Avikultura
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum za ljubitelje ptica
 
PrijemGalerijaLatest imagesRegistruj sePristupi
Pravila foruma
1. Zabranjeno je vredjanje po bilo kom osnovu
2. Zabranjeno je slati privatne poruke i poruke na forumu u vidu spamova i reklamiranja
3. Zabranjeno je postavljati autorske tekstove a da ne ostavite i link odakle je preuzet
4. Lazno predstavljanje i koriscenje tudjih identiteta kao i dupli nalozi
5. Koristiti vulgarne izraze
6. Krsenje privatnosti tj postavljati podatke trecih lica bez njihove dozvole
7. Mogucnost slanja privatnih poruka dobijate posle 20te poruke na forumu
8. Oglasavanje na forumu je strogo zabranjeno, osim u delu predvidjenom za to (za oglasavanje morate da ispunite uslov od 20 poruka na forumu a onda se javite administratoru foruma)
Sekcija pticara Subotica
Od skora smo postali oficijelni forum sajta sekcije pticara Subotice pa sve ujedno pozivam da posete sajt

 

 Razmnozavanje štiglica u avikulturi

Ići dole 
+69
Toni72
kima
pedjacure
Eksernis
bortes
carduel
Rale paracinac
Tomislav
lepotica cana
коста_п2
Matija95
gocke
dino
Dragomir
botsabac
makimk
acahaski
žako
Ivan/Rex
dimče mk
ivica.m
srxa
drvetmed
Aleksandar Djuric
Milos MAGA
karlo28
BABURA
Dalibor Vasic
border
papayajamaica
Luckyboy
Marjan
Sale77-Nis
sasko
Đole
akimak
mica vasic
bratislav misic
bastard kv
vladimir
fzen
KUM
nikola j
vlada130168
dule33
Don
Alexandar
BOCKA
Bogdanik
ticar
jigor
jevca5
sasar_le
Ivica
Petar
Rale KG
milannish
Бане
IGOR 72
mica
SrdjanKG
Dax BG
dr.nenad86
gogi
Rale
Laza
milos0205
lord189
Danijel
73 posters
Idi na stranu : Prethodni  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 18 ... 23  Sledeći
AutorPoruka
vlada130168

vlada130168


Broj poruka : 59
Datum upisa : 23.01.2011
Godina : 56
Lokacija : pirot

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Razmnozavanje štiglica u avikulturi   Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Icon_minitimeNed Jun 02, 2013 7:00 pm

Pozdrav svima!
Hvala Bogdanik.Muka coveka na svasta natera.Na drugoj strani terase su jos 4 boksica a izmedju njih sam postavio zavesu ,slikacu bice jasnije.U pravu si parovi nesmeju (nebi trebalo) da se gledaju.
Prva tri alkirana mlada izletaju iz gnezda trece najmanje je jos u gnezdu, mislim da ce sutra i ono izleteti.
[img]Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 P6010044[/img]
Upravu si mladi su ko struja, i meni su bezali i nisu bile zmurke nego smo se jurili ko zandar i lopv.Jedan mi je pobego u sobu iza regala a drugi preko terase napolju,to su bile avanture o kojima cemo drugom prilikom.
Danas je proradio i peti par ali lose.Jaje je sneseno na pod zenka je mlada razvlaci materjal ali ne zaplice gnezdo, praticu situaciju ali ne izgleda mi obecavajuce.
Nazad na vrh Ići dole
Bogdanik

Bogdanik


Broj poruka : 691
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 35
Lokacija : Leskovac

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Razmnozavanje štiglica u avikulturi   Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Icon_minitimeNed Jun 02, 2013 8:18 pm

Ja cu odmah da ispricam svoju pricu, bilo je to najmanje pile koje je bilo 4. u gnezdu i to 2 dana mladje od sledeceg pileta. Dok su ova 3 vec bila napolju ono je duze ostalo u gnezdu. Ne znam zbog cega sam ulazio u volijeru ali u istom trenutku je mlado palo na pod i meni izletelo meni iza ledja. Problem je bio sto ja okrenut ledjima nisam video gde je otislo, a mesta za sakrivanje je bilo previse, a oni su ko misevi, gde dolete zavuku se u rupu i cute.
Posle potrage oko volijere dovrih pola sata, odustao sam od potrage, skuvao kafu i zavalio se stolicu malo dalje. Kad je guza ogladnela, pocela je da doziva zenku sa ci pi pi. Tu je pobevulja dolijala.
Nazad na vrh Ići dole
vlada130168

vlada130168


Broj poruka : 59
Datum upisa : 23.01.2011
Godina : 56
Lokacija : pirot

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Razmnozavanje štiglica u avikulturi   Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Icon_minitimeNed Jun 02, 2013 10:57 pm

Pa da krenem i ja.
Prica prva;
Prva godina izvodjenja i odvajanje mladih.Tada sam imao vertikalni boks od 2m3 podeljen po vertikali na dve parilice koji je bio na istoj terasi(mislim da postoje slike u mojim predhodnim postovima).Kako je manipulacija sa pticama u boksu otezana zbog velicine boksa stare i mlade ptice sam hvatao kapanom u koji sam stavljao listove maslacka(vremenom su stare ptice naucile foru i prestale da se hvataju).Elem, uhvatim ja to mlado u kapan i sa kapanom udjem u sobu za svaki tezak slucaj i krenem da ga prebacim u pripremljen kavez.U trenutku prenosa mlado mi pobegne iz ruke i pocne da leti po sobi.Nemas gde mislim ja, medjutim kako to obicno biva od zavese pored prozora od straha padne izmedju zida i regala a rastojanje izmedju zida i reglala oko 10 cm.Krivim se ja gledam palim lampu pileta nema sakrilo se u flaku ispod regala.Regal masivan pun stvari.Izbacim stvari i spremim se da da rezem zadnju stranu .U tom trenutku ulazi supruga vidi lom u sobi ona nervozna ja besan i slozimo se da rezem regal ali da jos jednom pogledam iza regala .Pogledam ja a on poso iz flaka prema svetlu od prozora. Onda ja uzmem drvce i polako iz nekoliko puta izguram pobegulju napolje.I tako pile zavrsi gde treba a regal ostane citav.
Prica druga:
Mislim da je bila druga ili treca godina izvodjenja treca tura avgust mesec a faza u odgoju vadjenje gnezda po izletanju mladih iz gnezda.Opet isti boks.Vratanca na boksu su bila velika ~20X20cm.Trebao sam samo da otvorim vratanca izvadim gnezdo.Nista lakse mada su mi jos ranije rekli da mladi idu drektno na vrata i ruku od straha valjda.U boksu guzva roditelji i 2-3 mlada nesecam se vec.Zavucem ja ruku da dohvatim gnezdo a malac direktno na vrata pored ruke i izleti napolje .Na terasi nema zastitne mreze a pored terase musmula i sljiva a pileta nigde.Bilo je to oko 11h ujutru dobro pamtim taj dan jer smo tog dana slavili detetu rodjendan u kaficu a slavlje je bilo zakazano za 14ili15h.Setam ja oko kuce pileta nigde a vreme ide.Obavim ja konsultacije sa kolegama koji mi kazu sacekaj da ogladni javice se on a onda ili kofa vode ili teleskop i lepak .Spremim ja pribor i cekam a svi ostali cekaju mene a vreme ide .Oko 13i30h pile se javi bilo je ispod krova (kao sto si reko guza je ogladnela) medutim sleti na sljivu i skakuce po granama.Kofa je otpala kao solucija pa sam poceo da ga pecam.Vrucina ja setam sa teleskopom taman da ga pecnem on se pomeri. Na kraju ga jedva uhvatim i vratim u boks.A rodjendako je stigo medu zadnjim na svoj rodjendan.
Misljenja sam da su i ovakve price- dozivljaji korisni za odgoj jer je to iskustvo koje ce nekome nedo Bog potrebati.
Ostala mi je jos jedna tuzna prica -iskustvo koje cu ispricati za neki dan.
Nazad na vrh Ići dole
vlada130168

vlada130168


Broj poruka : 59
Datum upisa : 23.01.2011
Godina : 56
Lokacija : pirot

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Razmnozavanje štiglica u avikulturi   Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Icon_minitimeUto Jun 04, 2013 10:33 am

Pozdrav svima!
Danas jedno mlado u gnezdu ,jedno jaje sa mrtvim piletom u njemu na patosu.
[img]Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 P6040066[/img]
[img]Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 P6040068[/img]
I naravno srecna porodica, mada me brine ovo najmanje mlado mnogo je hladno, za sada se dobro drzi
[img]Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 P6040069[/img]
Nazad na vrh Ići dole
Bogdanik

Bogdanik


Broj poruka : 691
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 35
Lokacija : Leskovac

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Razmnozavanje štiglica u avikulturi   Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Icon_minitimeUto Jun 04, 2013 11:09 am

Neiskusne, mlade zenke mogu praviti razne greske. Mozemo samo da nagadjamo koji je razlog zasto je mlado zavrsilo na pod, najlogicnije je da je posla da izbaci ljuspu dok je mlado jos zalepljeno za ljuspu i sa ljuspom zajedno zavrsilo na pod, drugo mlado je imalo vise srece, a preistaje jos koje jaje za novu sansu.
Zasto ne ponudis ovoj zenki sa mladima korpu i materijal za gnezdo, moje skromno iskustvo mi govori da zenka sa novim gnezdom pocinje dok su jos mladi u gnezdu i da motanje gnezda i nosenje jaja i na kraju inkubacija pocinje kad su mladi sa 21,22 dana i da tad vec pocinju sami da jedu uz dohranu majke koja povremeno ustane sa gnezda da nahrani mlade. Sa 25 dana mladi se mogu potpuno odvojiti od majke, vec jedu jajcanu hranu dok se polako navikavaju na seme, u pocetku ne to perila koja je meka i laka za ljuskanje a kasnije niger i mesavina koja vec sa 30 dana starosti ne pretstavlja nikakav problem.
Nazad na vrh Ići dole
vlada130168

vlada130168


Broj poruka : 59
Datum upisa : 23.01.2011
Godina : 56
Lokacija : pirot

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Razmnozavanje štiglica u avikulturi   Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Icon_minitimeUto Jun 04, 2013 10:49 pm

Pozdrav svima!
U pravu si, samo da nagadjamo.Nesto je krnulo naopako.Jajeje bilo neotvoreno sa napuklinama i bas ispod gnezda, dok su ljuspe od mladog koje se ispililo bile prema pregradi kojom je muzjak odvojen.Ja sam ga otvorio bilo je suvo.Moje misljenje je da ga je zenka posto je videla daje plod ugino izbacila iz gnezda.Danas dok sam kontrolisao par video sam jos jedno mlado u gnezdu.Ostala su jos dva jaja.
Gnezdo cu da ubacim za cetri pet dana za dva tri dana cu da pustim muzjaka.Ovim duzim vreme do starosti od 25 dana a razlog je sto mladi bas maltretiraju zenku kad ona pocne da nosi jaja, upadaju u novo gnezdo sa jajima .Tempiram da mladi imaju 25 dana i budu odvojeni kad zenka trba da snese prvo jaje.
Odlicno opisan prelazak mladih sa jajcane hrane na zrnastu hranu
Nazad na vrh Ići dole
gocke

gocke


Broj poruka : 200
Datum upisa : 01.03.2010
Lokacija : stokholm

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Razmnozavanje štiglica u avikulturi   Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Icon_minitimeSre Jun 05, 2013 10:10 am

meni zenka vec ima cetira jaja a mladi su tek 21 dan.. sutra kad snese i peto ja je nasadim i samo zicanom pregradom odvojim mlade, tako da ne smetaju majci ali da ona jos uvek moze da ih hrani preko zice po potrebi.

Nazad na vrh Ići dole
vlada130168

vlada130168


Broj poruka : 59
Datum upisa : 23.01.2011
Godina : 56
Lokacija : pirot

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Razmnozavanje štiglica u avikulturi   Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Icon_minitimeČet Jun 06, 2013 10:23 pm

Pozdrav svima!
Poceli su problemi cudne prirode.Zenka koja je izbacila jaje sa mrtvim piletom prestala je da hrani mlada (3 komada). Sad
Nazad na vrh Ići dole
Bogdanik

Bogdanik


Broj poruka : 691
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 35
Lokacija : Leskovac

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Razmnozavanje štiglica u avikulturi   Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Icon_minitimeČet Jun 06, 2013 10:32 pm

Jel ustala iz gnezda ili su mladi bez hrane? Mlada proslogodisnja zenka ili sa iskustvom? Uvek je put trnovit,
Nazad na vrh Ići dole
vlada130168

vlada130168


Broj poruka : 59
Datum upisa : 23.01.2011
Godina : 56
Lokacija : pirot

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Razmnozavanje štiglica u avikulturi   Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Icon_minitimePet Jun 07, 2013 10:39 am

Bogdanik ::
Jel ustala iz gnezda ili su mladi bez hrane? Mlada proslogodisnja zenka ili sa iskustvom? Uvek je put trnovit,
Ustala je iz gnezda i prestala da hrani mlade.Godina izleganja 09 sopstveni uzgoj ima mlada iza sebe (otac srecne porodice je njen sin)-iskustva ima.Trnovit put sam preso mnogo puta sa svakim gnezdom ali mi krivo.Zenka je strava, kako surda kaze kakva zena trba da bude "da je ima"(ona je takva, imaje) a nekako mi je draga jer je lepa i ako se za ove godine tesko gnezdila i majka joj je bila takva.Draga mi je do bola, kao zone u zoni zamfirovoj "nasto cupe zona".
Jos juce ujutru sam primeto da nesto nije uredu - nije se vracala na gnezdo(hrani se normalno ali ne hrani mlade).Kad sam se vratio s posla obratim paznju situacija ista .Pogledam mlade a oni suvi i "iscibreli" sto bi rekli nasi ljudi.Stavim hranu ona se najede a u gnezdo ne svraca.Pocinje panika vadim mlade a oni vise mrtvi nego zivi ali na momente mrdaju).Kako je izostala pomoc prijatelja i iskusnijih odgajivaca koji su vec imali takve probleme (nije se javljao na telefon) resim da im pomognem kako znam i umem.Izvadim mlada hladna i gladna i nahranim ih rastvorom jajcane hrane (*samo tecna frakcija).Da ste samo mogli da me vidite ,doktori iz serije uvod u anatomiju su za mene mala deca da sam mogo i vestacko disanje bi im davao.Problem hladnoce sam resio tako sto sam ih stavio u solju za kafu sa vatom i drzao ispod sijalice lustera da se ugreju .Toplota je bila jaka pa su poceli da se suse ali su zivnuli.U Velikom boksu imam 5 bastarda 2 zenke i 3 muzjaka zenke su pocele da se cupaju ubacio sam gnezda i obe zenke leze na jajima .U regalu imam kanarinku koja je lezala na 5 jaja bastarda termin je bio juce ili danas.Moja razmisljanja su isla u pravcu da kad sam svrnuo mlade da ih podmetnem pod zenke na jajima >Za Zenke bastarda podmetanje je bilo dugo i siroko i resim da ih ubacim kod kanarinke.Otvaram vrata ividim da u hranilici sa mineralima kod kanarinke lezi ljuspa od jajeta .Mlado kod kanarinke.(Sreca prati hrabre)Skupio sam mlada i ubacio ih kod kanarinke .Odma sam joj stavio jajcanu hranu zbog mladih stiglica, najelase vratila na gnezdo nesto hranila i zalegla.Kad sam odjutros proverio gnezdo izlego se jos jedan bastard a mladi stiglici dobro izgledaju.Sto se mene tice uradio sam sve sto sam mogao i znao za nadalje neka im je dobri Bog u pmoci.
O rezultatima avanture bicete obavesteni blagovremeno.
Zivot je zajeban. Sranja se desavaju , Idemo dalje!
Izvinjavam se zbog pravopisnih gresaka i neprimerenih izraza puno je rakije i piva proteklo od muke odjutros. Sad


Poslednji izmenio vlada130168 dana Pet Jun 07, 2013 7:45 pm, izmenjeno ukupno 1 puta (Razlog : isprvka podatka)
Nazad na vrh Ići dole
vlada130168

vlada130168


Broj poruka : 59
Datum upisa : 23.01.2011
Godina : 56
Lokacija : pirot

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Razmnozavanje štiglica u avikulturi   Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Icon_minitimeSub Jun 08, 2013 7:44 am

Pozdrav svima!
Mlada pod kanarinkom se dobro drze.Izvela su se 3 bastarda za sada, i ova tri stiglica bice guzva u gnezdu.
Stari poznanici
[img]Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 P6080123[/img]
[img]Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 P6080124[/img]
Kod levog mladog se vidi neko zuto ispupcenje ili je dobro nahranjen ili ima neki problem.
Nazad na vrh Ići dole
Bogdanik

Bogdanik


Broj poruka : 691
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 35
Lokacija : Leskovac

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Razmnozavanje štiglica u avikulturi   Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Icon_minitimeSub Jun 08, 2013 11:10 pm

Levi je musko, desni zenka. Inace mi se svidja eksterijed ptica, volim domace ptice, sa dosta melanina. Zenka po meni mora da ima cistu crnu kapu kao muzjak, sto siru.
Evo malo friskih slika,
Srecna porodica.
Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 DSC_0107_zps99138c7e

Mama je u gnezdu iza, radi punom parom. Za desetak dana ide nova tura.

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 DSC_0104_zpsc77be4fe
Nazad na vrh Ići dole
vlada130168

vlada130168


Broj poruka : 59
Datum upisa : 23.01.2011
Godina : 56
Lokacija : pirot

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Razmnozavanje štiglica u avikulturi   Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Icon_minitimeNed Jun 09, 2013 9:29 am

Pozdrav svima!
Bravo Bogdanik!
Mlado sa ispupcenjem na slici od juce je ok, izgleda da je bio dobro nahranjen.
Kod zenke koja je izbacila jaje sa mrtvim piletom je u gnezdu ostalo jos jedno jaje.Zbog obaveza nisam stigo da izvadim gnezdo, i odjutros ga vidim slomljeno na patosu sa mrtvim piletom u njemu.Znaci da nesto ozbiljno nije bilo uredu zbog cega je ona i napustila mlade.
Kod kanarinke ce biti zestoka guzva u gnezdu danas se ispilio jos jedan bastar(valjda) ostalo je jos jedno jaje u gnezdu(za sada 7 mlada).
[img]
Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 P6090125[/img]
5 jaja u gnezdu (ima slika u predhodnim postovima )su izgleda neplodna(99%) mada se nadam, termin je danas.I muzjak i zenka su predhodne godine dali potomstvo sa svolim parovima.Pustic ih jos jednom.
Nazad na vrh Ići dole
vlada130168

vlada130168


Broj poruka : 59
Datum upisa : 23.01.2011
Godina : 56
Lokacija : pirot

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Razmnozavanje štiglica u avikulturi   Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Icon_minitimeSre Jun 12, 2013 11:48 am

Dva mlada iz srecne porodice su danas uginula, za trece se borim.Sad
Nazad na vrh Ići dole
vlada130168

vlada130168


Broj poruka : 59
Datum upisa : 23.01.2011
Godina : 56
Lokacija : pirot

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Razmnozavanje štiglica u avikulturi   Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Icon_minitimeČet Jun 13, 2013 9:10 am

Uginuo je i treci:(
Nazad na vrh Ići dole
žako

žako


Broj poruka : 701
Datum upisa : 07.04.2011
Godina : 55
Lokacija : Osijek,HR

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Razmnozavanje štiglica u avikulturi   Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Icon_minitimeČet Jun 13, 2013 12:35 pm

Nemaš sreće. Tako sam ja prošao u prvoj turi s 4 malca.
Valjda će sada krenuti na bolje.
Sretno.
Nazad na vrh Ići dole
Bogdanik

Bogdanik


Broj poruka : 691
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 35
Lokacija : Leskovac

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Razmnozavanje štiglica u avikulturi   Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Icon_minitimeČet Jun 13, 2013 4:14 pm

Bice bolje, ima vremena za popravku. Ovo vreme kao da ce zima a ne leto za 2 nedelje.
Nazad na vrh Ići dole
vlada130168

vlada130168


Broj poruka : 59
Datum upisa : 23.01.2011
Godina : 56
Lokacija : pirot

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Razmnozavanje štiglica u avikulturi   Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Icon_minitimePon Jun 17, 2013 11:02 am

Pa dobro rodjaci ko bi tolko pametan pa  promeni tehnologiju pisanja i ubacivabja slika,celo jutro pisem, ode i tekst i slike.Evil or Very Mad
Nazad na vrh Ići dole
vlada130168

vlada130168


Broj poruka : 59
Datum upisa : 23.01.2011
Godina : 56
Lokacija : pirot

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Razmnozavanje štiglica u avikulturi   Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Icon_minitimeSre Jun 26, 2013 10:42 am

definitivno mi ne ide odose opet i slike i tekst svaka cast majstoru
Nazad na vrh Ići dole
Bogdanik

Bogdanik


Broj poruka : 691
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 35
Lokacija : Leskovac

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Razmnozavanje štiglica u avikulturi   Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Icon_minitimeSre Jun 26, 2013 11:21 am

Promenjeno je na svim forumima i to nema veze sa administracijom foruma. Pokusaj da uploadujes na nekom drugom sajtu i da postavis ovde linkove a tekst mozes opet da napises.
Nazad na vrh Ići dole
mica

mica


Broj poruka : 538
Datum upisa : 15.01.2010
Godina : 69
Lokacija : Svilajnac

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Razmnozavanje štiglica u avikulturi   Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Icon_minitimePon Jul 22, 2013 1:52 pm

Mladi 2013:

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Y0yx

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Tcel

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 4nty

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 L6yq

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 B1m0

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Bd8h

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Ijq8

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Nl76

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 2bhw

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 1k8t

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Ell4

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Mj0g

Nazad na vrh Ići dole
mica

mica


Broj poruka : 538
Datum upisa : 15.01.2010
Godina : 69
Lokacija : Svilajnac

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Razmnozavanje štiglica u avikulturi   Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Icon_minitimeSub Sep 14, 2013 8:37 am

Mladunci 2013-te različitog stadiuma mitarenja:
Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Gofy

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 D0g5

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 0w5l

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 57rp

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Wey5

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 G16m

Nazad na vrh Ići dole
mica

mica


Broj poruka : 538
Datum upisa : 15.01.2010
Godina : 69
Lokacija : Svilajnac

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Razmnozavanje štiglica u avikulturi   Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Icon_minitimeUto Sep 17, 2013 7:46 pm

Trenutno imam u aviariumu 102 štiglića. Od toga 42 mlade ptice ovogodišnje proizvodnje. Sa mojim alkama je 90 štiglića. Ostalih 12 štiglića pozajmio sam od prijatelja i kolega ptičara radi posebnih parenja i osvežavanja krvi.
Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 4t83

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Nig9

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 4tzk

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Vh38

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Krqp

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 9xb5

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Gcd8

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Lmk4

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Fkqp

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Oql0

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Daqi

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 L415

Nazad na vrh Ići dole
mica

mica


Broj poruka : 538
Datum upisa : 15.01.2010
Godina : 69
Lokacija : Svilajnac

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Razmnozavanje štiglica u avikulturi   Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Icon_minitimeSre Sep 18, 2013 8:54 am

MODALITETI PONAŠANJA  ŽENKI ŠTIGLIĆA U REPRODUKTIVNOM PROCESU


Da štiglići menjaju osobine kada se čuvaju u zatočeništvu  svima je poznato.  Što je prostor u kome se štiglići čuvaju manji, promene ponašanja su učestalije i veće.
Oba pola su podložna promeni ponašanja.  Ženke štiglića  češće menjaju ponašanje od mužjaka i te promene ponašanja su raznovrsnije.
Promene ponašanja štiglića u veštačkim uslovima odgoja i čuvanja za rezultat imaju neuspeh odgojnog procesa.
Divlja žanke  pri pokušaju sparivanja  pokazaće  značajnu  ,,psihopatologiju,, koja je u toliko drastičnija u koliko je prostor u kome  se ženke drže i pare manji.
Najčešće, matični materijal kod nas su još uvek divlje ptice iz prirode.  Na žalost takvo stanje će potrajati još neko (neodređeno) vreme.  Mali broj odgajivača ima mogućnosti da u matici poseduje parove iz veštačkog uzgoja. To je razumljivo jer je odgoj štiglića kad nas na samom početku.

Modaliteti  nenormalnog ponašanja divlje  ženke u uslovima veštačkog odgoja štiglića:

- žanka ne pokazuje nikakvo iteresovanje  za sparivanje tokom  tekuće reproduktivne godine.
- pokazuje naklonost prema mužjaku ( ptihvata da je mužjak hrani, ljubi se sa mužjakom) ali cele     reproduktivne godine  ostaje na tom nivou sparivanja.
- sakuplja materijal za izgradnju gnezda  igra se sa materijalom  ali ne svija gnezdo.
- napravi gnezdo ali ne snese ni jedno jaje.
- napravi gnezdo ali jaja polaže van njega.
- nosi jaja u gnezda ali se ne naleži.
- pošto je položila jaja  izbacuje ih iz gnezda.
- položi jaja, leži na njima neko vreme i pre izleganja mladih napusti gnezdo.
- odleži u gnezdu ceo period inkubacije ali odmah po izleganju pilića ustene iz gnezda.
- po izleganju pilića mladunce ne hrani, tako da oni uginu za dan dva, od gladi.
- hrani mladunce nekoliko dana ali naglo prestane da pokazije interesovanje za nji i prestaje da ih hrani.
- izbaci iz gnezda sve prstenovane mladunce
( Čak i kada su prstenovi maskirani, ženka izbaci sve prstenovane mlade. U pojedinim najdrastičnijim slučajevima pri pokušaju da skine prsten polomi nogicu mladuncu.)
- napusti mladunce prerano i prestane da se interesuje za njih  jer počne da svija novo gnezdo u kome položi jaja.
   To su najčešći poremećaji koji se pojavljuju kod divljih ženki u reproduktivnoj sezoni.  Svi ti poremećaji su inkopatibilni-nespojivi sa procesom reprodukcije jer za rezultat imaju  nula ogajenih mladunaca od ženke poremećenog ponašanja.
Pitanje koje se logično nameće jeste, da li će se ženka, koja pokazuje neki od poremećaja ponašanja u toku reproduktivnog procesa jedne godine, popraviti sledeće reproduktivne godine.
Da li je i u kojoj meri ,,psihopatologija,, promenljiva ili je nepromenljiva, stalna, fiksirana u  psihi ptice?  
Ono što odgajivač može da pokuša ne bi li promenio ponašanje ženke je da promeni enterijer u kome je ona bila i da promeni ženki partnera sledeće reproduktivne sezone. Sve u nadi da će promenom okruženja i promenom mužjaka, ženka ispraviti svoje ponašanje prema reprodukciji.
Ovakav ,,manevar,, odgajivača je razložan ali na žalost sa malim izuzecima često neuspešan. Mada se može dogoditi  da ženka ,,ozdravi,, i da počne normalno da se reprodukuje. Upornos odgajivača   može biti formula uspeha.  Ženka patološkog ponašanja vremenom može popraviti svoje ponašanje. To vreme je nekoliko propuštenih reproduktivnih sezona.  U koliko je odgajivač jakih živaca, može mu se posrećiti da se ženka ,,aklimatizuje,, na date uslove i da otpočne sa normalnom reprodukcijom, posle nekoliko sezona  ,,patološkog,, ponašanja.
Pogrešno je mišljenje da se patplogija ponašanja u odnosu na proces reprodukcije javlja isključivo kod ženki koje su uzete iz prirode. ,,Psihopatologija,, u odnosu na cilklus reprodukcije prisutna je i kod ženki koje su izležene u  zatočeništvu.  Učestalost nenormalnog ponašanja ženki koje su iz veštačkog odgoja je daleko manja u odnosu na divlje ženke.  Takvi poremećaji su ređi  ne samo kvantitetom nego i kvaliteton. Kod ženki iz veštačkog odgoja,   ako postoje patološka ponašanja u odnosu na proces reprodukcije, javljaju se ređe i u blažoj formi.
Nazad na vrh Ići dole
mica

mica


Broj poruka : 538
Datum upisa : 15.01.2010
Godina : 69
Lokacija : Svilajnac

Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Razmnozavanje štiglica u avikulturi   Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Icon_minitimeUto Sep 24, 2013 12:05 pm

ZNANJE, RAD, UPORNOST, STRPLJENJE

Odgoj štiglića kod nas nema tradiciju.  Ali hvatanje štiglića kako starih tako i mladih  iz prirode  ima tradiciju staru više od jednog veka.
Ljubitrlji štiglića nisu se trudili da ih odgajaju. Bilo ih je dosta u prirodi. Hvatani su i čivani radi  lepog izgleda, lepe pesne i lakog ,,održavanja,,  Nisu bili zahtevni po pitanju prostora i ishrane.
Novo vreme donelo je  nova shvatanja i nove,  progresivnije stavove koji se odnose na relaciju čovek priroda.
To je promenilo i odnos ljubitelja štitiglića  prema štiglićima.  Iskreni,  pravi ljubitelji štiglića  od pre nekoliko godina počinju da se interesuju za njihovo odgajanje. Čine se i prvi masovniji pokušaju u smislu odgoja štiglića autohtonih vrsta.  Kao i svaki početak i početak masovnijeg odgajanja štiglića  nije jednostavan i ne daje još uvek niti željene niti očekivane rezultate.
Princip odgoja štiglića u smislu  parenja, ishrane, prostora odnosa prema pticama je  uglavnom poznat.  Ljubitelji štiglića raspolažu solidnim poznavanjem odgojne metodologije i to nije smetnja za njihovo uspešno odgajanje.
Njaveći problem ( koji će potrajati još neko vreme ) je u nedostatku  matičnih parova  izleženih u veštačkim uslovima.  Velika većina odgajivača ima u priplodu jedinke koje su iz prirode.  Nemogućnost da se autohtoni štiglići nabave na leglalan način, učinila je da ih većina ili kupuje na ilegalnom tržišti ili lovi u prirodi.  
Divlji štiglići  kao početni priplodni materijal  predstavljaju veliki problem  onima koji kreću u avanturu njihovog odgoja. Pre svega zbog svoje ćudljive,  nepredvidljive naravi.  Koliko god je divlji štiglić zahvalan za čuvanje, toliko je nezahvalan za razmnožavanje.  Štiglići iz prirode masovno ,,odbijaju,, da se reprodukuju u veštačkim uslovima.
Nagla promena životnog prostora i načina ishrane, doprinela je da  štiglići iz prirode steknu osobine koje nisu imali na slobodi a koje su  velika smetnja za njihovo reprodukovanje u veštačkim uslovima.  Tek mali broj divljih štiglića uspešno će se razmnožavati u veštačkim uslovima na veliku radost malog broja odgajivača. Ali veliki broj divljih štiglića neće se reprodukovati, na  žalost velokog broja odgjivača.  To može mnoge ljubitelje štiglića koji pokušavaju njihovo odgajanje da obeshrabri pa i  doprinese napuštanju njihovog odgajanja.
U  procesu odgajanja štiglića ostaće samo najuporniji najstrpljiviji i najvredniji. To su osobine koje će lubitelja štiglića, sigurno, ranije ili kasnije dovesti do cilja.
Prelomni trenutak u odgoju štiglića od divljih jedinki ka pitomim je F1 generacija.  Ko odgaji štigliće F1 generacije načinio je odlučujući korak ka nihovom uspešnom odgoju. Sa svakom narednom generacijom problemi u odgojnom procesu postaju sve manji, ali nikada ne prestaju da postoje i ,,zagorčavaju,, život odgajivaču.
Svi kasniji problemu u odgojnom procesu rešavaju se ,,u hodu,, i mnogo lakše je podneti ih,  kada se imaju već neki rezultatu u odgoju.
Definitivno odgajivači štigliča će postati samo najuporniji najstrpljiviji i najvredniji.  Ko nema te osobine bolje je da ne kreće u odgajanje štiglića autohtonih podvrsta.
Naravno da se znanje o odgojnoj metodologiji podrazumeva kao osnova bez koje nije moguće bilo šta početi.
Priča o uspehu kako u poslu tako i u hobiju svodi se  na  četiri ključna elementa.
Znanje. Rad. Upornost. Strpljenje.  
Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Tsph
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Razmnozavanje štiglica u avikulturi   Razmnozavanje štiglica u avikulturi - Page 13 Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Razmnozavanje štiglica u avikulturi
Nazad na vrh 
Strana 13 od 23Idi na stranu : Prethodni  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 18 ... 23  Sledeći
 Similar topics
-
» Razmnožavanje štiglića desetogodišnje iskustvo 1999-2009
» Bolest stiglica
» Video klipovi stiglica
» Legalna Nabavka Stiglica?
» Priprema stiglica za parenje

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Avikultura :: Ptice :: Avifauna Evrope :: Ptice pevacice :: Stiglic (Carduelis carduelis)-
Skoči na: