Avikultura
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum za ljubitelje ptica
 
PrijemGalerijaLatest imagesRegistruj sePristupi
Pravila foruma
1. Zabranjeno je vredjanje po bilo kom osnovu
2. Zabranjeno je slati privatne poruke i poruke na forumu u vidu spamova i reklamiranja
3. Zabranjeno je postavljati autorske tekstove a da ne ostavite i link odakle je preuzet
4. Lazno predstavljanje i koriscenje tudjih identiteta kao i dupli nalozi
5. Koristiti vulgarne izraze
6. Krsenje privatnosti tj postavljati podatke trecih lica bez njihove dozvole
7. Mogucnost slanja privatnih poruka dobijate posle 20te poruke na forumu
8. Oglasavanje na forumu je strogo zabranjeno, osim u delu predvidjenom za to (za oglasavanje morate da ispunite uslov od 20 poruka na forumu a onda se javite administratoru foruma)
Sekcija pticara Subotica
Od skora smo postali oficijelni forum sajta sekcije pticara Subotice pa sve ujedno pozivam da posete sajt

 

 Razmnozavanje štiglica u avikulturi

Ići dole 
+69
Toni72
kima
pedjacure
Eksernis
bortes
carduel
Rale paracinac
Tomislav
lepotica cana
коста_п2
Matija95
gocke
dino
Dragomir
botsabac
makimk
acahaski
žako
Ivan/Rex
dimče mk
ivica.m
srxa
drvetmed
Aleksandar Djuric
Milos MAGA
karlo28
BABURA
Dalibor Vasic
border
papayajamaica
Luckyboy
Marjan
Sale77-Nis
sasko
Đole
akimak
mica vasic
bratislav misic
bastard kv
vladimir
fzen
KUM
nikola j
vlada130168
dule33
Don
Alexandar
BOCKA
Bogdanik
ticar
jigor
jevca5
sasar_le
Ivica
Petar
Rale KG
milannish
Бане
IGOR 72
mica
SrdjanKG
Dax BG
dr.nenad86
gogi
Rale
Laza
milos0205
lord189
Danijel
73 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 13 ... 23  Sledeći
AutorPoruka
Bogdanik

Bogdanik


Broj poruka : 691
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 35
Lokacija : Leskovac

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Razmnozavanje štiglica u avikulturi   Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 Icon_minitimeSre Nov 03, 2010 10:52 am

Polako bice i mladih snaga , mi sebi mozemo da priustimo greske u uzgoju i placamo skupu skolu. Takve greske u vasim godinama nisu dopustive. Sledeca sezona , ista meta isto odstojanje ali bolja puska ! :-)
Nazad na vrh Ići dole
milos0205

milos0205


Broj poruka : 253
Datum upisa : 01.01.2010
Godina : 56
Lokacija : Beograd

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Razmnozavanje štiglica u avikulturi   Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 Icon_minitimeSre Nov 03, 2010 9:20 pm

Da li se po novom zakonu o drzanju faune odredjuju dimenzije kaveza i ako neko zna koje su neka napise ako moze.
Nazad na vrh Ići dole
Bogdanik

Bogdanik


Broj poruka : 691
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 35
Lokacija : Leskovac

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Razmnozavanje štiglica u avikulturi   Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 Icon_minitimeSre Nov 03, 2010 9:38 pm

Ima naravno , propisane dimenzije se nalaze u nekom od priloga. Secam se da je za stiglica min 40x40x80 sxvxd i tu max 2 ptice. Ima i propis za vecu volieru ali nije mi najjasniji !
Nazad na vrh Ići dole
milos0205

milos0205


Broj poruka : 253
Datum upisa : 01.01.2010
Godina : 56
Lokacija : Beograd

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Razmnozavanje štiglica u avikulturi   Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 Icon_minitimeSre Nov 03, 2010 9:41 pm

Hvala Bogdanik, pokusao sam da pronadjem taj podatak ali mi nije poslo za rukom
Nazad na vrh Ići dole
Laza

Laza


Broj poruka : 1208
Datum upisa : 20.12.2009
Godina : 36
Lokacija : Svilajnac

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Razmnozavanje štiglica u avikulturi   Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 Icon_minitimeSre Nov 03, 2010 10:05 pm

Bogdanik ::
Ima naravno , propisane dimenzije se nalaze u nekom od priloga. Secam se da je za stiglica min 40x40x80 sxvxd i tu max 2 ptice. Ima i propis za vecu volieru ali nije mi najjasniji !

Ne znam koliko su ti tacne ove mere, ili ono sto sam ja citao mozda je zastarelo, znam da sam citao da za maticni par mora da bude 120 duzine i metar visine minimum... mozda gresim No
Nazad na vrh Ići dole
ticar

ticar


Broj poruka : 432
Datum upisa : 31.12.2009
Godina : 39
Lokacija : Zadar,hr

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Razmnozavanje štiglica u avikulturi   Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 Icon_minitimeČet Nov 04, 2010 3:38 am

Laza ::
Bogdanik ::
Ima naravno , propisane dimenzije se nalaze u nekom od priloga. Secam se da je za stiglica min 40x40x80 sxvxd i tu max 2 ptice. Ima i propis za vecu volieru ali nije mi najjasniji !

Ne znam koliko su ti tacne ove mere, ili ono sto sam ja citao mozda je zastarelo, znam da sam citao da za maticni par mora da bude 120 duzine i metar visine minimum... mozda gresim No

80x40x40 je za jednu pticu,količina ptica se gleda po metru kvadratnom,znači ako je volijera 3m kvadratna u njoj može biti samo 3 grdelina,ali ako uzgajivač poštuje pravila prijave uzgoja i prijave izleženih ptica nitko neće gledati dimenzije kaveza,ukoliko ne prijavljuješ redovno stanje ptica onda te naravno zaje...
Nazad na vrh Ići dole
Rale

Rale


Broj poruka : 320
Datum upisa : 26.12.2009
Godina : 49
Lokacija : Backa Palanka Vojvodina

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Razmnozavanje štiglica u avikulturi   Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 Icon_minitimeČet Nov 04, 2010 9:42 am

Malo mi je nelogicno da se odredjuje po kvadratnom metru, pre bih rekao da je po kubnom metru, vise se ptica moze drzati u kavezima nego u volijerama ako je po kvadratnom metru Exclamation Question
Nazad na vrh Ići dole
mica

mica


Broj poruka : 538
Datum upisa : 15.01.2010
Godina : 69
Lokacija : Svilajnac

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Razmnozavanje štiglica u avikulturi   Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 Icon_minitimeČet Nov 04, 2010 12:50 pm

Gnezda Štiglića-Galerija iz sezone odgoja 2010:

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 16082010k

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 1806i

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 1807

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 25062010i

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 2907iileglo1

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 3107q

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 1606i

Od individualne sposobnosti ženke zavisi kako će izgledati gnezdo. Neka gnezda su prava mala umetnička tvorevina. Prizor koji malo kog posmatrača može ostaviti ravnodušnim.












Nazad na vrh Ići dole
dule33




Broj poruka : 20
Datum upisa : 24.11.2010
Lokacija : Zemun

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Razmnozavanje štiglica u avikulturi   Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 Icon_minitimePon Jan 17, 2011 1:54 pm

Mico vidim da vase ptice prave gnezda u biljci koja se zove tuja cini mi se,e pa me zanima da li gnezdo u kavezu bolje zakloniti grancicama bora ili tuje,posto sam cuo da ako ptice grickaju previse iglice bora mogu da uginu dok za tuju tvrde suprotno da je cak sta vise pozeljna u volijeri. Smile
Nazad na vrh Ići dole
mica

mica


Broj poruka : 538
Datum upisa : 15.01.2010
Godina : 69
Lokacija : Svilajnac

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Razmnozavanje štiglica u avikulturi   Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 Icon_minitimePon Jan 17, 2011 6:44 pm

dule33 ::
Mico vidim da vase ptice prave gnezda u biljci koja se zove tuja cini mi se,e pa me zanima da li gnezdo u kavezu bolje zakloniti grancicama bora ili tuje,posto sam cuo da ako ptice grickaju previse iglice bora mogu da uginu dok za tuju tvrde suprotno da je cak sta vise pozeljna u volijeri. Smile
Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 73370004

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 Copyofalfaplavaalkaxmar
Tuja definitivno! Lepo korisno i hranljivo.








Poslednji izmenio mica dana Uto Jan 18, 2011 6:56 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
dule33




Broj poruka : 20
Datum upisa : 24.11.2010
Lokacija : Zemun

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Razmnozavanje štiglica u avikulturi   Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 Icon_minitimeUto Jan 18, 2011 12:46 pm

hvala pozdrav Smile
Nazad na vrh Ići dole
vlada130168

vlada130168


Broj poruka : 59
Datum upisa : 23.01.2011
Godina : 56
Lokacija : pirot

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Razmnozavanje štiglica u avikulturi   Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 Icon_minitimePon Jan 31, 2011 7:53 am

moja parilica za stiglice i bastarde
[img]Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 Image008xs.th [/img] Cool
Nazad na vrh Ići dole
vlada130168

vlada130168


Broj poruka : 59
Datum upisa : 23.01.2011
Godina : 56
Lokacija : pirot

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Razmnozavanje štiglica u avikulturi   Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 Icon_minitimeUto Feb 01, 2011 10:12 am

Za uspesno parenje prvi i osnovni uslov je da su ptice zdrave i u top formi,svaka ptica koja ima neki problem nije sprema za parenje i to ima za posledicu da u toku parenja imamo probleme koji rezultiraju neuspehom.Ptica nesme da bude ugojena znaci pravilno dozirti hranu ptici. Hrana trba da bude raznovrsna i ptici nesme nista da fali.Ptica treba daje dobro utegnuta-lepo izmitarena.Ona mora da bude priviknuta na zivot u zarbljenistvu i da bude mirna. Sve ovo nije i netrba da bude problem.
Sledeca stvar koju trba resiti je gde pariti :kavez,boks ili volijera.
Parenje u kavezu je izuzetno tesko i za to su nam potrbne izuzetne ptice po mom misljenju iz 3-4 generacije (ja sam probao sa pticama prve generacije i nisam uspeo).
Parenje u volijerama u mnogome povecava sanse za uspeh zato sto su uslovi u njima naj priblizniji prirodi.Obicno se ide sa nekoliko parova.Same volijere su velike(preko 2m3) i obicno imaju neko drvo izbunasto rastinje-ogradjen prirodni prostor.Medjutim u volijerama imamo problem teskog kontrolisanja toka parenja(odnos izmedju parova, nemogucnost odvajanja muzjaka od zenke ,zenka cesto napusta gnezdo, doziranje hrane za usiljavanje kada za to nema potrebe, tesko hvatanje ptica u velikom prostoru...).
Po meni naj lakse je parenje u boksovima -parolicama(do 2m3) vertikalnim ili horizontalnim pricemu je bolje iskoriscenje prostora u horizontalnim parilicama.U jedan boks ide samo jedan par.Boks- parilica trba da ima pregradu (ako je horizontalan) ili vise vrata -otvore kroz koje mozemo ubaciti kavez u koji odvajamo muzjaka, koga hvatamo kapanom i kroz koje nam je olaksana manipulacija u prostoru parilice.
Na kraju zelim da kazem i da je lakse upariti spontano uparene parove odnosno one koji se vec ljube.Zato pre sezone parenja treba drzati 2-3 para zajedno posmatrati ptice i odvojiti u parilice parove koji se ljube.Treba naravno voditi racuna da ptice nisu u krvnom srodstvu.Kod "dirigovanog"uparivanja parova (slucaj kada zelimo da uparimo dve lepeptice) verovatnoca uspesnog parenja je manja i u tom slucaju je potrbno posvetiti vecu paznju paru i njegovoj pripremi za parenje.
Ovo su ukratko bili neki preduslovi za uspesno parenje iz mog iskustva, nisam ulazio u detalje jer se o ovome dosta pise . Cool
Nazad na vrh Ići dole
milos0205

milos0205


Broj poruka : 253
Datum upisa : 01.01.2010
Godina : 56
Lokacija : Beograd

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Razmnozavanje štiglica u avikulturi   Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 Icon_minitimeSre Feb 23, 2011 10:26 am

Molim za savet jer nemam iskustva u parenju stiglica a trebam da odgovorim i posavetujem prijatelja sta da radi sa parom stiglica. Evo o cemu se radi, spojio je par stiglica koji su vec godinu dana u kavezu, zdravi su i mirni muzjak i zenka stalno vrte jedan na drugo kao kad se stiglic sili i kad je spreman za parenje, znaci rasire repove i vrte levo desno i to samo kad su jedan pored drugog. Jedu jaja crve proklijalo seme ubaceno im je gnezdo i to kamuflirano i za sada nista. Da li je rano za parenje ili treba vreme da prodje dok se ne upare, mozda i gresi u necemu, kako da ga posavetujem?
Nazad na vrh Ići dole
Bogdanik

Bogdanik


Broj poruka : 691
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 35
Lokacija : Leskovac

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Razmnozavanje štiglica u avikulturi   Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 Icon_minitimeSre Feb 23, 2011 1:16 pm

Pa stiglici nisu kanarinci da bi se lako razmnozavali zimi. Svetlo , temperatura i ishrana su okidaci nagona za parenje kod stiglica. Temperatura ne sme padati ispod 15 stepeni , a duzina svetlosti (vestackog) mora biti MIN 14 h. Stim sto do tih 14 sati mora se doci postepenim povecavanjem dana , a ne kao kod kanarinaca od 10 sati na 14 i nema problema kanarinci se usile za 10 dana . Stiglici su osetljivi na to i ako se ne povecava postepeno , nece imati nekog efekta. To sto vrte repove je samo jedan dobar znak da su oni zaljubljeni i da su PAR, treba muzjak da peva , da je njegov kljun beo. Da se ljube , da muzjak hrani zenku. Samo neka nastavi sa ishranom i neka postuje temperaturu i svetlo i taj par ima velike mogucnosti da proradi. Znate kako je raditi sa faunom , nikada ne znas na cemu si !
Nazad na vrh Ići dole
milos0205

milos0205


Broj poruka : 253
Datum upisa : 01.01.2010
Godina : 56
Lokacija : Beograd

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Razmnozavanje štiglica u avikulturi   Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 Icon_minitimeSre Feb 23, 2011 7:09 pm

Sve sto si naveo to je i ispostovano, temperatura je 20 stepeni svetlo je diyano na 13-14 sati muyjak peva jedino se ne ljube i nije im pobeleo kljun. Verovatno im treba jos vremena
Nazad na vrh Ići dole
Bogdanik

Bogdanik


Broj poruka : 691
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 35
Lokacija : Leskovac

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Razmnozavanje štiglica u avikulturi   Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 Icon_minitimeSre Feb 23, 2011 11:30 pm

Upravo tako , u sustini je sve kao kod kanarinaca samo je vreme potrebno za dostizanje nagona mnooogo duze. Muzjaka treba vise spremati , da naglasim !
Nazad na vrh Ići dole
vlada130168

vlada130168


Broj poruka : 59
Datum upisa : 23.01.2011
Godina : 56
Lokacija : pirot

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Razmnozavanje štiglica u avikulturi   Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 Icon_minitimeČet Feb 24, 2011 7:23 am

milos0205 ::
Sve sto si naveo to je i ispostovano, temperatura je 20 stepeni svetlo je diyano na 13-14 sati muyjak peva jedino se ne ljube i nije im pobeleo kljun. Verovatno im treba jos vremena
Kolko sam razumeo ptice nisu napolju .Probajte da im dajete niger svaki dan po malo ne previse i svece biti ok.
Nazad na vrh Ići dole
milos0205

milos0205


Broj poruka : 253
Datum upisa : 01.01.2010
Godina : 56
Lokacija : Beograd

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Razmnozavanje štiglica u avikulturi   Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 Icon_minitimeČet Feb 24, 2011 10:58 am

vlada130168 ::
milos0205 ::
Sve sto si naveo to je i ispostovano, temperatura je 20 stepeni svetlo je diyano na 13-14 sati muyjak peva jedino se ne ljube i nije im pobeleo kljun. Verovatno im treba jos vremena
Kolko sam razumeo ptice nisu napolju .Probajte da im dajete niger svaki dan po malo ne previse i svece biti ok.





Tako je ptice su unutra na toplom 20 stepeni je u prostoriji imaju jonizator svetlo po 13-14 sati crve jaja proklijalo seme jedino im niger nije davan ali posle Panceva dobijace i niger
Nazad na vrh Ići dole
Bogdanik

Bogdanik


Broj poruka : 691
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 35
Lokacija : Leskovac

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Razmnozavanje štiglica u avikulturi   Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 Icon_minitimeČet Feb 24, 2011 12:15 pm

Kako svetlo 13 -14 sati? Ili 13 ili 14 i kada se dodje do odredjene duzine dana onda se ostane na toj duzini , najbolje 14 sati . Znaci striktno 14 sati svaki dan u isto vreme da svice i u isto vreme da je sumrak. Fauna je vrlo osetljiva i tesko je "prevariti" instinkte .
Nazad na vrh Ići dole
milos0205

milos0205


Broj poruka : 253
Datum upisa : 01.01.2010
Godina : 56
Lokacija : Beograd

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Razmnozavanje štiglica u avikulturi   Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 Icon_minitimeČet Feb 24, 2011 1:05 pm

Nisam napisao tacno jer ne znam da li im drzi 13 ili 14 sati ali cu mu reci da svakako drzi 14 sati, jutarnje svetlo im je prirodno kad napolju svice i njima svice jer im je volijera pored prozora u medjuvremenu se i svetlo neonsko pali a gasi uvece, stim sto postoji i nocno svetlo koje je jako slabo nekih 7w
Nazad na vrh Ići dole
milos0205

milos0205


Broj poruka : 253
Datum upisa : 01.01.2010
Godina : 56
Lokacija : Beograd

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Razmnozavanje štiglica u avikulturi   Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 Icon_minitimePet Mar 04, 2011 1:17 pm

Uskoro pocinje pripremanje stiglica za parenje, pa ne bi bilo lose da neko sa iskustvom u odgoju i razmnozavanju faune (od novih clanova ) napise nesto o tome
Nazad na vrh Ići dole
nikola j




Broj poruka : 61
Datum upisa : 02.02.2011
Godina : 36
Lokacija : leskovac

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Razmnozavanje štiglica u avikulturi   Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 Icon_minitimePon Mar 14, 2011 1:08 pm

ljudi pozdrav....imam stiglicu zenku...koja pokusava da peva kao muzjak...da li je to dobar znak za parenje????
Nazad na vrh Ići dole
jigor

jigor


Broj poruka : 48
Datum upisa : 14.06.2010
Godina : 49
Lokacija : Niš

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Razmnozavanje štiglica u avikulturi   Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 Icon_minitimePon Mar 14, 2011 3:51 pm

To jeste dobar znak, ali ne i jedini! To je znak da je ptica u dobroj formi izašla iz zime, da je dobrog zdravstvenog stanja i da je dobar potencijalni materijal za uparivanje. Kako dalje sa njom imaš u temi predviđenoj za to !
Nazad na vrh Ići dole
nikola j




Broj poruka : 61
Datum upisa : 02.02.2011
Godina : 36
Lokacija : leskovac

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Razmnozavanje štiglica u avikulturi   Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 Icon_minitimePon Mar 14, 2011 7:38 pm

hvala puno0....
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Razmnozavanje štiglica u avikulturi   Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 4 Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Razmnozavanje štiglica u avikulturi
Nazad na vrh 
Strana 4 od 23Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 13 ... 23  Sledeći
 Similar topics
-
» Razmnožavanje štiglića desetogodišnje iskustvo 1999-2009
» Bolest stiglica
» Legalna Nabavka Stiglica?
» Ishrana stiglića uopšteno....
» Video klipovi stiglica

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Avikultura :: Ptice :: Avifauna Evrope :: Ptice pevacice :: Stiglic (Carduelis carduelis)-
Skoči na: