Avikultura
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum za ljubitelje ptica
 
PrijemGalerijaLatest imagesRegistruj sePristupi
Pravila foruma
1. Zabranjeno je vredjanje po bilo kom osnovu
2. Zabranjeno je slati privatne poruke i poruke na forumu u vidu spamova i reklamiranja
3. Zabranjeno je postavljati autorske tekstove a da ne ostavite i link odakle je preuzet
4. Lazno predstavljanje i koriscenje tudjih identiteta kao i dupli nalozi
5. Koristiti vulgarne izraze
6. Krsenje privatnosti tj postavljati podatke trecih lica bez njihove dozvole
7. Mogucnost slanja privatnih poruka dobijate posle 20te poruke na forumu
8. Oglasavanje na forumu je strogo zabranjeno, osim u delu predvidjenom za to (za oglasavanje morate da ispunite uslov od 20 poruka na forumu a onda se javite administratoru foruma)
Sekcija pticara Subotica
Od skora smo postali oficijelni forum sajta sekcije pticara Subotice pa sve ujedno pozivam da posete sajt

 

 Kanarinci-opste teme

Ići dole 
+50
stosic
Lord Stark
Goran Cvetanoski-Coko
VlatkoSK
nikolakoxijovanovic
Pepikg
Markoni
makimk
border
Luckyboy
suljaga
vlatko_marino
DrMoo
pero
vladogouldovi
srxa
Boban
Igorche81
ivan79
grujo
Srdjan
Iwan97
dalibor
Vasa
ax00
Dacha
fuz80
jevca5
BOCKA
ivan83
malinois
zozi
Rale
sasaznas
SrdjanKG
zoranknez
dr.nenad86
kima
Nikolasbc
Ivica
Alexandar
BORA
Laza
Ivan_NIsh
sestoperac
Danijel
Santa
ticar
Бане
Zika
54 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Sledeći
AutorPoruka
Zika
Sumadinac
Sumadinac
Zika


Broj poruka : 1122
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Kragujevac

Kanarinci-opste teme - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kanarinci-opste teme   Kanarinci-opste teme - Page 2 Icon_minitimeNed Mar 21, 2010 10:53 pm

Ivo neka ti ova rubrika bude na oku kada god dobijem vremena po neku sitnu stvar iz iskustva a vezanu za ptice dodacu postojecim pricama ili ti postovima.To su stvari iz prakse ili dugogodisnjeg iskustva a kojih nema u strucnoj literaturi.Ponekad ako ih znas i odmah primenis mogu zivot spasiti ptici ili doprineti da preskocis neke tekuce muke.Naravno uz duzno postovanje nauke i ljudi iz struke,ovo sto cu pisati moglo bi se nazvati alternativnim nacinom postupanja u slucaju nailaska problema sitnijih ili krupnijih.Pozdrav od jednog starog vuka sa Rudnika..... Smile
Nazad na vrh Ići dole
Nikolasbc

Nikolasbc


Broj poruka : 27
Datum upisa : 30.12.2009
Godina : 56
Lokacija : Sabac

Kanarinci-opste teme - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kanarinci-opste teme   Kanarinci-opste teme - Page 2 Icon_minitimePon Mar 22, 2010 12:18 am

Ivica ::
BORA ::
Ljudi dali smem da ocistim kanarinkama kaveze iako imaju mlade koji uskoro trebaju da izadju?

Moj savet je da ipak ne diras u kafeze. Bolje da sakecas jos malo, da ne uznemiravas zenke. Jer dzaba higijena ako propadnu mladi.
Paozdrav!
Ako zenka posle ciscenja kaveza napusti jaja takva zenka ti ne treba
Nazad na vrh Ići dole
Alexandar

Alexandar


Broj poruka : 724
Datum upisa : 23.12.2009
Godina : 45
Lokacija : Kragujevac

Kanarinci-opste teme - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kanarinci-opste teme   Kanarinci-opste teme - Page 2 Icon_minitimePon Mar 22, 2010 12:39 am

Nikolasbc ::
Ivica ::
BORA ::
Ljudi dali smem da ocistim kanarinkama kaveze iako imaju mlade koji uskoro trebaju da izadju?

Moj savet je da ipak ne diras u kafeze. Bolje da sakecas jos malo, da ne uznemiravas zenke. Jer dzaba higijena ako propadnu mladi.
Paozdrav!
AKO ZENKA POSLE CISCENJA KAVEZA NAPUSTI JAJA TAKVA ZENKA TI I NETREBA

Upravo sam to hteo da kazem
Nazad na vrh Ići dole
ticar

ticar


Broj poruka : 432
Datum upisa : 31.12.2009
Godina : 39
Lokacija : Zadar,hr

Kanarinci-opste teme - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kanarinci-opste teme   Kanarinci-opste teme - Page 2 Icon_minitimePon Mar 22, 2010 3:25 am

Ivan_NIsh ::
A kako dajete med Vasim kanarincima??? Koji je proces?

Meni je nesto padalo na pamet da mozda moze u jajcanoj smesi da se stavi med ali kako kad to nece moci da se izmesa,sve ce da se ulepi i ostane na kasicici Rolling Eyes

u jajčanoj smjesi već ima meda.
Nazad na vrh Ići dole
sestoperac

sestoperac


Broj poruka : 173
Datum upisa : 30.12.2009
Godina : 47
Lokacija : Podgorica, Crna Gora

Kanarinci-opste teme - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kanarinci-opste teme   Kanarinci-opste teme - Page 2 Icon_minitimePon Mar 22, 2010 8:57 pm

Alexandar ::
Nikolasbc ::
Ivica ::
BORA ::
Ljudi dali smem da ocistim kanarinkama kaveze iako imaju mlade koji uskoro trebaju da izadju?

Moj savet je da ipak ne diras u kafeze. Bolje da sakecas jos malo, da ne uznemiravas zenke. Jer dzaba higijena ako propadnu mladi.
Paozdrav!
AKO ZENKA POSLE CISCENJA KAVEZA NAPUSTI JAJA TAKVA ZENKA TI I NETREBA

Upravo sam to hteo da kazem

Ljudi nemojte tako Very Happy i u prirodi zenka zna da ako joj diras gnijezdo nikad vise se ne vrati.

Sto se kaveza tice, sve zavisi kakav je ako je jednostavna za ciscenje onda lagano izvuci podnjacu i cisti, a ako moras da ga skidas sa zida, pomjeras, podizes i slicno da bi ga ocistio onda bolje ne dirati nista. Kanarinka trazi mir dok lezi na gnijezdu.
Nazad na vrh Ići dole
kima

kima


Broj poruka : 200
Datum upisa : 28.02.2010
Godina : 42
Lokacija : Kragujevac

Kanarinci-opste teme - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kanarinci-opste teme   Kanarinci-opste teme - Page 2 Icon_minitimePon Mar 22, 2010 9:28 pm

Ja svojim pticama za vreme mladih obavezno cistim na svaka 4 dana,higijena je jako bitna dok su mladi u gnezdu.Obavezno cistim dno kaveza dan pre nego da se mladi izlegu.
Nazad na vrh Ići dole
Ivica

Ivica


Broj poruka : 51
Datum upisa : 01.01.2010
Godina : 48
Lokacija : Skopje

Kanarinci-opste teme - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kanarinci-opste teme   Kanarinci-opste teme - Page 2 Icon_minitimePon Mar 22, 2010 9:42 pm

sestoperac ::
Alexandar ::
Nikolasbc ::
Ivica ::
BORA ::
Ljudi dali smem da ocistim kanarinkama kaveze iako imaju mlade koji uskoro trebaju da izadju?

Moj savet je da ipak ne diras u kafeze. Bolje da sakecas jos malo, da ne uznemiravas zenke. Jer dzaba higijena ako propadnu mladi.
Paozdrav!
AKO ZENKA POSLE CISCENJA KAVEZA NAPUSTI JAJA TAKVA ZENKA TI I NETREBA

Upravo sam to hteo da kazem

Ljudi nemojte tako Very Happy i u prirodi zenka zna da ako joj diras gnijezdo nikad vise se ne vrati.

Sto se kaveza tice, sve zavisi kakav je ako je jednostavna za ciscenje onda lagano izvuci podnjacu i cisti, a ako moras da ga skidas sa zida, pomjeras, podizes i slicno da bi ga ocistio onda bolje ne dirati nista. Kanarinka trazi mir dok lezi na gnijezdu.

Upravo to sam mislio.
Nazad na vrh Ići dole
dr.nenad86
ministar bez fotelje
dr.nenad86


Broj poruka : 2501
Datum upisa : 21.12.2009
Godina : 37
Lokacija : Niš

Kanarinci-opste teme - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kanarinci-opste teme   Kanarinci-opste teme - Page 2 Icon_minitimeUto Mar 23, 2010 12:32 am

Ivica ::
sestoperac ::
Alexandar ::
Nikolasbc ::
Ivica ::
BORA ::
Ljudi dali smem da ocistim kanarinkama kaveze iako imaju mlade koji uskoro trebaju da izadju?

Moj savet je da ipak ne diras u kafeze. Bolje da sakecas jos malo, da ne uznemiravas zenke. Jer dzaba higijena ako propadnu mladi.
Paozdrav!
AKO ZENKA POSLE CISCENJA KAVEZA NAPUSTI JAJA TAKVA ZENKA TI I NETREBA

Upravo sam to hteo da kazem

Ljudi nemojte tako Very Happy i u prirodi zenka zna da ako joj diras gnijezdo nikad vise se ne vrati.

Sto se kaveza tice, sve zavisi kakav je ako je jednostavna za ciscenje onda lagano izvuci podnjacu i cisti, a ako moras da ga skidas sa zida, pomjeras, podizes i slicno da bi ga ocistio onda bolje ne dirati nista. Kanarinka trazi mir dok lezi na gnijezdu.

Upravo to sam mislio.


A sta ako se donese zenka iz daleka italija ili Belgija vrhunska koja je pod stresom , i nalegnete te je na 5 plodnih jaja, i krenete da cistite kavez i zenka koja se jos nije privikla na okolinu i na vas ustrane sa gnezda i nece vise da lezi, da li cete je baciti ili pokloniti naravno da necete, zato strpljivo se mora raditi sa pticama, kod mlade zenke jedino covek moze da pogresi i izazove to da ona nece da lezi i da ustane iz gnezda, retko s edesi da zenka nece da lezi i da je jalova, u 95% slucajeva je covek kriv......


Pozdrav
cheers
Nazad na vrh Ići dole
Zika
Sumadinac
Sumadinac
Zika


Broj poruka : 1122
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Kragujevac

Kanarinci-opste teme - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kanarinci-opste teme   Kanarinci-opste teme - Page 2 Icon_minitimeSre Mar 24, 2010 11:14 pm

MITARENJE

-Mitarenjhe predstavlja proces odbacivanja starog i rast bovog perja kod ptica.Rec je nastala od latinske reci "mutare" sto znaci menjati,promeniti.Perje se vremenom trosi i ostecuje,pa ga je povremeno potrebno zameniti novim i to kod razlicitih vrsta ptica desava se u razlicitim vremenskim intervalima.U zavisnosti od vrste,ptice uglavnom mogu leteti i za vreme mitarenja.Razlog tome je sto ptice uglavnom nikad ne ostanu u potpunosti bez perja,jer nebi mogle regulisati telesnu temperaturu,cuvati se od vlage itd.Postoje,medjuti m odredjene vrste koje ne mogu leteti za vreme mitarenja,i u tim periodima ljudi ih nazivaju "trkacicama" .Za to vreme one moraju naci dobro skloniste gde imaju dovoljno hrane i gde im je toplo.
Mitarenje se uglavnom odvija u sledecim fazama;
-pocinje da opada staro perje
-na mestu tog perja izrasta paperje
-dok paperje prerasta u pravo perje,ostalo perje opada i sa njim sledi isti proces
Obicno pocinje da opada perje sa vrata i glave ptice i kako na tom mestu izrasta novo perje mitarenje se nastavlja sa grudnim delom,zatim trbusnim i zavrsava se sa repnim perima.
Prema periodu i trajanju,mitarenje delimo na vise vrsta;
-neprekidno mitarenje,kada ptica tokom cele godine neprekidno po malo menja perje(napr. papagaji)
-potpuno mitarenje,koje se odvija jednom godisnje i kada se menja sve perje(napr pingvini,domaca kokoska)
-delimicno mitarenje,koje se odvija nekoliko puta godisnje.Kod velikog broja vrsta ono se desava dva puta godisnje zimi i leti,ali kod nekih vrsta se desava i cesce od toga.
Pored navedenih vrsta mitarenje se moze desiti i pri odrastanju mladunaca,kada raste novo perje,ali i zbog parenja kada tokom lezanja na jajima,dolazi do delimicne promene perja.
Tokom mitarenja primeceno je da su neke ptice vrlo razdrazljive.Zbog toga je vreme mitarenja kod nekih ptica odvojeno od vremena udvaranja,parenja i lezanja na jajima.Za to vreme se one rado kupaju i valjaju u pesku kako bi staro perje sto pre nestalo.
Godisnje menjanje perja poznato kao mitarenje,nije bolest.Isto kao sto sisari8 dobijaju novu kozu ili dlaku,tako i ptice menjaju svoje perje.To swe obicno dogadja od jula do septembra.U prvom mitarenju su mlade ptice su oko deset nedelja stare.Ono je samo delimicno,jer se mitari samo sitno perje.Perje na krilima i repu prve godine se ne obnavlja.Ako se,ipak dogodi da se osteti,onda se pazljivo izvuce,i time je omocucen rast novog perja i potpuni izgled.Normalan tok mitarenja traje 8-10 nedelja i pocinje opadanjem perja repa i krila pa preko celog tela i zavrsava se odbacivanjem i rastom malog perja na glavi(mladi muzjaci).Stariji muzjaci pocinju se mitariti cesto vec krajem juna,dok zenke koje leze tek nakon poslednjeg lezenja,a to je krajem jula a vrlo cesto i tokom avgusta.
Mitarenje u letnjim mesecima mozemo nazvati normalnim,dok se to za mitarenje u zimskom i prolecnom periodu ne moze reci,jer tada je vec doslo do nekih nepravilnosti..Nepravilno postupanje kao sto je jaka promena temperature,neuhranjenost,prehlada,bolest probavnih organa,kao i "preskoceno" mitarenje u predhodnoj godini.Sve ovo moze biti uzrok nepravilnog mitarenja.Cupanjem perja sa krila i repa,za brze postizanje mitarenja dokazalo se kao nekorisno za postizanje cilja,pa se ovaj potez i ne preporucuje.Seoba ptica iz kaveza u kavez,promena hrane i promena temperature,iz toplog u hladno,za nekoliko dana moze dovesti do mitarenja.Ne treba se bojati za jednu zdravu pticu,jer ona ulazi u mitarenje u pravo vreme,koje prolazi bez teskoca.Preuhranjene ptice imaju teskoca u vreme mitarenja.Zbog toga se moraju drzati na dijeti pre nastu7pa mitarenja.Stari muzjaci mogu se staviti skupa sa mladima jer pretezno svi prestaju da pevaju.Ko ima dovoljno prostora moze ih staviti i odvojeno.Stare zenke dolaze sve skupa u jedan veliki kavez.Nije preporucljivo stavljati ih sa mladim pticama,jer neke mogu da budu jos uvek u nagonu,pa cupaju mlade,ili ako su neke vec cupale svoje,jednostavno nastave sa tim.
Voda za kupanje se ne sme zaboraviti.Za vreme mitarenja mora se posebno paziti da se ne pocnu razvijati sitni paraziti(imaju izgled sitnih pauka)-tzv milbe,jer je to za njih najpovoljnije vreme.Promaja je velika opasnost za ptice u mitarenju.Na taj nacin dolazi do prekida mitarenja i ptice ulaze u tkz. neprekidno mitarenje,kako nemci kazu "stocknauser".Ono je za ptice vrlo nepovoljno,i moze dugo vremena da potraje dcok ne iscezne.Promena kaveza i stalnog mesta ne sme se ciniti tokom mitarenja.
Cesto se desava da se perje u rastu na krilima i repu osteti ili slomi,i to dovodi do jakih krvavljenja.U tom slucaju ptica mora odmah biti uhvacena i deo tako ostecenog pera se iscupa po mogucstvu pincetama.Tada krvarenje prestaje i ostecena koza na tom mestu odmah se zatvara.Ako se bude pridrzavalo napred navedenih uputstava,mitarenje ptica ce proteci bez vecih problema.Za vreme mitarenja mora se voditi racuna o ishrani ptica.U periodu mitarenja pticji organizam je vrlo iscrpljen,pa prema tome treba popraviti sastav krvi i novonaraslog perja.Osim semena ukljane repice,u ovom periodu treba davati nesto jacu mesanu hranu,posebno starijim pticama koje su se nasle u mitarenju.Ovo se narocito odnosi na zenke,jer su one nakomn lezanja i brige oko mladih najiscrpljenije.One moraju biti dobro negovane ako zelimo da i iduce godine imamo dobre zenke za lezenje.Hrana sa jajima kao i zelen ne smeju biti izostavljeni.Krastavac pospesuje mitarenje.Mladi muzjaci i tokom mitarenja nastavljaju sa intezivnim ucenjem pesme od starijih muzjaka.
Na zalost u to vreme uglavnom su i stari muzjaci u mitaru, te pojedini uzgajivaci kanarinaca pevaca koriste snimljene kasete sa pesmom ptica ciju pesmu zele da im nauce mladi muzjaci,sto se u dosta slucajeva pokazalo kao dosta efikasno.Odredjena pravila u toku mitarenja ne postoje.Stari iskusni odgajivaci ravnaju se prema pesmi odredjene loze i po uspesnosti mladih za vreme ucenja pesme.Mladi odgajivaci mogu u saradnji sa starijim odgajivacima da nauce,i zato je najbolje uclaniti se u najblize drustvo odgajivaca ptica,koje postoji u svim vecim gradovima.Svaki odgajivac moze vremenom i sam mnogo toga da nauci i utvrdi da je za odgoj kanarinaca potreban istancan osecaj.Kod odgoja kanarinaca nikad ne prestajemo uciti,ali se sa mnogo interesa,ljubavi i strpljenja moze jako mnogo nauciti...... Smile
literatura;Google
Wapedia
zapisi n halilbasic
licno znanje
Nazad na vrh Ići dole
Zika
Sumadinac
Sumadinac
Zika


Broj poruka : 1122
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Kragujevac

Kanarinci-opste teme - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kanarinci-opste teme   Kanarinci-opste teme - Page 2 Icon_minitimePet Mar 26, 2010 4:34 pm

Pre neki dan napravio sam trgovinu iz prvobitne zajednice-trampu,ja kompletan akvarijum sa opremom i ribicama a druga strana kanarince.Obicno su u takvim razmenama obe strane zadovoljne mnogo cesce nego u savremenom novcanom komuniciranju,sto je i poznato vecini.Medjutim kasnijim detaljnim pregledom kanarinaca narednog dana,uocio sam da jedan od njih cesto stoji na podu.To obicno ukazuje na odredjene probleme sa nogom ili nogama i mada izbegavam morao sam da ga uhvatim u ruke radi ozbiljnijeg pregleda.Na desnoj nozici u zoni zadnjeg prstica imao je oteklinu crvenilo vec pomalo zapusten problem,upalni proces je vec uzeo maha.Bivsi vlasnik nije znao poreklo problema a ja licno mislim da je u pitanju ubod insekra verovatno komarca.Nekada se proizvodio Sinalar ili Pfenergan masti koje su efikasno resavale ovakve probleme medjutim iste se vise ne proizvode.Uz konsultaciju veterinara odlucio sam se za mast GENTAMICIN antibiotickog dejstva i to je bio pun pogodak.Posle dva dana upotrebe kanarinac stoji na sipkici i peva da se ori terasa.U najboljoj nameri preporucujem ovaj lek i mojim drugarima sa foruma jer je veoma efikasan za sve povrede prema kojima se nije odmah reagovalo, a drugo nije zanemarljivo relativno je jeftin za nase dzepove proverio sam preko Vetlanda isti takav lek odnosno ciji je spektar dejstva slican a stranog je porekla ravno deset puta je skuplji u prodaji.Na nozici za sada je na mestu ozbiljne ozlede,problema,samo tamna mrlja koja ce verovatno isceznuti i koja podseca na muku koju je ptica imala..... Smile
Proizvodjac Galenika,Zemun
Nazad na vrh Ići dole
BORA

BORA


Broj poruka : 249
Datum upisa : 10.03.2010
Godina : 44
Lokacija : Kragujevac

Kanarinci-opste teme - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kanarinci-opste teme   Kanarinci-opste teme - Page 2 Icon_minitimePet Mar 26, 2010 9:59 pm

Nisam neko vreme bio na forumu vidim dosta mi ljudi odgovorilo na pitanje dali da cistim kanarinkama kaveye sa mladima.Hvala na odgovorima ipak ja sam ocistio pre nego sto sam video odgovore moje iskustvo kaze cistite.Pozz
Nazad na vrh Ići dole
Alexandar

Alexandar


Broj poruka : 724
Datum upisa : 23.12.2009
Godina : 45
Lokacija : Kragujevac

Kanarinci-opste teme - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kanarinci-opste teme   Kanarinci-opste teme - Page 2 Icon_minitimePet Mar 26, 2010 10:58 pm

BORA ::
Nisam neko vreme bio na forumu vidim dosta mi ljudi odgovorilo na pitanje dali da cistim kanarinkama kaveye sa mladima.Hvala na odgovorima ipak ja sam ocistio pre nego sto sam video odgovore moje iskustvo kaze cistite.Pozz

Ali da znas nece svaka kanarinka da prihvati to cimanje ja licno cistim redovno i kavez i gnezdo i nemam problema.
Nazad na vrh Ići dole
BORA

BORA


Broj poruka : 249
Datum upisa : 10.03.2010
Godina : 44
Lokacija : Kragujevac

Kanarinci-opste teme - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kanarinci-opste teme   Kanarinci-opste teme - Page 2 Icon_minitimeSub Mar 27, 2010 8:45 pm

Razumem sta hoces da mi kazes Alexandre nisu sve ptice iste ja imam 3 bakarne zenke i stavarno su ekstra majke zato sam im i ocistio kaveze, verovatno nebih dirao da su problematicne.POZZ
Nazad na vrh Ići dole
zoranknez

zoranknez


Broj poruka : 144
Datum upisa : 07.03.2010
Godina : 64
Lokacija : Kruševac

Kanarinci-opste teme - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: RAZVRSTAVANJE KANARINACA BOJE   Kanarinci-opste teme - Page 2 Icon_minitimeNed Mar 28, 2010 2:48 pm

Da li bi neko mogao da mi pomogne oko klasifikacije kanarinaca boje.Naime sredjem se sa sekcija A,B... itd, klasa 1 ,2,3....itd,i kod lipohroma i kod melanin,pa da li postoji tabela i ako postoji neka je neko pokaze da i mi pocetnici udjemo u stos,a ne da nam pojedinci drze predavanja,te ti je to ovaj te ti je to onaj,a u stvari nema pojma ni on kojoj boji odnosno sekciji klasi pripada.
Pozdrav
Nazad na vrh Ići dole
Zika
Sumadinac
Sumadinac
Zika


Broj poruka : 1122
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Kragujevac

Kanarinci-opste teme - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kanarinci-opste teme   Kanarinci-opste teme - Page 2 Icon_minitimeNed Mar 28, 2010 2:50 pm

-kanarinci se po pravilu gnezde tri puta godisnje.Radi toga cemo oko 20 dana nakon sto su izasli prvi mladi ponovo pustiti muzjaka zenki.Obicno se muzjak odmah prilagodi porodicnoj atmosferi,i vredno pomaze zenki kod ishrane mladih i kod izgradnje novog gnezda.Medjutim,moramo strogo voditi racuna o nekim stvarima.Na primer,cesto se desava da roditelji kod gradnje novog gnezda upotrebljavaju perje m;ladih.Dok tog perjas u kavezima ima dovoljno,sve je u redu,ali kad nestane,,oni ga neumorno kidaju mladima dok mladi potpuno ne ogole.Razumljivo je da radi gubitka krvi,a pre svega zbog gubitka toplote mladi najcesce jako oslabe,pa cak i uginu.Zato moramo uvek,kada zenka pocne praviti novo gne3zdo,dati u kavez dovoljno materijala.Ako roditelji pocnu cupati perje sa mladih,moramo ih odmah odstraniti od roditelja,a ako je potrebno i dodatno hraniti.Neke zenke pokazuju spremnost i za cetvrto gnezdo.U tom slucaju je najbolje da iz kaveza odmah odstranimo gnezdo i tako prekinemo zenkine pripreme za novo lezenje,jer bi se u protivnom potpuno iscrpla..... Smile
Nazad na vrh Ići dole
Zika
Sumadinac
Sumadinac
Zika


Broj poruka : 1122
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Kragujevac

Kanarinci-opste teme - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kanarinci-opste teme   Kanarinci-opste teme - Page 2 Icon_minitimeNed Mar 28, 2010 3:00 pm

Zoki predlazem ti da nabavis knjigu,kupis ili pozajmis na izvesno vreme,PRIRUCNIK ZA ODGAJIVACE I SUDIJE KANARINACA U BOJI,to je takozvana Mitrovacka knjiga.U njoj ti je sve potanko objasnjeno i veoma prijemcivo opisano i prikazano sve to sto tebe muci.Mozes i ovde na forumu da dobijes skoro sve odgovore na tvoja pitanja a uz ovu knjigu sam siguran da ce ti kasnije gajenje kanarinaca u boji ici lako "kao voda".Vecina ozbiljnijih odgajivaca poseduje ovu knjigu a ista je i pozeljni sastavni deo literature svih sudija na nasim prostorima.Cak ti predlazem i da je pozajmis od nekog i isfotokopiras nebi te kostalo vise od nekoliko stotina dinara sto je podnosljivo,jer se ne radi o nekoj debeloj knjizurini.Pozdrav..... Smile
Nazad na vrh Ići dole
SrdjanKG

SrdjanKG


Broj poruka : 442
Datum upisa : 18.02.2010
Godina : 52
Lokacija : Resnik,KG - SRB 10 2

Kanarinci-opste teme - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kanarinci-opste teme   Kanarinci-opste teme - Page 2 Icon_minitimeNed Mar 28, 2010 3:44 pm

Zorane,osnovnu knjigu za genetiku kanarinaca ti je Zika rekao( na njoj smo svi ucili ),stara je,ali je odlicna!!! U njoj nemas sve mutacija,jer je stara i zadnja mutacija je tada bila satine!! E,a sto se tice Sekcija i klasa,to ti predlazem da kupis knjigu Standard za ocenjivanje ptica,u kojoj su svi kanarinci( a i fauna,egzote,papagaji,grlice i prepelice,tj. sve sto je pod COM-om)! U njoj imas i sve sekcije i klase za sve ptice,a i standarde svih! Konkretno tebe ovde zanimaju kanarinci-imas opis skoro svih mutacija,njihov standard i fotografije! Spoj ove dve knjige ti je jedina dobitna kombinacija na Srpskom!!! Pozz
Nazad na vrh Ići dole
sasaznas

sasaznas


Broj poruka : 105
Datum upisa : 27.12.2009
Godina : 53
Lokacija : Bijeljina RS BiH

Kanarinci-opste teme - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kanarinci-opste teme   Kanarinci-opste teme - Page 2 Icon_minitimeNed Mar 28, 2010 5:41 pm

gdje se moze doci do te knjige ja sam trazio ali ne mogu da nadjem nigdje
Nazad na vrh Ići dole
sasaznas

sasaznas


Broj poruka : 105
Datum upisa : 27.12.2009
Godina : 53
Lokacija : Bijeljina RS BiH

Kanarinci-opste teme - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kanarinci-opste teme   Kanarinci-opste teme - Page 2 Icon_minitimeNed Mar 28, 2010 5:42 pm

da li neko ima za prodaju mitrovacku knjigu
Nazad na vrh Ići dole
SrdjanKG

SrdjanKG


Broj poruka : 442
Datum upisa : 18.02.2010
Godina : 52
Lokacija : Resnik,KG - SRB 10 2

Kanarinci-opste teme - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kanarinci-opste teme   Kanarinci-opste teme - Page 2 Icon_minitimeNed Mar 28, 2010 5:57 pm

Nema je odavno u prodaji! Ta,kako je popularno zovemo narandzasta Mitrovacka knjiga je odstampana davne 1975 !!! Jedini nacin je da je kupis je polovnu od nekoga kome vise ne treba!!! Ja sam imao do skora dve,poklonio sam Lazaru jednu! P.S.Mozes postaviti oglas da je kupujes(ali uslov kod nas za oglase je 20 napisanih postova,a ti ih jos nemas toliko)! Pozz
Nazad na vrh Ići dole
Rale

Rale


Broj poruka : 320
Datum upisa : 26.12.2009
Godina : 49
Lokacija : Backa Palanka Vojvodina

Kanarinci-opste teme - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kanarinci-opste teme   Kanarinci-opste teme - Page 2 Icon_minitimeNed Mar 28, 2010 7:20 pm

Sasa ja sam je kupio sad na zadnjoj berzi u Novom Sada
Nazad na vrh Ići dole
Zika
Sumadinac
Sumadinac
Zika


Broj poruka : 1122
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Kragujevac

Kanarinci-opste teme - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kanarinci-opste teme   Kanarinci-opste teme - Page 2 Icon_minitimeNed Mar 28, 2010 8:27 pm

Sale posto je naravno nema u redovnoj prodaji jedan od mogucih nacina je da ces je naci kod ulicnih prodavaca polovnih knjiga.Ja sam je sasvimn slucajno zimus nasao na taj nacin i poklonio jednom nasem drugaru sa foruma,posto imam svoju,a prodavaca polovnih knjiga ima na ulicama svih nasih gradova.Pozdravljam te....... Smile
Nazad na vrh Ići dole
Zika
Sumadinac
Sumadinac
Zika


Broj poruka : 1122
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Kragujevac

Kanarinci-opste teme - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kanarinci-opste teme   Kanarinci-opste teme - Page 2 Icon_minitimePon Mar 29, 2010 10:49 pm

-Pticji kljun je uglavnom ravan i gladak,dok su jedini izuzetak papagaji,kod kojih je savijen.Kljun je roznat,kao i nokti,pa je sasvim,normalno da raste.Ali,u prirodi,ptice ga ciste i skracuju na razne nacine,sto onima u kavezima nije dostupno.To stvara deformacije.Ti poremecaji u vecini slucajeva,nastaju usled nepravilne ishrane,ali i zbog parazita koji se nastane u korenu kljuna,te omeraju normalno razvijanje procesa u roznatom tkivu.Ponekad ove deformacije onemogucavaju ptici da uzima hranu i vodu,pa joj moramo priskociti u pomoc.Ptici mozemo pomoci na taj nacin sto cemo kavez drzati u besprekorno cistom stanju i cesto ga dezinfikovati.Takodje,nasim miljenicimacesto valja davati raznovrsnu hranu sa dodacima minerala i vitamina.Isto tako,medju zice kaveza potrebno je umetnuti malo sipine kosti ili komad starog,tvrdog maltera,na kojem ce ptica uredjivati svoj kljun.Sve to treba napraviti da bi sprecili nastajanje deformacija,ali ako su se one vec pojavile otklonicemo ih makazicama za nokte.Nije neophodno naglasavati,da ovaj postupak treba obaviti krajnje pazljivo,i to u slucaju da spadate u iskusne odgajivace.U suprotnom sto hitnije se uputite veterinaruspecijalisti za male zivotinje..... Smile
Nazad na vrh Ići dole
Zika
Sumadinac
Sumadinac
Zika


Broj poruka : 1122
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Kragujevac

Kanarinci-opste teme - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kanarinci-opste teme   Kanarinci-opste teme - Page 2 Icon_minitimeUto Mar 30, 2010 11:46 pm

-ne malo puta se dogodi da pticu iznenadimo i preplasimo bas u momentu kada ljusti seme.U tom momentu se moze dogoditi,da ptica proguta na pola izljusteno ili cak samu ljuskukoja se skoro obavezno zaglavi u grkljanu.Ptica par puta zakaslje i ako uspe da uzbaci ljusku-sve je u redu.U suprotnom,postoji opasnost,da se ljuska uvuce jos dublje u dusnik i pticu ugusi.Ako se to ne dogodi u roku od par minuta ptica pocne otezano pistajuce disati,sto znaci da je ljuska ostala zaglavljena,a nju moze u najboljem slucaju izvaditi samo strucnjak..... Smile
Nazad na vrh Ići dole
sasaznas

sasaznas


Broj poruka : 105
Datum upisa : 27.12.2009
Godina : 53
Lokacija : Bijeljina RS BiH

Kanarinci-opste teme - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kanarinci-opste teme   Kanarinci-opste teme - Page 2 Icon_minitimeČet Apr 01, 2010 12:34 pm

hvala vam na odgovorima u vezi mitrovacke knjige a da odgovorim i SrdjanuKg u vezi postova ja licno vise citam i malo sam lijen sto se tice pisanja a forum posjecujem redovno
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Kanarinci-opste teme - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kanarinci-opste teme   Kanarinci-opste teme - Page 2 Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Kanarinci-opste teme
Nazad na vrh 
Strana 2 od 11Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Sledeći
 Similar topics
-
» Golub-opste teme
» Uopstene teme o egzotama
» Sultan - opste teme
» Ukrasna Zivina
» Ukrasni fazani - opste teme

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Avikultura :: Ptice :: Kanarinci-
Skoči na: