Avikultura
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum za ljubitelje ptica
 
PrijemGalerijaLatest imagesRegistruj sePristupi
Pravila foruma
1. Zabranjeno je vredjanje po bilo kom osnovu
2. Zabranjeno je slati privatne poruke i poruke na forumu u vidu spamova i reklamiranja
3. Zabranjeno je postavljati autorske tekstove a da ne ostavite i link odakle je preuzet
4. Lazno predstavljanje i koriscenje tudjih identiteta kao i dupli nalozi
5. Koristiti vulgarne izraze
6. Krsenje privatnosti tj postavljati podatke trecih lica bez njihove dozvole
7. Mogucnost slanja privatnih poruka dobijate posle 20te poruke na forumu
8. Oglasavanje na forumu je strogo zabranjeno, osim u delu predvidjenom za to (za oglasavanje morate da ispunite uslov od 20 poruka na forumu a onda se javite administratoru foruma)
Sekcija pticara Subotica
Od skora smo postali oficijelni forum sajta sekcije pticara Subotice pa sve ujedno pozivam da posete sajt

 

 Legalizacija drzanja ptica faune Evrope

Ići dole 
+36
mime30
milos0205
Lale
fuz80
KUM
Rea
alann
kumca
cobras
malinois
Alexandar
zozi
Vasa
Srdjan
Boban
Luckyboy
Danijel
nebojsa
grujo
klokkende
micko
szigics
BORA
SrdjanKG
maki
Santa
mica
Loker
Petar
Sale77-Nis
Laza
Bogdanik
rtomek
ticar
BOCKA
dr.nenad86
40 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3 ... 11 ... 20  Sledeći
AutorPoruka
dr.nenad86
ministar bez fotelje
dr.nenad86


Broj poruka : 2501
Datum upisa : 21.12.2009
Godina : 37
Lokacija : Niš

Legalizacija drzanja ptica faune Evrope - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Legalizacija drzanja ptica faune Evrope   Legalizacija drzanja ptica faune Evrope - Page 2 Icon_minitimeNed Feb 14, 2010 10:25 pm

Pa moze da prica zato sto ne poznaje materiju , hoce da se samo hvalise a kad treba da se radi jao izvninite mi nismo znali.... Od toga nema nista, ali neka malo pricaju ko zna zasto je to dobro........ Cool

Pozdrav cheers
Nazad na vrh Ići dole
rtomek

rtomek


Broj poruka : 721
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 49
Lokacija : SU-V-SRB

Legalizacija drzanja ptica faune Evrope - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Legalizacija drzanja ptica faune Evrope   Legalizacija drzanja ptica faune Evrope - Page 2 Icon_minitimeNed Feb 14, 2010 10:43 pm

Pozdrav momci ....mislim da netrba bezveze dizati tenziju , nažalost ovo nije ni revija želja niti se ovde mi pitamo mnogo ( to što je tu spominjano ime nas nekoliko to nikako neznači da mi tu vedrimo i oblačimo ...nego u kontaktu sa ljudima pokušavamo da utičemo na neke stvari sa manje više uspeha ali u svakom slučaju SOF je tu i stoji na raspolaganju organima vlasti oko rešavanja ovih pitanja pa oni tu procene u kojoj meri žele da nas uključe u sve ovo ...ali kontakta naravno ima i ide to nekim svojim tokom naravno u pozitivnom pravcu !!!)
Ove pravilnike neizmišlja naravno niko od nas čak ni zakonodavci ..nego to su šablon pravilnici koji važe u večem delu EU pa tu nema baš velikog manevarskog prostora ( kad ste već spomenuli saobraćaj....to da se krećemo desnom stranom puta nemožemo da promenimo , da se kod crvenog na semaforu staje to se nemože menjati ....ali dali na nekoj deonici možeš da voziš 50 ili 60km/h e tu možeš da nešto utičeš e od prilike je i u ovim našem stvarima slično !!!)
Što je već u upotrebi "pravilnik o prekograničnom prometu zaš.živ. " tu već postoji regulisano da ako LEGALNO uvozite( svi papiri uredni, obeležene ptice...) čak i zaštićene vrst to možete da uradite i stim nećete imati nikakvih problema....ali sve je to još jako na početku pa ima dosta stvari koje nisu regulisane pa još to sve nikako ne funkcioniše ..ali ako neko želi ima mogučnosti za to!
Što se tiče postojećih jata ptica a tu natravno nemislim samo na FE već na sve zaštićene vrsta ( zakonodavac nepravi razliku pa tom pitanju već po prilozima i dodatnim spiskovina u prilozima pravilnika , po stepenu zaštičenosti !) očekuje se regulativa na koji će se način popisati postojeći fond ptica koji postoji kod odgajivača , i naravno da će se za to dobiti odgovarajuća dokumentacija i te životinje ( ptice) će se obeležiti na način koji je moguć za određenu vrstu ( čip, prstenovi otvoreni pa čak se predviđa uzozak tkiva ili krvi za utvrđivanje porekla..naravno za neke životinje koji se nemogu drugačije obeležiti i identifikovati) ali kao što sam već naveo i ove stvari će se raditi po sistemu kojem su rađeni i u ostalim državama koji su već ove stvari rešile !
Bogdanik po tvojoj reakciji osećam da si se naslušao bajki nekih pojedinaca koji su na nekim forumima napričali bajke o nekim revijama želja pojedinaca koji misle da ptičarstvo u Srbiji postoji od kad su se oni pojavili i da će se sad sve uskladiti po njihovim suludim idejama ( koja se moram priznati mnogima sviđaju iz prostog razloga što govore na način šta ljudi žele da čuju ..iako i oni znaju da to nije tako ....takoreći prodavaju maglu !!!) a
i jedna bitna stvar iz tog posta gde spominješ mene ( a što je isto priča onih istih koje sam malopre već spomenuo, ) koga ti nazivaš PTIČARIM ...ako misliš na one koji čuče u žbunju i hvataju divlje ptice a nikad nisu ni pokušali da odhrane nešto ( jer uhvatit je naravno mnogo lakše a može i da se ušićari koji dinar) a takvih je nažalost dosta ...no tu moram da te razočaram za takve se naravno SOF nikad neće zalagati ( bar se ja iskreno nadam) jer baš zbog tih neznam ni kako ih nazvati plašim se da če se mnoge stvari odvijati veoma teško a naravno največu štetu imaće pošteni ODGAJIVAČI , i tu moram da spomenem Mađarsku koja je članica EU i kod njh je napravjen i popis i izdate dozvole za držanje FE ali posle samo par godina ponovo je zabranjeno držanje FE zbog neprofesionalnog pristupa i mnogih koji nisu poštovali pravila pa eto sad opet imaju zabranu a našalost kao što sam rekao tu su najviše pogođeni oni koji su pošteno radili....nadam se da kod nas neće biti ovakvog epiloga ...ali to zavisi od nas samih
pozdrav ROBY
Nazad na vrh Ići dole
Bogdanik

Bogdanik


Broj poruka : 691
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 35
Lokacija : Leskovac

Legalizacija drzanja ptica faune Evrope - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Legalizacija drzanja ptica faune Evrope   Legalizacija drzanja ptica faune Evrope - Page 2 Icon_minitimeNed Feb 14, 2010 11:47 pm

Ako si upoznat i ja vise ne opstim sa tzv pticarima i nisu stigli da mi zamute mozak. Nema u meni ni trunke retorike koju oni koriste, ja ipak stojim sa obe noge na zemlji i znam sta moze a sta ne. Samo zelim da se ova prasina slegne, da stvari dodju na svoje mesto i da svako radi ono sto najbolje zna. I da se sve zavrsi kako treba i mora biti. Za sad ispunjavam taj jedini uslov, clan sam drustva clanice SOFa, i nemojte pogresno da shvatite taj moj post ili 2 sa pocetka , iako je tema ozbiljna ja sam bio malo neozbiljan. :-):-):-)
Nazad na vrh Ići dole
dr.nenad86
ministar bez fotelje
dr.nenad86


Broj poruka : 2501
Datum upisa : 21.12.2009
Godina : 37
Lokacija : Niš

Legalizacija drzanja ptica faune Evrope - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Legalizacija drzanja ptica faune Evrope   Legalizacija drzanja ptica faune Evrope - Page 2 Icon_minitimePon Feb 15, 2010 12:53 am

Ma ok je Bogdanik, razumemo se................

Pozdrav cheers
Nazad na vrh Ići dole
rtomek

rtomek


Broj poruka : 721
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 49
Lokacija : SU-V-SRB

Legalizacija drzanja ptica faune Evrope - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Legalizacija drzanja ptica faune Evrope   Legalizacija drzanja ptica faune Evrope - Page 2 Icon_minitimePon Feb 15, 2010 8:41 am

M nena frke možda sam i ja malo preosetljiv na ovu temu scratch ali preozbiljna je da bi se zaje..ali oko njega ...
najbitnije je da ljudi budu ćlanovi klubova pri SOF, da prstenuju ptice koje ležu( obavezno ) , da se ogradimo od LOVACA ( mislim na KRIVOLOVCE Laughing ), da se već vodi knjiga odgoja ( neka evidencija ),i da se trudimo da nedođemo u situaciju da iskompromitujemo sebe i naravno SOF!!!
Čim bude nekih konkretnih koraka u pravcu rešavanja rada na terenu ( jer pravilnici su još u izradi i na raspravama ) i kad s počne sa popisom nultog stanja svakako će biti svi prvenstveno članovi SOF -a obavešteni i biće pojašnjeno šta i kako ( svakako za popis se predviđa period od 6 meseci pa moguće da i duže !!), trenutn po nekim najavama i dogovoru deo popisa će biti poverena SOF-u ...ali otom potom biće u svakom slučau obavešavani klubovi , pa i javnost čim ovo počne...jer popis je prvi korak ali i najbitniji korak !!
pozzz ROBY
Nazad na vrh Ići dole
dr.nenad86
ministar bez fotelje
dr.nenad86


Broj poruka : 2501
Datum upisa : 21.12.2009
Godina : 37
Lokacija : Niš

Legalizacija drzanja ptica faune Evrope - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Legalizacija drzanja ptica faune Evrope   Legalizacija drzanja ptica faune Evrope - Page 2 Icon_minitimePon Feb 15, 2010 12:19 pm

Tako je Roby svaka ti je ka u Njegosa..... Very Happy


Pozdrav cheers
Nazad na vrh Ići dole
Laza

Laza


Broj poruka : 1208
Datum upisa : 20.12.2009
Godina : 36
Lokacija : Svilajnac

Legalizacija drzanja ptica faune Evrope - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Legalizacija drzanja ptica faune Evrope   Legalizacija drzanja ptica faune Evrope - Page 2 Icon_minitimePon Feb 15, 2010 3:08 pm

Daj onda da se uclanim u drustvo... Smile
Nazad na vrh Ići dole
Bogdanik

Bogdanik


Broj poruka : 691
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 35
Lokacija : Leskovac

Legalizacija drzanja ptica faune Evrope - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Legalizacija drzanja ptica faune Evrope   Legalizacija drzanja ptica faune Evrope - Page 2 Icon_minitimePon Feb 15, 2010 3:48 pm

Ne moras da cuvas nikakve ptice da bi bio clan drustva, a od uclanjenja najvise sto mozes da izgubis je sam iznos clanarine. Cak ces i pomoci drustvo svojim clanstvom.
Nazad na vrh Ići dole
Laza

Laza


Broj poruka : 1208
Datum upisa : 20.12.2009
Godina : 36
Lokacija : Svilajnac

Legalizacija drzanja ptica faune Evrope - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Legalizacija drzanja ptica faune Evrope   Legalizacija drzanja ptica faune Evrope - Page 2 Icon_minitimePon Feb 15, 2010 3:49 pm

Bogdanik ::
Ne moras da cuvas nikakve ptice da bi bio clan drustva, a od uclanjenja najvise sto mozes da izgubis je sam iznos clanarine. Cak ces i pomoci drustvo svojim clanstvom.

Znam za toliko Bogdanik, salim se
Nazad na vrh Ići dole
Loker

Loker


Broj poruka : 17
Datum upisa : 14.01.2010
Lokacija : Krusevac - Nis

Legalizacija drzanja ptica faune Evrope - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Legalizacija drzanja ptica faune Evrope   Legalizacija drzanja ptica faune Evrope - Page 2 Icon_minitimePon Feb 15, 2010 11:34 pm

ljudi i ja kao i mnogi drugi jedva cekam da se sve to resi, ali me interesuje kako mislite da odvojite te ``hvatace`` od odgajivaca pri legaliyaciji ? i dali ce svi koji budu ispunjavali zadate uslove moci da budu registrovani odgajivaci?

jer i ja bih voleo da se stane na put krivolovu ali mislim da to nece ici lako.

Srbija je to.

poz
Nazad na vrh Ići dole
Bogdanik

Bogdanik


Broj poruka : 691
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 35
Lokacija : Leskovac

Legalizacija drzanja ptica faune Evrope - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Legalizacija drzanja ptica faune Evrope   Legalizacija drzanja ptica faune Evrope - Page 2 Icon_minitimeUto Feb 16, 2010 12:06 am

Veoma jednostavno, krivolovci ce biti hvatani kao i do sad policija, inspekcija, dojave gradjana , lovocuvari i ribocuvari. A svako ko bude osudjen za hvatanje ptica bice na crnoj listi ministarstva i nece moci dobiti dozvolu za drzanje zasticenih vrsta. Tako da ako planiras da hvatas, odrekni se cuvanja ptica a i pozeljno je da imas 5,6 nula u banci jer ni kazna nije mala. Vise ti se isplati , kupi kartu i u Australiju , tamo je hvatanje stiglica dozvoljeno samo ako znas gde da hvatas.
Nazad na vrh Ići dole
Loker

Loker


Broj poruka : 17
Datum upisa : 14.01.2010
Lokacija : Krusevac - Nis

Legalizacija drzanja ptica faune Evrope - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Legalizacija drzanja ptica faune Evrope   Legalizacija drzanja ptica faune Evrope - Page 2 Icon_minitimeUto Feb 16, 2010 12:23 am

ja sam rekao da bih voleo da stanem na put hvatacima a ne da ja hvatam ako nisi video.

zeleo bih da budem odgajivac ako je ikako moguće.
zato me interesuje da mi neko upucen kaže dali ce to biti moguće, a naravno nemam nikakvih prijava.
i nameravam da stvorim potrebne uslove.

hvala unapred.
Nazad na vrh Ići dole
Bogdanik

Bogdanik


Broj poruka : 691
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 35
Lokacija : Leskovac

Legalizacija drzanja ptica faune Evrope - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Legalizacija drzanja ptica faune Evrope   Legalizacija drzanja ptica faune Evrope - Page 2 Icon_minitimeUto Feb 16, 2010 12:36 am

Nisam te pomenuo licno, ne znam dal hvatas izmedju ostalog tvoja stvar. Pricam u trecem licu pa ko se prepozna nek zna sta ga ceka. Verovatno ce se otvoriti radionica za odvikavanje od zavisti hvatanja za one koji ne mogu da se uzdrze B-). Eto ideje pa nek se sprovede u delo, da ne zavrsi pola Srbije u zatvoru, a ja se javljam da volontiram. Da ne kazete ovaj samo prica. :-D
Nazad na vrh Ići dole
Laza

Laza


Broj poruka : 1208
Datum upisa : 20.12.2009
Godina : 36
Lokacija : Svilajnac

Legalizacija drzanja ptica faune Evrope - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Legalizacija drzanja ptica faune Evrope   Legalizacija drzanja ptica faune Evrope - Page 2 Icon_minitimeUto Feb 16, 2010 7:30 am

druze i ako ne hvatas a drzis to ti u ocima zakona dodje isto, oni lako mogu da kazu imao nameru da proda... e sad, ja verujem da ce malo da se digne svest gradjana pa ce leteti prijave za ljude koji hvataju mrezama i prodaju stiglice po 100 dinara, a prvi ko ce ih prijaviti sam ja !
Nazad na vrh Ići dole
rtomek

rtomek


Broj poruka : 721
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 49
Lokacija : SU-V-SRB

Legalizacija drzanja ptica faune Evrope - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Legalizacija drzanja ptica faune Evrope   Legalizacija drzanja ptica faune Evrope - Page 2 Icon_minitimeUto Feb 16, 2010 8:54 am

Ništa neide od danas na sutra pa i ovo sadašnje stanje nije nastalo preko noći . Rešavanje stvari je još na početku ali se postepeno REŠAVA šta je bitno,
Loker ako planiraš da gajiš ptice FE obavezno nabavi alkirane ptice koji su već iz odgoja i nećeš imati nikakvih problema jer prilikom popisa nultog stanja za ove ptice će da bude najlakše da se dobiju potrebni papiri što neznači naravno da za neprstenovane neće da se izdaju papiri nego da će ptice sa zatvorenim prstenom svakako biti u prednosti ....a kako će se razlikovati hvatači od odgajivača ...pa to je barem lako kao što si već sigurno pročitao razna pravila u odgoju svugde je navedena obaveza vođenje knjige odgoja i naravno prstenovanje zatvorenim prstenom i obaveza prijavljivanja odgojenih primeraka ( neće ovo biti jednostavno ali ovako funkcioniše i u drugim državama) eto ti rešenje kao što sam na poćetku rekao da neide od danas na sutra ali za par godina će se stvari doći na svoje mesto. Povećavanjem broja odgojenih LEGALNIH ptica i rigoroznoim kažnjavanjem onih koji krše pravila doći ce sve na svoje .
Kao na zapadu ako te uhvate sa nelegalnom pticom kuku tebi kazna velika ...šta ja znam možda 1000EUR a jedna legalna ptica recimo košta 50 EUR e sad ti biraj bracika( ove cifre narano su samo primeri ) ali od prilike ovako izgleda ...bilo bi mi drago da o ovim stvarima pišu i neki koji žive negde gde se već primenjuju ova pravila pa da nas upoznaju sa njihovim iskustvima !!!
Nazad na vrh Ići dole
ticar

ticar


Broj poruka : 432
Datum upisa : 31.12.2009
Godina : 39
Lokacija : Zadar,hr

Legalizacija drzanja ptica faune Evrope - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Legalizacija drzanja ptica faune Evrope   Legalizacija drzanja ptica faune Evrope - Page 2 Icon_minitimeČet Feb 18, 2010 3:31 am

kazna za svaku ulovljenu pticu je 1000kn,što iznosi 150 eura.

evo pa malo provirite o pravilniku u hr,novom

http://www.osh.hr/
Nazad na vrh Ići dole
dr.nenad86
ministar bez fotelje
dr.nenad86


Broj poruka : 2501
Datum upisa : 21.12.2009
Godina : 37
Lokacija : Niš

Legalizacija drzanja ptica faune Evrope - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Legalizacija drzanja ptica faune Evrope   Legalizacija drzanja ptica faune Evrope - Page 2 Icon_minitimeČet Feb 18, 2010 9:17 am

Hvatanja nema, a oni koji se opeku ili su se vec opekli, nece vise imati pravo da cuvaju ptice niti da se takmice..... Sami ce sebe minirati u tome, to neki pokusavaju malo dazamajavaju ljude ali im ne ide, HVATANJA NEMA .


Pozdrav cheers
Nazad na vrh Ići dole
mica

mica


Broj poruka : 538
Datum upisa : 15.01.2010
Godina : 69
Lokacija : Svilajnac

Legalizacija drzanja ptica faune Evrope - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Legalizacija drzanja ptica faune Evrope   Legalizacija drzanja ptica faune Evrope - Page 2 Icon_minitimeNed Feb 21, 2010 12:24 pm

Poboljsanje rasnog sastava stiglica.
2006-te godine u prolece pustio sam prvi put dva muzjaka i jednu zenku iz volijera. teskom mukom sa se ,,odrekao,, tih stiglica. svi su bili krupni cistih jasnih boja. jednom recju dopadljive ptice. godinu dana ranije kupljeni su od prodavca stiglica na buvljaku. bili su u veoma jadnom stanju. prljavi polomljenog perja repova i krila. u kavezu su bili sa jos desetak ptica. secam se da sam ih platio 300 dinara. cela godina je trebala da prodje da se te ptice oporave i da lice na stiglice. naredne godine oslobodio sam 5 stiglica 4 muzjaka i jednu zenku. preprosle i prosle godine oslobodio sam, uvek u prolece jos 9 ptica. sto je ukupno 19 stiglica. vecinom muzjaka. sve ptice su bile kupljene ili dobijene od trgovaca stiglicima. svi su bile u jako losem opstem stanju. kupovina takvih stiglica bila mi je ciljna grupa. iskreno bili su i jeftiniji pri kupovini. kada su se oporavili i izmenjali perje od zaba krastaca postalu su princevi i princeze. najlepse primerke odabirao sam i pustao nekoliko godina. jako volim te ptice i verujte, nije mi bilo nimalo lako da ih pustim iz volijere. radio sam u korist stiglica. trud i odricanje su se isplatili. parenjem stiglica koje sam donosio sa raznih strana sa autohtinim stiglicima izlegli su se u mom okruzenju veoma lepe, kvalitetne ptice. ojacan je i popravljen, ukrstanjem naslednog materijala, genski sastav stiglica u mom okruzenju. fotogafije koje sam postavio na forumu to najbolje potvrdjuju. uzivam ovih dana slikajici, snimajuci i posmatrajuci stiglice koji dolaze na hraniliste. medju gostima je nekoliko vrhunskih primeraka stiglica. dobri poznavaoci stiglica su to verovatno uocili. nadam se da u tome imas i moje zasluge. da su te takozvane plus varijante nastale kombinacijom gena.
decenijama se stiglici love na ovim prostorima a i sire. pri tome lovci zadrzavaju najlepse i najkvalitenije primerke. genski kvaliteti primerci zbog ZABRANE UZGAJANJA STIGLICA kao ugrozene vrste, nisu se reprodukovali. posle odredjenog perioda ugibali su, tako da je najkvalitetniji genski material izgubljen. to je primer kako LOS zakon moze napraviti veliku stetu.
u sto skorijem roku mora se legalizovatu odgajanje stiglica kako bi sa bar delimicno popravila steta nastala losim zakonom. zakon nije zaustavio i suzbio lov stiglica, ali je sprecio njihovu reprodukciju u zarobljenistvu, jer je lakse, manje komplikovano bilo uhvatiti pticu, nego pariti je i dobijati potomke od nje.
legalizacijom stiglica koji se nalaze kod ljubitelja ovih ptica i skidanjem zabrane da se oni cuvaju i razmnozavaju u ropstvu spasice se i sacuvati veoma kvalitetan genetski material, koji se trenurno nalazi kod mnogobrojnih ljubitelja ovih ptica.
da sam zakonodavac i da imam moc koju nemam doneo bi zakon po kome su registrovani odgaivaci stiglica u OBAVEZI da minimalno 1/5 izlezenih stiglica(svake godine) puste u prirodu. sta je to na 5 izelzenih stiglica odreci se jednog i pustiti ga u prirodu. malo za odgaivaca i mnogo za stiglice i obogacivanje genskog materijala stiglica u okruzenju. cak i da se takav zakon ne donese, visoko svesni lubitelji stiglica ce to ciniti i bez zakonske obaveze.
Legalizacija drzanja ptica faune Evrope - Page 2 76702235
Legalizacija drzanja ptica faune Evrope - Page 2 18151167
zenka pustena iz volijera pretprosle godine, markirana plasticnim otvorenim prstenom. cesto posecuje hraniliste. nadam se da se parila, legla mlade koji sada kao odrasle ptice dolaze sa njom.
Legalizacija drzanja ptica faune Evrope - Page 2 Picture004of
lep muzjak.
Legalizacija drzanja ptica faune Evrope - Page 2 38739936
zbog velikog interesovanja zimskih gostiju kapacitet hranilista je povecan


Poslednji izmenio mica dana Sre Feb 24, 2010 11:22 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Laza

Laza


Broj poruka : 1208
Datum upisa : 20.12.2009
Godina : 36
Lokacija : Svilajnac

Legalizacija drzanja ptica faune Evrope - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Legalizacija drzanja ptica faune Evrope   Legalizacija drzanja ptica faune Evrope - Page 2 Icon_minitimeNed Feb 21, 2010 1:48 pm

Samo ovo je tesko izvodljivo u uslovima koji nisu slicni micinim, bar ja mislim, i ja cu probati ovo od sledece godine, znaci ove uparujem vise parova u kavezu pa cu videti sta ce biti... ali ipak, prica je za nobela Smile
Nazad na vrh Ići dole
Santa

Santa


Broj poruka : 77
Datum upisa : 07.01.2010

Legalizacija drzanja ptica faune Evrope - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Legalizacija drzanja ptica faune Evrope   Legalizacija drzanja ptica faune Evrope - Page 2 Icon_minitimeNed Feb 21, 2010 4:39 pm

Mico, taj zakon sa pustanjem i maticnim jatima za odgoj zasticenih vrsta je vec donesen.... AKo pazljivo procitate Zakon o zastiti prirode videcete o cemu govorim. Nazalost ponovo ja NEMAM vremena da pisem ali mogu da iskopiram:
Услови за држање дивљих животиња
Члан 86.
Дивље животињске врсте могу се држати у заточеништву ради
сопствених потреба или приказивања јавности у зоолошким вртовима,
акваријумима, тераријумима или сличним просторима, ради узгоја, продаје и
куповине, само ако им добробит није угрожена, односно ако им се обезбеде
животни услови који одговарају врсти, раси, полу, старости као и физичким и
биолошким специфичностима, особинама у понашању, односно здравственом
стању животиња.
Забрањено је држање дивље животињске врсте у неприкладним
условима.
Дивље животиње из става 1. овог члана обавезно се обележавају на
прописани начин.
Министар сагласно са министром надлежним за послове ветеринарства
прописује услове које морају испуњавати зоолошки вртови и други објекти и/или
простори за држање животиња у смислу става 1. овог члана, услове држања,
начин обележавања и евидентирања дивљих животиња из ст.1. овог члана.
Порекло примерака строго заштићених и заштићених дивљих
врста
Члан 87.
Поједини примерци строго заштићених и заштићених дивљих врста могу
се држати у заточеништву ради сопствених потреба или приказивања јавности
у зоолошким вртовима, акваријумима, тераријумима или сличним просторима,
узгајати, продавати и куповати, под условом да власник има доказ о пореклу, и
да се ради о:
1) примерцима који су законито увезени;
2) примерцима који су законито стечени пре него што је врста законом
заштићена;
- 42 -
3) примерцима одгајеним у за то регистрованим фармама,
плантажама, центрима за размножавање;
4) примерцима за које власник има други доказ о законитом стицању,
односно пореклу примерака.
Под доказом о пореклу из става 1. овог члана подразумева се потврда,
уверење, сертификат, увозна или извозна дозвола, и/или мишљење стручне
или научне организације о пореклу врста.
Дозвола за држање дивљих животиња
Члан 88.
Правно лице, предузетник и физичко лице које постане власник
заштићених дивљих животиња с намером њиховог држања у заточеништву
ради сопствених потреба или приказивања јавности у зоолошким вртовима,
акваријумима, тераријумима или сличним просторима, ради узгоја, продаје и
куповине, дужно је да у року од тридесет дана по стицању власништва над тим
животињама, поднесе захтев Министарству ради прибављања дозволе.
Правно лице, предузетник и физичко лице које намерава да држи
аутохтоне или алохтоне дивље животиње у заточеништву ради сопствених
потреба или приказивања јавности у зоолошким вртовима, акваријумима,
тераријумима или сличним просторима, ради узгоја, продаје и куповине, дужно
је да прибави дозволу Министарства.
Дозвола из ст. 1. и 2. овог члана издаје се у форми решења, ако
подносилац захтева докаже да су испуњени прописани услови из члана 86. и
87. овог закона.
Уколико се у поступку инспекцијског надзора у складу са овим законом у
току важења дозволе из става 3. овог члана, утврди да је зоолошки врт,
односно други објекат и/или простор у коме се држе животиње у смислу овога
члана, престао да испуњава услове на основу којих је дозвола издата,
Министарство ће исту укинути.
Министарство води регистар правних лица, предузетника и физичких
лица из ст. 1. и 2. овога члана.
У складу са потврђеним међународним уговорима, одгајивачнице у
којима се узгајају одређене заштићене врсте, могу да врше прекогранични
промет тих заштићених врста само под условом да се региструју у надлежном
међународном органу.
На решење из става 3. овог члана жалба није дозвољена, али се може
покренути управни спор.
Узгој дивљих животиња
Члан 89.
Правно лице, предузетник и физичко лице које намерава да узгаја
аутохтоне или алохтоне дивље врсте животиња, а чије гајење није регулисано
посебним законом, дужно је да прибави дозволу у складу са овим законом.
Ако се у поступку издавања дозволе утврди да постоји опасност по
здравље људи, добробит животиња и животну средину, Министарство може
затражити од подносиоца захтева из става 1. овог члана, да пре издавања
дозволе изради студију о процени утицаја.
- 43 -
Власник дивље врсте животиње из става 1. овог члана обавезан је да
осигура да та животиња не побегне у природу и одговоран је за штету коју та
животиња проузрокује ако побегне.

POSTOJI JOS JEDAN DEO SA SAKUPLJANJEM PTICA IZ PRIRODE RADI FORMIRANJA MATICE ZA RAZMNOZAVANJE, A U TOM DELU STOJI DA SE NEKI PROCENAT PUSTA NAZAD U PRIRODU...
Nazad na vrh Ići dole
mica

mica


Broj poruka : 538
Datum upisa : 15.01.2010
Godina : 69
Lokacija : Svilajnac

Legalizacija drzanja ptica faune Evrope - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Legalizacija drzanja ptica faune Evrope   Legalizacija drzanja ptica faune Evrope - Page 2 Icon_minitimeNed Feb 21, 2010 7:22 pm

SANTA,
ne mogu da verujem da ne znas gde je poenta cele price oko legalizacije odgoja i cuvanja PPFE. zakon koji si naveo prakticno omogucava samo uvoz PPFE jer u Sribiji nije bilo i nema leglnih odgaivaca PPFE. od svih ljubitelja i odgaivaca PPFE 99% nema dokaz o poreklu PPFE, koje godinama, pa i decenijama cuva i odgaja. to je svima poznato, pa mora biti poznato i tebi Exclamation Exclamation Exclamation
zakon koji ne uvazava realnost je neprimenljiv. dobri zakoni, koje ce svako postovati i primenjivati, treba da sluze ljudima, (u ovom slucaju i pticama) i da im budu od koristi. losim zakonima sluze ljudi. samim tim ih najesce krse i ignorisu, bez obzira na kaznene odredbe koje zakon u vidu sankcija sadrzi. ako bi se postojeci zakon primenio, apsolutno, ne parveci izuzetke i ne izdvajajuci pojedince, to bi znacilo oslobadjanje velikog broja ptica, koje se kao zasticene vrste cuvaju i odgajaju kod velikog broja ljudi bez ikakvog dokaza o njihovom poreklu. za vecinu tih ptica cin pustanja u prirodu bio bi cin njihove egzekucuje. ogroman broj tih ptica ne bi u prirodnom okruzenju preziveo ni jedan dan. radi se ne o stotinama vec o hiljadama PPFE koje se po vazecem zakonu ilegalno cuvaju i uzgajaju. da bi se te ptice zastitile i da se ljudi koji ih godinama cuvaju i uzgajaju ne osecaju kriminalcima, jer to zaista i nisu, neophodno je hitno uraditi njihovu legalizacuju
to nije nepoznat postupak i vec je praktikovan u nekim drzavama. legalizacija bi podrazumevala popis svih PPFE kod svi koji ih poseduju, cuvaju uzgajaju ili ih drze samo kao kucne ljubimce. o tome se vec raspravljalo kao o famoznom nultom stanju. tim postupkom ptice i njihovi vlasnici prestaju da budu van zakona. za vlasnike legalizovanih ptica pocinju da vaze svi postojeci zakoni koji tu oblast uredjuju. tek tada vlasnici mogu da podnesu zahtev odgovarajucem ministarstvu radi pribavljanja dozvole za cuvanje i uzgoj PPFE.
Nazad na vrh Ići dole
dr.nenad86
ministar bez fotelje
dr.nenad86


Broj poruka : 2501
Datum upisa : 21.12.2009
Godina : 37
Lokacija : Niš

Legalizacija drzanja ptica faune Evrope - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Legalizacija drzanja ptica faune Evrope   Legalizacija drzanja ptica faune Evrope - Page 2 Icon_minitimeNed Feb 21, 2010 9:20 pm

Tu legaliaciju vec sprovodi rukovodstvo SRPSKE ORNITOLOSKE FEDERACIJE i na dobrom smo putu da to sreddimo u skorije vreme i da pocnemo normalno da se bavimo pticama faune Evrope i da budemo ko i sve druge zemlje u kojima se to primenjuje......


Pozdrav cheers
Nazad na vrh Ići dole
rtomek

rtomek


Broj poruka : 721
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 49
Lokacija : SU-V-SRB

Legalizacija drzanja ptica faune Evrope - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Legalizacija drzanja ptica faune Evrope   Legalizacija drzanja ptica faune Evrope - Page 2 Icon_minitimeNed Feb 21, 2010 9:39 pm

i mica je u pravu a i santa zna o čemu govori Very Happy ovaj zakon je nedavno donešen i on zapravo dozvoljava uvoz zaštićenih vrsta ( PPFE ....) i gajenje ovih legalnih ptica....pre donošenja ovog zakona ni ovo se nije moglo!!!!
a što se popisa tiče naravno da će sa to odraditi ali ovde se neradi samo o PPFE nego i o ostalim zaštićenim životinjama to moramo posmatrati zajedno pošto zakonodavac nepravi razliku među zaštićenim vrstama . Ovaj problem je prisutan dugo godina ali kako su mnogi gajili i pod zabranom ove ptice pa su ih i prstenovali , naravno oni su u prednosti ali svakako će se naći rešenje za legalizaciju i ostalih , u toku su izrade ovih pravilnika , formulara za prijavjivanje ...itd , ali neide ovo danas na sutra ja se nadam da do kraja godine bude odrađen popis nultog stanja za koje se predviđa 6 meseci ali još nije počelo Crying or Very sad
pozdrav ROBY
Nazad na vrh Ići dole
Santa

Santa


Broj poruka : 77
Datum upisa : 07.01.2010

Legalizacija drzanja ptica faune Evrope - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Legalizacija drzanja ptica faune Evrope   Legalizacija drzanja ptica faune Evrope - Page 2 Icon_minitimePon Feb 22, 2010 7:19 am

U svakom slucaju bice kako treba da bude relativno uskoro. Ali nema svrhe pricati o tome do izglasavanja pravilnika i verovatno jos kojih podzakonskih akata. Ja sam se samo osvrnuo na Zakon o zastiti prirode gde ima clanova o drzanju zasticenih vrsta kod nas.
Nazad na vrh Ići dole
maki




Broj poruka : 11
Datum upisa : 25.01.2010

Legalizacija drzanja ptica faune Evrope - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Legalizacija drzanja ptica faune Evrope   Legalizacija drzanja ptica faune Evrope - Page 2 Icon_minitimeSre Feb 24, 2010 12:47 pm

rtomek ::
i mica je u pravu a i santa zna o čemu govori Very Happy ovaj zakon je nedavno donešen i on zapravo dozvoljava uvoz zaštićenih vrsta ( PPFE ....) i gajenje ovih legalnih ptica....pre donošenja ovog zakona ni ovo se nije moglo!!!!
a što se popisa tiče naravno da će sa to odraditi ali ovde se neradi samo o PPFE nego i o ostalim zaštićenim životinjama to moramo posmatrati zajedno pošto zakonodavac nepravi razliku među zaštićenim vrstama . Ovaj problem je prisutan dugo godina ali kako su mnogi gajili i pod zabranom ove ptice pa su ih i prstenovali , naravno oni su u prednosti ali svakako će se naći rešenje za legalizaciju i ostalih , u toku su izrade ovih pravilnika , formulara za prijavjivanje ...itd , ali neide ovo danas na sutra ja se nadam da do kraja godine bude odrađen popis nultog stanja za koje se predviđa 6 meseci ali još nije počelo Crying or Very sad
pozdrav ROBY
Znači li to da smatrate da trebaju biti u prednosti ljudi koji su godinama vršili krivična dela. Ako je bilo zabranjeno hvatanje i držanje a koliko vidim još uvek je kakva je logika da sad te ljude koji su prekršioci zakona izdvajate od ostalih i još ih privilegujete?
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Legalizacija drzanja ptica faune Evrope - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Legalizacija drzanja ptica faune Evrope   Legalizacija drzanja ptica faune Evrope - Page 2 Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Legalizacija drzanja ptica faune Evrope
Nazad na vrh 
Strana 2 od 20Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3 ... 11 ... 20  Sledeći
 Similar topics
-
» Udruženje za zaštitu i odgoj ptica faune Evrope, kanarinaca, egzota i papagaja,, ŠTIGLIĆ,, Pirot
» Problematika drzanja (gajenja) zasticenih vrsta ptica - uopsteno
»  Legalizacija strogo zaštićenih i zaštićenih vrsta ptica
» Medjugradska izlozba ptica Drustvo za zastitu i odgoj ptica,,SLAVUJ” iz Beograda, 21.11- 24.11.2013.
» Bastardiranje na bazi neke od zenki faune ili egzota

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Avikultura :: Legalizacija strogo zaštićenih i zaštićenih ptica i ptica sa CITES-a-
Skoči na: