Avikultura
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum za ljubitelje ptica
 
PrijemGalerijaLatest imagesRegistruj sePristupi
Pravila foruma
1. Zabranjeno je vredjanje po bilo kom osnovu
2. Zabranjeno je slati privatne poruke i poruke na forumu u vidu spamova i reklamiranja
3. Zabranjeno je postavljati autorske tekstove a da ne ostavite i link odakle je preuzet
4. Lazno predstavljanje i koriscenje tudjih identiteta kao i dupli nalozi
5. Koristiti vulgarne izraze
6. Krsenje privatnosti tj postavljati podatke trecih lica bez njihove dozvole
7. Mogucnost slanja privatnih poruka dobijate posle 20te poruke na forumu
8. Oglasavanje na forumu je strogo zabranjeno, osim u delu predvidjenom za to (za oglasavanje morate da ispunite uslov od 20 poruka na forumu a onda se javite administratoru foruma)
Sekcija pticara Subotica
Od skora smo postali oficijelni forum sajta sekcije pticara Subotice pa sve ujedno pozivam da posete sajt

 

 Analiza izmeta ptice

Ići dole 
+4
enab
momoks
gocke
Bogdanik
8 posters
AutorPoruka
Bogdanik

Bogdanik


Broj poruka : 691
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 35
Lokacija : Leskovac

Analiza izmeta ptice Empty
PočaljiNaslov: Analiza izmeta ptice   Analiza izmeta ptice Icon_minitimeČet Nov 01, 2012 4:06 pm

Svako od nas se je bar jednom susreo sa problemom determinacije bolesti kod nasih pernatih ljubimaca, vecina najcescih oboljenja imaju slicne ili skoro identicne simptome tako da je odredjivanje terapije skoro nemoguce. Mali organizmi koji su inace bolesni, ako krenemo trentan pogresnim lekom, stanje ptice se u roku od 1-3 dana toliko pogorsa da je kasnije i ispravna terapija ne moze spasiti i ptica je izgubljena. Na zapadu se to resava jednostavnim laboratoriskm ispitivanjem izmeta ptice, posle analize vlasnik dobiaja tacan nazim bakterije, parazita ili virusa, dobija savete za lecenje ili sam u svojoj mini apoteci poseduje odgovarajuci lek kojim leci pticu.
Ja sam cuo da kod nas moguce raditi takva ispitivanja, ali jos nisam sreo nekog ko to jesto radio. Molim one koji znaju nesto o tome, koji su radili ili znaju nekog ko je radio.

Da napisu, kako, gde i u kojoj ustanovi, koliko se ceka na rezultate, koliko sve to kosta? Da li su ti rezultati pouzdani?

Jednostavno iskustva sa analizom izmeta kod nas!
Nazad na vrh Ići dole
Bogdanik

Bogdanik


Broj poruka : 691
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 35
Lokacija : Leskovac

Analiza izmeta ptice Empty
PočaljiNaslov: Re: Analiza izmeta ptice   Analiza izmeta ptice Icon_minitimeUto Apr 09, 2013 7:08 pm

Niko se ne javlja, sto tumacim kao da niko nikada nije sa ovog foruma radio analizu izmeta.
Ajde u okviru iste teme da pitam kako na osnovu izgleda izmeta odrediti bolest? Boja izmeta, konzistentnost, da li se na osnovu toga moze utvrditi bolest? Sta npr znaci zeleni i tamno zeleni izmet, iako je ptica hranjena samo semenkama?
Nazad na vrh Ići dole
gocke

gocke


Broj poruka : 200
Datum upisa : 01.03.2010
Lokacija : stokholm

Analiza izmeta ptice Empty
PočaljiNaslov: Re: Analiza izmeta ptice   Analiza izmeta ptice Icon_minitimeUto Apr 09, 2013 7:25 pm

najbolje je odneti na analizu naravno ali to verovatno kosta dosta.. koliko vremena treba dok se ne dobije odgovor? Nije li kasno to za pticu vec. U principu po boji izmeta se moze odrediti bolest manje vise tacno ako se pogledaju i drugi simptomi kao sto su crevne petlje, boja jetre i stomaka.
Zelenkast proliv ima simptome salmonele galinarum
beli mlecni proliv simptomi za salmonelu pulorum.. lecenje isto
svetli proliv simptomi za atoxoplasmiosis lecenje dugotrajno
tecan sa krvlju siptomi za E.coli
Nazad na vrh Ići dole
gocke

gocke


Broj poruka : 200
Datum upisa : 01.03.2010
Lokacija : stokholm

Analiza izmeta ptice Empty
PočaljiNaslov: Re: Analiza izmeta ptice   Analiza izmeta ptice Icon_minitimeUto Apr 09, 2013 7:32 pm

Bogdanik ::
Niko se ne javlja, sto tumacim kao da niko nikada nije sa ovog foruma radio analizu izmeta.
Ajde u okviru iste teme da pitam kako na osnovu izgleda izmeta odrediti bolest? Boja izmeta, konzistentnost, da li se na osnovu toga moze utvrditi bolest? Sta npr znaci zeleni i tamno zeleni izmet, iako je ptica hranjena samo semenkama?

Bogdanik moj ti je predlog ne savet, da u slucaju da neznas o kojoj se bolesti radi tretiras pticu za pet dana sa baycox i baytril po pet kapi u pojilicu. To je sasvim dovoljan vremenski period da se ustanovi bolest ptica. Baycox ubiva kokcidiozu a baytril je sirokog spektra i pogodan za salmonelu.
Nazad na vrh Ići dole
momoks

momoks


Broj poruka : 191
Datum upisa : 22.04.2010
Godina : 55
Lokacija : Svilajnac

Analiza izmeta ptice Empty
PočaljiNaslov: Re: Analiza izmeta ptice   Analiza izmeta ptice Icon_minitimeSre Apr 10, 2013 7:09 am

Bogdanik ::
Niko se ne javlja, sto tumacim kao da niko nikada nije sa ovog foruma radio analizu izmeta.

Ja sam radio, imao sam probleme sa pticama i na svoju ruku sam lecio kao i svi ostali. U principu otprilike vidis sta je, odredis lek, prekrstis se i teraj. E pa sam onda imao nekoliko uginuca i to vrednih ptica. Kao sto vecina nas zna odes kod veterinara on te pogleda, baci ti preko stola enrocin i kaze daj mu to i malo vitamincica i ne brini. Analizu izmeta sa antibiogramom 2,400 dinara radi privatna veterinarska klinika u Kragujevcu i veoma su tacni korektni i ljubazni.
Sta znaci antibiogram, kaze ti lek na koji odredjena bakterija ako je ima reaguje, odnosno koji je lek ubija sto je veoma bitno.
Takodje je jedan moj prijatelj nosio pticu u BG kod profesorke Radmile Resanovic koja mu je rekla da je spremna za skromnu novcanu nadoknadu odrzi predavanje pticarima o bolestima i upotrebi antibiotika. Pa ako neko drustvo zeli da cuje takvo predavanje moze da je kontaktira.
Nazad na vrh Ići dole
enab




Broj poruka : 11
Datum upisa : 05.12.2011
Godina : 38
Lokacija : Novi Sad

Analiza izmeta ptice Empty
PočaljiNaslov: Re: Analiza izmeta ptice   Analiza izmeta ptice Icon_minitimeSre Apr 10, 2013 8:43 am

U Naučnom institutu za veterinarstvo "Novi Sad", moguće je uraditi sledeća ispitivanja:
parazitološko 800, 00
aerobno (bakteriološko) ispitivanje 1800, 00
anaerobno (bakteriološko) ispitivanje 2160, 00
parazitološki 718, 00
mikološki 800,00
PDV nije uračunat.
Kada sam im pisao meil rekli su mi da se mogu doneti uzorci vise ptica koje žive u istom prostoru i izvršiti analizu po ceni jedne ptice.
Nisam bio u situaciji da koristim njihove usluge tako da nemam informaciju o njihovoj ljubaznosti i stručnosti.
Nazad na vrh Ići dole
momoks

momoks


Broj poruka : 191
Datum upisa : 22.04.2010
Godina : 55
Lokacija : Svilajnac

Analiza izmeta ptice Empty
PočaljiNaslov: Re: Analiza izmeta ptice   Analiza izmeta ptice Icon_minitimeČet Apr 11, 2013 8:51 am

Da dodam, kako rece enab, podsetio me, isto su mi ovi ljudi rekli da mogu da skupim izmet od vise ptica koje zive u istom prostoru da ne bih placao za svaku pojedinacno.
Nazad na vrh Ići dole
žako

žako


Broj poruka : 701
Datum upisa : 07.04.2011
Godina : 55
Lokacija : Osijek,HR

Analiza izmeta ptice Empty
PočaljiNaslov: Re: Analiza izmeta ptice   Analiza izmeta ptice Icon_minitimeČet Apr 11, 2013 10:16 am

Kod nas u RH se mora raditi analiza na klamidiozu za one koji svoje ptice nose na izložbe i razne berze.
Uzima se skupni uzorak od svih ptica i plaća se kao jedan. Cijena pregleda je nešto malo više od 30 €. Potvrda vrijedi do kraja tekuće godine, bez obzira kada pregled radite.
Nazad na vrh Ići dole
Bogdanik

Bogdanik


Broj poruka : 691
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 35
Lokacija : Leskovac

Analiza izmeta ptice Empty
PočaljiNaslov: Re: Analiza izmeta ptice   Analiza izmeta ptice Icon_minitimeČet Apr 11, 2013 4:37 pm

Evo postavicu jedan konkretan problem koji sam imao pre 2 godine i taj slucaj mi do dan danas ostaje misterija.
Postoje slike na forumu.
Prvenstevo pozivam gocketa da se ukljuci i da svoje misljenje.
Mladi muzjak oko 30 dana starosti, evo izgleda stomaka kada sam poceo lecenje. Stomak naduven, karakteristicne 2 linije na stomaku.
Analiza izmeta ptice IMG_0095-1

Analiza izmeta ptice IMG_0096

Proliv tamno zelene boje

Analiza izmeta ptice IMG_0098

Posle 3 dana lecenje izgledao je ovako:

Analiza izmeta ptice IMG_0117

Tada sam sumnjao na kokcidiozu, da li se na osnovu ovog moze odrediti bolest.


Nazad na vrh Ići dole
gocke

gocke


Broj poruka : 200
Datum upisa : 01.03.2010
Lokacija : stokholm

Analiza izmeta ptice Empty
PočaljiNaslov: Re: Analiza izmeta ptice   Analiza izmeta ptice Icon_minitimeČet Apr 11, 2013 6:55 pm

Uhhh Bogdanik gde me nadje!? Iskreno uvek je tesko odrediti bolest ovako preko slike, ali ako pogledamo onako prvu sliku rekao bih odmah atoplasma ali da bi se ona utvrdila mora se pogledati i jetra koja je u tom slucaju uvek uvecana plavkaste boje. Na srecu te ptice "jasno" se vidi iz ostalih slika da se ne radi o njoj vec kokcidiozi i salmoneli. Proliv je zelenkast, jasno se vide crevne petlje i boja stomaka . Opet i u ovom slucaju mora se pogledati boja jetre, koji bi u ovom slucaju trebala biti braon/zuta. Ako je plavkasta ne valja. Ja bih ovu pticu iz ovog ugla gledano lecio sa baycox i baytril istovremeno. Opet kazem ne mora da sam u pravu!!!!
Nazad na vrh Ići dole
Bogdanik

Bogdanik


Broj poruka : 691
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 35
Lokacija : Leskovac

Analiza izmeta ptice Empty
PočaljiNaslov: Re: Analiza izmeta ptice   Analiza izmeta ptice Icon_minitimeČet Apr 11, 2013 7:48 pm

Namerno nisam napisao cime je lecena ptica, ptica je lecena baycox-om i posle 3 dana stomak je izgledao kao na poslednjoj slici, a iste veceri je uginuo. Moja je greska sto nisam u isto vreme lecio i protiv salmonele, jednostavno izbegavam koktele tj izbegavao sam ih do tad.
Da je jetra bila uvecana, zar se ne bi videla na nekoj od ovih slika jer ako je uvecana obicno se vidi na mestu gde se zavrsava grudna kost i pocinje stomak.
Ako gresim prosvetlite me kako da gledam jetru?
Takodje imam jednu nedoumicu, da li je istina da baycox ima rok od 3 meseca od trenutka kada se otvori boca istog?
Nazad na vrh Ići dole
gocke

gocke


Broj poruka : 200
Datum upisa : 01.03.2010
Lokacija : stokholm

Analiza izmeta ptice Empty
PočaljiNaslov: Re: Analiza izmeta ptice   Analiza izmeta ptice Icon_minitimeČet Apr 11, 2013 8:23 pm

Tacno Bogdanik za jetru ali moras dunuti malo sa strane perje na tom mestu i onda se vidi. To za baycox prvi put cujem, ja mojim dajem do isteka roka nikada ga nisam bacao posle 3 meseca.
Nazad na vrh Ići dole
Petrovicjkd

Petrovicjkd


Broj poruka : 50
Datum upisa : 30.11.2014
Godina : 28
Lokacija : Nis

Analiza izmeta ptice Empty
PočaljiNaslov: Re: Analiza izmeta ptice   Analiza izmeta ptice Icon_minitimeČet Jan 08, 2015 12:50 pm

Baytril ? Gde ima da se nadje u vet apotekama ili ?
Nazad na vrh Ići dole
kima

kima


Broj poruka : 200
Datum upisa : 28.02.2010
Godina : 41
Lokacija : Kragujevac

Analiza izmeta ptice Empty
PočaljiNaslov: Re: Analiza izmeta ptice   Analiza izmeta ptice Icon_minitimePet Jan 09, 2015 1:55 pm

kod nas ne verujem da ima u apotekama
Nazad na vrh Ići dole
Petrovicjkd

Petrovicjkd


Broj poruka : 50
Datum upisa : 30.11.2014
Godina : 28
Lokacija : Nis

Analiza izmeta ptice Empty
PočaljiNaslov: Re: Analiza izmeta ptice   Analiza izmeta ptice Icon_minitimeSub Jan 10, 2015 7:25 pm

A gde ima onda da se nadje ? Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Vox

Vox


Broj poruka : 75
Datum upisa : 18.11.2015
Lokacija : Pancevo

Analiza izmeta ptice Empty
PočaljiNaslov: Re: Analiza izmeta ptice   Analiza izmeta ptice Icon_minitimePon Apr 11, 2016 10:09 pm

Zamolio bi drugare za pomoc, dve ptice ( australijske zebe ) mi imaju vodeni ( u pravom smislu te reci ) izmet. Nisu nakostresene i relativno su vesele. Perje im normalno stoji i nisu umrljane izmetom, normalno skakucu po kavezu. Problem sa tecnim izmetom sam primetio vec nedelju dana, kazite mi sta da radim kako bi im pomogao..
Nazad na vrh Ići dole
Vox

Vox


Broj poruka : 75
Datum upisa : 18.11.2015
Lokacija : Pancevo

Analiza izmeta ptice Empty
PočaljiNaslov: Re: Analiza izmeta ptice   Analiza izmeta ptice Icon_minitimeNed Maj 08, 2016 8:05 pm

Da se zahvalim na nesebucnu pomoc koja mi je ukazana kod moji zeba. Sa veterinarkom koja je izgleda vicnija u lecenju pasa i macaka, uspeo sam da izlecim svoje ljubimce.

Prvo sam dobio preporuku da dam enrocin pet do sedam dana. Stanje se stvarno popravilo i vodenog izmeta nije bilo vise. Ali posle par dana normalnog hranjena i stavljanja gnezda zbog parenja, vodeni izmet se ponovo pojavio. Doduse u manjem stanju ali ga ima, dobio sam novu preporuku. Da uz vitamine koje sam stalno davao uz predhodni lek predjem na sulfamidin. Izpostovao sam preporuku i prvu dozu leka koja je bila duplo jaca data. Ptice su dobro podnele lek i posle prve terapije na papiru nema vise vodenog izmeta.
Posle cetvrtog dana prekinuo sam sa davanjem leka i za sada je stanje odlicno. Predpostavljam da je problem nasao u listu maslacka kojeg sam na ulici brao. Sad imam svoj masacak koji je potpuno cist jer ga gajim u svom dvoristu.

Da li neko ima za prodaju crve brasnare, kupio bih i poceo da dajem zebama jer su pocele da se pare.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Analiza izmeta ptice Empty
PočaljiNaslov: Re: Analiza izmeta ptice   Analiza izmeta ptice Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Analiza izmeta ptice
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Buve i ptice
» kavez za ptice
» Azil za ptice
» Ptice Australije
» Vitamini za ptice

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Avikultura :: Odrzavanje :: Nega i zaštita ptica :: Bolesti ptica-
Skoči na: