Avikultura
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum za ljubitelje ptica
 
PrijemGalerijaLatest imagesRegistruj sePristupi
Pravila foruma
1. Zabranjeno je vredjanje po bilo kom osnovu
2. Zabranjeno je slati privatne poruke i poruke na forumu u vidu spamova i reklamiranja
3. Zabranjeno je postavljati autorske tekstove a da ne ostavite i link odakle je preuzet
4. Lazno predstavljanje i koriscenje tudjih identiteta kao i dupli nalozi
5. Koristiti vulgarne izraze
6. Krsenje privatnosti tj postavljati podatke trecih lica bez njihove dozvole
7. Mogucnost slanja privatnih poruka dobijate posle 20te poruke na forumu
8. Oglasavanje na forumu je strogo zabranjeno, osim u delu predvidjenom za to (za oglasavanje morate da ispunite uslov od 20 poruka na forumu a onda se javite administratoru foruma)
Sekcija pticara Subotica
Od skora smo postali oficijelni forum sajta sekcije pticara Subotice pa sve ujedno pozivam da posete sajt

 

 Vranjanski izvorni golub

Ići dole 
+10
stanisakralj
toma_vranjanac
docca
matragalamb
sinisa
Branislav Kostic
srdjan vr
vlada nish
Vasa
Bogdanik
14 posters
Idi na stranu : 1, 2, 3  Sledeći
AutorPoruka
Bogdanik

Bogdanik


Broj poruka : 691
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 35
Lokacija : Leskovac

Vranjanski izvorni golub Empty
PočaljiNaslov: Vranjanski izvorni golub   Vranjanski izvorni golub Icon_minitimeČet Maj 06, 2010 11:56 pm

Prvenstveno pozivam vranjance golubare da napisu nesto o ovom golubu , ja sam cuo nesto i neke price koje ja smatram iz domena rekla/kazala . Da li je priznata rasa i ima li standard? I neka slika za kraj.
Nazad na vrh Ići dole
Vasa
YA HABIBI YA AEINI
Vasa


Broj poruka : 1395
Datum upisa : 28.03.2010
Godina : 38
Lokacija : Srbija-Vranje RS 7-64

Vranjanski izvorni golub Empty
PočaljiNaslov: Re: Vranjanski izvorni golub   Vranjanski izvorni golub Icon_minitimePet Maj 07, 2010 8:57 am

Ovako. Bogdanik, tog Izvornog Vranjskog goluba gaji moj veliki prijatelj i glavni osnivac ili organizator celog tog projekta da od niskog standard letaca ,odvoji i -napravi- novu rasu zvanu Vranjski izvorni golub. Sada na izlozbi u Vranju je navodno dat predlog da se prizna rasa, ali da te ne lazem nisam ni ja toliko upucen, a mislim da jos nije priznata nego data na predlog da bi se priznala u nekom buducem vremenu.
Vranjski izvorni golub, to je tekir siljocuban ne toliko velikih dimenzija kao sto gaje nislije , znaci osrednji tekir sa plavim kaisima, crnim kljunom,crnim noktima itd...
Slike cu postaviti za koji dan kad odem kod njega, a ima i on kao neki bilten koji je spremao za izlozbu kao prezentiaciju pa mogu da i njega skeniram ako imam vremena.
Samo da znas da je to veoma jak golub i nije -mlitav- kao ostali standard letaci, /bakarlija,limon,arap/.
Vise o ovome mislim da ce da ti objasni i to mnogo bolje nego ja Boban Antanasijevic,sigurno je vise upucen nego ja.
pozz cheers
Nazad na vrh Ići dole
vlada nish




Broj poruka : 21
Datum upisa : 31.12.2009

Vranjanski izvorni golub Empty
PočaljiNaslov: Re: Vranjanski izvorni golub   Vranjanski izvorni golub Icon_minitimePet Maj 07, 2010 12:47 pm

Nadam se da je sada svakom malo razjašnjeno ovde o čemu se radi.


Pozdrav
Nazad na vrh Ići dole
Vasa
YA HABIBI YA AEINI
Vasa


Broj poruka : 1395
Datum upisa : 28.03.2010
Godina : 38
Lokacija : Srbija-Vranje RS 7-64

Vranjanski izvorni golub Empty
PočaljiNaslov: Re: Vranjanski izvorni golub   Vranjanski izvorni golub Icon_minitimePet Maj 07, 2010 12:51 pm

Vlado kao sto ti zelis da odvojis belorepca od niskog visokoletaca, tako i jos neko zeli da napravi svoju rasu.
Kad ti mozes sto ne bi mogao i neko drugi,
Izvini na smetnji
Nazad na vrh Ići dole
Vasa
YA HABIBI YA AEINI
Vasa


Broj poruka : 1395
Datum upisa : 28.03.2010
Godina : 38
Lokacija : Srbija-Vranje RS 7-64

Vranjanski izvorni golub Empty
PočaljiNaslov: Re: Vranjanski izvorni golub   Vranjanski izvorni golub Icon_minitimePet Maj 07, 2010 1:15 pm

Kad stavim dve slike , slike niskog standard letaca i vranjskog izvornog goluba videce se odmah razlike.
Niski je niski , Vranjski je vranjski, sta ce ti veca razlika Smile
Nazad na vrh Ići dole
Bogdanik

Bogdanik


Broj poruka : 691
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 35
Lokacija : Leskovac

Vranjanski izvorni golub Empty
PočaljiNaslov: Re: Vranjanski izvorni golub   Vranjanski izvorni golub Icon_minitimePet Maj 07, 2010 3:53 pm

Prvo da se zahvalim Vladi , jer ja ovu diskusiju sa Tekira nisam citao.
Ja znam za niskog standarda odkad znam za sebe, samo sto ih ljudi tada nisu tako zvali, kod mene su ih zvali jednostavno "Lepi" golubi . Nsl mozda jesu priznati 97 ali postoje veoma dugo. Ja sam svoje golubarske korake upravo poceo zbog jednog dede koji je ceo svoj zivot cuvao ove golubove. Mada ne cuvam vise golubove , kada pogledam ovde dve 'rase' jednu pored druge vidim razlike u obliku glave , jesu male ali su primetne dok samu velicinu goluba nemozes oceniti na slici. Nemam puno iskustva , ali ja niskog standarda u plavoj boji nisam video. Takodje se zna da se selekcijom sam izgled kod goluba vrlo lako i BRZO menja jer tokom godine mozes pariti i po 2 generacije . Svakako sam protiv toga da svaki grad ima svoju rasu jer je cinjenica da bez standarda ljudi u proslosti su mogli da selekcionisu ono sto se njima svidja. Pa su po donosenju standarda neki ipak imali iste a razlicite golubove, ipak se nije moglo svakom udovoljitio. Pozdrav juznjaci
Nazad na vrh Ići dole
srdjan vr

srdjan vr


Broj poruka : 68
Datum upisa : 26.03.2010
Godina : 61
Lokacija : Vranje

Vranjanski izvorni golub Empty
PočaljiNaslov: Re: Vranjanski izvorni golub   Vranjanski izvorni golub Icon_minitimePet Maj 07, 2010 5:34 pm

LJudi Vranjanski izvorni golub ne postoji (bar zvanicno)to je vise zelja nekoliko odgajivaca u Vranju da imaju svoju rasu.A sto se tice NISKI-VRANJANSKI verujte da se radi o istom golubu.
Nazad na vrh Ići dole
srdjan vr

srdjan vr


Broj poruka : 68
Datum upisa : 26.03.2010
Godina : 61
Lokacija : Vranje

Vranjanski izvorni golub Empty
PočaljiNaslov: Re: Vranjanski izvorni golub   Vranjanski izvorni golub Icon_minitimePet Maj 07, 2010 5:44 pm

Par stotina eura ali i prasence kao kod Soica!!!!
Nazad na vrh Ići dole
Branislav Kostic




Broj poruka : 1
Datum upisa : 08.07.2010

Vranjanski izvorni golub Empty
PočaljiNaslov: Re: Vranjanski izvorni golub   Vranjanski izvorni golub Icon_minitimePet Jul 09, 2010 2:40 am

Pozdrav svima!

Odgajivac sam Vranjskog izvornog goluba od 1973god.
Te golubove sam nasledio od mog oca koji je rodjen 1935god.a ovu rasu golubova je cuvao od 1947god. koja se u to vreme u Vranju zvala VRANJSKI SUMSKI TIKIRI. Te golubove je moj otac dobio na poklon od izvesnog Ljubise Misica starog odgajivaca Tikira,koji je rodjen u Vranju 1919god. Od tog Ljubise je moj otac saznao da je otac Ljubisin koji je rodjen 1868god. cuvao tu rasu golubova jos u 19.veku.
Ta se rasa gajila isljucivo u Vranju i okolini. Ova rasa se ljubomorno cuvala u Vranju jer je taj golub bio dobar letac,lepog izgleda i vrlo inteligentan.Posle II sv.rata Vranjanci nisu te golubove nosili na izlozbama jer ih to nije interesovalo.Ova rasa vranjskog goluba nije ukrstavana sa ni jednom drugom rasom,iskljucivo u sopstvenoj krvi zato je ta rasa i dan danas sacuvana u izvornom obliku.Najstariji odgajivac vranjskog izvornog goluba je gospodin Bozidar (u vranju poznat kao Boce Pikla) je rodjen 1932god. u Vranju i ziva legenda vranjskog golubarstva i vrstan poznavalac vranjskih golubova a i golubova koji su se gajili u Nisu.On je 1972god. poklonio prijatelju u nisu par Tikira i Limona,i od njga sam saznao sa sigurnoscu da se u to vreme u Nisu gajili tkz. Niski letaci. Nislije su 80' i 90' godina niskog letaca ukrstavali sa Novosadskim kratkokljunim i Poljskom Mascukom,Indijanerima da bi dobili sto duzeg goluba sa vecim okvirima i manjim kljunom.Ko nije upucen u ovu tematiku nek uzme knjigu o rasama golubova tu ce naci sve o Novosadskom kratkokljunom i Poljskom Mascukom koji se gaje u 3 boje: crvenoj,crnoj i zutoj boji.
Taj Niski golub je dobio na lepoti a izgubio letacke sposobnosti.Toliko o Niskim golubovima.
U Vranju trenutno ima nas 10-ak odgajivaca vranjskog izvornog goluba.Od mene za sada toliko a stojim Vam na raspolaganju,da vam argumentima i cinjenicama dokazem da je vranjski golub rasa koja se razlikuje od Niskog standarda.Pa ovim putem pozivam sve odgajivace i ljubitelje golubova da argumentima polemisemo o ovoj rasi.
U ovoj zemlji postoje jos uvek posteni i casni ljudi i veliki zaljubljenici i veliki entuzijasti u golubarstvu.
Veliki pozdrav svim golubarima u zemlji i inostranstvu i pozivam ih da polemisemo i o vranjskom izvornom golubu i ostalim rasama.
Posto ja cenim i postujem odgajivace i drugih rasa.VELIKI POZDRAV SVIMA!!!
Nazad na vrh Ići dole
vlada nish




Broj poruka : 21
Datum upisa : 31.12.2009

Vranjanski izvorni golub Empty
PočaljiNaslov: Re: Vranjanski izvorni golub   Vranjanski izvorni golub Icon_minitimePet Jul 09, 2010 3:08 pm

Drago mi je da je ova tema opet pokrenuta, bez obzira ko je za a ko protiv, ja sam uvek za argumente.

G. Branislave lep vam je istorijat ali ovo sto ste rekli o niskim golubovima i rasama je cista demagogija. U mojoj familiji ja sam vec 5-6 generacija golubara,dok u porodici Petrovica 4 generacija, golubove je gajila cak i moja prababa, cale je sa tim pticama o kojima sada vi pisete prestao da ih drzi '79 mada imamo dosta prijatelja i poznanika koji su drzali ili jos uvek drze te ptice i nikad ih nisu niti kupovali niti dobijali na poklon u Vranju a drze ih preko 40 godina i isto kao sto kazete i vi za vase Vranjance nisu ih zanimale izlozbe. Vi plave golubove zovete tekirima dok Nislije gugutanima, uglavnom govorimo o istom golubu, o vasem Bocetu Piklji pricao sam malocas sa ocem i on mi je rekao da je dobio nadimak Piklja po golubaru iz Nisa u to vreme starcu od 80-90 godina od koga je kupovao golubove i koji su imali alke sa njegovim nadimkom Piklja, covek se zvao Mile , prezime ne znam.


Voleo bih da Mladen slika golubove Viška iz Bele Palanke i da postavi slike čovek ima skoro 70 godina a 50 godina gaji to što vi nazivate vranjanskim izvornim. Raspitajte se kod starih golubara koji su dolazili u Niš o mom deda Đoki kakve je golubove imao gugutane, sumske tekire i dan danas ga pominju ljudi koji gaje ove golubove, te ptice su bile simbol lepote , inteligencije i lepog leta, to su reci starih niskih golubara o pradedinim golubovima, inace pradeda mi je rodjen 1909 a ptice je imao od kako zna za sebe, zatim Lisku, Puzi , Tukiju, zatim Draganu Kezi koji je sada preprodavac golubova a koji je 80 godina sve silvere prodao u Vranje a možda ste čuli i za Katarince koji su sa ovim pticama pravili 70-ih godina 9 sati sa ovim pticama u plavoj i plavo kovanoj boji.

Branislav Kostic ::

. Nislije su 80' i 90' godina niskog letaca ukrstavali sa Novosadskim kratkokljunim i Poljskom Mascukom,Indijanerima da bi dobili sto duzeg goluba sa vecim okvirima i manjim kljunom.Ko nije upucen u ovu tematiku nek uzme knjigu o rasama golubova tu ce naci sve o Novosadskom kratkokljunom i Poljskom Mascukom koji se gaje u 3 boje: crvenoj,crnoj i zutoj boji.
!

Ove su ptice koriscene za dobijanje niskog kratkokljunog a ne standarda kao sto navodite , pored njih ucestvovali su i pecki i neki golubovi koji su stariji odgajivaci nazivali kikerezima iskreno mislim da su to bili bački i to je radjeno od '65 do '75 godine proslog veka.



Navedite mi 5 razlika koliko je potrebno za izdvajanje vranjanskog izvornog od niškog standarda?


Pozdrav
Nazad na vrh Ići dole
vlada nish




Broj poruka : 21
Datum upisa : 31.12.2009

Vranjanski izvorni golub Empty
PočaljiNaslov: Re: Vranjanski izvorni golub   Vranjanski izvorni golub Icon_minitimeSub Jul 10, 2010 12:53 am

Vranjanski izvorni golub 18557107815202569373100



Vranjanski izvorni golub P1000239s


Sta je sta, mozda nisu reprezenti , slike su uzete sa neta , uporedite, glavu, oko, kljun, cubu, stav?


Poslednji put izmenio vlada nish dana Sre Jul 28, 2010 3:28 pm, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh Ići dole
srdjan vr

srdjan vr


Broj poruka : 68
Datum upisa : 26.03.2010
Godina : 61
Lokacija : Vranje

Vranjanski izvorni golub Empty
PočaljiNaslov: Re: Vranjanski izvorni golub   Vranjanski izvorni golub Icon_minitimeSub Jul 10, 2010 2:48 pm

kada sam ja pre nekih 25 godina gajio ovakve golubove zvali smo ih ''NISKI VISOKOLETACI''ili ,,ubavi siljocubani''danas vidim isto takve golubove ovde u Vranju jedni nazivaju VRAJNSKI a drugi VRANJANSKI izvorni golub sta je tacno neznam ali je rec o istom golubu .
Nazad na vrh Ići dole
sinisa




Broj poruka : 3
Datum upisa : 09.07.2010

Vranjanski izvorni golub Empty
PočaljiNaslov: Re: Vranjanski izvorni golub   Vranjanski izvorni golub Icon_minitimeSre Jan 05, 2011 11:12 pm

Izlozba sitnih zivotinja u Vranju, od 21do 23 januara, u dom kulture.
ulica: 29novembar bb.
Prijava na tel.064 391 0869. Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
matragalamb




Broj poruka : 3
Datum upisa : 17.01.2011

Vranjanski izvorni golub Empty
PočaljiNaslov: Re: Vranjanski izvorni golub   Vranjanski izvorni golub Icon_minitimePon Jan 17, 2011 2:28 pm

Голубови на такмичењима у Мађарској .. Желимо да вас контактирају.
Nazad na vrh Ići dole
sinisa




Broj poruka : 3
Datum upisa : 09.07.2010

Vranjanski izvorni golub Empty
PočaljiNaslov: Re: Vranjanski izvorni golub   Vranjanski izvorni golub Icon_minitimePon Jan 17, 2011 4:32 pm

Gospodine poruka malo nije jasna ako zelite da se cujemo i popricamo u vezi golubova ili o izlozbi
Poz od Sinise svim ljubiteljima sitnih zivotinja Very Happy


Poslednji izmenio Luckyboy dana Pon Jan 17, 2011 6:12 pm, izmenjeno ukupno 1 puta (Razlog : možete koristiti forum)
Nazad na vrh Ići dole
matragalamb




Broj poruka : 3
Datum upisa : 17.01.2011

Vranjanski izvorni golub Empty
PočaljiNaslov: Re: Vranjanski izvorni golub   Vranjanski izvorni golub Icon_minitimeUto Jan 18, 2011 8:49 am

Голубови су отпремљене у Србија колима, а затим лети назад кући у Мађарску. Конкуренције. Морамо тражи дозволу, али не знамо где да буде. Помоћ?
e-mail: gyorgyi@egertej.hu
http://www.matragalamb.hu/

( тежине језика, преводилац писање )
Nazad na vrh Ići dole
sinisa




Broj poruka : 3
Datum upisa : 09.07.2010

Vranjanski izvorni golub Empty
PočaljiNaslov: Re: Vranjanski izvorni golub   Vranjanski izvorni golub Icon_minitimeUto Jan 18, 2011 2:52 pm

Gospodine ja vam ne mogu pomoci jer ne gajim tu rasu morate se raspitati kod odgaivaca koji gaje tu rasu golubova Question
Nazad na vrh Ići dole
matragalamb




Broj poruka : 3
Datum upisa : 17.01.2011

Vranjanski izvorni golub Empty
PočaljiNaslov: Re: Vranjanski izvorni golub   Vranjanski izvorni golub Icon_minitimeUto Jan 18, 2011 3:01 pm

Хвала Wink
Nazad na vrh Ići dole
docca




Broj poruka : 1
Datum upisa : 04.02.2011

Vranjanski izvorni golub Empty
PočaljiNaslov: Re: Vranjanski izvorni golub   Vranjanski izvorni golub Icon_minitimePet Feb 04, 2011 1:07 am

https://www.youtube.com/watch?v=Bss8jjTOs6o&feature=feedlik
Nazad na vrh Ići dole
toma_vranjanac




Broj poruka : 66
Datum upisa : 19.08.2011
Godina : 54
Lokacija : Svajcarska-Velika plana

Vranjanski izvorni golub Empty
PočaljiNaslov: Re: Vranjanski izvorni golub   Vranjanski izvorni golub Icon_minitimeNed Avg 21, 2011 9:20 pm

Veliki pozdrav Vranjancima od Tome iz CH
Nazad na vrh Ići dole
stanisakralj

stanisakralj


Broj poruka : 111
Datum upisa : 23.09.2011
Godina : 56
Lokacija : Vranje

Vranjanski izvorni golub Empty
PočaljiNaslov: Zeleni golub- mlado   Vranjanski izvorni golub Icon_minitimeSub Sep 24, 2011 12:04 am

Vranjanski izvorni golub Slika11e
Vranjanski izvorni golub Slika1qf
Vranjanski izvorni golub Slika10k
Vranjanski izvorni golub Slika9l
Nazad na vrh Ići dole
stanisakralj

stanisakralj


Broj poruka : 111
Datum upisa : 23.09.2011
Godina : 56
Lokacija : Vranje

Vranjanski izvorni golub Empty
PočaljiNaslov: Tekir - par zelenih   Vranjanski izvorni golub Icon_minitimeSub Sep 24, 2011 12:05 am

Vranjanski izvorni golub Slika8g
Vranjanski izvorni golub Slika7pf
Vranjanski izvorni golub Slika6h
Vranjanski izvorni golub Slika5v
Nazad na vrh Ići dole
stanisakralj

stanisakralj


Broj poruka : 111
Datum upisa : 23.09.2011
Godina : 56
Lokacija : Vranje

Vranjanski izvorni golub Empty
PočaljiNaslov: Re: Vranjanski izvorni golub   Vranjanski izvorni golub Icon_minitimeSub Sep 24, 2011 11:16 pm

odgajivaci koji imaju ovakve golubove neka se jave radi druzenja i razmene golubova. pozdrav Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Stankovic




Broj poruka : 52
Datum upisa : 19.07.2011
Godina : 34
Lokacija : Pancevo

Vranjanski izvorni golub Empty
PočaljiNaslov: Re: Vranjanski izvorni golub   Vranjanski izvorni golub Icon_minitimeNed Sep 25, 2011 5:37 am

Jeli to isti golub kao "Srpski Ilirski visoko-letac", bakarna boja sa zelenim krilima?
Probacu da nadjem neku sliku, ali izgledaju slicni osim kljun je duzi u SIVL.
Nazad na vrh Ići dole
Stankovic




Broj poruka : 52
Datum upisa : 19.07.2011
Godina : 34
Lokacija : Pancevo

Vranjanski izvorni golub Empty
PočaljiNaslov: Re: Vranjanski izvorni golub   Vranjanski izvorni golub Icon_minitimeNed Sep 25, 2011 6:05 am

[url=Vranjanski izvorni golub Srpskiilirskigolub3 ]

[url=Vranjanski izvorni golub Srpskiilirskigolub4 ][/url]

[url=Vranjanski izvorni golub Srpskiilirskigolub1 ][/url]

[url=Vranjanski izvorni golub Srpskiilirskigolub2 ][/url]

Ove slike su sa Facebuka od nekog Albanca Hadzi Baradadzi
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Vranjanski izvorni golub Empty
PočaljiNaslov: Re: Vranjanski izvorni golub   Vranjanski izvorni golub Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Vranjanski izvorni golub
Nazad na vrh 
Strana 1 od 3Idi na stranu : 1, 2, 3  Sledeći
 Similar topics
-
» Kovrdzavi golub
» Golub koji je sam došao
» Krusevacko pomoravski golub
» Ubijen golub pismonoša
»  Americki golub King

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Avikultura :: Ptice :: Golubovi :: Letači-
Skoči na: