Avikultura
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum za ljubitelje ptica
 
PrijemGalerijaLatest imagesRegistruj sePristupi
Pravila foruma
1. Zabranjeno je vredjanje po bilo kom osnovu
2. Zabranjeno je slati privatne poruke i poruke na forumu u vidu spamova i reklamiranja
3. Zabranjeno je postavljati autorske tekstove a da ne ostavite i link odakle je preuzet
4. Lazno predstavljanje i koriscenje tudjih identiteta kao i dupli nalozi
5. Koristiti vulgarne izraze
6. Krsenje privatnosti tj postavljati podatke trecih lica bez njihove dozvole
7. Mogucnost slanja privatnih poruka dobijate posle 20te poruke na forumu
8. Oglasavanje na forumu je strogo zabranjeno, osim u delu predvidjenom za to (za oglasavanje morate da ispunite uslov od 20 poruka na forumu a onda se javite administratoru foruma)
Sekcija pticara Subotica
Od skora smo postali oficijelni forum sajta sekcije pticara Subotice pa sve ujedno pozivam da posete sajt

 

 Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus)

Ići dole 
+90
palermo
Giovanni
Duska
Djole
whitesuga
sasazako
levic88
Marjan
tanjasd
boske
Strumpf
marijavel
ZARKOTEKICA
tutti
karlo28
rosoft85
border
ivan79
daweed
aska
northstar
zaharije
gaborka
Poli
rakac
makimk
rado7rado
Miks
gogagrizli
Ondrej
Matija95
Nidzo
bosko
Laouni
srxa
GoranKac
dr.nenad86
predin
Mistiq
slobo
Iwan97
Abc
Dusko
milan istra
anita75love
dijana ostojic
MILAN
skorkovic
markoub
florida
Don Salinas
JanjaSaMeseca
mijnica
kokica56
tina
rade
pticar
žako
ATOS
n.ekv
suzy
Laza
Slobodan Kragujevac
fuz80
salle55
Dare
Bogdanik
tatjanasd
dino
Rea
nebojsa
Jocom
mime30
momoks
anamarija77
papayajamaica
ipapige
Caba-Su
jaran
Sale77-Nis
lakigtb
haralampijexxl
Luckyboy
Alex
goran092
rtomek
SrdjanKG
zoran ptice pjevice
Rale
Zika
94 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4 ... 16 ... 30  Sledeći
AutorPoruka
momoks

momoks


Broj poruka : 191
Datum upisa : 22.04.2010
Godina : 56
Lokacija : Svilajnac

Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus)   Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus) - Page 3 Icon_minitimeČet Sep 30, 2010 10:52 pm

PBFD je virus i manifestuje se ispadanjem repnih i letnih pera odakle to da su ptice gole.
Tacno je to za zakoe prvenstveno mada ni druge velike ptice nisu imune da cupaju sebi perja usled stresa.
Nazad na vrh Ići dole
Alex




Broj poruka : 67
Datum upisa : 26.03.2010
Lokacija : Pancevo

Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus)   Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus) - Page 3 Icon_minitimePet Okt 01, 2010 10:29 am

ipapige ::

A najbolji nacin je da si kupite DNK home kit (ja svoj cekam da stigne) i radite analizu sami sebi doma...
Pozdrav
Mozes li mi dati kakvu informaciju o tome kitu, bio bih veoma zainteresovan da nabavim sebi jedan takav.
Nazad na vrh Ići dole
zoran ptice pjevice

zoran ptice pjevice


Broj poruka : 58
Datum upisa : 05.03.2010
Godina : 53
Lokacija : banja luka

Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus)   Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus) - Page 3 Icon_minitimeUto Okt 05, 2010 9:11 pm

Imam veliku zelju da uzmem par zakoa! Posto se bavim uzgojem sasvim drugih ptica molio bi ozbiljne odgajivace da mi malo objasne koje ptice uzeti. Znam da ovakve ptice postaju polno zrele tek nakon 8 godina mislim pa bi bilo suludo uzimati mlade ptice i cekati toliko godina da se krenu pariti. Molim odgovor!!!
Nazad na vrh Ići dole
Caba-Su

Caba-Su


Broj poruka : 18
Datum upisa : 26.05.2010
Godina : 50
Lokacija : Subotica

Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus)   Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus) - Page 3 Icon_minitimeUto Okt 05, 2010 9:30 pm

Po nekim literaturama i saznanjima od nekih odgajivaca zako-i postaju polno zrele od 2-3 godine a neki kazu od 4-5 godina. To je sve sto znam ako Ti nesto pomaze. O 8 godina nigde nisam citao niti cuo mada ne mora da znaci.. Poz.
Nazad na vrh Ići dole
momoks

momoks


Broj poruka : 191
Datum upisa : 22.04.2010
Godina : 56
Lokacija : Svilajnac

Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus)   Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus) - Page 3 Icon_minitimeSub Okt 09, 2010 10:21 pm

Tacno je i jedno i drugo. ptice iz divljine postaju zbog siromasne ishrane polno zrele posle pete godine sa 7-8 godina dok rucno odhranjene ptice postaju polno zrele sa 3-4 godine zbog kompletne ishrane. Za zakoe kao i za sve velike papagaje misljenja su podeljena ali preovladava misljenje da je bolje uzeti ako se ima volje i strpljenja par rucno odhranjenih koji su hranjeni izbalansiranom ishranom, zajedno rastu i sto je najbitnije nemaju strah od coveka tako da kad krenu da rade rade kao lude. Ko nece , ne zeli ili ne moze da ceka ima soluciju ptica iz divljine koje mogu da prorade odmah i da se legu ili posle par godina ili nikad. Tu je problem i da li su muzjak i zenka, koliko su stari posto su hvatani u divljini. Ima i caka da se desava da su par i da kod jednog odgajivaca nece da cvaknu koliko ih proda i promene sredinu i uslove prorade. Ima jedna izreka a sve pa i za uzimanje i odgajanje ptica tvoju srecu ti niko ne moze uzeti. Kreni probaj pa kako budes srecan.
Nazad na vrh Ići dole
Jocom

Jocom


Broj poruka : 26
Datum upisa : 13.02.2010
Godina : 37
Lokacija : Trebinje, BiH

Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus)   Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus) - Page 3 Icon_minitimePet Okt 22, 2010 6:24 am

Dal nabaviti Zakoa???

Pozdrav svima... nakon duzeg vremena evo me nazad na "pticije" stranice, samo se sada javljam sa druge lokacije sada sam u USA i tu cu i ostati duze vremena tako da sada nastavljam sa svojom strascu ovdje a to su svakako ptice...
Medjutim u nevidjenoj sam dilemi... sta nabaviti???? ranije sam imao stiglice, kanarince, tigrice, nimfe, rozele, ... i naravno oduvjek sanjao o Zakou i sada imam realne sanse da ga nabavim, u tom slucaju bi nabavio samo jedan muski primjerak, al nemam iskustva sa njim nikako niti sam poznavao ikoga ko ih je imao...
Interesuje me posto cu ovje imati vise obaveza i posla a manje vremena za ptice kolika paznja treba da mu se poklanja? sta bi se desavalo sa tom pticom ako bi ostajala sama veci dio dana (naravno tu mislim samo na samocu, jer bi uvjek imala obezbjedjenu svjezu hramu i vodu)? koliko su te ptice bucne i koliko cesto? dal je bolje da uzmem rucno hranjenu pticu il obicnu i sl...
molim sve ljude koji imaju iskustva sa ovim pticama i koji znaju o njima da mi pomognu... Unaprijed hvala svima...
Nazad na vrh Ići dole
Caba-Su

Caba-Su


Broj poruka : 18
Datum upisa : 26.05.2010
Godina : 50
Lokacija : Subotica

Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus)   Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus) - Page 3 Icon_minitimeSub Okt 23, 2010 4:13 pm

Pozdrav Joco,
Ako zelis rucno hranjenog zako-a to ti je pravi izbor za kucnog ljubimca! Ali, uvek postoji ono "ali", ptica koja je rucno othranjena bila ona ove ili one vrste ( nebitno) vezana je za coveka i navikla je da bude u sredini paznje i da se sa njom provodi puno vremena! Ako se to vreme zbog necega uskrati ona ce opet postati divlja sto je bolji slucaj od onog kada od stresa pocinje sama sebe da unistava ( cupa svoje perje i ranjava samu sebe ). Koliko sam shvatio Ti bih imao bas malo vremena za provod sa pticom, u tom slucaju ja licno ne bih preporucio da uzmes Zako-a. Imam par prijatelja koji imaju rucno hranjene zako-e i znam koliko oni provode vreme sa njima s tim da oni nemaju toliko obaveza sto je vezano za posao ili nesto drugo. Mislim da onih 8 sati bez gazde nisu problem, ali moras obezbediti nesto cime bi se ptica zabavljala dok si odsutan. Neka joj u tvom odsustvu svira radio ili Tv, nije bitno. Zako-i su bucni obicno ujutru i pred mrak ali to ne traje dugo.... Sto se tice "pol"-a ptice to je nebitno da li je muzjak ili zenka, kod njih nema razlike u inteligenciji! Poz.
Nazad na vrh Ići dole
Jocom

Jocom


Broj poruka : 26
Datum upisa : 13.02.2010
Godina : 37
Lokacija : Trebinje, BiH

Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus)   Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus) - Page 3 Icon_minitimeSub Okt 23, 2010 8:43 pm

Pozdrav Caba-Su hvala ti na pomoci... pa ovakva je situacija ptica nebi bila sama u kuci uvjek ima neko, vise sam mislio dal joj treba neka specijalna njega... a sto se tice kombinacije sa tv-om i muzikom to svakako stoji to sam radio i sa manjim pticama kada bi ostajale same pustim im nesto da im nije dosadno... a ja bi naravno svako jutro i vece mogao da joj odvojim paznje bar 30min najmanje...
a sta jedu cime se hrane? sta se to desava sa perjem? zasto ga cupaju? jel ppostoji nacin da se to sprijeci??? bas sam gledao i jako ruzno islgedaju ptice koje ocerupaju perje...
i interesuje me dal je problem da ta ptica bude u kavezu (naravno onom velikom) kada niko nije kuci da nebii prljala i kidala namjestaj i sl....
i jel mii moze neko pojasniti posto ja nisam imao velikih ptica, u vezi onog stalka gdje one mogu da idu... ono kao precke sa hranom i vodom i onda ptica stoji tu... al mene interesuje kako je zadrzati na toj precki (stajalici)? i kakav je sisteem u vezi izmeta sta se desava jel ispod ima nesto na sto to sve pada?
Nazad na vrh Ići dole
momoks

momoks


Broj poruka : 191
Datum upisa : 22.04.2010
Godina : 56
Lokacija : Svilajnac

Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus)   Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus) - Page 3 Icon_minitimeSub Okt 23, 2010 9:54 pm

Ne treba joj nikakva specijalna nega. Mesavinu zrnaste hrane za velike papagaje imas u svakom vecem zoo-sopu. U Evropi ma cak poseban mix hrane samo za zako-a. A mozes i da joj sam izmesas hranu, osnova je crni ili sareni suncokret ostalu vrstu semenja pogledaj na interenetu i stavi sta je tebi tamo dostupno ne znam gde boravis.Uz zrnastu hranu obavezno da dajes voce i povrce kao dodatak posto joj je kao i ljudima izvor vitamina i minerala a samim tim i zdravlja, jabuka i sargarepa kao osnova to sve ptice prihvataju a ostalo mu ponudi sve sem kruske i kupusa pa ces videti sta mu se posebno svidja to mu forsiraj takodje mlad nekuvan kukuruz mu je poslastica. Velike inteligentne ptice ako su zdrave i nemaju partazite obicno se cupaju zbog nedostatka paznje i ljubavi i dosade. Jednom kad pocne taj proces je skoro nezaustavljiv stvaraju naviku kao ljudi kad grickaju nokte pa ih izgrickaju do zivca. Kad ga uneses u kucu budi svestan da si dobio jos jednog clana porodice i tako se ophodi prema njemu. Imaju razum i osecanja i traze posvecenost i paznju. Ako je dobar deo dana sam ako uzimas taj veliki kavez potrudi se da ga napunis igrackama koje ces mu povremeno menjati ili im menjati raspored.
Precka-stajalica ima da se kupi gotova a mozes i sam da je napravis to nije neka velika muka sa podlogom od nekog materijala koji se lako cisti i brise a da ga zadrsis na njoj ne mozes nikako sem da ga vezes lancetom ali mislim da je to surovo i neprakticno posto ti uzimas ljubimca a ne roba koga ces da drzis za ukras da bi se hvalio prijateljima i rodjacima. Veliki kavezi skoro svi imaju napravljen patent za otvaranje krova i postavljanje precke tako da mu sluzi i kao stajalica i podloga za otpad. Ako si se odlucio za zakoa od velikih papagaja treba da znas da spada u nervozne i plahovite ptice, dok je recimo edel smiren i odmeren a amazonac se moze uporediti sa razmazenim detetom itd.
Ako je jos nesto nejasno pitaj da pomognemo ako mozemo.
Nazad na vrh Ići dole
Jocom

Jocom


Broj poruka : 26
Datum upisa : 13.02.2010
Godina : 37
Lokacija : Trebinje, BiH

Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus)   Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus) - Page 3 Icon_minitimeNed Okt 24, 2010 3:27 am

momoks mnogo hvala na ovoliko iscrpnim objasnjenjima.... svaki savjet mi je koristan Smile
Joj veceras sam bio u nekom velikom pet shopu, imaju bukvalno sve ptice od malih do najvecih, i naravno Africkog Sivog Smile ima 9 mjeseci rucno hranjen... mazi se i ide na ruku. ovaj decko ga nosa okolo na ramenu i ruci i on nece ni da pomisli da ode negdje, savrseno... i ja sam ga drzao i mazio dodje i dirne mi nos kljunom kaze ovaj da je to njegov nacin pozdravljanja i sa svakim ko ga prvi put uzme se tako pozdravi... ja sam bio odusevljen... savrsena ptica... ima i super kaveza i sl...
ok ne moram je vezati nisam ja to ni mislio mislio sam samo kada nisam tu zao mi da ga ostavljam u kavezu al izgleda da cu morati... a onda kada dodjem ide na precke... valjda ce mu to biti ok...
Nazad na vrh Ići dole
momoks

momoks


Broj poruka : 191
Datum upisa : 22.04.2010
Godina : 56
Lokacija : Svilajnac

Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus)   Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus) - Page 3 Icon_minitimeNed Okt 24, 2010 6:48 pm

Najbolje resenje je kavez, papagaji su po prirodi destruktivni, pravio bi ti stetu po stanu. Kao sto sam ti rekao gledaj kavez koji ima da se otvara krov i postavi se precka na otvorenom krovu istovremeno i stajalica i kavez. Kad ga ucis da govori izaberi jednu rec ili kracu recenicu i ponavljaj mu je vise puta jasno i razgovetno u toku dana. Mom zakou je dovoljno da mu jednu rec jasno i glasno govorim nekoliko puta u toku dana posle 3-4 dana je reprodukuje kao da si je usnimio.
kazi mi cenu rucno hranjenog zakoa tamo bas me zanima.
Nazad na vrh Ići dole
papayajamaica

papayajamaica


Broj poruka : 200
Datum upisa : 10.04.2010
Godina : 44
Lokacija : Beograd

Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus)   Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus) - Page 3 Icon_minitimeNed Okt 24, 2010 9:22 pm

Danas sam bio u pet centru na Novom Beogradu, nisam mogao da verujem ali stavili su cenu zakoa 149 000 dinara!
Nazad na vrh Ići dole
Caba-Su

Caba-Su


Broj poruka : 18
Datum upisa : 26.05.2010
Godina : 50
Lokacija : Subotica

Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus)   Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus) - Page 3 Icon_minitimeNed Okt 24, 2010 9:34 pm

Auuuu bas su udarili cifru! Neka, ptica vredi toliko samo na zalost ne za nase dzepove! Inace cuo sam da je na zapadu i do 5000 Eur rucno othranjena ptica!
Nazad na vrh Ići dole
Jocom

Jocom


Broj poruka : 26
Datum upisa : 13.02.2010
Godina : 37
Lokacija : Trebinje, BiH

Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus)   Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus) - Page 3 Icon_minitimePon Okt 25, 2010 4:59 am

Caba-Su ne znam odakle ti ta informacija al nije ispravna ja sma juce gledao pticu tj Zakoa starog 9 mjeseci i igrao se sa njom. rucno odhranjena mozes da radis sa njom sta pozelis... ja sam je prvi put vidjeo i odmah sam je uzeo na prst a ona je sama kljunom dirala moj nos kao da se upoznaje.... i jos dosta toga... cijena joj je bila 1600 USD sto i nije takoo lose sa obzirom da je to u Pet Shopu gdje su najskuplje ovdje... a ovdje gdje ja zivim ima jenda porodica koja ima par tih papagaja muzjaka i zenku i sada im se izlegli cijeni mi muzjaka i to da ga sam biram za samo 200 USD i oni ih rucno hrane uz prisustvo roditelja... vjerovatno ne znaju sta ce sa njima pa ih daju za koliko god...
p.s. da napomenem ja zivim u USA Chicago, IL
Nazad na vrh Ići dole
Caba-Su

Caba-Su


Broj poruka : 18
Datum upisa : 26.05.2010
Godina : 50
Lokacija : Subotica

Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus)   Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus) - Page 3 Icon_minitimePon Okt 25, 2010 8:51 am

Informaciju imam iz Austrije, poznanik jedan je uzeo pretprosle godine pticu i platio ju je oko 5000, ne znam koliko je ptica stara i koliko zna!? Ja se tada jos nisam bavio zakoima nit su me interesovale, nisam znao ni cene ,samo znam da sam se zacudio zbog skupe ptice! Ako je on mene lagao onda i ja lazem vas, mada je covek finansijski mnogo jak i ne verujem da bih lagao...
Nazad na vrh Ići dole
nebojsa

nebojsa


Broj poruka : 108
Datum upisa : 06.06.2010
Godina : 46
Lokacija : Kruševac

Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus)   Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus) - Page 3 Icon_minitimePon Okt 25, 2010 11:18 am

Vezano za te "nenormalne" cene uvek ima pojedinaca koji u spremni da daju nenormalne svote novca zarad prestiža. Problem je što će te ptice biti zapostavljene i vrlo brzo zaboravljene od vlasnika. Pri tome mislim na ove novopečene bogataše. Njima je bitno da kupe pticu koja već priča i to je to, usput im kažeš da je to izuzetno retki primerak i zato košta koliko košta. Zanimljiva im je dan, dva toliko je i puštaju dok se ne pokaki po nameštaju eventualno gricne ram od neke slike i onda sledi doživotno kavez bez mogućnosti izlaska iz njega. Hrane pticu, menjaju vodu kada stignu i ako stgnu... Naravno ima izuzetaka ali retko.




Nazad na vrh Ići dole
Jocom

Jocom


Broj poruka : 26
Datum upisa : 13.02.2010
Godina : 37
Lokacija : Trebinje, BiH

Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus)   Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus) - Page 3 Icon_minitimeUto Okt 26, 2010 6:57 am

mene takodje interesuje u kom uzrastu bi bilo najbolje kupiti tu pticu???
Nazad na vrh Ići dole
zoran ptice pjevice

zoran ptice pjevice


Broj poruka : 58
Datum upisa : 05.03.2010
Godina : 53
Lokacija : banja luka

Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus)   Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus) - Page 3 Icon_minitimeUto Okt 26, 2010 3:10 pm

Prosle godine cjena zakoa u Redjo Emiliji je bile 800 eur. Ne znam dali su bili rucno hranjeni, znam sigurno da su bile bebe-mladi. I skroz su bili pitomi.
Beba are je bila oko 1500 eur.
Nazad na vrh Ići dole
momoks

momoks


Broj poruka : 191
Datum upisa : 22.04.2010
Godina : 56
Lokacija : Svilajnac

Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus)   Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus) - Page 3 Icon_minitimeUto Okt 26, 2010 3:31 pm

Jocom ::
mene takodje interesuje u kom uzrastu bi bilo najbolje kupiti tu pticu???
Veliki papagaji zive oko, sad ne znam sta da ti kazem posto postoje razne informacije.Npr. Ara koju je cuvao Cercil je uhvacena u divljini i i posle njegove smrti je cuvao neki odgajivac u Engleskoj i zabelezeno je da je u zarobljenistvu bila ziva 112 godina, negde sam procitao za nekog amazonca podatak da je cuvan takodje preko sto godina. Duzina zivota velikih papagaja zavisi i od toga kako je cuvan, ako je cuvan uz pravilnu ishranu i negu zivece sigurno duze nego njegov rodjak u divljini. Svi se slazu da im je duzina zivota vise od 50 godina tako da neces pogresiti koliko god staru pticu da uzmes. Evo ti jos jedan podatak da znas, ptica za rucno hranjenje se uzima sa nekih 20-25 dana iz gnezda, hrani se negde oko 3 meseca efektivno dok ne predje na zrnastu hranu ali je i posle ta tri meseca jos mrljava trazi da se dohranjuje i kad potpuno predje na zrnstu hranu trazi od odgajivaca da je hrani tako da ako se ne prekine polako i odlucno moze se hraniti i do dve godine starosti. Moje misljenje je da uzmes pticu staru 5-6 meseci kad vec mozes da biras.
Nazad na vrh Ići dole
Jocom

Jocom


Broj poruka : 26
Datum upisa : 13.02.2010
Godina : 37
Lokacija : Trebinje, BiH

Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus)   Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus) - Page 3 Icon_minitimeUto Okt 26, 2010 6:29 pm

a cek dakle moze se uzeti i pile tako mlado i onda da ga hranis sam? to je vjerovatno najbolji nacin da se sto vise priblizis ptici i da posle budete veoma bliski...
a reci mi kakav je sistem rucnog hranjenja kako to ide? sta se daje ptici i u kojim terminima? jel moze malo detaljnije o tome???
Nazad na vrh Ići dole
momoks

momoks


Broj poruka : 191
Datum upisa : 22.04.2010
Godina : 56
Lokacija : Svilajnac

Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus)   Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus) - Page 3 Icon_minitimeUto Okt 26, 2010 9:51 pm

Moze se uzeti i jaje pa se izvesti u inkubatoru pa se onda rucno odhraniti. Najprakticnije i najbolje je uzeti mlado starosti oko 25 dana od roditelja posto je zahranjeno od roditelja i dobilo je antitela te postoji minimalan rizik od bolesti. Za tebe kao pocetnika ne bih ti preporucio da se ucis na zakou, potrebna je posebna hrana, drzanje na odredjenoj temperaturi. Moras da pazis na interval hranjenja, toplotu same kase za hranu i sto je najbitinije moras da imas iskustvo kod prelaska na zrnastu hranu. To prevodjenje sa kasaste na zrnastu hranu je najteze. Takodje imas rizik od uginuca ako su roditelji lose hranjeni izbacice slabo pile koje ti moze uginuti kod premestanja iz gnezda i pocetka hranjenja. Moze ti uginuti zbog samog stresa itd.
Znaci za tebe kojise neces baviti uzgojem i rucnim hranjenjm ptica je dovoljno ako zelis da ga hranis da pratis njegovo odrastanje i uzmes ga kad predje na zrnastu hranu ali se jos dohranjuje. Uzmes sa pticom i malo hrane za rucno hranjenje i bez rizika dobijas odlicnog kucnog ljubimca.
Nazad na vrh Ići dole
Jocom

Jocom


Broj poruka : 26
Datum upisa : 13.02.2010
Godina : 37
Lokacija : Trebinje, BiH

Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus)   Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus) - Page 3 Icon_minitimeSre Okt 27, 2010 5:16 am

ok super tako cu i uraditi...
a sada me interesuje... koliko su te ptice bucne??? tj dal stalno nesto cavrljaju kao tigrice il nimfe... recimo nimfe kada se naviju mogu po sat vremena da se bucno oglasavaju il rozenkolisi koji su takodje strasno glasni i cesto se oglasavaju i to mi ranije nije smetalo jer sam imao prostor sada ne bas a i sada imam vise ukucana pa ne znam dal bi kome smetalo i sl... dakle interesuje me koliko Zako pravi buke i galame i u kojim intervalima pretezno???

p.s. momoks puno hvala na korisnim savjetima
Nazad na vrh Ići dole
momoks

momoks


Broj poruka : 191
Datum upisa : 22.04.2010
Godina : 56
Lokacija : Svilajnac

Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus)   Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus) - Page 3 Icon_minitimeSre Okt 27, 2010 4:28 pm

Ogalasavaju se rano ujutru i kasno uvece, naravno jave se i u toku dana ali redje ili nikako. Kad su uplaseni ispustaju jak prodoran glas nalik rezanju a normalno javljanje im je u vidu zvizduka ili nesto melodicno izmedju zvizduka i grlenog javljanja koje je jako ali prijatno za uvo. Po meni nisu preterano bucne ptice.
Nazad na vrh Ići dole
Jocom

Jocom


Broj poruka : 26
Datum upisa : 13.02.2010
Godina : 37
Lokacija : Trebinje, BiH

Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus)   Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus) - Page 3 Icon_minitimeSre Nov 03, 2010 5:06 am

momoks sta da kazem sem da se zahvalim na objasnjenjima. odlucio sam da nabbavim zakoa... nadam se da cu biti zadovoljan i da necu pogrijesiti, vec sam nasao odgaivacnicu ovdje u USA koja mi je blizu nadam se da su ok... ako imate nekih prijedloga sta da ih pitam vezano za ptice kako bi sto bolje znao o kakvim pricama je rijec (mislim o kvalitetu) savjetujte...

p.s. momoks gledao sam tvog Duleta na snimcima stvarno je legenda... svaka cast... bas dobra i zdrava ptica... kada ce novi video??? Wink Smile puno pozz
Nazad na vrh Ići dole
Jocom

Jocom


Broj poruka : 26
Datum upisa : 13.02.2010
Godina : 37
Lokacija : Trebinje, BiH

Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus)   Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus) - Page 3 Icon_minitimeSre Nov 03, 2010 5:53 am

jos nesto... jel zna neko da mi objasni razliku izmedju Congo African Grey (CAG) i Timneh African Grey (TAG), vec odavno sam primjetio da ih na svakom ozbiljnijem sajtu i u svakoj boljoj odgaivacnici razlikuju u te dvije grupe pa ako moze neko da mi kaze nesto vise o tome i koji je bolji izbor Question
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus) - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus)   Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus) - Page 3 Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus)
Nazad na vrh 
Strana 3 od 30Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4 ... 16 ... 30  Sledeći
 Similar topics
-
» Mutacije boje Zako (Psittacus erithacus)
» Cockey, CAG, Kongo africki sivi ...
» Sivi africki pevac (serinus leucopygius)
» amazonac ili zako - pomoc
» Bebica zako

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Avikultura :: Ptice :: Papagaji :: Veliki papagaji-
Skoči na: