Avikultura
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum za ljubitelje ptica
 
PrijemGalerijaLatest imagesRegistruj sePristupi
Pravila foruma
1. Zabranjeno je vredjanje po bilo kom osnovu
2. Zabranjeno je slati privatne poruke i poruke na forumu u vidu spamova i reklamiranja
3. Zabranjeno je postavljati autorske tekstove a da ne ostavite i link odakle je preuzet
4. Lazno predstavljanje i koriscenje tudjih identiteta kao i dupli nalozi
5. Koristiti vulgarne izraze
6. Krsenje privatnosti tj postavljati podatke trecih lica bez njihove dozvole
7. Mogucnost slanja privatnih poruka dobijate posle 20te poruke na forumu
8. Oglasavanje na forumu je strogo zabranjeno, osim u delu predvidjenom za to (za oglasavanje morate da ispunite uslov od 20 poruka na forumu a onda se javite administratoru foruma)
Sekcija pticara Subotica
Od skora smo postali oficijelni forum sajta sekcije pticara Subotice pa sve ujedno pozivam da posete sajt

 

 Ishrana egzota

Ići dole 
+12
Marjan
ivan79
dino
dejanns
Vasa
zucko
vecos
SrdjanKG
szigics
rtomek
Sale77-Nis
Luckyboy
16 posters
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
Luckyboy
General
General
Luckyboy


Broj poruka : 1626
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Smed.Palanka Šumadija

Ishrana egzota Empty
PočaljiNaslov: Ishrana egzota   Ishrana egzota Icon_minitimePet Feb 12, 2010 11:57 pm

Svaki odgajivac koristi neke svoje recepture za ishranu svojih ptica,moja je sledeca:
6kg proso
3kg muhar
1kg svetlo seme
0,4 niger
0,4 ljusteni ovas
Takodje redovno dajem jajcanu hranu,2-3 puta van perioda gnezdenja,a kada imaju mlade svaki dan.
Od jajcanih hrana koristim Orlux i hranu koju ja sam pravim,ponekad im dodam i kuvana jaja u hranu.
Takodje tokom perioda gnezdenja dajem im klijavi proso bar 2 puta nedeljno,i bar u klasu takodje 2 puta nedeljno.
Voce i povrce im ne dajem jer moje ptice to nece da jedu(pokusavao sam vise puta,bez uspeha).
Ponekad hoce da jedu maslacak i misjakinju,ali retko.
Izvolite, napisite kako vi hranite svoje ptice Basketball
Nazad na vrh Ići dole
Sale77-Nis

Sale77-Nis


Broj poruka : 939
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 46
Lokacija : Nis -Srbija

Ishrana egzota Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana egzota   Ishrana egzota Icon_minitimeSub Feb 13, 2010 1:30 pm

Moja receptura je sledeca:
-proso 5kg
-muhar 3kg
-svetlo seme 1,5kg
-niger 0,5kg
ovo je moj standard za 10 kg hrane,e sad bar u klastu imaju uvek pa ga jedu po potrebi,voce nece da jedu pa im zato dajem MUTAVIT dva puta nedeljno,jajcanu hranu zimi dajem dva puta nedeljno a u vreme parenja i za vreme hranjenja mladih svaki dan,pred sezonu parenja dajem FERTIVIT i VITAMIN E zbog vece plodnosti,mlevenu ljusku jajeta ubacujem u jajcanu hranu zbog kalcijuma i to je moja receptura za moje egzote.
Nazad na vrh Ići dole
rtomek

rtomek


Broj poruka : 721
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 49
Lokacija : SU-V-SRB

Ishrana egzota Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana egzota   Ishrana egzota Icon_minitimeSub Feb 13, 2010 2:56 pm

Ja kod hranjenja egzota koristim slične smeše kao što su i moji predhodnici naveli to je ta osnovna smeša koja je za svakodnevnu upotrebu - 50% proso ( po mogućnosti raznoliko-belo, žuto, crveno) 20% muhar,10-20% svetlo seme (sa svetlim semenom treba pažljivo ptice koje se drže u malin kavezima dobijaju manje jer goji ! ali ovo isto zavisi od vrste) a ostalo ja sam naučio ubaciti kanarinsku smešu u kojem ima svašta pomalo( ljušteni ovas, repica, konoplje....)to ja zanči osnovna hrana . kada ptice rdžimo po paru lepo možemo korigovati i prilagođavati hranu za svaku vrstu posebno tako da ja recimo Rižaricama uz ovu smešu uvek dodam i nekoliko semenja neljuštenog pirinča a kad pokrećem ih za parenje dodam i nekoliko semenja konoplja+.
Druga najvažnija hrana u udgoju egzota je proklijalo semenje !!! to kod mene izgleda ovako 50% osnovna smeša + 50% niger . ovu smešu potopim u vodu 24 h pa operem pa u situ stoji 24-48 h pokriven pa je spremna , može se koristiti ( u zavisnosti od temperature vazduha ) 2-3 dana ( ako želimo da nam traje duže ostavimo ga u hladu ili frižideru )
Kod hranjenja mladih isto tako je važno i kuvano jaje, narendano kuvano jaja + mrkva+hlebje mrvice+mlevena plazma+spirulina+vitamini + zavisnosti od vrste- insekt pate, Qviko klasik, kuvani pirinač( rižaricama)
Od voća jedino kod mene pojedu jabuku ,Rižarice odavezno ali i ostali tu i tamo uzmu za njih potrebnu količinu ...ali treba im davati !!!
Do zelenog salata , maslačak .....
Tokom letnjeg perioda možemo obradovati naše ptice sa raznim korovima na kojima ima poluzrelih semenja.
Za amandine , astrilde i za oztale sitnije vrste možemo davati i grančise sa insektima!!
Za vrste koje još nisu u dovoljnoj meri domestifikovane i ako potiču iz prirode neophodno je davati i crve brašnare ( koje ja gajim za sopstvene potrebe) mada mnogo puta ni to nije dovoljno dabi hranili svoje nlade tako da ja pokušavam i sa odgojem vinskih mušisa ( u bocu na kojoj poklopac probušimo stavimo voćt najbolje grožđe pa uz malo sreće ubrzo će se pojaviti mušice i ako ovu boci postavimo u volijeru gde su ptice ubrzo čemo se iznenaditi kad vidimo sa koliko spretnosti oni hvataju ove sitne insekte ) , obavezan dodatak je i Insekt pate ali nažalost ni to beuzimaju baš svi .
na kraju još da spomenem Bar proso, sipinu kost , ljusku od jajeta... ali mislim da se to podrazumeva
U vodu za piće zavisnosti od perioda u godini oajem razne vitamine mesečno 3 dana uzastopno dobijaju multivitamine , i 3 puta lactiferm M+C koji je probiotik namenjen za crevnu floru . a u periodu pred razmnožavanje ide nekton -E zbog bolje plodnosti ali samo do prvog jajeta!!!! Vitamini za poboljšavanje mitarenja kao što je Mutavit i slično dajem samo u periodu mitarenja.
zasad tolko ali ima jooššš Very Happy
pozz ROBY
Nazad na vrh Ići dole
Luckyboy
General
General
Luckyboy


Broj poruka : 1626
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Smed.Palanka Šumadija

Ishrana egzota Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana egzota   Ishrana egzota Icon_minitimeSub Feb 13, 2010 11:31 pm

Roby je u pravu sto se tice ishrane ptica koje su u malim kavezima,njima ide obavezno hrana sa manje masnih komponenti.
Sto se tice poluzrelog semenja,barem muhara divljeg ima svuda i u ogromnim kolicinama,ja sam ga letos kosio na jednoj livadi,koliko ga je bilo Laughing
Insectpate probaj u blender da stavis zajedno sa jajetom da se malo samelje,pa javi Smile
A za vinske musice ima jos jedan recept,a to je da polutrule jabuke,ili drobljene stavite u flasu sa malo vode,za kratko vreme ce biti puna affraid
Oko klijavog semena,sem nigera i prosa ne klijam nista drugo,muhar je navodno blago toksican kad se klija,tako da nisam zeleo da isprobavam,verujem drugima na rec lol!
Nazad na vrh Ići dole
rtomek

rtomek


Broj poruka : 721
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 49
Lokacija : SU-V-SRB

Ishrana egzota Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana egzota   Ishrana egzota Icon_minitimeSub Feb 13, 2010 11:45 pm

Što se tiče mušica i ja radim razne kombinacije ( nebi stalo sve da napišem Smile )
Što se gotovih hrana sa insektima tiče dajem i ja u jajčanu hranu ( no nisam probao da sameljem !) i ide to kako tako ali recimo neke ptice koje sam nabavio od nekih odgajivača koji erdovno hrane sa ovim gotovim jelima jedu ladno samo im daš onu smešu i završio poso ..nije loše rešenja ali ni nije toliko više to skupo ( nabavio sam KING insekt mix sa jajima za 300 din /kg , zapravo je jeftinije od jajeta a ipek je to kompaktna hrana )
za muhar neznam Shocked ja još za ovih 20 godina nisam imao nikakvih problema ali sve je moguće
u predhodnom postu nisam naveo ali ga često dajem a to je proklijalo žito za galebiće i rižarice je prava stvar
a kao desert možemo ponuditi i proklijalo BAR ( proklijava se obično 24h-48h...) kad pusti sitne klice okačimo ga u volijeru to kad naviknu polude za njim Very Happy
pozdrav ROBY
Nazad na vrh Ići dole
szigics




Broj poruka : 47
Datum upisa : 17.03.2010
Lokacija : subotica

Ishrana egzota Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana egzota   Ishrana egzota Icon_minitimeNed Mar 21, 2010 8:07 pm

cemu valja perila?
koja je razlika izmedju crvene i zute?
doziranje.
Nazad na vrh Ići dole
SrdjanKG

SrdjanKG


Broj poruka : 442
Datum upisa : 18.02.2010
Godina : 52
Lokacija : Resnik,KG - SRB 10 2

Ishrana egzota Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana egzota   Ishrana egzota Icon_minitimePon Mar 22, 2010 10:02 pm

Perilu sam koristio samo jedne sezone poodavno i ne secam se cak da li svetlu ili tamnu,al u ishrani kanarinaca!Egzotama je nikada nisam davao,a kanarindzije koje je koriste,hvale je!Ako te bas zanima imam negde sta sve sadrzi!
Nazad na vrh Ići dole
szigics




Broj poruka : 47
Datum upisa : 17.03.2010
Lokacija : subotica

Ishrana egzota Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana egzota   Ishrana egzota Icon_minitimeSre Mar 24, 2010 11:44 pm

Nedavno sam video zeleno proso.
Zna li neko nesto o njemu?
Cemu valja,hranljivost...
Nazad na vrh Ići dole
SrdjanKG

SrdjanKG


Broj poruka : 442
Datum upisa : 18.02.2010
Godina : 52
Lokacija : Resnik,KG - SRB 10 2

Ishrana egzota Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana egzota   Ishrana egzota Icon_minitimeSre Mar 24, 2010 11:47 pm

Nikad vido Stevo!Sad i mene zaintrigira!!!
Nazad na vrh Ići dole
Luckyboy
General
General
Luckyboy


Broj poruka : 1626
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Smed.Palanka Šumadija

Ishrana egzota Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana egzota   Ishrana egzota Icon_minitimeSre Mar 24, 2010 11:49 pm

Video ga ja ,kinezi ga gaje,ali sem slike neznam nista vise o njemu Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
szigics




Broj poruka : 47
Datum upisa : 17.03.2010
Lokacija : subotica

Ishrana egzota Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana egzota   Ishrana egzota Icon_minitimeČet Mar 25, 2010 12:27 am

Nabavicemo ga.Mozda vec iduci mesec.
Samo na jednom mestu sam ga video.
Izgleda kao nedozreo.
Nazad na vrh Ići dole
Luckyboy
General
General
Luckyboy


Broj poruka : 1626
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Smed.Palanka Šumadija

Ishrana egzota Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana egzota   Ishrana egzota Icon_minitimeČet Mar 25, 2010 12:29 am

Ako uspem da iskopam slike postavicu i crni proso Cool
Nazad na vrh Ići dole
szigics




Broj poruka : 47
Datum upisa : 17.03.2010
Lokacija : subotica

Ishrana egzota Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana egzota   Ishrana egzota Icon_minitimeČet Mar 25, 2010 12:34 am

Video crno proso.Jedan sejao,nije uspelo.
Valjda losa klijavost!
Nazad na vrh Ići dole
Luckyboy
General
General
Luckyboy


Broj poruka : 1626
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Smed.Palanka Šumadija

Ishrana egzota Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana egzota   Ishrana egzota Icon_minitimeČet Mar 25, 2010 12:45 am

Ovo je najbolje sto sam uspeo da pronadjem
Ishrana egzota 292307819
kada pronadjem bolje slike,postavicu @
Nazad na vrh Ići dole
szigics




Broj poruka : 47
Datum upisa : 17.03.2010
Lokacija : subotica

Ishrana egzota Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana egzota   Ishrana egzota Icon_minitimeČet Mar 25, 2010 1:00 am

Srdjan mislio da buncam!
Neka,neka...
Nazad na vrh Ići dole
Luckyboy
General
General
Luckyboy


Broj poruka : 1626
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Smed.Palanka Šumadija

Ishrana egzota Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana egzota   Ishrana egzota Icon_minitimeČet Mar 25, 2010 1:02 am

szigics ::
Srdjan mislio da buncam!
Neka,neka...
Very Happy Very Happy Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
vecos

vecos


Broj poruka : 88
Datum upisa : 31.03.2010
Godina : 40
Lokacija : CALGARY

Ishrana egzota Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana egzota   Ishrana egzota Icon_minitimeUto Apr 06, 2010 7:38 pm

Do
prije dvije godine u svom uzgoju brojao sam desetak pari guldova koji
su se uredno parili i imali mlade (jednom čak 9 mladih u jednom leglu).
Taj svoj uzgoj guldova sam prekinuo prošle godine pri
posjeti sajmu životinja u Monoru, jer sam tek tad shvatio vidjevši kod
dva uzgajivača njihove ptice, da se kvaliteta mojih guldova ne može ni
približno mjeriti sa njihovim. Tada sam se odlučio riješiti svih mojih
ptica, ali samo privremeno dok ne nađem kvalitetu koju sam si trenutno
stvorio u glavi kao viziju eksponata koje želim dobiti svojim uzgojem
guldova.

Ishrana egzota DsjemeA


Ishrana egzota DsjemeB

Ishrana egzota DsjemeC

Ishrana egzota DsjemeDIshrana egzota DsjemeEIshrana egzota DsjemeFIshrana egzota DsjemeG



Da
ne duljim o svom razlogu prestanka držanja guldova, objasnit ću Vam šta
je meni bila tajna dobre kvantitete ptica. Primjetio sam da su se
guldovi koji su bili u volijerama bliže travi (te je ta ista trava kad
bi izrasla u zrelo ili poluzrelo sjemenje naslanjala na žicu volijere)
držali nogama za žicu i konzumirali divlje sjemenje trave (sirak,
muhar,...), koja se kasnije pokazala kao odličan poticaj za parenje i
podizanje mladih, te kao konaćni cilj bolje i kvalitetnije ptice.

Ishrana egzota DsjemeH


Ishrana egzota DsjemeI

Ishrana egzota DsjemeJ

Ishrana egzota DsjemeK


Krenuo
sam sa sasvim novim pristupom ishrane za guldove. Počeo sam im uz
osnovnu hranu i prihranu koju sam davao do tada, u volijere stavljati i
ogromne količine divljeg sjemenja koje sam nalazio oko kuće i po
poljima (strogo pripaziti da trava nije zagađena). Pokazalo mi se još
boljim poluzrelo sjemenje koje je u sebi još sadržavalo “mlijeka“,
ptice jele puno bolje nego kad je to isto sjemenje bilo zrelo.
Rezultati su bili izvan očekivanja! Svi parovi, pa čak i oni
problematični su sjedili na jajima i podizali mlade. Nemojte shvatiti
da je krajnji rezultat bio puna letjelica mladih, oni su i dalje imali
po koje prazno jaje, roditelji su i dalje znali ponekad izbacati svoje
mlade (normalna pojava kod mužjaka koji imaju prvo leglo)... itd., ali
sam ih ovakvom ishranom uspio potaknuti puno kvalitetnije i brže, bez
imalo kemije na parenje. Iako su se i ti problemi kod problematičnijih
parova smanjio na minumum.








Danas
sam taj način ishrane usavršio i koristim ga za sve svoje egzote. Više
ne tražim sjemenje, nego ga posadim pored volijera (5 m2), jer sam tako
siguran da nije tretirano pesticidima i insekticidima. Veću količinu
poluzrelog sjemenja zamrzavam u hladnjaku kako bi ptice pario i preko
zime. Zrelo sjemenje dodatno posječem i osušim na suncu, te ga preko
žičane mreže laganim udarcima odvajam od stapke. Takvo sjemenje miješam
sa osnovnom hranom dobivši još kvaliteniju i ukusniju hranu za moje
ptice.
Nazad na vrh Ići dole
zucko

zucko


Broj poruka : 113
Datum upisa : 14.03.2010
Lokacija : Veliko Gradiste

Ishrana egzota Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana egzota   Ishrana egzota Icon_minitimeNed Apr 18, 2010 2:57 pm

jel davao neko crve za pecanje egzotama konkretno zebicama?????
Nazad na vrh Ići dole
rtomek

rtomek


Broj poruka : 721
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 49
Lokacija : SU-V-SRB

Ishrana egzota Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana egzota   Ishrana egzota Icon_minitimeNed Apr 18, 2010 3:59 pm

Zebicama nisam davao ali mnogim egzotama DA i prihvatali su vrlo rado tako da verujem da i zebice bi rado jele ! nikad nisam imao nikakvog lošeg iskustva sa crvima ( iako se priča svašta ) ali uvek sam par dana držao u piljevini da se lepo očiste !!
pozz ROBY
Nazad na vrh Ići dole
Vasa
YA HABIBI YA AEINI
Vasa


Broj poruka : 1395
Datum upisa : 28.03.2010
Godina : 38
Lokacija : Srbija-Vranje RS 7-64

Ishrana egzota Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana egzota   Ishrana egzota Icon_minitimePet Apr 30, 2010 12:05 pm

Ne znam da li je dobro davati egzotama, sto se tice jajcane hrane, sam je spremam i to , kuvano jaje (belanac+zumanac), psenicni griz, kukuruzni griz, mlevena plazma ili prezle i malo kuvane (pasirane)jabuke.
Nazad na vrh Ići dole
dejanns

dejanns


Broj poruka : 15
Datum upisa : 01.06.2010

Ishrana egzota Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana egzota   Ishrana egzota Icon_minitimeUto Jan 18, 2011 9:46 pm

Hvala vecos na divnom tekstu !
Nazad na vrh Ići dole
dino




Broj poruka : 69
Datum upisa : 07.05.2010
Lokacija : podgorica

Ishrana egzota Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana egzota   Ishrana egzota Icon_minitimeSre Jan 19, 2011 2:06 pm

rtomek zanima me za ove crve za pecanje rekao si da ih stavljas u piljevinu da li ma veze u kakvu je jer ima ona krupnija i ona sitnija da li je sve jedno u koju cemo stavit i jos nesto da li ih dajes zive .Veliki pozdrav
Nazad na vrh Ići dole
ivan79

ivan79


Broj poruka : 211
Datum upisa : 11.07.2011
Godina : 44
Lokacija : nova pazova

Ishrana egzota Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana egzota   Ishrana egzota Icon_minitimeSub Jul 16, 2011 7:29 pm

citao sam kako proklijavate seme.pa sam probao ali uvek se usmrdi.kad ga stavite u sito cime ga poklopite ? krpom oli necim da ne isparava?
Nazad na vrh Ići dole
Sale77-Nis

Sale77-Nis


Broj poruka : 939
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 46
Lokacija : Nis -Srbija

Ishrana egzota Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana egzota   Ishrana egzota Icon_minitimeSub Jul 16, 2011 9:30 pm

Ja kada seme koje stavim u sito za proklijavanje pokrijem vlaznom krpom i obavezno ga ispiram minimum 3 puta dnevno, bas zato da se nebi usmrdelo!
Nazad na vrh Ići dole
ivan79

ivan79


Broj poruka : 211
Datum upisa : 11.07.2011
Godina : 44
Lokacija : nova pazova

Ishrana egzota Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana egzota   Ishrana egzota Icon_minitimeNed Jul 17, 2011 10:40 am

hvala sale
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Ishrana egzota Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana egzota   Ishrana egzota Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Ishrana egzota
Nazad na vrh 
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
 Similar topics
-
»  Šta ko gaji od egzota?
» Ishrana
» Jajcana ishrana
» Mlinski crvi u uzgoju egzota!
» Fotografije Roy Beckhama egzota u prirodi

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Avikultura :: Ptice :: Egzote-
Skoči na: