Ići dole
SALE KV

SALE KV


Broj poruka : 71
Datum upisa : 31.07.2010
Godina : 43
Lokacija : KRALJEVO

Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) Empty
PočaljiNaslov: Re: Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris)   Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) Icon_minitimeUto Feb 15, 2011 11:28 pm

hvala Jovo,za uzvrat cu da te castim neko jaje od ovih sa zadnje slike cim pronesu. lol!
Nazad na vrh Ići dole
Jovo13

Jovo13


Broj poruka : 179
Datum upisa : 05.09.2010
Godina : 31
Lokacija : Vitkovac-Kraljevo

Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) Empty
PočaljiNaslov: Re: Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris)   Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) Icon_minitimeUto Feb 15, 2011 11:30 pm

auuuu,super Shocked Very Happy mada nisam nista bre ni radio Wink
Nazad na vrh Ići dole
Tarik




Broj poruka : 3
Datum upisa : 10.06.2011

Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) Empty
PočaljiNaslov: Re: Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris)   Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) Icon_minitimePet Jun 10, 2011 2:17 pm

Kako se prepoznaje koja je musko a koja je zensko hocel mi neko reci
Nazad na vrh Ići dole
Jovo13

Jovo13


Broj poruka : 179
Datum upisa : 05.09.2010
Godina : 31
Lokacija : Vitkovac-Kraljevo

Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) Empty
PočaljiNaslov: Re: Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris)   Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) Icon_minitimePet Jun 10, 2011 2:21 pm

Ovo je zenka i ako ti se ovako oglasava imas zenku
Nazad na vrh Ići dole
Tarik




Broj poruka : 3
Datum upisa : 10.06.2011

Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) Empty
PočaljiNaslov: Re: Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris)   Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) Icon_minitimePet Jun 10, 2011 2:26 pm

Hvala
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) Empty
PočaljiNaslov: Re: Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris)   Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris) Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Biserka-Minorka-Dukat (Numida meleagris)
Nazad na vrh 
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
 Similar topics
-
» Hibridi (basterdi) morke (Numida meleagris)
» >>Minorka<<
» Ћурка ( Meleagris)

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Avikultura :: Ptice :: Ukrasna Zivina :: Paunovi i divlje morke-
Skoči na: